Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Ahojte všetci,
prosím niekoho kto by mi poradil.: Od 1.3.2005 som živnostník, idem si uplaňovať paušálne výdavky 25% z príjmu + povinné odvody. Neviem či mám k daňovému priznaniu podať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch, a výkaz o majetku a záväzkoch.
Ešte jednu otázočku by som mal: od Úradu práce, som dostal nenávratný finančný príspevok na kúpu počítača a tlačiarne. Celkom som dostal 70000,- SKK (minul som ich v súlade podnikateľského plánu, ktorý som musel vypracovať). Mám tento príspevok zahrnúť do základu dane alebo nie.
Pekne ďakujem.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

apo Pozri príspevok

V prípade, ak daňovník fyzická osoba v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti obdrží dotáciu z úradu práce, a to na obstaranie hmotného investičného majetku, takto obstaraný majetok sa zaúčtuje v knihe dlhodobého majetku. Podľa § 22 ods.9 zákona o dani z príjmov daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov (podľa § 6 ods. 10), nemôže uplatniť prerušenie odpisovania. Takýto daňovník fyzická osoba uplatňujúci výdavky percentom z príjmov vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
.. v prílohe sú nejaké príklady - možno pomôžu
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
On nevedel, ze mu to bude vychádzať pre r. 2007 tak, že sa mu lepšie oplatia paušálne výdavky.....len celkom nerozumiem tomu, ako mal upraviť pohľadávky a záväzky....veď predsa do príjmov resp. výdavkov vstupujú až po prijatí/zaplatení. Ďakujem.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Lekon Pozri príspevok
On nevedel, ze mu to bude vychádzať pre r. 2007 tak, že sa mu lepšie oplatia paušálne výdavky.....len celkom nerozumiem tomu, ako mal upraviť pohľadávky a záväzky....veď predsa do príjmov resp. výdavkov vstupujú až po prijatí/zaplatení. Ďakujem.
no bohužial hovorí o tom zákon...t.j. nie je možnosť inak ísť na to...takže ak pôjdete na paušál treba upraviť základ dane roku 2006.

ano máte pravdu do JU vstupuje príjmy a výdavky ale toto je úprava základu dane neúčtujeme o tom ale upravujeme v daňovom priznaní...
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Ja aj tak stále nerozumiem.....mám pohľadávky z r. 2006 prirátať k základu dane aj keď boli uhradené až v r. 2007 a tam ich už nezdaňovať?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Lekon Pozri príspevok
Ja aj tak stále nerozumiem.....mám pohľadávky z r. 2006 prirátať k základu dane aj keď boli uhradené až v r. 2007 a tam ich už nezdaňovať?
presne tak
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Odporúčam preštudovať si §17 zákona o dani z príjmov.
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Ešte poprosím pre upresnenie....do ZD r. 2007 budem zahŕňať iba faktúry vystavené aj zaplatené v r. 2007 ? Dobre tomu rozumiem? Čo s neuhradenými faktúrami vystavenými na konci r. 2007, ale uhradenými až v r. 2008?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Lekon Pozri príspevok
Ešte poprosím pre upresnenie....do ZD r. 2007 budem zahŕňať iba faktúry vystavené aj zaplatené v r. 2007 ? Dobre tomu rozumiem? Čo s neuhradenými faktúrami vystavenými na konci r. 2007, ale uhradenými až v r. 2008?
ak prejdete do režimu paušálnych výdavkov potom pokračujete klasika...príjem v danom roku zdaníte...t.j. Fa vystavené 2007 a zaplatené v roku 2008 zdaníte v roku 2008

tá úprava základu dane vyplýva zo zmeny uplatňovania výdavkov to je celé...ale systém výpočtu základu dane sa nemení, t.j. do základu dane vám vstupuje zdaniteľný príjem nie výnos...
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Hm, nerozumiem tomu komplexne...asi budem musiet naštudovať podrobne ZDP aj s komentárom.....ale aj tak ďakujem, pomohli ste mi.
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Môžete mi prosím ešte napísať § ZDP, kde sa o tom presne píše?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ak myslíš na úpravu základu dane tak je to §17 zákona o dani z príjmov.
0 0
MichaelaMA MichaelaMA

MichaelaMA je offline (nepripojený) MichaelaMA

mamicka na RD :)
apo Pozri príspevok
Pri paušálnych výdavkoch nerobíme výkazy o majetku a záväzkoch ani výkaz o príjmoch a výdavkoch. O nadobudnutom majetku záväzkoch a pohľadávkach počas uplatňovania paušálnych výdavkov vedieme evidenciu.
apo
Aj o záväzkoch? .. V § 6 odst. 10 ZoDP je: Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Asi si sa pomýlil nie? Zásoby nie záväzky..
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

MichaelaMA Pozri príspevok
Aj o záväzkoch? .. V § 6 odst. 10 ZoDP je: Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Asi si sa pomýlil nie? Zásoby nie záväzky..
Citát z §6/10 ZoDP:

Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Tak tie záväzky som si pridal, ale veď to nie je na škodu. Prečo som uviedol aj záväzky, odvodil som to od evidencie platieb do fondov, a tie skôr ako ich uhradíme tak ich zaevidujeme ako záväzok a potom uhradíme. ALE zákon nám to skutočne nekáže.

apo
0 0
MichaelaMA MichaelaMA

MichaelaMA je offline (nepripojený) MichaelaMA

mamicka na RD :)
To je v poriadku. Ja len, že tiež idem robiť paušálne výdavky(prvý krát) a tak som ostala . Aj tak vieš viac ako ja.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

apo Pozri príspevok
Citát z §6/10 ZoDP:

Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Tak tie záväzky som si pridal, ale veď to nie je na škodu. Prečo som uviedol aj záväzky, odvodil som to od evidencie platieb do fondov, a tie skôr ako ich uhradíme tak ich zaevidujeme ako záväzok a potom uhradíme. ALE zákon nám to skutočne nekáže.

apo
Podčiarknuté majú za povinnosť účtovné jednotky, a to "paušálisti" nie sú .
0 0
vrabcak vrabcak

vrabcak je offline (nepripojený) vrabcak

ak si živnostník uplatňuje pre rok 2007 paušálne výdavky, je potrebné uviesť do r. 40 DP položku z fa - dátum dodania 31.12.2007, dátum vystavenia 2.1.2008, ktorá mu bola uhradená v januári 2008? v roku 2008 bude účtovať v JÚ (keďže podnikal krátko a nemal výdavky - okrem ZP - bolo výhodnejšie uplatňovať %).
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno, treba upraviť základ dane za rok 2007.
0 0
vrabcak vrabcak

vrabcak je offline (nepripojený) vrabcak

vďaka za PORADU
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Prosím o radu, mám zámočníka 60% výdavky paušálom, robil práce v zahraničí, ale našla som aj dve faktúry vystavené za ubytovanie - čiže prefakturáciu tomu komu robil. Čo s tým? veď teraz ho ja nemôžem zaradiť medzi paušalistov?
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Prosím nik nemá skúsenosť s podobným problémom?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať