Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Ahojte všetci,
prosím niekoho kto by mi poradil.: Od 1.3.2005 som živnostník, idem si uplaňovať paušálne výdavky 25% z príjmu + povinné odvody. Neviem či mám k daňovému priznaniu podať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch, a výkaz o majetku a záväzkoch.
Ešte jednu otázočku by som mal: od Úradu práce, som dostal nenávratný finančný príspevok na kúpu počítača a tlačiarne. Celkom som dostal 70000,- SKK (minul som ich v súlade podnikateľského plánu, ktorý som musel vypracovať). Mám tento príspevok zahrnúť do základu dane alebo nie.
Pekne ďakujem.
Usporiadat
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Môžem mu priznať 60%, snažím sa listovať poradou ale nenachádzam podobný prípad.
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Ahoj, mám taký problémový prípad ohľadom paušálnych výdavkov a potrebovala by som poradiť.Robila som doteraz účtovníctvo živnostníkovi prostredníctvom evidovania skutočných výdavkov. No keďže ma výslovne požiadal, chcem povedať trval na tom, že rok 2007 chce urobiť prostredníctvom paušálnych výdavkov, lebo mu to lepšie vychádzalo, tak som mu to tak pripravila. Lenže v tomto prípade som nebola na to pripravená a neupravila som mu základ dane za rok 2006.Čo by ste mi poradili, mám upraviť základ dane teraz za rok 2007 o tie neuhradené pohľadavky, aj keď bolo už DP urobené paušálnymi výdavkami??? Opraviť to DP, bude to mať význam a bude to vôbec správne???
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

kristín Pozri príspevok
Ahoj, mám taký problémový prípad ohľadom paušálnych výdavkov a potrebovala by som poradiť.Robila som doteraz účtovníctvo živnostníkovi prostredníctvom evidovania skutočných výdavkov. No keďže ma výslovne požiadal, chcem povedať trval na tom, že rok 2007 chce urobiť prostredníctvom paušálnych výdavkov, lebo mu to lepšie vychádzalo, tak som mu to tak pripravila. Lenže v tomto prípade som nebola na to pripravená a neupravila som mu základ dane za rok 2006.Čo by ste mi poradili, mám upraviť základ dane teraz za rok 2007 o tie neuhradené pohľadavky, aj keď bolo už DP urobené paušálnymi výdavkami??? Opraviť to DP, bude to mať význam a bude to vôbec správne???
Upraviť ZD 2006 môžeš len cez dodatočné DP, iba v tom prípade mu môžeš uplatniť paušálne výd.2007,
ďalšia možnosť: upraviť ZD v DP 2007 a paušál uplatniť po prvý krát za r.2008
0 0
BUC BUC

BUC je offline (nepripojený) BUC

prosím vas, dokedy musím zaplatiť daň? Do 31.03.2008 ?
Vdaka
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
BUC Pozri príspevok
prosím vas, dokedy musím zaplatiť daň? Do 31.03.2008 ?
Vdaka
Áno
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
marcik Pozri príspevok
Prosím o radu, mám zámočníka 60% výdavky paušálom, robil práce v zahraničí, ale našla som aj dve faktúry vystavené za ubytovanie - čiže prefakturáciu tomu komu robil. Čo s tým? veď teraz ho ja nemôžem zaradiť medzi paušalistov?
Nik neporadi?
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Petra29 Pozri príspevok
Upraviť ZD 2006 môžeš len cez dodatočné DP, iba v tom prípade mu môžeš uplatniť paušálne výd.2007,
ďalšia možnosť: upraviť ZD v DP 2007 a paušál uplatniť po prvý krát za r.2008
Vďaka Petra29 za radu, neviem totiž ako z toho vybŕdnuť, pretože som ho upozorňovala, že nie vždy sa hneď dá paušál urobiť, no napriek tomu trval na tom, že to chce tak urobiť, lebo mu to povedala jedna "pani" na daňovom úrade, vraj nech mu to tak urobím, lebo mu to lepšie vychádza a márne bolo moje vysvetľovanie, lebo názor "onej" panej z DU mal väčšiu váhu ako môj. Teraz sa pýtam, zachovať sa korektne a dať si tú námahu, že upravím ZD z roku 2006, dodatočným DP. Pretože som mu to DP za rok 2007 už odovzdala.Čo by si urobila....???
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

kristín Pozri príspevok
Vďaka Petra29 za radu, neviem totiž ako z toho vybŕdnuť, pretože som ho upozorňovala, že nie vždy sa hneď dá paušál urobiť, no napriek tomu trval na tom, že to chce tak urobiť, lebo mu to povedala jedna "pani" na daňovom úrade, vraj nech mu to tak urobím, lebo mu to lepšie vychádza a márne bolo moje vysvetľovanie, lebo názor "onej" panej z DU mal väčšiu váhu ako môj. Teraz sa pýtam, zachovať sa korektne a dať si tú námahu, že upravím ZD z roku 2006, dodatočným DP. Pretože som mu to DP za rok 2007 už odovzdala.Čo by si urobila....???
Ťažko povedať, čo by som urobila ja, ja by som mu napr.nevypracovala DP s pauš.výd.,keď nesplnil zákonné podmienky úpravy ZD podľa §17. V každom prípade ho upozorni na to, že toto DP bude v súlade so zákonom, len ak podáš aj dodatočné DP za r.2006
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
marcik Pozri príspevok
Prosím o radu, mám zámočníka 60% výdavky paušálom, robil práce v zahraničí, ale našla som aj dve faktúry vystavené za ubytovanie - čiže prefakturáciu tomu komu robil. Čo s tým? veď teraz ho ja nemôžem zaradiť medzi paušalistov?
Prosím nemá s tým niekto skúsenosť?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

marcik Pozri príspevok
Prosím o radu, mám zámočníka 60% výdavky paušálom, robil práce v zahraničí, ale našla som aj dve faktúry vystavené za ubytovanie - čiže prefakturáciu tomu komu robil. Čo s tým? veď teraz ho ja nemôžem zaradiť medzi paušalistov?
Ak mal príjem z týchto faktúr v r. 2007, tak paušál môže byť, ale 40%,
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Medzi paušalistov ho zaradiť môžete. Nemôžete však uplatniť výdavky 60%, ale len 40%, lebo nepoberal v roku 2007 "len príjmy z vykonávania remeselných živností" , čo je podmienkou na uplatnenie výdavkov vo výške 60%.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ja to vidím inak. Prefakturácia nákladov, nie je podnikanie. Tam kde robíme účtovníctvo takéto príjmy účtujeme ako prevádzkovú réžiu mínusom. Tento postup sa uplatňuje aj v tom prípade keď podnikateľ je na hrane 1,5 mil. Sk a mal by sa stať platiteľom DPH, vtedy nemá príjem, ale iba znížené réžijné výdavky.

Takže pri posudzovaní príjmu na ktorý sa pýtaš sa pozri týmto uhlom pohľadu a vec je vybavená. Chce to trochu odvahy na strane podnikateľa, aby sa pri daňovej kontrole vedel obhájiť, ale je to obhájiteľné. Ty ako účtovník (čka) na seba ale riziko neber nakoľko nie si daňový poradca a nemôžeš v prípade sporu obhajovať podnikateľa pred súdom ak by to došlo až tak ďaleko.

apo



Pozdravuje
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Ďakujem všetkým čo poradili! Tušila som že tá faktúra nie je v poriadku!! ďakujem!
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

Ak si paušalista kovoobrábač uplatňuje 60% paušál a v tom roku predal auto môže si uplatniť tých 60% alebo nie_
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň prajem,môžem prosím do príjmov paušalistu zarátať príjem za faktúry+kreditné úroky a 40% počítam z celkovej sumy,tzn. príjem za služby aj z kred.úrokov?
Ešte mám problém-faktúra bola vystavená na sumu 15000,- Sk,zaplatili 15500,- Sk-do príjmu mi vstupuje 15500 sk a faktúra mi svieti ako preplatená.. mám to prosím správne?
Ďakujem veľmi pekne a príjemné sviatky prajem
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň prajem,môžem prosím do príjmov paušalistu zarátať príjem za faktúry+kreditné úroky a 40% počítam z celkovej sumy,tzn. príjem za služby aj z kred.úrokov?
Ešte mám problém-faktúra bola vystavená na sumu 15000,- Sk,zaplatili 15500,- Sk-do príjmu mi vstupuje 15500 sk a faktúra mi svieti ako preplatená.. mám to prosím správne?
Ďakujem veľmi pekne a príjemné sviatky prajem
Áno, paušálne výdavky počítaš z celkovej sumy...
Prečo vznikol preplatok fa? Nemal sa preplatok vrátiť? Ak bol odôvodnený, tak by sa mohlo dofakturovať 500 Sk... Zdaniteľný príjem máš správne, lebo toľko obdržal...
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

holubička1 Pozri príspevok
Ak si paušalista kovoobrábač uplatňuje 60% paušál a v tom roku predal auto môže si uplatniť tých 60% alebo nie_
Prosíím poraďte mi súrne sú rôzne názory na to. prosíím pekne!!!!!
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

holubička1 Pozri príspevok
Prosíím poraďte mi súrne sú rôzne názory na to. prosíím pekne!!!!!
Môj názor:
60% na remeselnú živnosť
z automobilu % výdavky nie,príjem musí riadne zdaniť 19%,výdavky ak mal spojené s predajom,tak tie
ale to je len môj názor
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Anja111 Pozri príspevok
Áno, paušálne výdavky počítaš z celkovej sumy...
Prečo vznikol preplatok fa? Nemal sa preplatok vrátiť? Ak bol odôvodnený, tak by sa mohlo dofakturovať 500 Sk... Zdaniteľný príjem máš správne, lebo toľko obdržal...
No telefonovala som teraz tomu klientovi,na rozdielnu sumu nevystavil faktúru ani nový,ani dofakturovanie.Takže ja mu ale musím správne zdaniť príjem však,aj keď na faktúre je uvedená menšia suma..?
a prosím -kreditné úroky musím uviesť do daň.priznania-aj keď sú vyplatené na súkromný účet???
Ďakujem
Naposledy upravil erika_H : 21.03.08 at 17:05
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

erika_H Pozri príspevok
No telefonovala som teraz tomu klientovi,na rozdielnu sumu nevystavil faktúru ani nový,ani dofakturovanie.Takže ja mu ale musím správne zdaniť príjem však,aj keď na faktúre je uvedená menšia suma..?
a prosím -kreditné úroky musím uviesť do daň.priznania-aj keď sú vyplatené na súkromný účet???
Ďakujem
Áno, zdaníš mu celý príjem, vrátane tých 500 Sk naviac. Ak to chceš mať upratané, tak by mohol vystaviť ešte 1 fa na tých 500 Sk a potom by si mohla úhradu rozdeliť medzi obidve fa... Je však možné, že v tomto roku sa odberateľ ozve, aby mu tých 500 Sk vrátil... A čo sa týka tých kreditných úrokov, tak je dôležité, či sú prijaté v súvislosti s podnikateľskou činnosťou. V tom prípade musia ísť do POZD. Píšeš, že je to súkromný účet... Zo súkromného účtu by nemuseli ísť do DP, ale ak naň prijíma platby zo živnosti, tak by som ich radšej zdanila...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať