Zavrieť

Porady

Začiatočnícke polnohosp. nezrovnalosti.

Dobrý deň,

chcem si zriadiť vlastne pole a potrebujem zistiť odpovede na niektoré otázky.

Tak napríklad:

1. Aké veľké pole môže 1 chlap zvládnuť obhospodarovať tradičným spôsobom. (kôn, pluh, krompáč, lopata, motyka. Zelené hnojenie, mulčovanie, konský hnoj atď.?

2. Aké veľké pole by bolo treba na samozásobenie 1 osoby základnými potravinami?
Zemiaky, hrach, fazuľa, múka(Pšenica, Raž)? Bonitné body zeminy 50-60 alebo 40 – 50?

Niekto sa odvoláva na to že stredoveké životné minimum pre 5-6 ľudí bolo 2,5 ha pôdy zlej bonity zo schopnosťou trvalej úrody 1 : 3 zožaté. Alebo inak max. schopnosť vypestovať 200 kg obilia na hlavu. + k tomu treba pripočítať so zberom zeleniny, ovocia, masovýroba.
Úrodná nížina dávala 1:8.
Dnes je v supermodernom poľnohospodárstve výnos 1:50.


3. Prečo na stránke podnemapy.sk farba pola nezodpovedá bonitným bodom? Na mape som dal zobraziť Produkčný potenciál – bonitné body 52. Keď som však na mape začiarkol aj zobrazenie Kvality pôdy farba bola zelená.Zodpovedajúca farba podľa legendy by mala byť žltá: 50-60 BB. Namiesto toho je znázornená farba sýto zelená čo zodpov. stupnici 31-40 BB.
Čo to má znamenať?


4. Ako zistiť bonitu pôdy tam kde nie je určená na mape stránky podnemapy.sk
Našiel som nejaké spoločnosti čo robia rozbor pôdy ale určovanie bonity tam nebolo spomenuté.


5. Viem že družstvo si môže prenajať pôdu od vlastníka.
Ale čo ak je určitá parcela rozdelená medzi veľa vlastníkov (čo je vždy) a každý má v nej podiel?
Môžem si prenajať podiel jedného z vlastníkov? Neni k tomu treba súhlas všetkých vlastníkov ako je tomu pri predaji pozemku?
Ak si prenajmem podiel jedného s vlastníkov (povedzme 1/20) ako budem vedieť kde sa tá 1/20 podielu z plochy na parcele nachádza a kde si ju mám na ploche ohradiť?


Ďakujem už len za prečítanie tohto vyčerpávajúceho dotazu.
Usporiadat
timkoprvy timkoprvy

timkoprvy je offline (nepripojený) timkoprvy

Marian8226 Pozri príspevok
Ahaaa....

No tak tomuto už chápem.
Je teda jasné. Takže asi neexistuje kopaná studňa s takým množstvom vody ktoré by stačilo na tak veľkú spotrebu že? To čerpadlo by tu vodu všetku vyťahalo behom chvíľky a ďalej by išlo na prázno. Predpokladám.

No takže už len ťahať priamo z potoka.
Netuším aké sú tam podzemno vodné pomery.
My sme na štrkopieskoch :
- vo firme bola vlastná studňa 18 l/s
- v zeleninárstve (tak ped 40 rokmi) bola taká z ktorej išlo 6 revoltov = 1500 l/min = mala min 30-35 l/s.

Kopaná môže byť drahá preto, lebo nevieš ako hlboko je prameň (či 5 alebo 10 m skruží fí 1000 je rozdiel oveľa väčší ako pri 6/4 rúre )
0 0
Marian8226 Marian8226

Marian8226 je offline (nepripojený) Marian8226

No takže počkajte či som to dobre pochopil....

Čerpadlo vytiahne 100L/min. = 100 000L čo je treba na zavlaženie. Zvládne to za 17 hodín.

18L/s studňa z tej nejakej firmy. 18x60 sekúnd je 1080L/minúta.
A išlo o vŕtanú alebo kopanú studňu? Ja neviem ale to je asi naozaj poriadna výdatnosť.

Je teda teoreticky správne že by stačila studňa s cca 1,7L/s? + nejaká rezerva pri suchu a kolísaní množstva vody?

(1,7L x 60s = 100L/min)


Veď to by potom zvládol asi každý prameň nie? To píšem asi blbosť.
Ako je to s vysychaním atď?

Ako je to podľa vás s výdatnosťou toho prameňa na Kražinových lúkach? Ak viete o ktorom hovorím? Môžem vám poslať presnú polohu na odfotenej mape. Zatiaľ som tam nebol len som počul že tam niečo väčšie vyviera.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Marian8226 Pozri príspevok
Ha Ha!

Tak vy ste môj človek!
Ste z Uhrovského Podhradia?
No ak poľnohospodári nezavlažovali tie polia to tam aj niečo dopestovali?
Neviem ako to myslel ten pán. Nech sa k tomu vyjadrí.

A ten trkač. To ako funguje?
Trkač je také malé piestovoklapkovovalcové čudo - čerpadlo poháňané prúdom vody (neviem presne aká je potrebná rýchlosť prúdenia v potoku, aby sa pohlo)
Ale výkon má pomerne malý - v litroch za minútu (to je tak na pridomovú zahrádku )

PS
106 km odtiaľ ku mne
0 0
Marian8226 Marian8226

Marian8226 je offline (nepripojený) Marian8226

No takže počkajte či som to dobre pochopil....

Čerpadlo vytiahne 100L/min. = 100 000L čo je treba na zavlaženie. Zvládne to za 17 hodín.

18L/s studňa z tej nejakej firmy. 18x60 sekúnd je 1080L/minúta.
A išlo o vŕtanú alebo kopanú studňu? Ja neviem ale to je asi naozaj poriadna výdatnosť.

Je teda teoreticky správne že by stačila studňa s cca 1,7L/s? + nejaká rezerva pri suchu a kolísaní množstva vody?

(1,7L x 60s = 100L/min)


Veď to by potom zvládol asi každý prameň nie? To píšem asi blbosť.
Ako je to s vysychaním atď?

Ako je to podľa vás s výdatnosťou toho prameňa na Kražinových lúkach? Ak viete o ktorom hovorím? Môžem vám poslať presnú polohu na odfotenej mape. Zatiaľ som tam nebol len som počul že tam niečo väčšie vyviera.
0 0
Marian8226 Marian8226

Marian8226 je offline (nepripojený) Marian8226

Prosím aby sa mi pán timkoprvy alebo niekto kto bude vedieť vyjadril k dotazu keď bude môcť.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ovocie a zelenina sa skutočne dá pestovať aj úplne bez závlahy a najčastejšie sa tak aj naozaj v extenzívnych záhradách deje. Ak je miesto pod horou a vlhké tak celkom v pohode.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

wabi Pozri príspevok
Ovocie a zelenina sa skutočne dá pestovať aj úplne bez závlahy a najčastejšie sa tak aj naozaj v extenzívnych záhradách deje. Ak je miesto pod horou a vlhké tak celkom v pohode.
Ovocie OK

Zelenina podľa druhu :
- čo je v zemi OK (cibuľa mrkva)
- čo je nad zemou ??? ( uhorky a pod -neviem ) / kapusta OK
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Každý kto vyrástol na dedine je mu jasné že vlastne všetky druhy sa dajú bez závlahy pestovať. Samozrejme nie všade a za každých okolností. Tiež každodenná rosa spraví svoje, hoci neprší.
Väčinou s niekoľkými zálievkami v najsuchších obdobiach si vystačia všetky plodiny. Nesmiete však byť v zrážkovom tieni z južnej strany na výpeku. Každý rok je však iný...
Z vlastnej skúsenosti keď som bol na Hornej Nitre v detstve nebolo nutné polievať na poli hore vlastne nič. Bez závlahy sa pestovali aj uhorky aj tekvice tienené kukuricou po ktorej sa plazila fazula.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať