Zavrieť

Porady

Prijaté faktúry a uplatn.DPH

Anketa: Za ktoré zdaňovacie obdobie si zahrniem dph v daň.priznaní do odpočtu?

Počet hlasujúcich
81. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • V ktorom vznikla daňová povinnosť.

    39 48.15%
  • V ktorom som obdržal(a) faktúru.

    42 51.85%
Ako to bude pri prijatých faktúrach s DPH?Doteraz ak som prijala faktúru za tovar napr.6.5.2004 a zdaniteľ.plnenie bolo na nej uvedené 30.4.2004, uviedla som ju v daň.priznaní za 5/2004.Ako to bude v súvislosti s novým prijatím zákona o DPH? Ako to bude so zahraničnými faktúrami, ak napr.tovar prijmem 6.5.2004 a faktúru dostanem s dátumom vystavenia 30.4.2004?Kedy si to uplatním?
Usporiadat
Daga Daga

Daga je offline (nepripojený) Daga

Súhlas s betty.

Odpočítanie dane - právo a možnosť

podľa zákona č. 222/2004 o DPH



Podľa § 49 ods.1 zákona č.222/2004 Z.z. o DPH (ďalej len zákon o DPH) právo na odpočítanie dane z tovarov a služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vzniká daňová povinnosť. Podľa odseku 2 citovaného ustanovenia, môže si platiteľ odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ. Daňová povinnosť vzniká :

- pri dodaní tovaru dňom dodania tovaru, podľa § 19 ods.1 zákona o DPH,

- pri dodaní služby dňom dodania služby, podľa § 19 ods.2 zákona o DPH,

- pri nadobudnutí, podľa § 20 ods.1 zákona o DPH vzniká daňová povinnosť 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred horeuvedeným 15. dňom.

Podľa § 51 ods.1 zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od dodávateľa, resp. doklad o premiestnení tovaru alebo doklad o dovoze tovaru. Podľa druhej vety ods.2 uvedeného paragrafu vykoná platiteľ odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom môže uplatniť právo na odpočítanie dane, t.j. v tom období, kedy má faktúru, doklad o dovoze alebo premiestnení tovaru.

Ak platiteľ dane má do dňa podania daňového priznania faktúru alebo dovozný doklad (ďalej len doklad), uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona o DPH v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane.

Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad, ale nezahrnul ho do odpočítania dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane.

Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania nemá k dispozícii doklad viažúci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane, uplatní odpočítanie dane v zdaňovacom období, v ktorom doklad obdržal.



Napríklad:

1) Platiteľovi dane vznikla daňová povinnosť aj právo na odpočítanie dane pri dodaní tovaru v tuzemsku v máji 2004. Faktúru od dodávateľa platiteľ dane obdržal 05.06.2004, do dňa podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie máj, t.j. do 25.júna 2004. Odpočítanie dane si môže uplatniť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie máj 2004 alebo jún 2004.

2) Platiteľovi dane vzniklo právo na odpočítanie dane v období máj 2004 a faktúru od dodávateľa tovaru alebo služby dostane v období júl 2004. Platiteľ dane si môže podľa § 49 zákona o DPH odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania v zmysle § 51 ods.2 zákona o DPH v daňovom priznaní za obdobie, v ktorom má faktúru, t.j. za júl 2004.



Ak si však platiteľ dane neuplatní odpočítanie dane za uvedené zdaňovacie obdobie, môže si toto právo uplatniť neskôr len podaním dodatočného daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie t.j. v príklade 1 za máj, resp. za jún 2004 a v príklade 2 za

júl 2004.



V tomto oznámení Dú konečne vysvetlil to čo ja píšem už v predchádzajúcich príspevkoch a to je, že si fa môžem uplatňovať v tom mesiaci kedy nám prídu.

Nezáleží či už mám podané DP za mesiac kedy mám právo na odpočet, ale mám možnosť si ju uplatniť podľa toho ako mi to vyhovuje.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Chcela by som sa opýtať všetkých skúsených ako účtuju došle faktúry:
Dátum vystavenia: 01.01.2006,
Datum dodania: 01.01.2006
Faktúra došla: 03.01.2006
Dátum prijatia DF:?
Dátum zaúčtovania: ?
Dátum odpočtu DPH: ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[quote=Mikolajova]Chcela by som sa opýtať všetkých skúsených ako účtuju došle faktúry:
Dátum vystavenia: 01.01.2006,
Datum dodania: 01.01.2006
Faktúra došla: 03.01.2006
Dátum prijatia DF: 03.01.2006
Dátum zaúčtovania: január 2006
Dátum odpočtu DPH: 01.01.2006
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať