Zavrieť

Porady

Prijaté faktúry a uplatn.DPH

Anketa: Za ktoré zdaňovacie obdobie si zahrniem dph v daň.priznaní do odpočtu?

Počet hlasujúcich
81. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • V ktorom vznikla daňová povinnosť.

    39 48.15%
  • V ktorom som obdržal(a) faktúru.

    42 51.85%
Ako to bude pri prijatých faktúrach s DPH?Doteraz ak som prijala faktúru za tovar napr.6.5.2004 a zdaniteľ.plnenie bolo na nej uvedené 30.4.2004, uviedla som ju v daň.priznaní za 5/2004.Ako to bude v súvislosti s novým prijatím zákona o DPH? Ako to bude so zahraničnými faktúrami, ak napr.tovar prijmem 6.5.2004 a faktúru dostanem s dátumom vystavenia 30.4.2004?Kedy si to uplatním?
Usporiadat
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
K uplatneniu dokladu do daňového priznania vyšlo nové opatrenie:

Oznámenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky k Poučeniu na vyplnenie daňového priznania k dani z pridanej hodnoty podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty





Referent: Ing. Rybánsky, tel.: 02/ 59 58 34 94
Číslo: 123/2004-73


Ministerstvo financií Slovenskej republiky oznamuje, že bod 34. Poučenia na vyplnenie daňového priznania k dani z pridanej hodnoty podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty publikovaného vo Finančnom spravodajcovi č. 5/2004 ako súčasť Opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 28. apríla 2004 č. 3031/2004-73, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty, sa nahrádza týmto textom:

„34. Riadok 19 – výška odpočítateľnej dane podľa § 49 až 51 zákona. Výška odpočítateľnej dane sa určí úpravou dane uvedenej v riadkoch 15 až 18 podľa kategorizácie odpočítania dane, neodpočítania dane a pomerného odpočítania dane podľa § 49 a 50 zákona. Platiteľ dane uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane, ak do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad).
Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad), ale nezahrnul ho do odpočítania dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad (faktúru alebo dovozný doklad) obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane.
Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania nemá k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad) viažuci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo v zdaňovacom období právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona, uplatní odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdržal doklad (faktúru alebo dovozný doklad).“
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

chcem sa Vas spytat, ako je to v pripade:
28.5. vystavena faktura
3.6. prisiel tovar do firmy aj s fakturou
casovy rozdiel vznikol tym, ze tovar isiel prepravnou sluzbou a pod.
kedy vznika odpocet DPH?
0 0
Lenka Lenka

Lenka je offline (nepripojený) Lenka

som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac
Fakturu si dostala do podania danoveho priznania za 5/04(teda ak si ho 3.6. este neodovzdala), takze DPH si narokujes v majovom DP.
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

aj ked bol tovar dodany do firmy az v juni?
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ak si prečítaš to Usmernenie MF SR, tak je to tak ako písala Lenka-plne s ňou súhlasím.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Mozno niekomu pomoze, ked sa pozrie na tuto stranku :
http://www.datalock.sk/buxus/docs/usmernenie.doc , je to podpisane od danoveho poradcu aj DR. Tie tabulky sa mi zdaju prehladne a urcite vam pomozu zorientovat sa.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Fajn Hanka, vyzerá to dobre!
0 0
Lenka Lenka

Lenka je offline (nepripojený) Lenka

som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac
Kocky (Zuzana, Hanka, bea) Ti uz odpovedali......... Pekny den
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

pre Hanku - DAKUJEM VELMI PEKNE, hned mi je to vsetko jasnejsie DAKUJEM
0 0
Petronela Petronela

Petronela je offline (nepripojený) Petronela

Mne by to až tak jasné nebolo, pretože podľa môjho názoru toto nové Oznámenie MF zo dňa 10.6.2004 neguje postup uvedený v tabuľkách. Ak platiteľ do dňa podania DP má k dispozícii doklad/ faktúru.../, ale nezahrnul ho do odpočítania dane za zdaň. obdobie, v ktorom mu vzniklo právo na odpočet môže
/ a to je podstatné slovíčko/ uplatniť právo na odpočítanie dane za zdaň . obdobie v ktorom doklad obdržal t. j. môže , ale nemusí.
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Mirka, chcela by som Ta informovat, ze vyslo oznamenie MF SR c. 123/2004-73 v bode 34 poucenia ohladne uplatnenia odpocitania dane, v ktorom sa hovori, ze:
Platiteľ si moze uplatnit pravo na odpocitanie dane za zdanovacie obdobie, v ktorom doklad obdrzal. Platitel dane nepodava dodatocne danove priznanie k zdanovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo pravo na odpocitanie dane.
0 0
Suzana Suzana

Suzana je offline (nepripojený) Suzana

absolútne súhlas s Petronelou
0 0
Daga Daga

Daga je offline (nepripojený) Daga

V podstate to znamená, že už si nemusíme robiť starosti s dátumom zaradenia a dátumom odpočtu môžeme si DPH odpočítať vtedy keď máme faktúru zaradenú. Má niekto iný názor?


0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

To znamená, že konečne sa kompetentní zobudili a už nemusíme čakať s podaním výkazu DPH do 25.nasledujúceho mesiaca, aby sme "počkali" na omeškané faktúry, ale výkazu sa zbavíme napr. už 10. a došlé oneskorené faktúry po tomto termíne zahrnieme do nasledujúceho obdobia, bez podania dodatočných priznaní a zmetkov...
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Aby som zhrnul naše-Vaše 2-mesačné trápenie:

Vznik daňovej povinnosti 30.5. 2004
Vystavenie fa: 15.6. 2004
Faktúra mi bola doručená až 26.6. 2004

=Odpočet 6/2004

Nejako mi z toho vyplynulo, že si môžeme s faktúrami to, čo doteraz: dáme na faktúru "košelu" alebo pečiatku: prijatá dňa a vôbec sa nemusíme kašlať s nejakým dátumom vzniku daňovej povinnosti

(Dúfam, že som nikoho nedomýlil)
0 0
Daga Daga

Daga je offline (nepripojený) Daga

Milka
To znamená, že konečne sa kompetentní zobudili a už nemusíme čakať s podaním výkazu DPH do 25.nasledujúceho mesiaca, aby sme "počkali" na omeškané faktúry, ale výkazu sa zbavíme napr. už 10. a došlé oneskorené faktúry po tomto termíne zahrnieme do nasledujúceho obdobia, bez podania dodatočných priznaní a zmetkov...
Neviem čo myslíš tým "výkazu sa zbavýme" ak podanie daňového priznania, tak podľa mňa to nie je nutné lebo v usmernení sa píše, že ak mám fa. do dňa podania DP čiže som ešte nepodala DP, ale som si neuplanila právo na opočítanie , môžem tak urobiť vtedy, keď fa. obdržím.

Príklad : fa Orange , dátum vyhotovenia 30.6.2004
dátum dodania : 30.6.2004
fa. došlá 2.7.2004, môžem si ju uplaniť za 7/2004 kedy som ju obdržala a nemusím mať podané DP.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
PRE : DAGA

Tak ako uvádzaš dátumy, tak aby si si DPH mohla uplatniť v 07/2004 iba vtedy, ak priznanie za 06/2004 podáš 01. 07. 2004.
Ak ho budeš podávať 25. 07. 2004 zahrnieš uvedenú fa do priznania za 06/2004.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

fíííha tu sa to ale nejako mieša piate cez deviate, sa nečudujem že sme tu všetci z tej DPH takí zmagorení...
chcela som aj ja napísať ako to účtujem ale to by bol asi zbytočný príspevok...
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Vyjadrite sa niekto, ak sa Vám chce k môjmu problému :

Fakturujem každý mesiac za službu.Je to rovnaká služba každý meisac. Takže podľa zákona o DPH je to opakované zdan pl. (§19, ods.3). V zmluvách máme dohodnutý dátum splatnosti : Faktúra je splatná do 14 dní od doručenia faktúry, alebo 14 dní od odoslania faktúry.
Na konci mesiaca, alebo začiatkom nasledujúceho mesiaca vystavím faktúru.
Fa vystavená za mesiac 06/2004 na konci mesiaca :
1. D. vystavenia : 30. 06. 2004
D. dodania : 14. 07. 2004
D. vzniku daň.povinnosti : 14. 07. 2004
D. splatnosti : 14. 07. 2004

2. Fa za 06/04, ale vystavená za začiatku mesiaca :
D. vystavenia : 01. 07. 2004
D. dodania : 15. 07. 2004
D. vzniku daň. povinnosti : 15. 07. 2004
D. splatnosti : 15. 07. 2004

Je to tak správne ?
Ak áno, tak ja za 06/2004 neodvediem štátu žiadnu daň, pretože daň na výstupe nebudem mať.

Vie mi niekto poradiť čo by malo byť uvedené v zmluvách, aby daň na výstupe sa zahrnula do 06/2004 ?
Naposledy upravil Yvvetta : 02.07.04 at 12:05
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Ja som to pochopila takto:

dátum dodania: 15.05.
dátum prijatia: 30.05.
- v DP za 05/2004

dátum dodania: 15.05.
dátum prijatia: 01.06.
- v DP za 05/2004 alebo v DP za 06/2004

dátum dodania: 15.05.
dátum prijatia: 26.06.
- v DP za 06/2004
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať