Zavrieť

Porady

Fa od Slovak Telecom...

adad adad

adad je offline (nepripojený) adad

Ahojte. Kedy si mám uplatniť DPH z faktúry od Slovak Telecom, ak je na nej:
dátum dodania služby: 31.12.2005
Fakturačné obdobie: 01.12.2005 - 31.12.2005
Dátum vyhotovenia: 03.01.2006

Ďakujem.
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
lejka
Naozaj si môžem uplatniť DPH v 12/2005 z faktúry od Slovak Telecom,kde je dátum vystavenia fa.3.1.2006 a dátum dodania služby 31.12.2005?Kamarátka dostala v 3/2005 pokutu pri kontrole DPH za to,že si z fa. od ST za 2/05,ktorá bola vystavená 3.3.05 uplatnila DPH v 2/05 a ako dôvod uviedli,že ST majú výnimku a u nich dátum zdanit.plnenia =dátum vystavenia fa.a DPH si mala uplatniť v 3/05.
Ešte sa chcem spýtať na fa. od AMTEL,kde je napísané:dátum dodania 1.1.2006 ,dátum vystavenia 1.1.2006 a v texte fa. je text - Hovorné 12/2005.Vedieme podvoj.účtovníctvo.nemám im to poslať prerobiť kvôli dátumu dodania,kde by malo podľa mňa byť 31.12.2005?A DPH si môžem uplatniť až v 1/06.
ľudkovia toto je pravda? - ja dávam dátumy dodania pre odpočet DPH - hodíte sem niekto kde sa o tom píše niečo konkrétne - myslím tú výnimku....
ďakujéééém
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Ako prosím Vás, rozlišujete tel. hovory Orange. Napr. faktúra za faktur. obdobie 23.11. - 23.12.05 - tu sa platí:
1. mesačný poplatok na obdobie od 24.12.05 - 23.1.2006, tento časovo rozlíšim podľa počtu dní
2. hovory nad rámec mám do 23.12.05 - t.j. náklad r. 05, jasné.
Faktúra za obdobie 24.12.05 - 23.1.06:
1. mes. poplatok je už náklad r.06
2. hovory od 24.12.05 - 23.1.06 ???? - nikde som na faktúre nenašla rozdelenie, koľko je z toho v 12/05 a koľko 1/06? - rozlišujete aj hovory?
- môže sa stať, že hovory v r. 05 sú v rámci paušálu, teda žiadne navyše náklady, ale aj nemusia byť.
Na faktúre od Eurotelu je to pekne rozpísané.

Ďakujem
Naposledy upravil Mirkaska : 18.01.06 at 09:22
0 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
Vyjadrenie od DU:U daňového subjektu ST došlo podľa § 19 ods.3 pri opakovane poskytov.elektronických komunik.sieťach k dodaniu služby najneskôr v deň vyhotovenia faktúry,daňová povinnosť u tohto platiteľa pre účely odpočítania dane v znysle § 49 ods.1 vzniká dňom vyhotovenia faktúry,na základe čoho má platiteľ možnosť odpočítania dane v súlade s § 51 ods.2 v zdaňovacom období, v ktorom vzniklo právo odpočítania dane alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacon období,v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Po kontrole bolo povedané,že o tom málo kto vie a na základe toho som celý rok aj ja uplatňovala odpočet DPH z fa. od ST podľa toho kedy bola fa. vystavená,keď 3.3.05 tak odpočet DPH v 3/05.
Naposledy upravil lejka : 18.01.06 at 07:23
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
lejka
Vyjadrenie od DU:U daňového subjektu ST došlo podľa § 19 ods.3 pri opakovane poskytov.elektronických komunik.sieťach k dodaniu služby najneskôr v deň vyhotovenia faktúry,daňová povinnosť u tohto platiteľa pre účely odpočítania dane v znysle § 49 ods.1 vzniká dňom vyhotovenia faktúry,na základe čoho má platiteľ možnosť odpočítania dane v súlade s § 51 ods.2 v zdaňovacom období, v ktorom vzniklo právo odpočítania dane alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacon období,v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Po kontrole bolo povedané,že o tom málo kto vie a na základe toho som celý rok aj ja uplatňovala odpočet DPH z fa. od ST podľa toho kedy bola fa. vystavená,keď 3.3.05 tak odpočet DPH v 3/05.
ďakujem !!! , pozriem si presne tie § - cha, som zvedavá čo na to auditorka!
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

[quote=lejka]Naozaj si môžem uplatniť DPH v 12/2005 z faktúry od Slovak Telecom,kde je dátum vystavenia fa.3.1.2006 a dátum dodania služby 31.12.2005?Kamarátka dostala v 3/2005 pokutu pri kontrole DPH za to,že si z fa. od ST za 2/05,ktorá bola vystavená 3.3.05 uplatnila DPH v 2/05 a ako dôvod uviedli,že ST majú výnimku a u nich dátum zdanit.plnenia =dátum vystavenia fa.a DPH si mala uplatniť v 3/05.
Nenapísali ste aký mala kamarátka datum dodania.
Podľa mňa v § 19 ods. 3 môže nastať situácia:
-telefóny za 2. mesiac = dátum dodania 29.2., dátum vystavenia 3,3 a potom má nárok v 2. mesiaci
-alebo dátum dodania 3.3 a dátum vystavenia 3.3 = v 3. mesiaci

V tom §19 ods. 3 sa píše toťiž, že daňová povinnosť vzniká " najneskôr" dátumom vystavenia. takže za telefóny za 2. mesiac nôže vzniknúť v rozmedzí od 29.2. až do vystavenia Fa . No a potom § 49 prvá veta pre uplatnenie odpočtu
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
[quote=ALBO]
lejka
Naozaj si môžem uplatniť DPH v 12/2005 z faktúry od Slovak Telecom,kde je dátum vystavenia fa.3.1.2006 a dátum dodania služby 31.12.2005?Kamarátka dostala v 3/2005 pokutu pri kontrole DPH za to,že si z fa. od ST za 2/05,ktorá bola vystavená 3.3.05 uplatnila DPH v 2/05 a ako dôvod uviedli,že ST majú výnimku a u nich dátum zdanit.plnenia =dátum vystavenia fa.a DPH si mala uplatniť v 3/05.
Nenapísali ste aký mala kamarátka datum dodania.
Podľa mňa v § 19 ods. 3 môže nastať situácia:
-telefóny za 2. mesiac = dátum dodania 29.2., dátum vystavenia 3,3 a potom má nárok v 2. mesiaci
-alebo dátum dodania 3.3 a dátum vystavenia 3.3 = v 3. mesiaci

V tom §19 ods. 3 sa píše toťiž, že daňová povinnosť vzniká " najneskôr" dátumom vystavenia. takže za telefóny za 2. mesiac nôže vzniknúť v rozmedzí od 29.2. až do vystavenia Fa . No a potom § 49 prvá veta pre uplatnenie odpočtu
Takto som to chápala aj ja presne o toto mi išlo... - takže súhlas
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Čiže ak mám napr. od Nextry:

Zúčt.obdobie 12/05
Paušál 2/06
Dátum vystavenie 1.1.06
Dátum dodania 1.1.06

DPH dávam do januára 2006? Čiže jednoducho povedané berie sa dátum dodania uvedený na faktúre, bezohľadu na zúčtované obdobie? Aj keď tam je paušál za február?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

lejka
Naozaj si môžem uplatniť DPH v 12/2005 z faktúry od Slovak Telecom,kde je dátum vystavenia fa.3.1.2006 a dátum dodania služby 31.12.2005?Kamarátka dostala v 3/2005 pokutu pri kontrole DPH za to,že si z fa. od ST za 2/05,ktorá bola vystavená 3.3.05 uplatnila DPH v 2/05 a ako dôvod uviedli,že ST majú výnimku a u nich dátum zdanit.plnenia =dátum vystavenia fa.a DPH si mala uplatniť v 3/05.
Ešte sa chcem spýtať na fa. od AMTEL,kde je napísané:dátum dodania 1.1.2006 ,dátum vystavenia 1.1.2006 a v texte fa. je text - Hovorné 12/2005.Vedieme podvoj.účtovníctvo.nemám im to poslať prerobiť kvôli dátumu dodania,kde by malo podľa mňa byť 31.12.2005?A DPH si môžem uplatniť až v 1/06.
Táto diskusia ma privádza skoro do zúfalstva.

Po období keď sme sa pri službách riadili dátumom vystavenia prišiel rok 2005 kde sa opäť zaviedol princíp posledného dňa zdaniteľného obdobia.

Teraz si dovolím vysloviť názor, ten správny deň daňovej povinnosti neurčuje osoba ktorá faktúru platí, ale ten čo faktúru vystaví teda ten čo poskytol službu. Zákon o DPH hovorí, že nárok na odpočet dane je deň vzniku daňovej povinnosti § 20,21.

Teda ak na faktúre od Slovak telecom je uvedené "Dátum dodania služby" ja ako odberateľ sa už o iné nestarám, pre mňa je deň uvedený ako "Dátum dodania služby" ten dátum ku ktorému si uplatním právo na odpočet dane. Ja ako odberateľ predsa nebudem skúmať či MONOPOLNÝ dodávateľ služby vie alebo nevie ako má vystaviť faktúru. Osobne nepredpoikladám, že tieto faktúry sú vystavené nesprávne.

Určite budete so mnou súhlasiť, že termíny "Dátum uskutočnenia zdaniteľného plnenia", "Deň dodania služby", "Deň dodania tovaru", "Deň prijatia úhrady", "Deň daňovej povinnosti" sú v podstate rovnoznačné výrazy a dátum za týmito výrazmi je ten keď vzníka povinnosť odviesť daň a zároveň aj právo na odpočet dane.

Ja mám zvyk, že na všetkých faktúrach pred spracovaním odfajknem dátum daňovej povinnsti uvedený na faktúre. Ak na faktúre nie je uvedená informácia o daňovej povinnosti dodávateľa tak neuplatním právo na odpočítanie.

Ak majú ST výnimku potom nech neuvádzajú Deň dodania služby na faktúre ak tento dátum nie je dňom ich daňovej povinnosti, alebo nech ho uvedú v zhode s dátumom vystavenia faktúry. Náš daňový systém je postavený nahlavu. Ten čo BLBO vystaví faktúru ale správne odvedie daň je OK a ten čo na základe BLBO vystavenej faktúry si dovolí v nesprávnom mesiaci odpočítať DPH dostane sankciu. V zákone o správe daní a poplatkov sú sankcie za to, že na faktúre neuvedieme také alebo onaké dańové číslo, ale za nesprávne vytlačený dátum daňovej povinnosti postih nie je.

Záver: Ja sa naďalej budem riadiť pri faktúrach od Slovak tecom Dňom dodania služby pokiaľ tam bude tento dátum uvedený.

Ešte doplním, Slovanet ako poskytovateľ pripojenia na Internet na faktúre uvádza Dátum dodania aj Dátum vyhotovenia s rovnakým dátumom napr. 9.11.2005.

apo
Naposledy upravil apo : 18.01.06 at 13:08
0 0
julia23 julia23

julia23 je offline (nepripojený) julia23

dph si uplatnis v 12 mesiaci,inac nevies mi poradit ohladom bezp.projektu na ochranu osob.udajov?
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Súhlasím s APO, mňa to tiež zarazilo, že niečo čo robím už rok a myslím si že dobre,by bolo zrazu zle. Aké výnimky zo zákona, mali nám to zo Slovak Telekomu oznámit. A neviem, ako by som sa veru zachovala, keby mi danováci chceli dat pokutu za zle odpočítanú DPH a oháňali sa nejakou výnimkou. Dúfam,že je to len žart.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Vie niekto vôbec nejako doložiť tie výnimky? Kde to je publikované? Ako mám vedieť, na ktoré firmy sa to vzťahuje?
Asi sa budem tiež držať dátumu dodania.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
apo
Teda ak na faktúre od Slovak telecom je uvedené "Dátum dodania služby" ja ako odberateľ sa už o iné nestarám, pre mňa je deň uvedený ako "Dátum dodania služby" ten dátum ku ktorému si uplatním právo na odpočet dane. Ja ako odberateľ predsa nebudem skúmať či MONOPOLNÝ dodávateľ služby vie alebo nevie ako má vystaviť faktúru. Osobne nepredpokladám, že tieto faktúry sú vystavené nesprávne.
No úplne pravda to nie je, ale 50 % úspechu máme vo vrecku určite. Za správnosť vystavenej faktúry totiž zodpovedá dodávateľ.
Druhá polovica bude vo vrecku, ak skutočne daňová povinnosť dodávateľovi vznikla. Iba vtedy totiž platiteľovi, ktorý prijme dodávku tovaru vzniká právo na odpočítanie dane. A vznikla?
Podľa môjho názoru áno, lebo ak sa dodávateľ klasifikoval ako dodávateľ opakovane dodávanej elektronickej komunikačnej služby a dátum dodania spadá do obdobia do dňa vyhotovenia faktúry, nakoľko tento deň by bol posledným možným dňom vzniku daňovej povinnosti. Nie však prvým, čo nevylučuje skorší deň dodania. A dátumom dodania dodávateľovi vzniká daňová povinnosť.
Predmetná úprava, ktorá je účinná od 1.1.2005 sa dotýka dodávateľov, ktorých služby pokrývajú viac období, na ktoré sa platba vzťahuje. Napr. Orange služby od 25.11. do 24.12 a pod. V prípade Slovak telecom ide spravidla o fakturáciu za kalendárny mesiac a vybrané služby na mesiac dopredu a ako dodávateľ služieb povolených zákonom č. 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciách môžu podľa môjho názoru deklarovať dátum dodania v období na ktoré sa platba vzťahuje, najneskôr je to však deň vyhotovenia faktúry. Čiže mám za to, že platba sa vzťahuje k deklarovanému dátumu dodania, čo je v limite, v ktorom môže byť opakovane dodávaná elektronická komunikačná služba dodaná.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Fany
Vie niekto vôbec nejako doložiť tie výnimky? Kde to je publikované? Ako mám vedieť, na ktoré firmy sa to vzťahuje?
Asi sa budem tiež držať dátumu dodania.
Platiteľ, ktorý prijíma opakovane dodávané služby si len musí byť vedomý, či daňová povinnosť dodávateľovi vznikla deklarovaným dátumom. Ak áno, vzniká právo na odpočítanie dane.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

A myslíš si, že danováci majú právo dať nám pokutu, keď berieme za smerodatný deň dodania. veď ak by Slovak Telecom odvádzal DPH až v období keď faktúru vystavil,prečo by písal deň dodania 31.v mesiaci.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

avo,

ďakujem za príspevok, teraz rozumiem tomu prečo na školení k DPH v októbi 2005 som si poznamenal zmenu v daňovej povinnosti iba pre ORANGE a naviac s pripomienkou, že takto môže dodávasteľ ako ORANGE postupovať aj 1x za štvrťrok. Ale to je už o inom, my teraz riešime čisto pohľad odberateľa.

Ďakujem pekne.

apo
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Fany
Vie niekto vôbec nejako doložiť tie výnimky? Kde to je publikované? Ako mám vedieť, na ktoré firmy sa to vzťahuje?
Asi sa budem tiež držať dátumu dodania.
No, samozrejme, ze "vynimka" je definovana v zakone o DPH 222/2004. Je to paragraf 19, odsek 3 :
__________________________________
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje
čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje
sa tovar alebo služba za dodaný dňom, keď má byť
podľa zmluvy zaplatené za opakovane alebo čiastkovo
dodávaný tovar alebo službu, a ak je dohodnutá platba
za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje
sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným
dňom 12. mesiaca. Za čiastkové dodanie tovaru
alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo
služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na
ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru
alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru
alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.
__________________________________
Cele to ma podnazov: zjednodusenie danovych zakonov.
Este si zlomyselne pridam, ze tento cirkus s datumami ma priamy dosledok na schaoticnenie pojmov zalohova faktura, uhradena zalohova faktura, dielcia ostra faktura a konecna faktura. Tam sa tento zdvojeny cirkus pouziva tak isto.
Naposledy upravil hron : 18.01.06 at 13:31
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
lejka
Kamarátka dostala v 3/2005 pokutu pri kontrole DPH za to,že si z fa. od ST za 2/05,ktorá bola vystavená 3.3.05 uplatnila DPH v 2/05 a ako dôvod uviedli,že ST majú výnimku a u nich dátum zdanit.plnenia =dátum vystavenia fa.a DPH si mala uplatniť v 3/05.
Nepoznám síce v zákone ustanovenie o výnimkách, ale všetci sme si mohli všimnúť zmenu fakturácie firmy Slovak Telecom, ktorá v priebehu kalendárnych rokov menila dátumy dodania služieb. Osobne mám za to, že sa pohybovali v rámci zákonných možností a geniálne ich využívali. Bolo a je to podľa môjho názoru možné v prípade opakovaných služieb, aj keď je prirodzené, že každú zmenu je potrebné odôvodniť. A v tom podľa môjho názoru spočíva aj názor daňovej kontroly. Spadá do obdobia, kedy ST deklarovalo dátum dodania totožný s dátumom vyhotovenia faktúry až následne po skončení fakturačného obdobia. Odvtedy však ST už opäť zmenila fakturáciu. Kontrolóri majú svoje interné usmernenia, avšak je problém, že zrejme nie sú upozornení na ukončenie ich platnosti. Ktovie, či si spomínananá kontrola zmenu vo fakturácii všimla .-)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
AVO
Nepoznám síce v zákone ustanovenie o výnimkách...
Týmto chcem iba povedať, že všetko musíme nájsť v zákone. Interné, či neverejné výnimky nemôžu existovať ... .-)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
apsgroup
A myslíš si, že danováci majú právo dať nám pokutu, keď berieme za smerodatný deň dodania. veď ak by Slovak Telecom odvádzal DPH až v období keď faktúru vystavil,prečo by písal deň dodania 31.v mesiaci.
Oni musia odviesť DPH v deklarovanom dátume dodania. Ak sa rozhodli pre posledný deň v mesiaci, vtedy by to mali dávať aj do daňového priznania. Dátum dodania je rozhodujúci pre určenie dane v zdaňovacom období, nakoľko vtedy vzniká daňová povinnosť. Ak ho deklarujú v iný (skorší) deň ako je vystavenie faktúry, daňová povinnosť vznikne skôr, lebo v deň vyhotovenia faktúry by mohla vzniknúť najneskôr.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tiez idem zauctovat fa od Slovak Telecom, vystavenu 3.1.2006 za december 2005. Ja viem, ze sa tu otazky tykaju DPH, ale skusim ...
Ked ju evidujete do uctovanictva (JU), ide to do zavazku r. 2005 aj ked je vystavena v r.2006? Mam takych faktur viac. Ja osobne by som ich dala do zavazkov....je to tak spravne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať