Zavrieť

Porady

Podozrenie z falšovania podpisu na kúpnej zmluve na nehnuteľnosť.

Dobrý deň, potreboval by som poradiť ako vyriešiť tento problém:


Predal som rodinný dom a na prepis vlastníka do katastrálneho úradu bolo treba pár mojich podpisov. Tak som podpísal iba jeden papier a náhodou sa mi do rúk dostal papier, kde bolo moje meno a ostatné údaje spolu s kupujúcim na návrh na vklad, kde mal byť môj a kupujúceho podpis, ale nič takého som nepodpisoval.
Mám vážne podozrenie o falšovaní môjho podpisu pre prepis rodinného domu. Dnes som bol na katastri a žiadal som o nakuknutie do spisu, ale odbyli ma tým, že nie sú povinný mi to ukázať. Chcel by som vedieť, ako sa k tomuto spisu môžem dostať pre kontrolu môjho podpisu.

Za rady ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa môjho názoru máš právo to vidieť.

    Katastrálny zákon
    § 8
    Katastrálny operát
    (1) Katastrálny operát tvoria dokumentačné materiály potrebné na spravovanie katastra a obnovu katastrálneho operátu. Katastrálny operát sa vedie v papierovej podobe alebo v elektronickej podobe. Katastrálny operát obsahuje tieto časti:
    c) zbierku listín, ktorá obsahuje najmä písomné vyhotovenia zmlúv, dohôd a písomných vyhlásení vkladateľov o vložení nehnuteľnosti do majetku právnických osôb (ďalej len "zmluva"), písomné vyhotovenia rozhodnutí štátnych orgánov a notárskych osvedčení3) (ďalej len "verejná listina") a iných listín, ktoré podľa zákona potvrdzujú práva k nehnuteľnostiam (ďalej len "iná listina"), a dokumentáciu sídelných a nesídelných geografických názvov;

    § 68
    Verejnosť katastrálneho operátu
    (5) Verejnosť zbierky listín [§ 8 ods. 1 písm. c)] je obmedzená a umožňuje sa len vlastníkom, ich právnym predchodcom alebo iným oprávneným osobám, alebo osobe vykonávajúcej geodetické činnosti súvisiace s pozemkovými úpravami podľa osobitného predpisu, 5) alebo osobe, ktorá vyhotovuje geometrické plány alebo vytyčuje hranice pozemkov, alebo osobe vykonávajúcej znaleckú činnosť v odbore geodézie, kartografie a katastra alebo osobe, ktorá vyhotovuje cenové mapy.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    vieraaaa, Lubaba, Danielle369, terezamaria, rodina1, arizona
    6

    twe je offline (nepripojený) twe

    twe
    Ak mate podozrenie, ze ide o Vas sfalsovany podpis a este pri prevode nehnutelnosti, radsej to nahlaste hned policii. Cim skor sa to vyriesi, tym lepsie.

    K spisu sa dostanete asi len cez nich.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Archy24 Pozri príspevok
    Dobrý deň, potreboval by som poradiť ako vyriešiť tento problém:


    Predal som rodinný dom a na prepis vlastníka do katastrálneho úradu bolo treba pár mojich podpisov. Tak som podpísal iba jeden papier a náhodou sa mi do rúk dostal papier, kde bolo moje meno a ostatné údaje spolu s kupujúcim na návrh na vklad, kde mal byť môj a kupujúceho podpis, ale nič takého som nepodpisoval.
    Mám vážne podozrenie o falšovaní môjho podpisu pre prepis rodinného domu. Dnes som bol na katastri a žiadal som o nakuknutie do spisu, ale odbyli ma tým, že nie sú povinný mi to ukázať. Chcel by som vedieť, ako sa k tomuto spisu môžem dostať pre kontrolu môjho podpisu.

    Za rady ďakujem
    Archy, v tvojom texte mi nesedí pár vecí. Najprv píšeš, že "pár tvojich podpisov", potom uvádzaš, že si podpísal len jeden papier. Prečo neuvádzaš presne veci? Aký papier si podpísal? Kúpno - predajnú zmluvu? Koľko tých zmlúv si podpísal? Jednu? Viac?

    Myslím, že sa ani nič nekalého stať nemuselo. K predaju nehnuteľnosti treba toľko zmlúv, koľko je zmluvných strán plus 2 pre kataster. Kľudne si mohol podpísať jednu (alebo aj viac) kúpno predajných zmlúv. Ak si podpísal jednu, ostatné mohli skopírovať a overiť kópie. Takže štandardný postup.

    Na zápis do katastra sa k zmluve prikladá list - návrh na vklad do katastra. Predkladá ho zvyčajne len jedna zmluvná strana, v zmluve sa dohodne ktorá. (kto podľa zmluvy má dať návrh na vklad do katastra?) Predpokladám, že bolo dohodnuté, že to spraví kupujúci. V takom prípade ty nemusíš už podpisovať návrh na vklad. V návrhu sa uvedú údaje o predávajúcom a kupujúcom ako aj o nehnuteľnosti z kúpne zmluvy. Takže zase štandardná vec.

    Ak bolo niečo inak, než som napísal, tak napíš čo bolo inak a presne popíš dokumenty, ktoré si videl, aby sme vedeli, o čo ide.

    Archy24 je offline (nepripojený) Archy24

    Archy24
    vdaka za odpovede, bol som na tom katastri ohladom toho vkladu, moj podpis tam nebol, ale aj tak keby bol, tak by to bolo trestne

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    K návrhu na vklad na pripájajú dve vyhotovenia zmluvy (pravidlo: počet účastníkov + 2 naviac platilo v minulosti)

    Podozrenie z falšovania podpisu na kúpnej zmluve na nehnuteľnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.