Zavrieť

Porady

Materská a rodičovská dovolenka a nárok na dovolenku

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý deň, v auguste mi končí RD a podľa zákoníka práce by som mala mať nárok na určitú časť dovolenky, ale podľa môjho zamestnávateľa ale mám nárok len na tú dovolenku, ktorú som mala ked som odchádzala na MD,( trvanie MD 19.7.2008 - 30.1.2009, RD 31.1.2009 - 10.8.2011). Viete mi to niekto vypočítať, mám odlišné info. a nie som si istá. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mi75 Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som poradiť,z čoho sa mi bude vypočítavať dávka v nezamestnanosti, ak by som rozviazala pracovný pomer hneď po ukončení rodičovskej dovolenky. Ďakujem
§ 108
Výška dávky v nezamestnanosti
Na začiatok

(1) Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu.

(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor. Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.
1 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Ďakujem, pomohla si mi.
0 0
1gabika1 1gabika1

1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

Dobrý deň, ja by som Vás chcela poprosiť o radu. Jedna naša zamestnankyňa je od 12.03.2012 PN od 20.06. nastupuje na materskú dovolenku. Pred MD by chcela čerpať dovolenku a ja by som Vás chcela poprosiť o radu ako jej mám vypočítať nárok na dovolenku? Starú dovolenku nemá žiadnu. Ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

1gabika1 Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som Vás chcela poprosiť o radu. Jedna naša zamestnankyňa je od 12.03.2012 PN od 20.06. nastupuje na materskú dovolenku. Pred MD by chcela čerpať dovolenku a ja by som Vás chcela poprosiť o radu ako jej mám vypočítať nárok na dovolenku? Starú dovolenku nemá žiadnu. Ďakujem
Kedze vdaka MD odpracuje viac ako 60 dni tento rok, ma narok na rocnu dovolenku, ktoru by si kratila o dni PN a o dni RD (ak by zacala este v roku 2012).
Tazke si spocitas dni PN v tomto roku, ak ich pocet presiahne 100, tak kratis dovolenku o 1/12 a za kazdych dalsich 21 dni o dalsiu 1/12.
Zatial odhadom to vyzera, ze zamestnankyna ma narok na celu rocnu dovolenku, bez kratenia.
1 0
Beulka Beulka

Beulka je offline (nepripojený) Beulka

Zdravím, prosím o Vaše názory :
pracovníčke končí materská dovolenka 06.12.2013. Za rok 2013 má nárok na riadnu dovolenku v počte 25 dní. Je lepšie keď si riadnu dovolenku vyčerpá po skončení MD, ešte pred nástupom na rodičovskú dovolenku, alebo je lepšie ak si ju vyčerpá až po skončení rodičovskej dovolenky ?
Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Beulka
Zdravím, prosím o Vaše názory :
pracovníčke končí materská dovolenka 06.12.2013. Za rok 2013 má nárok na riadnu dovolenku v počte 25 dní. Je lepšie keď si riadnu dovolenku vyčerpá po skončení MD, ešte pred nástupom na rodičovskú dovolenku, alebo je lepšie ak si ju vyčerpá až po skončení rodičovskej dovolenky ?
Ďakujem.
To naozaj záleží len od rozhodnutia samotnej pracovníčky. Nárok na dovolenku jej nezanikne, môže si ju vyčerpať aj po skončení RD. Vtedy jej dokonca môže pomôcť s navyšením vymer.základu pre nárok na dávku v nezamestnanosti, ak by s ňou bol ukončený pracovný pomer.

Ak bude čerpať dovolenku po skončení MD (v súbehu s výplatou rod.príspevku), počas tohto obdobia sa na ňu nevzťahuje zákaz výpovede
1 0
Beulka Beulka

Beulka je offline (nepripojený) Beulka

Ďakujem pekne, veronikasad !
0 0
tomas_123 tomas_123

tomas_123 je offline (nepripojený) tomas_123

Dobry den,

chcem sa spytat na narok manzelky na dovolenku (20dni/rok)

6.8.2011 isla na MD - predtym vycerpala vsetku prisluchajucu dovolenku
30.3.2012 - koniec MD a nasledne nastup na RD
2.2.2013 - nastup na MD, ukoncenie RD
27.9.2013 - bude ukoncena MD

Mozte mi prosim napisat na kolko dni dovolenky ma vlastne narok za jednotlive roky?

Dakujem za odpoved.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Za rok 2012 jej vznikol nárok na dovolenku za kal.rok, ktorá sa jej z titulu RP kráti o 5/12 /neodpracovala 196 dní/, čiže za r.2012 má nárok na 11,5 dňa dovolenky. Za rok 2013 jej vznikne nárok na dovolenku za kal.rok – 20 dní, ktorá sa jej nekráti z titulu RP, nakoľko neodpracovala 91 dní a dovolenka sa kráti až po 100 neodpr. dňoch.
Ku dňu nástupu na MD v r.2011 vyčerpala dovolenku, na ktorú jej vznikol nárok ku dňu nástupu na MD, alebo celý ročný nárok ?
Naposledy upravil katka50 : 25.09.13 at 10:34 Dôvod: T
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tomas_123
Dobry den,

chcem sa spytat na narok manzelky na dovolenku (20dni/rok)

6.8.2011 isla na MD - predtym vycerpala vsetku prisluchajucu dovolenku
30.3.2012 - koniec MD a nasledne nastup na RD
2.2.2013 - nastup na MD, ukoncenie RD
27.9.2013 - bude ukoncena MD

Mozte mi prosim napisat na kolko dni dovolenky ma vlastne narok za jednotlive roky?

Dakujem za odpoved.
R.2012 - MD trvala 65 dní, vznikol nárok na dovolenku za kal.rok, ktorú budeš krátiť z titulu RD. Spočítaj si pracovné dni RD - za prvých 100 prac.dní (vrátane sviatkov) - krátenie o 1/12, za každých celých ďalších 21 prac.dní o ďalšiu 1/12.

R.2013 - znovu vznikol nárok na dovolenku za kal.rok. Spočítaj si prac.dní RD (vrátane sviatkov) pred a po druhej materskej, ak ich je viac ako 100 - postup pri krátení rovnaký ako v roku 2012.
1 0
tomas_123 tomas_123

tomas_123 je offline (nepripojený) tomas_123

katka50
Za rok 2012 jej vznikol nárok na ročnú dovolenku, ktorá sa jej z titulu RP kráti o 5/12 /neodpracovala 196 dní/, čiže za r.2012 má nárok na 11,5 dňa dovolenky. Za rok 2013 jej vznikne nárok na ročnú dovolenku – 20 dní, ktorá sa jej nekráti z titulu RP, nakoľko neodpracovala 91 dní a dovolenka sa kráti až po 100 neodpr. dňoch.
Ku dňu nástupu na MD v r.2011 vyčerpala dovolenku, na ktorú jej vznikol nárok ku dňu nástupu na MD, alebo celý ročný nárok ?
Dakujem za odpoved. V 2011 vycerpala len narok do MD (za 7 mesiacov).
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tomas_123
katka50
Za rok 2012 jej vznikol nárok na ročnú dovolenku, ktorá sa jej z titulu RP kráti o 5/12 /neodpracovala 196 dní/, čiže za r.2012 má nárok na 11,5 dňa dovolenky. Za rok 2013 jej vznikne nárok na ročnú dovolenku – 20 dní, ktorá sa jej nekráti z titulu RP, nakoľko neodpracovala 91 dní a dovolenka sa kráti až po 100 neodpr. dňoch.
Ku dňu nástupu na MD v r.2011 vyčerpala dovolenku, na ktorú jej vznikol nárok ku dňu nástupu na MD, alebo celý ročný nárok ?
Dakujem za odpoved. V 2011 vycerpala len narok do MD (za 7 mesiacov).
MD sa považuje za odpracovanú dobu, z tohto titulu sa ročný nárok na dovolenku nekráti. Bola pred nástupom na MD v roku 2011 PN viac ako 100 prac.dní ?
0 0
tomas_123 tomas_123

tomas_123 je offline (nepripojený) tomas_123

bola 5 dni PN pred nastupom na MD v roku 2011, inak nic
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tomas_123
bola 5 dni PN pred nastupom na MD v roku 2011, inak nic
V tom prípade sa jej nárok na dovolenku za rok 2011 nekráti.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Čiže aj za r.2011 má nárok na dovolenku za kal. rok, čiže 20 mínus to, čo si vyčerpala do nástupu na MD.
Naposledy upravil katka50 : 25.09.13 at 10:50 Dôvod: T
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať