Zavrieť

Porady

pokuta za precerpanu dovolenku

Dobry den. s priatelom mame uz dlhsie pretrvavajuci problem. odisli sme s firmy na zaklade absencii kedze sa nam nepodarilo dohodnut sa na vypovedi. Moj priatel podal kalsicku 2 mesacnu vypovednu lehotu, ale nezacala ani plynut a odisli sme. ja som odchadzala iba na absencie. nasledne nam nezaslali posledne vyplaty a pritelovi prisla este aj pokuta vo vysle 470 eur za skodu vzniknutu zamestnavatelovi. zaplatili sme ju. teraz po 8 mesiacoch od toho nam prisiel list, ze spolocnost posunula svoje pohladavky pravnikovi a ten od nas ziada peniaze za precerpanu dovolenku ktora bola kratena za neospravedlnenu absenciu. Odo mna ziadaju 100 eur za obdobie 1 mesiaca a od priatela 570 eur za 14 dni. Maju na to pravo? na koho sa mam obratit. prosim poradte. Najhorsie na tom je ze sme nezamestnany a nemame to s coho vyplatit. dakujem
Usporiadat
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

JAJA11 Pozri príspevok
Váš postup bol jednoznačne protiprávny, ale tie sumy, ak sú pravdivé, tak mi je divné, ako sa zamestnávateľ k nim dopracoval.

Treba si zistiť koľko dní dovolenky ste vyčerpali v danom roku. Zamestnávateľ vám ju mohol krátiť za absenciu a preto mal právo žiadať späť zaplatenú dovolenku. Na výplatných páskach ľahko zistíte, koľko ste mali náhradu za dovolenku - maximálne toľko si môžu od vás žiadať späť. Právo nevyplatiť vám mzdu za posledný mesiac má zamestnávateľ právo, ak ste to mali uvedené v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ však mal povinnosť vám poslať výplatnú pásku. Ja by som si osobne alebo písomne vyžiadala pásku za posledný mesiac.
Zároveň škoda, ktorú zamestnávateľ vyčíslil je povinný vyúčtovať a dokázať, že táto škoda vznikla. Inak nebola povinnosť túto škodu zaplatiť.
Ale rozumiem zamestnávateľovi, ak takto postupoval. Zamestnávateľ nesmie prepustiť zamestnanca, ak on s tým nesúhlasí, inak zaplatí zamestnancovi veľa peňazí. Zamestnávateľ má možnosť nahradiť si len jeden mesiac mzdy a prípadne vyžiadať naspäť dovolenku. Náhrada škody sa vymáha už ťažšie.
Myslím, že ste mali zostať do konca výpovednej doby, nemali by ste tieto problémy, hlkavne keď ste teraz na úrade práce


0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

hippies13 Pozri príspevok
...Moj priatel podal kalsicku 2 mesacnu vypovednu lehotu, ale nezacala ani plynut a odisli sme...
O koľko dní skôr odišiel tvoj priateľ predtým, než začala plynúť výpovedná doba?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Indeed Pozri príspevok


Ak zamestnávateľ okamžite prepustil zamestnanca len z dôvodu, že sa rozišli ľudsky, nevznikol žiaden právny dôvod, tak zamestnanec má nárok na náhradu škody za obdobie neplatnosti výpovede.
Zamestnávateľ vo veľkej miere prepúšťa problémových zamestnancov (alkohol, rozkrádanie....) Aspoň u nás sme nikdy neprepustili zamestnanca, ktorý bol slušný, tak aby sa sťažoval. Ak bol nadbytočný, tak dostal výpoveď a ak súhlasil so skorším odchodom, preplatilo sa mu vyššie odstupné
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

hippies13 Pozri príspevok
Dobry den. s priatelom mame uz dlhsie pretrvavajuci problem. odisli sme s firmy na zaklade absencii kedze sa nam nepodarilo dohodnut sa na vypovedi. Moj priatel podal kalsicku 2 mesacnu vypovednu lehotu, ale nezacala ani plynut a odisli sme. ja som odchadzala iba na absencie. nasledne nam nezaslali posledne vyplaty a pritelovi prisla este aj pokuta vo vysle 470 eur za skodu vzniknutu zamestnavatelovi. zaplatili sme ju. teraz po 8 mesiacoch od toho nam prisiel list, ze spolocnost posunula svoje pohladavky pravnikovi a ten od nas ziada peniaze za precerpanu dovolenku ktora bola kratena za neospravedlnenu absenciu. Odo mna ziadaju 100 eur za obdobie 1 mesiaca a od priatela 570 eur za 14 dni. Maju na to pravo? na koho sa mam obratit. prosim poradte. Najhorsie na tom je ze sme nezamestnany a nemame to s coho vyplatit. dakujem
Píšeš, že priateľ dal výpoveď, ale odišiel skôr, než vôbec začala plynúť výpovedná doba. Čo má napísané v zápočtovom liste ako spôsob skončenia pracovného pomeru? Neskončil s ním zamestnávateľ prac. pomer okamžite z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Mila123 Pozri príspevok
ak ste chceli okamžite ukončiť PPV a nechceli Vám vyhovieť, mali ste porušiť obzvlášť hrubým spôsobom prac. disciplínu.....nejaké to promile v krvi pomôže......
Aj absencia je hrubé porušenie pracovnej disciplíny, alkohol vôbec netreba...
0 0
hippies13 hippies13

hippies13 je offline (nepripojený) hippies13

ano hruba mzda bola okolo 800 eur. pozerali sme vyplatnu pasku a ma v nej precerpanu dovolonku 8,5 dna.
0 0
hippies13 hippies13

hippies13 je offline (nepripojený) hippies13

Ano dostal vypoved na zaklade absencii tak ako ja, ale zrejme tym ze dal 2 mesacnu vypovednu dobu dostal aj pokutu, ktoru som napriklad ja nedostala a teraz ma platit ta precerpanu dovolenku 570 eur a ja som platila 100
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

hippies13 Pozri príspevok
Ano dostal vypoved na zaklade absencii tak ako ja, ale zrejme tym ze dal 2 mesacnu vypovednu dobu dostal aj pokutu, ktoru som napriklad ja nedostala a teraz ma platit ta precerpanu dovolenku 570 eur a ja som platila 100
Ako skončil pracovný pomer zamestnávateľ s priateľom? Výpoveď to asi nebola, skôr okamžité skončenie pracovného pomeru z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny. K akému dátumu to bolo?
Kedy (dátum) dával výpoveď priateľ?
Ak zamestnávateľ skončil pracovný pomer s priateľom pred dňom, kedy mala začať plynúť výpovedná lehota ( na základe výpovede danej priateľom), nemal zamestnávateľ právo na náhradu v sume 1-mesačnej priemernej mzdy.
Mal toto vôbec priateľ dohodnuté v pracovnej zmluve?

Či je správne vyrátaná požadovaná náhrada za prečerpanú dovolenku, si zrátaš podľa výplatných pások, ako ti radila
JAJA11 Pozri príspevok
... Na výplatných páskach ľahko zistíte, koľko ste mali náhradu za dovolenku - maximálne toľko si môžu od vás žiadať späť...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

hippies13 Pozri príspevok
ano hruba mzda bola okolo 800 eur. pozerali sme vyplatnu pasku a ma v nej precerpanu dovolonku 8,5 dna.
Približný priemer na deň pri mzde 800 EUR:
800/21,74 = 36,80/deň
36,80 * 8,5 = 312,80 EUR

Zamestnávateľ požaduje 570 EUR - je to veľký nepomer, to by musel mať priateľ mzdu takmer 1.500 EUR.

Zrátaj z výplatných pások, aká suma mu bola vyplatená za dovolenku.
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Llívia Pozri príspevok
Rozhodne by to neovplyvnilo? Len do momentu, kým by sa možný zamestnávateľ spýtal, ako a prečo bol ukončený predchádzajúci pracovný pomer,
Poznám ešte horšiu variantu, ako je alkohol:

- Začo vás prepustili ?
- Za dobré správanie.
0 0