Zavrieť

Porady

Štítna žlaza

Nemá nahodou niekto skúsenosti so štítnou žľazou?Dakujem.
Usporiadat
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

rybča Pozri príspevok
dobrý deň,

Mne doktorka - endokrinologička napísala do nálezu:

LAB TSH 0,8 mIU/l, FT4 11, 29 pm01/1, ATPO 15 IUúml, ATG 24 IU/ml,
UZ ŠŽ PL 5,6 ml ĽĽ 5 ml primeraná echogenita v PL dorzálne v strednej časti cysta 4 mm, dva drobné hypoechogenne uzlíky 2 mm v ĽĽ v strednej časti uzol so zmiešanou štruktúrou 4**57 mm, vyskularizovaný s anechogennym lemom nad ním podobný uzlík 4*2*3 cm
TK: 120/80 torr P75 reg
koža teplá, nespotená, výživa primeraná, psychomotorika primeraná
oči normooftalmus, bez edémov, cor akcia pravidelná, ozvy bez šelestov, ŠŽ nezväčšená, hladká, elastickej konzistencie, LU nez.
Z Struma cystica 1 dx et nodosa 1 sin eufuncta /nodozity do 7 mm/
DOP supresia Euthyrox 25 ug obdén, nalačno 1/2 hod pred ranajkami kontrola T4, TSH TG o 3 mesiace
DIAG: E04


podala mi to do ruky z receptom na ten Euthyrox a to bolo všetko, vôbec neviem čo mi je a či mi niečo je...
viete mi to niekto vysvetliť??
Ďakujem velmi pekne..
Tým že sú vytvorené v ŠŽ cysty nie je 100%funkčná.Preto musíte dopĺňať hormón tabletkami. Pokiaľ pociťujete únavu môže byť spôsobená aj zníženou funkciou ŠŽ. Ostatné príznaky zníźenej funkcie ŠŽ sú popísané v predchádzajúcich príspevkoch od Lenkak.
0 0
Hana24 Hana24

Hana24 je offline (nepripojený) Hana24

Ahojte,
trošku som prelistovala všetky príspevky. Aj ja som sa zaradila medzi "poruchových so štínou žľazou"... Nebola som ešte na žiadnom vyšetrení, čakajú ma po novom roku, od obvodnej lekárky viem len to, že mám zníženú činnosť... Nepociťujem extrémne príznaky, ktoré sa uvádzajú vo všetkých článkoch. Unavená bývam asi tak normálne, za posledné 3 roky som mierne pribrala napriek tomu, že jem menej ako kedysi... Jediné, čo mi s príznakmi sedí je to, že mi býva strašne zima.
Určite chcem byť v poriadku, mám len veľký strach, že veľmi priberiem z liekov (lekárka povedala, že určite budem niečo užívať).
Vie mi niekto povedať, či je môj strach oprávnený?

Vopred vďaka....
Naposledy upravil Hana24 : 20.12.07 at 07:16
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Hana24 Pozri príspevok
Ahojte,
trošku som prelistovala všetky príspevky. Aj ja som sa zaradila medzi "poruchových so štínou žľazou"... Nebola som ešte na žiadnom vyšetrení, čakajú ma po novom roku, od obvodnej lekárky viem len to, že mám zníženú činnosť... Nepociťujem extrémne príznaky, ktoré sa uvádzajú vo všetkých článkoch. Unavená bývam asi tak normálne, za posledné 3 roky som mierne pribrala napriek tomu, že jem menej ako kedysi... Jediné, čo mi s príznakmi sedí je to, že mi býva strašne zima.
Určite chcem byť v poriadku, mám len veľký strach, že veľmi priberiem z liekov (lekárka povedala, že určite budem niečo užívať).
Vie mi niekto povedať, či je môj strach oprávnený?

Vopred vďaka....

Ahoj,
v prvom rade treba počkať na výsledky vyšetrení. Ale vo všeobecnosti sa pri zníženej funkcii štítnej žľazy dopĺňajú hormóny štítnej žľazy. Nemusíš sa toho báť, Tvoj stav sa môže len zlepšiť pri správnom nastavení výšky hormónov, čo bude sledovať zrejme endokrinológ. Z týchto liekov nebudeš priberať, naopak, tým, že sa zvýši činnosť aj pomocou hormónov, by sa Tvoja váha pri normálnom stravovaní mohla znížiť.
Prajem veľa zdravia
0 0
rybča rybča

rybča je offline (nepripojený) rybča

Ninna Pozri príspevok
Tým že sú vytvorené v ŠŽ cysty nie je 100%funkčná.Preto musíte dopĺňať hormón tabletkami. Pokiaľ pociťujete únavu môže byť spôsobená aj zníženou funkciou ŠŽ. Ostatné príznaky zníźenej funkcie ŠŽ sú popísané v predchádzajúcich príspevkoch od Lenkak.

Ďakujem, uz som si prečítala celú diskusiu o štítnej žlaze, ale pokiaľ viem tak ja zníženú funkciu ŠŽ nemam, teda neviem to isto ale napísala som čo som mala nález a ste povedali že mam iba cysty v tych lalokoch takže asi je všetko v poriadku. ďakujem ešte raz, celá táto diskusia je super..človek sa tu veľa dozvie a hlavne su tu rady zo života
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

rybča Pozri príspevok
Ďakujem, uz som si prečítala celú diskusiu o štítnej žlaze, ale pokiaľ viem tak ja zníženú funkciu ŠŽ nemam, teda neviem to isto ale napísala som čo som mala nález a ste povedali že mam iba cysty v tych lalokoch takže asi je všetko v poriadku. ďakujem ešte raz, celá táto diskusia je super..človek sa tu veľa dozvie a hlavne su tu rady zo života
Pri lab. vyśetreniach ani ja nevykazujem anomálie aj napriek tomu že celá polovica je nefunkčná u mňa. Druhá polovica plní funkciu na 100%. A napriek tomu bývam unavená a ....
0 0
mafina7 mafina7

mafina7 je offline (nepripojený) mafina7

aj ja by som sa s vami chcela podelit s mojou štítnou žlazou a spýtat sa či je potrebné užívanie liekov pri hodnotách:
TSH 6,2 FT4 13,69.
sono štítnej žlazy: Na krku obojstrnne v okolí jugulárnyh vén, submandibulárne a submentálne diferencujeme nepočetné mierne zvačšené oválne aj okrúhle homogénne LU velkosti do 150 mm. Oba laloky štítnej žlazy hraničnej velkosti, hrubšie zrnitej štruktúry.

Záver: inicip. difúzna struma, nesusp. LAP colli bilat.

No neviem čo to všetko znamená, ale na vyšetrení som bola ešte v lete a lekárka mi žiadne lieky nepredpísala.Teraz čakám na kontrolné výsledky po 1/2 roku.

Som velmi rada že som túto stránku našla.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

mafina7 Pozri príspevok
aj ja by som sa s vami chcela podelit s mojou štítnou žlazou a spýtat sa či je potrebné užívanie liekov pri hodnotách:
TSH 6,2 FT4 13,69.
sono štítnej žlazy: Na krku obojstrnne v okolí jugulárnyh vén, submandibulárne a submentálne diferencujeme nepočetné mierne zvačšené oválne aj okrúhle homogénne LU velkosti do 150 mm. Oba laloky štítnej žlazy hraničnej velkosti, hrubšie zrnitej štruktúry.

Záver: inicip. difúzna struma, nesusp. LAP colli bilat.

No neviem čo to všetko znamená, ale na vyšetrení som bola ešte v lete a lekárka mi žiadne lieky nepredpísala.Teraz čakám na kontrolné výsledky po 1/2 roku.

Som velmi rada že som túto stránku našla.
Ako už písala Lenka:
PARAMETER MUŽI ŽENY JEDNOTKA
TSH 0,32 - 4,80 0,32 - 4,80 mU/l
T4 57 - 164 57 - 164 nmol/l
T3 1,23 - 3,10 1,23 - 3,10 nmol/l
FT4 13 - 25 13 - 25 pmol/l
FT3 3,5 - 6,8 3,5 -6,8 pmol/l
a ako písala Ľudmila:
Pre vysvetlenie:
T3 a T4 sú hlavné hormóny produkované štítnou žľazou, tieto sú veľmi dôležité pre rast a vývoj organizmu. V dospelom organizme tieto hormóny celkovo ovplyvňujú metabolizmus. T3 T4, ktoré opustia štítnu žľazu sa v krvi viažu na transportné bielkoviny, len 0,1-0,3% sa ich nachádza v sére vo voľnej forme a to sú práve tie FT3, FT4.

Náš hypotalamus veľmi citlivo reaguje na množstvo hormónov štítnej žľazy prítopmných v krvi. Keď hladina T3, T4 v krvi klesne po určitú úroveň hypotalamus ihneď zareaguje uvoľnením neurosekrétu TRH, ktorý stimuluje adenohypofýzu a tá ako odpoveď uvoľní do krvného obehu TSH, tento hormón stimuluje zasa štítnu žľazu, ktorá uvoľní väčšie množstvo hormónov, ak je znova hladina T3, T4 dostatočná, hypofýza zasa zníži vylučovanie TSH. Čiže hladiny hormónov štítnej žľazy sú riadené typickou spätnou reakciou.
Čo sa týka tvojej hodnoty TRAK. TRAK je autoprotilátka, ktorú si telo vytvára proti vlastným TSH receptorom
O difúznej strume sa dočítaš aj tu:
http://www.nedu.sk/index.php?option=...d=10&Itemid=10
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Aj ja mam problemy so stitnou zlazou, ako dieta som bola liecena na hyperfunkciu, teraz mam hypo-znizenu cinnost, beriem lieky, ale priberam-kvoli znizenej cinnosti...
0 0
Hana24 Hana24

Hana24 je offline (nepripojený) Hana24

Re: Štítna žlaza
Aj ja mam problemy so stitnou zlazou, ako dieta som bola liecena na hyperfunkciu, teraz mam hypo-znizenu cinnost, beriem lieky, ale priberam-kvoli znizenej cinnosti...

Ahoj,
si ma teraz vystrasila... Mne zistili zatial len zniženu funkciu ŠZ (vysetrenia este len absolvujem) a uz som aj vyššie spominala, ze mam strach z priberania...a bolo mi povedane, ze nasadenim liekov by sa to mohlo naopak zmenit, ze by mi to mohlo skor pomoct znizit vahu... Tak teraz som v pomykove, lebo hovoris presne o tom, coho som sa bala...
Naposledy upravil Hana24 : 30.12.07 at 19:03
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Hana24
nie každý priberie pri liečení zníženej funkcie ŠŽ. Záleží od organizmu.
0 0
dvnz dvnz

dvnz je offline (nepripojený) dvnz

ahoj Tatiana, prosim ta ozvi sa na moj mail: deni.dream@centrum.sk ako si vtedy dopadla s tou strumou, lebo to je aj moj problem a bojim sa ist na operaciu..dakujem ti
0 0
LukBeson LukBeson

LukBeson je offline (nepripojený) LukBeson

Aj ja som si "vypestoval" strumu a myslim, ze mi rastla aj 3 roky, potom zacala tlacit na tracheu a prisli problemy s dychanim. Az ked som mal tep 120 za min siel som k lekarovi a sonografiou sa ta struma potvrdila.V krku uz utlacala co sa dalo a tak jedinym riesenim bolo odstranenie stitnej zlazy.Operovany som bol v oktobri a teraz je to neporovnatelne lepsie - akurat tabletka kazde rano. Inak ziadne problemy.Ak mas strumu velku 2,5cm a viac tak to daj prec.
0 0
Šebestová Jana Šebestová Jana

Šebestová Jana je offline (nepripojený) Šebestová Jana

ja už nemám šž 4 roky
mala som studené uzlíky, išla som na operáciu a vybrali mi všetko, aj uzlíky aj šž
som na euthyroxe 75 a 50 mg obdeň
0 0
andrea151 andrea151

andrea151 je offline (nepripojený) andrea151

chcem sa opytat, ake psichycke poruchy moze porucha stitnej zlazy wywolat?
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
andrea151 Pozri príspevok
chcem sa opytat, ake psichycke poruchy moze porucha stitnej zlazy wywolat?
Malokto vie, ze za zly psychicky stav moze stitna zlaza. Dokonca aj ludia lieceni na depresiu az vysetrenim hormonov stitnej zlazy zistili, ze primarne ochorenie je prave tam. Vsetci ktorí sa citia unavene, su apaticki, bez energie, by si mali dat vysetrit stitnu zlazu.
Takze odpoved na tvoju otazku je: depresia.
A samozrejme dalsie kvalitu zivota obmedzujuce veci , ktore priamo suvisia s depresiou a vychadzaju z nej.
Neliecena depresia moze mat za nasledok dalekosiahle zmeny nielen na nasom telesnom a dusevnom zdravi ale nici nam aj medziludske vztahy.
Hormony vobec mavaju nasim organizmom ako sa im zachce a vedia ho poriadne rozhodit.
Ked mas problem, ries ho, kym je na zaciatku.
0 0
aaandrejj aaandrejj

aaandrejj je offline (nepripojený) aaandrejj

ak máte problémy skúste činske vitamínové prostriedky. Sú tým dobré výsledky
0 0
Bejky Bejky

Bejky je offline (nepripojený) Bejky

Ninna, dostala som súkromnú správu no ako úplny nováčik PORADY nemám zatiaľ dovolené na ňu odpovedať. Súkromný mail tiež na Vás nemám... Ak by bola k dispozícii Vaša fotka vedela by som Vám povedať presnejšie informácie a poslať ich na mail. Beáta
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Bejky Pozri príspevok
Ninna, dostala som súkromnú správu no ako úplny nováčik PORADY nemám zatiaľ dovolené na ňu odpovedať. Súkromný mail tiež na Vás nemám... Ak by bola k dispozícii Vaša fotka vedela by som Vám povedať presnejšie informácie a poslať ich na mail. Beáta
O.K.všetko napravím aby sme sa mohli spojiť.Veľké ďakujem.
0 0
kentaur5 kentaur5

kentaur5 je offline (nepripojený) kentaur5

Zdravím všetkých poraďákov. Mám 31r a asi pred 2mi týždňami mi zistili poruchu štítnej žľazy.Podla USG je zväčšená LL-10,1ml PL-11,3ml.TSH:4,61 fT:1,54.
Inak mesiac dozadu som prekonal nejakú chrípkovú virózu. Výsledky robené pred asi pol rokom TSH:4,69,fT4:18,93 T3:1,97. Diagnóza podľa endokrynológa je difúzna eufunkčná struma s prechodom do subklinickej hypoteryózy.Parenchým homogénny,echogenita znížená,bez ložiskových zmien.
Už asi rok som pociťoval bolesti a tlak dole v hrdle,ktoré sa sporadicky objavovali v priebehu dňa,takže to zvačšenie som tak trochu tušil (hoci SONO z leta minulého roku údajne bolo normálne).Skôr som ale predpokladal presne opačnú poruchu,hypertyreózu-som totiž relatívne chudý,váha dlhodobo stabilná, nech jem-čo jem,už od 10r. sledovaný na tachykardiu (nakoniec zhodnotené ako neuroastenia), zvýšená nervozita. Teraz mi bol nasadený 50mg Euthyrox. Už po niekoľkých dňoch som musel dávku znížiť na polovicu a aj tak mi nebolo dobre. Búšenie srdca, tlak stúpal až 175/100, únava zmiešaná s nervozitou,zlý spánok,pálenie očí.Lekárka povedala,že to môže byť spojené s adaptáciou, neviem. Navrhla euthyrox vysadiť a po čase testy zopakovať aj s protilátkami. Momentálne ma trápi hlavne ten tlak v krku a občas chrapľavý hlas (no ORL poruchu hlasiviek nenašli) Máte niekto podobné skúsenosti,mohla to byť vysoká dávka tyroxínu na začiatok? Je šanca, že sa žľaza opäť zmenší? peter
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

kentaur5 Pozri príspevok
Zdravím všetkých poraďákov. Mám 31r a asi pred 2mi týždňami mi zistili poruchu štítnej žľazy.Podla USG je zväčšená LL-10,1ml PL-11,3ml.TSH:4,61 fT:1,54.
Inak mesiac dozadu som prekonal nejakú chrípkovú virózu. Výsledky robené pred asi pol rokom TSH:4,69,fT4:18,93 T3:1,97. Diagnóza podľa endokrynológa je difúzna eufunkčná struma s prechodom do subklinickej hypoteryózy.Parenchým homogénny,echogenita znížená,bez ložiskových zmien.
Už asi rok som pociťoval bolesti a tlak dole v hrdle,ktoré sa sporadicky objavovali v priebehu dňa,takže to zvačšenie som tak trochu tušil (hoci SONO z leta minulého roku údajne bolo normálne).Skôr som ale predpokladal presne opačnú poruchu,hypertyreózu-som totiž relatívne chudý,váha dlhodobo stabilná, nech jem-čo jem,už od 10r. sledovaný na tachykardiu (nakoniec zhodnotené ako neuroastenia), zvýšená nervozita. Teraz mi bol nasadený 50mg Euthyrox. Už po niekoľkých dňoch som musel dávku znížiť na polovicu a aj tak mi nebolo dobre. Búšenie srdca, tlak stúpal až 175/100, únava zmiešaná s nervozitou,zlý spánok,pálenie očí.Lekárka povedala,že to môže byť spojené s adaptáciou, neviem. Navrhla euthyrox vysadiť a po čase testy zopakovať aj s protilátkami. Momentálne ma trápi hlavne ten tlak v krku a občas chrapľavý hlas (no ORL poruchu hlasiviek nenašli) Máte niekto podobné skúsenosti,mohla to byť vysoká dávka tyroxínu na začiatok? Je šanca, že sa žľaza opäť zmenší? peter
Keď som ja nabiehala na euthyrox musela som dávku postupne poteciovať. Bola som upozornená na podobné príznaky ako Vy. A v prípade týchto príznakov navštíviť lekára na konzultáciu.brala som tuším štvrťku 3 dni a potom polku 3 dni a až potom celú keď mi nič nebolo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať