Zavrieť

Porady

ZÁVISLÁ ČINNOSŤ - ročné zúčtovanie preddavkov dane

Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

Ahojte - prosim o radu - mam zamestnanca, ktory pracoval u nas cely rok,mal vsak pomerne nizku mzdu, takze sme neodvadzali preddavkz na dan - a ani nema platit dan, kedze uhrn jeho prijmov bol nizsi ako suma nezdanitelneho minima.Mam mu robit rocne zuctovanie dane, ak ano, ako?Pripadne, ak si bude chciet sam podat danove priynanie, ma podavat aj nulove?Dakujeem
Usporiadat
KatarínaL KatarínaL

KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

Dobrý deň,
ide o môjho známeho. Jeho bývalý zamestnávateľ mu do dnešného dňa nedal potvrdenie o príjmoch, a vyzerá to tak, že mu ho ani nemieni dať. Stále sa vyhovára, že neskôr, že momentálne nemá čas...ale takto to už ide mesiac. Je jeho povinnosťou mu ho dať, nie?
Poraďte čo s tým!
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

KatarínaL Pozri príspevok
Dobrý deň,
ide o môjho známeho. Jeho bývalý zamestnávateľ mu do dnešného dňa nedal potvrdenie o príjmoch, a vyzerá to tak, že mu ho ani nemieni dať. Stále sa vyhovára, že neskôr, že momentálne nemá čas...ale takto to už ide mesiac. Je jeho povinnosťou mu ho dať, nie?
Poraďte čo s tým!

Áno zamestnávateľ mal povinnosť maximálne do 10.marca vystaviť a zaslať všetkým zamestnancom potvrdenie o príjme. Obrátila by som sa na príslušný Daňový úrad ako má postupovať
0 0
Marta Dömötörová Marta Dömötörová
manželka podnikateľa,ktorému vediemúčtovníctvo, absolventka Ekonomickej univerzity ...viac
Ja by som sa chcela spýtať aké doklady potrebuje zamestnanec, ktorý má manželku na MD a chce si na ňu uplatniť nezdaniteľnú sumu. Podotýkam,že manželka dostáva príspevok zo soc. poisťovne.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Marta Dömötörová Pozri príspevok
Ja by som sa chcela spýtať aké doklady potrebuje zamestnanec, ktorý má manželku na MD a chce si na ňu uplatniť nezdaniteľnú sumu. Podotýkam,že manželka dostáva príspevok zo soc. poisťovne.
Ak žiada o RZD tak čestné prehlásenie manželky o výške príjmu. Do vlastného príjmu sa počíta aj materský príspevok. Rodičovský sa tam neráta.

Ak podáva DP tak nemusí prikladať nič
0 0
Marta Dömötörová Marta Dömötörová
manželka podnikateľa,ktorému vediemúčtovníctvo, absolventka Ekonomickej univerzity ...viac
Ďakujem. Neviem presne aký je rozdiel medzi rodičovským a materským príspevkom. To dieťa má 3 roky - tak asi to bude ten rodičovský. Tak by stačilo to čestné prehlásenie a mohla by som odrátať na ňu celú sumu t.j.90816,- Sk ?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Marta Dömötörová Pozri príspevok
Ďakujem. Neviem presne aký je rozdiel medzi rodičovským a materským príspevkom. To dieťa má 3 roky - tak asi to bude ten rodičovský. Tak by stačilo to čestné prehlásenie a mohla by som odrátať na ňu celú sumu t.j.90816,- Sk ?

Áno je to rodičovský príspevok. Takže pokiaľ mu robíte RZD tak nech manželka napíše čestné prehlásenie že nemala príjem a manžel si môže uplatniť na manželku 90.816
0 0
andrea123 andrea123

andrea123 je offline (nepripojený) andrea123

Prosím chcem sa spýtat, aky je vlastne postup pri ročnom zúčtovaní dane tých zamestnancov, ktorí v priebehu roka 2006 vystúpili z našej organizácie a požiadali ma o ročné zúčtovanie dane, teda ked skončili u nás pracovný pomer, už sa do konca roka nikde nezamestnali, ale trebárs išli na Úrad práce, prípadne sa stali dobrovoľne nezamestnaní, dokonca mám aj poberateľku invalidného dôchodku, ktorá mala ešte v roku 2006 zdaniteľné príjmy....ja osobne myslím, že takéto preplatky a nedoplatky ani nedám do miezd, akurát im zo softu vyhodím Ročné zúčtovanie dane...a potom ako dalej? stači upozornit ich, alebo to Ročné zúčtovanie poslat im? alebo daňovému úradu? alebo tieto skutočnosti zdôraznit ked budem posielat Hlásenie, čo sa má poslat do 31.3.? dakujem za odpovede. Prajem príjemný predvíkendový deň...a pekný víkend. :-)
0 0
andrea123 andrea123

andrea123 je offline (nepripojený) andrea123

Marta Dömötörová Pozri príspevok
Ďakujem. Neviem presne aký je rozdiel medzi rodičovským a materským príspevkom. To dieťa má 3 roky - tak asi to bude ten rodičovský. Tak by stačilo to čestné prehlásenie a mohla by som odrátať na ňu celú sumu t.j.90816,- Sk ?


Medzi materskou a rodičovským je teda dosť podstatný rozdiel, aj teda finančný, ak ste mala pred nástupom na materskú slušný plat, tak to asi pocítite pri prechode z materskej na rodičovský...materská sa platí ako nemocenské dávky, ale 55% DVZ od prvého dňa, rodičovský je daný stálou sumou neviem teraz presne, nejakych 4700Sk...a nejake drobne :-))) pri materskej nesmiete mat iny prijem, tak ako pri nemocenskej...pri rodičovskom môžete, ale musíte splnit určité podmienky, nesmiete dat dieta do štátnej školky, ale to už detaily asi vysvetlovat netreba..to ma len tak napadlo, ked som videla váš príspevok :-)

A ešte podstatná vec, ak poberala materskú, tieto peniaze ovplyvnia možnosť manžela uplatnit si na manželku nezdaniteľnú časť....rodičovský nie, ak ho poberala celý rok 2006, akoby mala nulový príjem...ak poberala matersku ešte na začiatku roka 2006 teraz tresnem v sume 6500 Sk, tak manžel si može uplatnit ten rozdiel 90816-6500...ak sa mylim ma opravte :-)
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

andrea123 Pozri príspevok
Prosím chcem sa spýtat, aky je vlastne postup pri ročnom zúčtovaní dane tých zamestnancov, ktorí v priebehu roka 2006 vystúpili z našej organizácie a požiadali ma o ročné zúčtovanie dane, teda ked skončili u nás pracovný pomer, už sa do konca roka nikde nezamestnali, ale trebárs išli na Úrad práce, prípadne sa stali dobrovoľne nezamestnaní, dokonca mám aj poberateľku invalidného dôchodku, ktorá mala ešte v roku 2006 zdaniteľné príjmy....ja osobne myslím, že takéto preplatky a nedoplatky ani nedám do miezd, akurát im zo softu vyhodím Ročné zúčtovanie dane...a potom ako dalej? stači upozornit ich, alebo to Ročné zúčtovanie poslat im? alebo daňovému úradu? alebo tieto skutočnosti zdôraznit ked budem posielat Hlásenie, čo sa má poslat do 31.3.? dakujem za odpovede. Prajem príjemný predvíkendový deň...a pekný víkend. :-)

Pokiaľ ťa niekto požiada o vykonanie RZD a prinesie ti aj všetky potvrdenia od iných zamestnávateľov, tak vykonáš RZD a prípadný preplatok normálne cez mzdy vyplatíš zamestnancovi. Aj tomu ktorý už u Vás nepracuje. Nedoplatok vyriešiš tak že pošleš RZD na daňový úrad s listom že zamestnanec už nepracuje u Vás a nemáš mu to ako vyrovnať a oni už to od neho vypýtajú
0 0
andrea123 andrea123

andrea123 je offline (nepripojený) andrea123

katkaj Pozri príspevok
Pokiaľ ťa niekto požiada o vykonanie RZD a prinesie ti aj všetky potvrdenia od iných zamestnávateľov, tak vykonáš RZD a prípadný preplatok normálne cez mzdy vyplatíš zamestnancovi. Aj tomu ktorý už u Vás nepracuje. Nedoplatok vyriešiš tak že pošleš RZD na daňový úrad s listom že zamestnanec už nepracuje u Vás a nemáš mu to ako vyrovnať a oni už to od neho vypýtajú

Čiže vlastne...ale aj ked má preplatok...aha, ja to vlastne odpočítam z celkovej danovej povinnosti za marec, chapem to spravne? :-))
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

andrea123 Pozri príspevok
Čiže vlastne...ale aj ked má preplatok...aha, ja to vlastne odpočítam z celkovej danovej povinnosti za marec, chapem to spravne? :-))
Áno preplatok vyplatíš zamestnancovi a ponížiš si daňový odvod voči DÚ
0 0
andrea123 andrea123

andrea123 je offline (nepripojený) andrea123

katkaj Pozri príspevok
Áno preplatok vyplatíš zamestnancovi a ponížiš si daňový odvod voči DÚ

Ďakujem velmi pekne :-))
0 0
KatarínaL KatarínaL

KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

Ešte jedna otázočka. Ak si zamestnanec nepožiada o RZD svojho zamestnávateľa, tak si musí RZD spraviť sám??? Alebo si spraví DP?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak nepožiada o RZD zamestnávateľa, tak si musí podať DP sám len ak jeho zdaniteľné príjmy (hrubé, s výnimkou príjmov zdanených zrážkovou daňou) za rok 2006 prevýšili sumu 45408 Sk.
0 0
andrea123 andrea123

andrea123 je offline (nepripojený) andrea123

Mám ešte jednu otázočku.....zamestnankyna u nas pracuje, požiadala o ročné zúčtovanie, akurát som jej ho vykonala, vznikol jej nedoplatok vo výške 7Sk, mám jej ho dať do výplatnej pásky s tým, že o tých 7 Sk bude platit v marcovej mzde vyššiu dan? lebo mám inú BÝVALÚ zamestnankynu, ktorej vznikol nedoplatok 14 Sk a viem, že ked jej to ročné zúčtovanie pošlem, tak daňový úrad jej to nevyrúbi, lebo je to do limitu myslim 100Sk? alebo sa mylim? dakujem za odpovede.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

andrea123 Pozri príspevok
Mám ešte jednu otázočku.....zamestnankyna u nas pracuje, požiadala o ročné zúčtovanie, akurát som jej ho vykonala, vznikol jej nedoplatok vo výške 7Sk, mám jej ho dať do výplatnej pásky s tým, že o tých 7 Sk bude platit v marcovej mzde vyššiu dan? lebo mám inú BÝVALÚ zamestnankynu, ktorej vznikol nedoplatok 14 Sk a viem, že ked jej to ročné zúčtovanie pošlem, tak daňový úrad jej to nevyrúbi, lebo je to do limitu myslim 100Sk? alebo sa mylim? dakujem za odpovede.
Zákon o dani z príjmov §38 ods. 7 - zráža sa nedoplatok presahujúci sumu 100,-Sk. Pokiaľ je nedoplatok nižší ako 100,-Sk zráža sa len v prípade, že si zamestnanec dodatočne uplatňuje daňový bonus alebo chce darovať 2% dane. Inak si nedoplatok do 100,-Sk vôbec nemusíš všímať, nikomu zrážať a ani ho nikde uvádzať.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Zamestnankyni som minulého roku jeden mesiac zrazila preddavkovu daň namiesto zrážkovej, hoci si neuplatnila daňový bonus a jej zárobok bol 3 600 Sk. Neviem ako to mám vysporiadať, urobiť jej daňové priznanie typu A a tam uviesť také hodnoty aké správne mali byť + samozrejme aj opraviť výplatu za daný mesiac?
0 0
andrea123 andrea123

andrea123 je offline (nepripojený) andrea123

jankasm Pozri príspevok
Zákon o dani z príjmov §38 ods. 7 - zráža sa nedoplatok presahujúci sumu 100,-Sk. Pokiaľ je nedoplatok nižší ako 100,-Sk zráža sa len v prípade, že si zamestnanec dodatočne uplatňuje daňový bonus alebo chce darovať 2% dane. Inak si nedoplatok do 100,-Sk vôbec nemusíš všímať, nikomu zrážať a ani ho nikde uvádzať.

Xi zase som sa dostala do nejakej slepej uličky...zamestnancovi dalšiemu som spravila ročné zúčtovanie, preplatok okolo 2000 Sk, lebo si uplatnil aj životné poistenie...a teraz on chce tie 2% dane zaplatit nejakej neziskovej organizácii, čo s tym? inak všeobecne, ako to potom v praxi vyzerá s týmto uplatňovaním, ja mu vlastne po ročnom zúčtovaní podľa potvrdenia vypíšem Potvrdenie o zaplatenej dani a on s tým ide na daňový úrad? alebo do tej organizácie neziskovej a oni si tu sumu žiadaju z daňového uradu? alebo ako?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Ide s Potvrdením o zapl.dane a Vyhlásením o poukázaní 2% na Daňový úrad v mieste bydliska. Komu sa robilo RZ, tak to musí odovzdať do 30.4.2007.
0 0
andrea123 andrea123

andrea123 je offline (nepripojený) andrea123

katka50 Pozri príspevok
Ide s Potvrdením o zapl.dane a Vyhlásením o poukázaní 2% na Daňový úrad v mieste bydliska. Komu sa robilo RZ, tak to musí odovzdať do 30.4.2007.
Aha....len ešte mala otazočka...ten kokretny zamestnanec mal PREPLATOK dane...aj tak ked chce platit 2% tak može? lebo to by mali byt 2% danovej povinnosti...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať