Zavrieť

Porady

Prechod z JÚ na paušálne výdavky, ZP

Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Som SZČO, nie som platca DPH.V roku 2004 som viedla JÚ, v marci som podala daňové priznanie. Ale zistila som, že si môžem uplatniť paušálne výdavky, tak som podala opravné DP. Ale až teraz zisťujem z Vašich príspevkov, že to nemám v poriadku. Pretože mne v r. 2004 ostali pohľadávky, ktoré boli uhradené v r. 2005. To znamená, že tieto pohľadávky mali byť zdanené v r. 2004. Chcem sa spýtať:1. Mám podať opravné daňové priznanie aj pre to riadne DP /pre JÚ/, aj pre opravné DP /pre paušálne výdavky/? Obávam sa, ale toho, že pri riadnom priznaní by mi vyšla daň nad 20 000,-, t.z. platiť preddavky. Ako by sa to spätne riešilo?2. Keď sa podá toto opravné priznanie, pošle sa zas výpis z DP do ZP a do SP?Ak by mi vyšli väčšie odvody, pošlem opravné výkazy na preddavky a sumu doplatím, alebo sa to urobí v ročnom zúčtovaní?3. Ešte by som potrebovala vedieť, či sa odvody do ZP počítajú rovnako pre SZČO, ktorá vedie JÚ ako pre SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky?4. Z vašich príspevkov zisťujem, že ani výkaz do ZP, ktorý sa podával na základe DP za rok 2004 nemám dobre. Podľa Vám som odvody do ZP nemala zahrnúť do výdavkov, idú tam iba odvody do SP. Mám v tom poriadny chaos. Teraz platím 910,-. Mala by som poslať opravný výkaz?Prosím o radu!!!!
Usporiadat
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

Dnes som obdržala jedno účot, prosím o radu, keď v roku 2006 viedol jú a pre rok 2007 sa "dnes " rozhodol pre paušál. Z r. 2006 mu zostali len neuhradené posl. odvody cca. 3600,-- úhrada v 1/07, keby som nepodala dod.daň priznanie a tie odvody by som dala ako vONZD. nezahrnula ich bola by to moc veľká chyba???
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzanak1 Pozri príspevok
Muška ďakujem za odpovede. A už len jedna otázka, prečo ma voláš Zuzanka ?
A nie si Zuzanka.....Zuzanak /myslela som si , že je to iba "preklep"
0 0
Laborec Laborec

Laborec je offline (nepripojený) Laborec

holubička1 Pozri príspevok
Dnes som obdržala jedno účot, prosím o radu, keď v roku 2006 viedol jú a pre rok 2007 sa "dnes " rozhodol pre paušál. Z r. 2006 mu zostali len neuhradené posl. odvody cca. 3600,-- úhrada v 1/07, keby som nepodala dod.daň priznanie a tie odvody by som dala ako vONZD. nezahrnula ich bola by to moc veľká chyba???
podla mna nemusi (ale moze) podat DDP, lebo sa dan meni v jeho neprospech. ale moze sa on vobec sa rozhodnut DNES? nie rok dopredu?
0 0
Laborec Laborec

Laborec je offline (nepripojený) Laborec

v DDP sa pisu vsetky sumy alebo len tie opravene? vopred dakujem za odpoved.
0 0
susika susika

susika je offline (nepripojený) susika

Laborec vôbec nerozumiem tomu, prečo by sa nemohol rozhodnúť až vtedy, keď zistí, že je to preňho výhodnejšie?!
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Muška Pozri príspevok
A nie si Zuzanka.....Zuzanak /myslela som si , že je to iba "preklep"
ahoj, nie je to preklep. Ja len, že mi to Zuzanka, pripadalo tak "ironicky".
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zuzanak1 Pozri príspevok
ahoj, nie je to preklep. Ja len, že mi to Zuzanka, pripadalo tak "ironicky".
Nedá mi, Muška určite nebola ironická - neviem prečo v peknom oslovení hľadáš iróniu.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Pepa Pozri príspevok
Nedá mi, Muška určite nebola ironická - neviem prečo v peknom oslovení hľadáš iróniu.
Tak teda prepáčte. Potom som len rada a ďakujem.
Naposledy upravil Zuzanak1 : 26.03.08 at 13:54
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzanak1 Pozri príspevok
ahoj, nie je to preklep. Ja len, že mi to Zuzanka, pripadalo tak "ironicky".
Zuzanka, tak ironia určite nie.
Ja som naučená z domova, každého pekne oslovovať.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Vybalila som igelitku, podnikateľ od roku 2007, neplatca DPH, má 1 zamestnanca. Začala som to počítať, a vyšlo mi, že 40% by bolo pre neho výhodnejšie. V zákone o dani z príjmu som našla pre paušál len podmienku neplatca DPH. Môžem mu dať paušálne výdavky, aj keď má zamestnanca, teda je platiteľom dane zo ZČ? Samozrejme, poistné by som odpočítala len podnikateľove.
Ďakujem za rady.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Dav Pozri príspevok
Vybalila som igelitku, podnikateľ od roku 2007, neplatca DPH, má 1 zamestnanca. Začala som to počítať, a vyšlo mi, že 40% by bolo pre neho výhodnejšie. V zákone o dani z príjmu som našla pre paušál len podmienku neplatca DPH. Môžem mu dať paušálne výdavky, aj keď má zamestnanca, teda je platiteľom dane zo ZČ? Samozrejme, poistné by som odpočítala len podnikateľove.
Ďakujem za rady.
Posúvam.
0 0
laur12 laur12

laur12 je offline (nepripojený) laur12

Dav Pozri príspevok
Vybalila som igelitku, podnikateľ od roku 2007, neplatca DPH, má 1 zamestnanca. Začala som to počítať, a vyšlo mi, že 40% by bolo pre neho výhodnejšie. V zákone o dani z príjmu som našla pre paušál len podmienku neplatca DPH. Môžem mu dať paušálne výdavky, aj keď má zamestnanca, teda je platiteľom dane zo ZČ? Samozrejme, poistné by som odpočítala len podnikateľove.
Ďakujem za rady.
mozes mu dat pausalne vydavky.

ale ak mal na prelome minuleho roka pohladavky, musis podat dodatocne danove priznanie za predminuly rok a dodanit ich tam. aj s penale a zvysenymi poistnymi nie je iste, ci to nadalej bude vyhodne.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Ďakujem. Našťastie podniká len od roku 2007.
0 0
sofia23 sofia23

sofia23 je offline (nepripojený) sofia23

Úprava ZD.Podala som za rok 2007 daňové priznanie, viedla som JÚ a v roku 2008 by som chcela prejsť na paušálne výdavky. Základ dane som v roku 2007 povýšila o zásoby a ponížila o odvody za 12/07 /riadky daňového priznania 40,41/. Nebola som si celkom istá tými odvodmi, ktorými som ponížila ZD, keďže si ich budem môcť odpočítať aj pri paušálnych výdavkoch v roku 2008. Zásobami som ZD povýšila v roku 2007, chcem sa spýtať čo s týmito zásobami v roku 2008, keď ich predám, ponížim ZD o túto sumu a zdaním len zisk z nich?!Upravila som ZD správne v roku 2007 o odvody SZČO 12/07 zaplatené až v roku 2008?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

sofia23 Pozri príspevok
Úprava ZD.Podala som za rok 2007 daňové priznanie, viedla som JÚ a v roku 2008 by som chcela prejsť na paušálne výdavky. Základ dane som v roku 2007 povýšila o zásoby a ponížila o odvody za 12/07 /riadky daňového priznania 40,41/. Nebola som si celkom istá tými odvodmi, ktorými som ponížila ZD, keďže si ich budem môcť odpočítať aj pri paušálnych výdavkoch v roku 2008. Zásobami som ZD povýšila v roku 2007, chcem sa spýtať čo s týmito zásobami v roku 2008, keď ich predám, ponížim ZD o túto sumu a zdaním len zisk z nich?!Upravila som ZD správne v roku 2007 o odvody SZČO 12/07 zaplatené až v roku 2008?
DP r. 2007 si upravila správne. Nepíšeš o pohľadávkach z r. 2007, asi si mala všetko vyrovnané.

Odvody, ktoré uhradíš v r. 2008 a týkali sa r. 2007 si dáš do VNZD.
zákon Daň z príjmu § 6 odst. 10 hovorí: ..."Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach;"

Zásoby o ktoré si si povýšila ZD a v nasledujúcom roku predáš - zdaníš iba rozdiel a to podľa § 17 odst. 8 a)....."pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane.
0 0
Vanesa34 Vanesa34

Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

Dobrý deň. Chcem sa spýtať na takýto prípad: r.2006 -strata,vedenie účtovníctva.Všetko vyplatené v r.2006, r. 2007 môže prejsť na paušálne výdavky aj keď mal predtým stratu? Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Vanesa34 Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcem sa spýtať na takýto prípad: r.2006 -strata,vedenie účtovníctva.Všetko vyplatené v r.2006, r. 2007 môže prejsť na paušálne výdavky aj keď mal predtým stratu? Ďakujem.
Vaneska máš správne tie roky?

Ak si r. 2006 ukončila účtovníctvo a nemala si žiadne pohľadávky a zásoby o ktoré by si musela povyšovať ZD. V r. 2007 si kľudne mohla prejsť na "paušálne" výdavky" a dokonca si môžeš v DP uplatniť aj stratu z predchádzajúceho roku .
Naposledy upravil Muška : 02.04.08 at 17:13 Dôvod: doplnenie odpovede
0 0
Vanesa34 Vanesa34

Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

Áno, dnes som sa rozprávala so známou a ona mi hovorila, že tá strata nevadí pri prechode z JÚ na paušálne výdavky. Tak preto sa pýtam, či to tak naozaj môže byť. Tie roky sú správne.
0 0
Vanesa34 Vanesa34

Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

Ešte raz ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Vanesa34 Pozri príspevok
Áno, dnes som sa rozprávala so známou a ona mi hovorila, že tá strata nevadí pri prechode z JÚ na paušálne výdavky. Tak preto sa pýtam, či to tak naozaj môže byť. Tie roky sú správne.
Strata nevadí.......a môžeš si ju do 5-tich rokov uplatniť z § 6,7,8
0 0
Načítať ďalšie