Zavrieť

Porady

príjmový pokl.doklad a DPH

Môžem si uplatniť DPH z ručne vypísaného príjmového pokladničného dokladu za ubytovanie? Obsahuje všetky náležitosti, ktoré má mať, od názvu firmy , IČa, IČ DPH, základ dane daň.....atď. Viem, že sa vedú na porade rôzne diskusie, ak sa DPH týka ubytovania, ale ja si myslím že na DPH z ubytka mám nárok, ide mi len o ten ručne vypísaný PPD.
Usporiadat
mončika mončika

mončika je offline (nepripojený) mončika

Minulý týždeň som dávala dotaz ohľadne toho, či si môžem uplatniť dph z dokladov, ktoré sú súčasťou cesťáku /samozrejme musia mať všetky náležitosti, týka sa to aj ubytovania, parkovného/. Väčšina z Vás mi dala odpoveď, že nie. Dala som dotaz na DR SR a tí mi odpovedali, že môžem. Prikladám ich odpoveď,ak sa mo to podarí.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Monika, ale veď DU Ti odpovedalo presne ako aj poraďáci.
Ak spĺňa náležitosti a pracovník si ich dá preplatiť , tak je to v pohode, ale neprikladá si ich k cesťáku.
0 0
mončika mončika

mončika je offline (nepripojený) mončika

Som z toho úplne mimo!!! DÚ mi predsa nenapísal, že tieto doklady nemôžu byť pri cesťáku. Mne sa zdá zvláštne, aby som napr.doklady na parkovné
a ubytovanie , ktoré súvisia s cestou, vyčlenila a dala zvlášť preplatiť napr. pokladne. Veď zamestnanec žiada o náhradu týchto výdavkov vrámci cesťáku. Ja už teda neviem.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

mončika
Som z toho úplne mimo!!! DÚ mi predsa nenapísal, že tieto doklady nemôžu byť pri cesťáku. Mne sa zdá zvláštne, aby som napr.doklady na parkovné
a ubytovanie , ktoré súvisia s cestou, vyčlenila a dala zvlášť preplatiť napr. pokladne. Veď zamestnanec žiada o náhradu týchto výdavkov vrámci cesťáku. Ja už teda neviem.
Ešte raz:
Zamestnancovi vyslanému na prac. cestu patrí podľa § 4 ods. 1 písm. a)-d) zák o cest. náhr. :
náhrada preukázaných cest výd.
náhrada výdavkov za ubytovanie
-stravné
-náhrada ďaľsích vedl. výdavkov
Pri PC plní zamestnanecpríkazy uložené zamestnávateľom, pričom v tejto súvislosti prijíma aj služby , ktoré spotrebuje. Za tieto výdavky mu mu patria náhrady.
Zamestnávateľ si nemôže uplatniť odpočítanie dane z náhrad výdavkov, ktoré zaplatil zamestnanecovi. Zamestnávateľ nesplní podmienku odpočítania dane podľa § 49 ods. 2 pís. a).
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

ALBO
Ešte raz:
Zamestnancovi vyslanému na prac. cestu patrí podľa § 4 ods. 1 písm. a)-d) zák o cest. náhr. :
náhrada preukázaných cest výd.
náhrada výdavkov za ubytovanie
-stravné
-náhrada ďaľsích vedl. výdavkov
Pri PC plní zamestnanecpríkazy uložené zamestnávateľom, pričom v tejto súvislosti prijíma aj služby , ktoré spotrebuje. Za tieto výdavky mu mu patria náhrady.
Zamestnávateľ si nemôže uplatniť odpočítanie dane z náhrad výdavkov, ktoré zaplatil zamestnanecovi. Zamestnávateľ nesplní podmienku odpočítania dane podľa § 49 ods. 2 pís. a).
To znamená, že ak ide zamesnanec na školenie autobusom, má cestovný lístok, ktorý spĺňa nárok na odpočet, nemôže to vyúčtovať cez cesťák, aby firma nestratila nárok na odpočet?
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Nie, firma si nemôže odpočítavať z cestovných lístkov DPH, sú to preukazáteľné výdavky na cestu platené zamestnancom, nie zamestnávateľom.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Prosim vas. moze si SZCO, ktora bola na skoleni, odpocitat DPH cestovneho listka, alebo musi urobit cestovny prikaz?
(DPH si odpocita z faktury na skolenie a z ubytovania, ktore su vystavene na jeho firmu.)
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
dajana16
Prosim vas. moze si SZCO, ktora bola na skoleni, odpocitat DPH cestovneho listka, alebo musi urobit cestovny prikaz?
(DPH si odpocita z faktury na skolenie a z ubytovania, ktore su vystavene na jeho firmu.)
podľa § 71 ods.4 písm.a) zákon o dph, faktúra sa považuje aj:
a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromad.dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchod.meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Takze podla vsetkeho ano, dakujem.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ALBO
Podľa mňa a vyššie popísaného nie (ak tomu dobre rozumiem), ak priloží lístok k cesťáku, vtedy firma prepláca náhrady výdavkov zamestnancovi vrámci PC.
Ak firma napr. nakúpi lístky a dá zamestnancom, vtedy ano.
Alebo ak pôjdem ja na šk v BA a som z BA a beriem to ako výdavok spojený so školením , tak vtedy tiež asi ano.Požiadam o preplatenie (nie ako súčasť cesťáku pri PC).
Tu sa jedná o SZČO, tiež som toho názoru , že ak to použije pri služ.ceste tak nie , ale ak to bude mať všetko mimo, teda nebude to súčasť služ.cesty a neuplatní si stravné, tak áno.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Ja som to pochopila tak, ze ak kvoli cestvnemu listku vystavim cestak, tak si nemozem odpocitat DPH, ale ak ho dam priamo do nakladov tak ano. Ale mne islo aj o to, ci si mozem ako zivnostnik dat cest.listok priamo do nakladov. Viem, ze niekedy s tym boli problemy.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

renča1
Tu sa jedná o SZČO, tiež som toho názoru , že ak to použije pri služ.ceste tak nie , ale ak to bude mať všetko mimo, teda nebude to súčasť služ.cesty a neuplatní si stravné, tak áno.
Renča, ja som svoj príspevok vymazala , lebo som si hneď po jeho odklepnutí všimla, že otázka bola na SZČO, aj som napísala, že som to zle prečítala.. Ani by tam nebol, keby sme neboli takí rýchly. Predbehla si ma. OK
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ALBO
Renča, ja som svoj príspevok vymazala , lebo som si hneď po jeho odklepnutí všimla, že otázka bola na SZČO, aj som napísala, že som to zle prečítala.. Ani by tam nebol, keby sme neboli takí rýchly. Predbehla si ma. OK
Nemusela si ho vymazávať, ja som len chcela od teba ako odborníka počuť názor pri uplatňov.dph za tie veci čo napísala dajana 16 . Tak daj vedieť čo si myslíš a aký máš názor....
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
dajana16
Prosim vas. moze si SZCO, ktora bola na skoleni, odpocitat DPH cestovneho listka, alebo musi urobit cestovny prikaz?
(DPH si odpocita z faktury na skolenie a z ubytovania, ktore su vystavene na jeho firmu.)
Podľa mňa zo všetkého bez ohľadu na to, že to má priložné ako súčasť cestovného príkazu alebo zúčtované zvlášť.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Dakujem AVO, logicky by to tak malo byt. Je to predsa SZCO, a nie zamestnanec.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Podstata problému tkvie v tom či je doklad vystavený /služba poskytnutá/ zamestnávateľovi alebo zamestnancovi a nie v tom či je to preplácané zvlášť alebo ako súčasť cestovného príkazu
0 0
simik simik

simik je offline (nepripojený) simik

veselá kopa
Aj som si to celé prečítala, ale mám z toho hrozný chaos. Prosím poraďte mi! Takže ak mi podniíkateľ donesie lístok z registračnej pokladne o svojom ubytovaní tak si môžem uplatniť DPH, lebo tento lístok spĺňa všetky náležitosti z pohľadu zákona DPH. Je nutné ale v každom prípade robiť k tomu aj nejaký cesťák?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
simik
Aj som si to celé prečítala, ale mám z toho hrozný chaos. Prosím poraďte mi! Takže ak mi podniíkateľ donesie lístok z registračnej pokladne o svojom ubytovaní tak si môžem uplatniť DPH, lebo tento lístok spĺňa všetky náležitosti z pohľadu zákona DPH. Je nutné ale v každom prípade robiť k tomu aj nejaký cesťák?

Pokiaľ spĺňa všetky náležitosti zákona o DPH tak áno . Ak sa podnikateľ zúčastnil pracovnej cesty , je potrebné vystaviť CP , nakoľko určite bude mať nárok aj na stravné počas SC .
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať