Zavrieť

Porady

Daňový bonus a rozvedení rodičia.

Komu vzniká nárok na DB, ak sme rozvedení, deti boli zverené do výchovy mne, ale syn sa rozhodol bývať s otcom? Podľa znenia zákona mi to vychádza tak, že nárok má ex. Vyložila som si zákon správne? Ďakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marions Pozri príspevok
Súdom nieje zverené otcovi, ale žijú v jednej domácnosti. Nemyslím, že by to mal byť problém. Či áno?
Ja si myslím že problém je - nebol by pri striedavej starostlivosti. Možno menší, ak by nárok na DB vznikol aj matke. (nemyslím tým, že by DB bol vyplatený obom). Uplatňuje si matka nejaké výhody osamelej matky ?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Žiadne výhody si neuplatňuje, a oni sa rozviedli, ale pravdepodobne nemal kam ísť, a tým, že žijú v jednej domácnosti, tak sa čiastočne udobrili a možno budú zas spolu. On sa naozaj o deti stará, prispieva na domácnosť. Ide o to, či má nárok podľa zákona.
0 0
sasamatul sasamatul

sasamatul je offline (nepripojený) sasamatul

hups, jej príjmy asi nie, prehliadla som že tieto údaje poskytuje manželka, nie exmanželka. Čo sa týka spoločnej domácnosti, nie je tam presne vymedzený pojem spoločná dom. V zák. je len " ak s ním žije v domácnosti". A to je splnené.
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Nie som hovorca, len sa to najskôr pýtala mňa osobne a ja jej povedala opýtame sa na porade, lebo sme sa nevedeli dohodnúť, tak sa tu snažíme dopátrať pravdy. Ale napísala som už dotaz na DRSR, ale myslím si, že podmienky spĺňa. Počkáme, čo odpíšu.
Ďakujem za rady.
0 0
zuzana cinova zuzana cinova

zuzana cinova je offline (nepripojený) zuzana cinova

veronikasad Pozri príspevok
Neodpovedal si na druhú časť otázky v mojom prísp. č. 16.Ak dieťa nie je zverené otcovi do výchovy, nemožno hovoriť o spoločnej domácnosti otca s dieťaťom.Inak by sa to dalo posudzovať pri striedavej starostlivosti - čo ale asi nie je tento prípad.






Rozvedený rodič a nárok na daňový bonus

Publikované: 25-07-2011
Otázka:

Zamestnanec sa v priebehu roka 2010 rozviedol, s manželkou a dieťaťom už nežije v spoločnej domácnosti. Manželka je na rodičovskej dovolenke, poberá rodičovský príspevok - príjem oslobodený od dane z príjmov. Táto manželka si nemôže uplatniť daňový bonus, pretože nedosahuje zdaniteľné príjmy.
Zamestnanec prispieva na výživu dieťaťa i na domácnosť.
Môže si tento bývalý manžel uplatniť daňový bonus na svoje vlastné dieťa?




Odpoveď:
Podľa § 33 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom.
Na základe uvedeného si zamestnanec môže uplatniť daňový bonus za kalendárny mesiac na vyživované dieťa, ktoré s ním žije v spoločnej domácnosti.

Ak by zamestnanec spolu trvale s bývalou manželkou a dieťaťom žil a spoločne s manželkou uhrádzali náklady na svoje potreby (§ 115 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov), mohol by si uplatniť nárok na daňový bonus.

Ak je hospodárenie s finančnými prostriedkami oddelené, spolužitie nespĺňa podmienku existencie (spoločnej) domácnosti. Platenie výživného či príspevkov na domácnosť nezakladá spoločnú domácnosť.

Na dieťa (žijúce s jeho bývalou manželkou v spoločnej domácnosti) si nemôže uplatniť nárok na daňový bonus, aj keď je to jeho vlastné dieťa. V tomto prípade nejde o vyživované dieťa žijúce trvale s týmto daňovníkom v spoločnej domácnosti.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať