Zavrieť

Porady

BYTOVY DOM - VYTAH-SPOLOCENSTVO

komunikatívna
Zdravim poradaci,

mam otazocku. Sme spolocestvo vlastnikov v bytovom dome. Zaujima podla udajne noveho zakona maju byty na prizemi platit za vytah. Vie mi niekto poradit ci je zakon uz schvaleny a kde by som ho nasla a ci existuje nejaka dohoda ktora by pomohla vlastnikom na prizemi neplatit za nieco co nepouzivaju.

Dakujem
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

U nás tie najspodnejšie byty čo nepoužívajú výťah neplatia za elektriku. Ale pokiaľ ide o opravy z fondu opráv tam prispievajú všetci podľa podielu vlastníctva.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

My máme správcu s.r.o. a nedávno na domovej schôdzi sme si odsúhlasili 1 spoločný elektromer na výťyh + na spoločné osvetlenie, aby sme ušetrili /teraz máme ešte zatiaľ 1 na spoločné osvetlenie a 1 na výťah/. Čo je výhodnejšie 1 alebo 2 osobitné elektromery?
Aký je, prosím, rozdiel medzi pomerovyým meračom a fakturačným s odberným miestom?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ak chcete len 1 merač fakturačný, z toho odpisujú stav elektrikári, môžete ho mať. Pomerový sa môže namontovať a z celkovej spotreby na fakturačnom sa odráta namerané. Je to len pre Vašu potrebu, nie je pre elektrikárov podstatný. Spotrebu z fakturačného rozdelíš medzi tých čo výťah používajú výťah.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Kto nám môže namontovať pomerový a platí sa niekomu zaň?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

To už je na Vás ako sa dohodnete. Keďže nemá inú ako orientačnú platnosť.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Môžete si ho namontovať aj sami a neplatí sa zaň. Predpokladom je však aby mal platnú dobu používania od poslednej certifikácie.
0 0
Bobosoft Bobosoft

Bobosoft je offline (nepripojený) Bobosoft

Zdravim poradaci,

Neviem či som na správnom fóre, ale ja mám opačný problém.
U nás v dome v ktorom bývam už 28 rokv výťah na prvé poschodie nejazdí.Pravda je tiež že za výťah neplatíme, ale som ochotný platiť vzhladom na to že čakáme rodinku (dvojičky) a potrebovali by sme aby výťah jazdil aj na 1-poschodie.Keď som sa na to informoval u našeho správcu bolo mi povedané že musím priniesť potvrdenie od lekára.Ak s tým niekto máte skúsenosť poraďte prosím......ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Bobosoft Pozri príspevok
Zdravim poradaci,

Neviem či som na správnom fóre, ale ja mám opačný problém.
U nás v dome v ktorom bývam už 28 rokv výťah na prvé poschodie nejazdí.Pravda je tiež že za výťah neplatíme, ale som ochotný platiť vzhladom na to že čakáme rodinku (dvojičky) a potrebovali by sme aby výťah jazdil aj na 1-poschodie.Keď som sa na to informoval u našeho správcu bolo mi povedané že musím priniesť potvrdenie od lekára.Ak s tým niekto máte skúsenosť poraďte prosím......ďakujem
Čo to znamená, že na 1. poschodie nejazdí? Nie sú tam dvere? Alebo sú trvalo zablokované a nedá sa používať na 1. poschodí?

Ak sa tak dohodlo niekedy v minulosti, tak jednou možnosťou je, dohodnúť sa s ostatnými vlastníkmi bytov. Správca Ti nemá čo dávať stanovisko, on nie je vlastníkom, on len plní to, na čom sa vlastníci dohodnú. Potvrdenie od lekára nemá správca právo požadovať.

Na Tvojom mieste by som začal u ostatných vlastníkoch, najmä u susedov na 1. poschodí. Ak získaš ich podporu pre tento krok, potom zvolať schôdzu vlastníkov, kde dáš hlasovať o tom, že výťah bude zastavovať aj na 1. poschodí a budú platiť aj vlastníci bývajúci na 1. poschodí. Ale to by museli všetci z 1. poschodia, nemôžete rozhodnúť, že ten áno a ten nie.

Takže nie správca, ale vlastníci to musia rozhodnúť.

Ak ale na 1. poschodí nie sú ani dvere a výťah nemá talčítko 1. poschodia, tak je to nelogické také niečo žiadať. To by ste museli prerobiť celý výťah, čo by bolo drahé.
0 0
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Teda ako tak rozumiem, naklady spojene s energiami by mali platit len ti co vyuzivaju vytah, ale naklady na jeho udrzbu, ci uz pevny mesacny pausal ktory platime firme za pravidelene mesacne kontroly, alebo aj potrebne opravy by mali platit vsetci. U nas to tak nie je, prve poschodie neplati nic, sice plati sa za elektrinu v spolocnych priestoroch, ktora sa rozpocitava podla osob... ale naklady na prevadzku - mesacny pausal sa rozpocitava vsetkym okrem prizemia a potrebne opravy idu z fondu oprav... no fakt je to hrozne rozpocitavanie, a dokonca sa suma uctuje aj podla toho na ktorom sme poschodi, koeficient poschodia... cim vyssie tym viac platime...

Ako sa mam z toho na najblizsej schodzi vyzut , chcem to robit jednoduchsie. Dakujem
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ten koeficient poschodia je predsa nezmysel. To by stále musel chodiť iba z prízemia na dané poschodie. A čo keď chcem ísť na 2. p. a výťah je na najvyššom? Tak koľko el.en. spotrebujem jeho stiahnutím?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

horvatm Pozri príspevok
Teda ako tak rozumiem, naklady spojene s energiami by mali platit len ti co vyuzivaju vytah, ale naklady na jeho udrzbu, ci uz pevny mesacny pausal ktory platime firme za pravidelene mesacne kontroly, alebo aj potrebne opravy by mali platit vsetci. U nas to tak nie je, prve poschodie neplati nic, sice plati sa za elektrinu v spolocnych priestoroch, ktora sa rozpocitava podla osob... ale naklady na prevadzku - mesacny pausal sa rozpocitava vsetkym okrem prizemia a potrebne opravy idu z fondu oprav... no fakt je to hrozne rozpocitavanie, a dokonca sa suma uctuje aj podla toho na ktorom sme poschodi, koeficient poschodia... cim vyssie tym viac platime...

Ako sa mam z toho na najblizsej schodzi vyzut , chcem to robit jednoduchsie. Dakujem

No to je pekná blbosť takto platiť. To nikto nejde do iného poschodia ako do toho svojho ale len od spodu hore a späť.
Ale potom nepochopím prečo by som mal platiť za výťah ak niekto z poschodia podomnou prišiel hore a po mňa ide výťah len jedno poschodie a ide zbytok dole a cestou zozbiera ešte pár ľudí.
To by ste potom mali urobiť presnejšie. Ak budete chcieť poradím. Bude sa počítať podľa klúča alebo čítacej karty a digitálneho merača spotreby elektriky a samozrejme bude k tomu potrebný nejaký počítač. Bude to fungovať nasledovne pritlačíš klúč alebo kartu k čítačke tá ťa zaregistruje a zároveň sa odblokuje výťah a merač ti načíta tvoju spotrebu, niekde v počítači sa ti to bude načítavať a na konci roku sa to presne každému vyčísli. je to trochu finančne náročnejšie ale dá sa to tak spraviť.
0 0
Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

To nakoniec budu pocitace otvorenia dveri, kamery na schodoch, snimace na vypinacoch len pre to aby sa zistilo kto a ako casto co pouziva a aby platil len za to co pouziva. Preco nejdete byvat do domu? Predsa bytovy dom je o tom ze niektore naklady sa delia medzi vsetkych ludi ktori tam byvaju. To akoze ked vsetci zacnu chodit peso aby nemuseli platit za vytah tak ten jeden clovek co po schodoch chodit nemoze bude hradit vsetky naklady s vytahom spojene?
Keby ludia radsej podobne investicie a energiu investovali do skvalitnenia byvania a svojho okolia. To by nase sidliska asi vyzerali inak :-)
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Presne to je tá blbosť o ktorej som hovoril.
0 0
pilot pilot

pilot je offline (nepripojený) pilot

Nase SVB sme zalozili v roku 2006.Sklada sa zo 40 bytov v stvorposchodovej budove a ma pat vchodov.V kazdom vchode je aj vytah.Vsetci majitelia bytov platia za spotrebovanu el.energiu, vsetci prispievaju na udrzbu, opravy a revizie vytahov, za pouzitie vytahu poplatok na osobu a mesiac a vsetci platime nedoplatky na vytahu, podla poctu osob v byte.Toto vsetko platia aj majitelia bytov na prizemi bytovky.Toto sa mi zda vsak nespravne a nemoralne.Ved obyvatelia prizemia prakticky sponzoruju ostatnych obyvatelov bytovky a tym ich nenutia k setrnosti ci uz v spotrebe el.energie, tak aj k setrnosti pri pouzivani vytahov.Uz od roku 2006 bojujem, aby poplatok za uzivanie vytahu za osobu a mesiac a nedoplatok za pouzivanie vytahu bol obyvatelom prizemia odpusteny, ale stale sa mi to nedari.Vsetci argumentuju, ze taky je zakon a ze prizemie ma smolu.Prosim, ako to riesite vy vo vasich SVB.Moze mi niekto poradit?
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Ja bývam na prízemí a za výťah neplatím.
0 0
pilot pilot

pilot je offline (nepripojený) pilot

Prosim o radu, ako riesite platbu za pouzivanie vytahu pri bytoch na prizemi.V nasom SVB platime za spotrebovanu al.energiu, na udrzbu, opravy a revizie, za pouzivanie vytahu na osobu a mesiac, a samozrejme nedoplatky pri rocnom zuctovani.Toto vsetko platia aj obyvatelia bytov na prizemi, co sa mi zda nespravne.Ved prakticky sponzoruju uzivatelov vytahu.A tym ich nehospodarne uzivanei vytahov.Operuju tym, ze taky je zakon a ze niet co riesit.Ale co moralny aspekt.Poradte, prosim.
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
Hmm, tiež bývam na jednotke, výťah nepoužívam (akurát, keď prídu na návštevu sestrine deti z domu, tak sa tešia na výťah), a platíme samozrejme za všetko ako susedia z osmičky,
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Mate pivnicu a vytah do pivnice? Ak nie, je to minimalne nemoralne od Vas pozadovat akukolvek platbu za vytah. Prve poschodie je podla mna len vec dohody + ,, hmotnosti alebo pohodlnosti ,, vlastnika a jeho navstev :-)
Naposledy upravil felix1 : 22.06.09 at 18:17
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

A ked chodia na navstevu k susede na najvyssie poschodie chodia peso? je to ciastocne nefer ale to mas tak isto ako ked byva niekto na druhom a chodi vytahom tak moze tvrdit ze menej opotrebuje a minie menej elektriky ako ten co byva na dvanastom lebo ten casovo je dlhsie vo vytahu.
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
A ked chodia na navstevu k susede na najvyssie poschodie chodia peso? je to ciastocne nefer ale to mas tak isto ako ked byva niekto na druhom a chodi vytahom tak moze tvrdit ze menej opotrebuje a minie menej elektriky ako ten co byva na dvanastom lebo ten casovo je dlhsie vo vytahu.

Urcite mas pravdu, dokonala spravodlivost od 1.poschodia hore je financne narocna. Da sa to riesit identifikacnym cipom ktory umoznuje dokonale spocitat spotrebu podla poctu jazd a pouziteho podlazia na konkretnu osobu ( vratane spotrebovanej energie podla zatazenia vytahu). Investicia cca 600az 800.-€. Uz len prehovorit potrebnu cast vlastnikov. Aj tak ale dochadza k najrozsiahlajsej amortizacii pri zmene a stahovani vlastnikov /najomnikov. Jednoduchsie je nechat zaplatit cast nakladov bytom na prizemi ...
Naposledy upravil felix1 : 22.06.09 at 19:34
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať