Zavrieť

Porady

Akú máte spotrebu plynu?

Dobrý deň, dnes som obdržal vyúčtovanie od SPP a padol som na zadok. Vyrátali mi preddavky na ďaľší rok za cca 189,- € mesačne. Začal som sa vypytovať kto - akú má spotrebu a zistil som že tu u mňa niečo "nehrá".

Situácia:
Dom z dvoch častí
časť stará: cca 95 m2 válková tehla, hrúbka cca 60 cm
strop izolovaný 30 cm vzduchovou medzerou a škvárobetónom
vykurovanie radiátorové s termohlavicami
okná plastové až na dve malé okienka a vchodové dvere ktoré
sme ešte "nestihli" vymeniť

spoločný závesný turbokotol Attack

časť nová: novostavba cca 90 m2 pálená tehla 40 cm bez izolácie (zatiaľ)
strop sadrokartónový + 2 x 16 cm minerálna izolácia
okná plastové, vchodové dvere plast
vykurovanie podlahové riadené "manuálne" 4-cestným ventilom.

priemerná teplota v dome cca 22-23 Celzia.

Vyfakturovaná spotreba 4091 m3 = 43 438 kWh.

Ďakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
iv@n iv@n

iv@n je offline (nepripojený) iv@n

tolyaasch Pozri príspevok
a ešte niečo, povalu musím udržať pochôdznu lebo to máme ako "bordeláreň" takže rozloženie polystyrénu bohužial nie je riešenie
ja mám tiež povalu ako bordeláreň a ten polystyrén tomu nevadí, kde som potreboval položiť tažšie veci tak som dal tvrdený polyš a inak po ňom chodím normálne, teraz som natieral strechu tak tam bol väčší pohyb, hodím tam ešte starý koberec tam kde sa chodí najviac a pohoda, zatiaľ neutrpel na kráse.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

no my máme okolo 150 kubíkov ročnú spotrebu a to ho používame iba na varenie na spotrebiči energetickej triedy a
0 0
iv@n iv@n

iv@n je offline (nepripojený) iv@n

tolyaasch Pozri príspevok
Momentálne to vychádza cca na 700-800 kWh / mesiac.
to mi príde moc, možno keby sa tu vyjadril niekto kto používa ele bojler tak by to pomohlo, my sme ho mali kedysi v rodičovskom byte, bývali sme tam 4 a neplatilo sa nikdy nejaké horibilné sumy. ešte by som možno pobehal všetky spotrebiče s meračom spotreby, či nieje nejaký starý mraziak alebo niečo podobné veľkým žrútom.
tolyaasch Pozri príspevok
Zvažujem postaviť komín a aspoň našu časť domu dokurovať krbovími kachlami len neviem ako na to. Prakticky dvere máme len na okrasu a celá naša časť domu je akoby jedna miestnosť, myslím si, že aspoň v prechodnom období keď treba len dokurovať mi to niečo helfne na spotrebe.
ja mám krb a keby bolo času na chystanie dreva a potom cez zimu zakurovanie v ňom tak by sa ušetriť dalo podla doterajších pár kúrení cca polovica spotreby plynu, ak to máš riešené ako openspace celú svoju časť tak to v pohode vykúriš ak znesieš rozdiely teplôt pri kachliach o pár stupňov viac ako na opačnom konci, mne tie rozdiely dosť lezú na nervy a tiež dosť slabá možnosť regulácie, väčšinou je moc teplo. mám potiahnuté aj teplovzduch rozvody do izieb a pekne to vykúri celý dom aj pri -10C a to som bral z tých najmenších vložiek aké sa pred tými pár rokmi bežne predávali, skôr mávam problém že ju treba dusiť aby tak nekúrila a potom zbytočne dechtuje, ale ako hovorím tak som v tom kúril iba párkrát, je to vcelku otrava pre človeka čo je naučený iba na nastavenie termostatu.
tolyaasch Pozri príspevok
A potom neviem ako ďalej, či zateplovať steny alebo robiť umelý strop zo sadrokartónu a ten zatepliť .... všetko sú to dosť finančne ťažké záležitosti ... na kompletnú rekonštrukciu strechy starého domu zatial ani myslieť nemôžem
ako hovorím - len rozložiť polyš po povale ak ju máš rovnú, kôli pochôdznosti tam hodíš maximálne pár dosiek, ja som ani to nerobil (chodím tam tak raz za mesiac) a polyš drží. je to najmenej prácna a najlacnejšia investícia k pomeru ušetrených peňazí, to uvidíš okamžite, ja som mal na poschodí vždy chladnejšie počas vykurovacej sezony ako na prízemí a ked som tam rozhádzal ten polyš tak sa to presne otočilo - dole je termostat nastavený na 21C, hore termohlavice nastavené takisto a je tam podla teplomera 22-23C takže radiátory väčšinou oddychujú.
0 0
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

Schválne pôjdem zajtra pozrieť večer a odpíšem stav. Menili mi elektromer 6. apríla takže budem mať presnú spotrebu. Bude to síce "letná" spotreba, nakoľko v zime je predsalen aj spotreba elektriny väčšia ale napíšem to sem presne koľko mi to vychádza. Prakticky všetky staré spotrebiče som už povyhadzoval, chladnička, mraznička, rúra, bojleri aj keď som spravil tú blbosť, že som sa ulakomil na lacný grundig a ariston bojleri s mizernou izoláciou a tam určite strácam hodne...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

145 za elektriku sa mi zdá veľa, lebo sme platili 100 mesačne a nemali sme plyn - čiže vrátane varenia, teplej vody, umývačky a kúrenia - ale na kúrenie sme mali tepelné čerpadlo aj kachľovú pec a dom zateplený.(6 ľudí)
0 0
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

tak ja to počítam tak že po zmene tarifikácia by ma to malo stáť cca tak 100 éčok mesačne (čiže nadplatím si preplatok) ale ako som uviedol, nechcel som to meniť, radšej si nadplatím a na budúci rok sa to potom nastaví tak pribižne normálne. Ja si myslím že tú veľkú spotrebu mi jednak robí to že mám studňovú vodu a dva bojleri resp. že traja dospelí sú prakticky doma 24 hodín denne
0 0
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

Takže oznamujem výsledok trojmesačného merania od 6. apríla do 5. júla:

Celková spotreba 1894 kWh

z toho
VT: 671 kWh = 107,15 €
NT: 1223 kWh = 118,50 €

mesačná platba za elektromer 3 x 0,84 = 2,52 €

+ ďalšie poplatky ktoré sa mi momentálne nechce lúštiť

t.j. vychádzam tak cca na 76,1 € / mesiac.

Rátal som podľa sadzobníka ktorý som dostal pri podpise zml.
Predpodkladám že "zimná" spotreba bude o cca 30% vyššia.
0 0
iv@n iv@n

iv@n je offline (nepripojený) iv@n

tak to už je rozumnejšia suma, len nechápem prečo ich chceš zadarmo úverovať tvojimi peniazmi a neupravíš si preddavkové platby, pri SSE som si to tuším robil aj cez web alebo infolinku, tiež mi vychádzali vysoké preddavky ked som zmenil sadzbu ale načo im pchať stovku mesačne ked viem že miniem maximálne za pajcku.
0 0
tolyaasch tolyaasch

tolyaasch je offline (nepripojený) tolyaasch

@ivan: zatial nechcem upravovať nič, lebo neviem akú budem mať zimnú spotrebu (čo to do plusu dá kotol + obehové čerpadlá, viac sa svieti atď.) ... radšej počkám ako sa to ukáže
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Prosím Vás, ako budete riešiť tieto mimoriadne odpočty? Je možnosť stav plynomeru nahlásiť, teraz neviem, či mám radšej hlásiť, aby mi nevypočítali omnoho nižšiu spotrebu ako mám v skutočnosti a potom mi ju predali drahšie.
http://www.spp.sk/media/tlacove-spra...pp/?sprava=297
1 0
jahoszmsk jahoszmsk

jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

Ja mám Protherm panther condens 12KKO s bojlerom, vykurujem RD cca 130m2, 3 dospelé osoby plus dieťa, mám zateplený starý dom zo škvárobetónonových kvádrov, Eps70 hrúbky 120mm, na povale mám zatiaľ iba kamennú vatu hrúbky 20cm, platím mesačne 60€, minulú zimu som mal vykurovaciu vodu na 45, vykurovacia krivka 0,6, max. výkon kotla nastavený na 4kw. Zatiaľ spokojnosť.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať