Zavrieť

Porady

Prechod z JÚ na paušálne výdavky, ZP

Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Som SZČO, nie som platca DPH.V roku 2004 som viedla JÚ, v marci som podala daňové priznanie. Ale zistila som, že si môžem uplatniť paušálne výdavky, tak som podala opravné DP. Ale až teraz zisťujem z Vašich príspevkov, že to nemám v poriadku. Pretože mne v r. 2004 ostali pohľadávky, ktoré boli uhradené v r. 2005. To znamená, že tieto pohľadávky mali byť zdanené v r. 2004. Chcem sa spýtať:1. Mám podať opravné daňové priznanie aj pre to riadne DP /pre JÚ/, aj pre opravné DP /pre paušálne výdavky/? Obávam sa, ale toho, že pri riadnom priznaní by mi vyšla daň nad 20 000,-, t.z. platiť preddavky. Ako by sa to spätne riešilo?2. Keď sa podá toto opravné priznanie, pošle sa zas výpis z DP do ZP a do SP?Ak by mi vyšli väčšie odvody, pošlem opravné výkazy na preddavky a sumu doplatím, alebo sa to urobí v ročnom zúčtovaní?3. Ešte by som potrebovala vedieť, či sa odvody do ZP počítajú rovnako pre SZČO, ktorá vedie JÚ ako pre SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky?4. Z vašich príspevkov zisťujem, že ani výkaz do ZP, ktorý sa podával na základe DP za rok 2004 nemám dobre. Podľa Vám som odvody do ZP nemala zahrnúť do výdavkov, idú tam iba odvody do SP. Mám v tom poriadny chaos. Teraz platím 910,-. Mala by som poslať opravný výkaz?Prosím o radu!!!!
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Môžeš Danka.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ďakujem...lebo už mám dojem, že neviem nič.... a pre istotu si potrebujem všetko overiť....
0 0
ede ede

ede je offline (nepripojený) ede

v r.2008 Vediem JU-preukazatelne vydavky. Predpokladam ale, ze uz by bolo vhodnejsie prejst na pausal v r.2009. Mozem teraz urobit DP za r.2008 hned aj s upravou ZD o zavazky - mzda mojho zamestnanca a odvody za neho za 12/08, dan z MV 2008 a odvody za SZCO 12/2008 teda v r.41 DP FO . Pohladavky k 31.12.2008 nemam....a potom ziadne DDP a za r.2009 uplatnim pausal.vydavky...?? dakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ede Pozri príspevok
v r.2008 Vediem JU-preukazatelne vydavky. Predpokladam ale, ze uz by bolo vhodnejsie prejst na pausal v r.2009. Mozem teraz urobit DP za r.2008 hned aj s upravou ZD o zavazky - mzda mojho zamestnanca a odvody za neho za 12/08, dan z MV 2008 a odvody za SZCO 12/2008 teda v r.41 DP FO . Pohladavky k 31.12.2008 nemam....a potom ziadne DDP a za r.2009 uplatnim pausal.vydavky...?? dakujem
Ede,
podľa nového Poučenia k DP a vyjadrenia DRSR klikni http://www.porada.sk/t104283-p18-pou...ok-2008-a.html sa o uvedené záväzky a pohľadávky upravuje v peň. denníka v uzávierkových operáciach - nie v r. 40 a 41, a taktiež ich už potom neuvádzaš vo výkazoch k DP.
0 0
ede ede

ede je offline (nepripojený) ede

Muška Pozri príspevok
Ede,
podľa nového Poučenia k DP a vyjadrenia DRSR klikni http://www.porada.sk/t104283-p18-pou...ok-2008-a.html sa o uvedené záväzky a pohľadávky upravuje v peň. denníka v uzávierkových operáciach - nie v r. 40 a 41, a taktiež ich už potom neuvádzaš vo výkazoch k DP.
predsa este - znamena to, ze zaplatene poistne za SZCO v 1/2009 za 12/2008 nebudem ratat do "zaplateneho poistneho..v r.2009" ,ktore budem pripocitavat v DP za r2009 k 40%-vydavkom? vdaka...
0 0
HappyKESK HappyKESK

HappyKESK je offline (nepripojený) HappyKESK

Chcem sa opytat, ak v roku 2007 bolo normalne vedene JU, a podane DP s vykazmi MaZ a PaV, v roku 2008 vsak bude uplatnovat Percentualne vydavky, podava DP za rok 2008 BEZ vykazov MaZ a PaV ?
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

HappyKESK Pozri príspevok
Chcem sa opytat, ak v roku 2007 bolo normalne vedene JU, a podane DP s vykazmi MaZ a PaV, v roku 2008 vsak bude uplatnovat Percentualne vydavky, podava DP za rok 2008 BEZ vykazov MaZ a PaV ?
pri paušálnych vydavkoch nepodávaš vykazy,len DP
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Ano bez výkazov.
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Aj ja mám jednu otázku. Chcela by som u jednej podnikateľky tiež prejsť na paušálne výdavky v roku 2008. Pri opravnom DP za 2007 mám vychádzať z výkazu majetku a záväzkov. Pretože predchádzajúca účtovníčka neuviedla do záväzkov sumy poistného na SP a ZP za 12/2007, alebo aj napriek tomu tieto sumy uhradené v roku 2008 môžem považovať za záväzok 2007.
Dáša
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Áno, môžeš. Záväzok vždy ostáva záväzkom, až do jeho uhradenia.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Mám jedného klienta, ktorý mal vlani preukazateľné výdavky. Na výkazoch sú pohľadávky aj záväzky nulové. Tak som chcela robiť paušálne, nakoľko nemal veľký príjem. Ale hold..pozerám v dokladoch a poistenie na ZP za predchádzajúci rok 2007 zaplatené v januári 2008 . Predchádzajúca účtovníčka tiež tento záväzok neuviedla do výkazu. A čo teraz ? Zavrieť oči..a urobiť paušálne..alebo robiť JU?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Danka, veď výdavky si nemusíš nárokovať, horšie by to bolo, keby mal neuhradené pohľadávky. Takže kľudne môžeš prejsť z JU na evidenciu.
Dodatok: Danka, tieto výdavky však v nasledujúcom roku patria do VNZD, pretože sa týkajú r. 2007 a pri prechode mal byť upravený základ dane.
Naposledy upravil Marína : 20.03.09 at 23:26
0 0
Vlado40 Vlado40

Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

Chcem uplatniť u daňovníka paušálne výdavky.Začiatok živnosti 03.2008.Odvody neplatil za rok 2008 žiadne. Posledná faktúra bola vystavená v decembri 2008 a jej úhrada prišla v januári 2009. Patrí táto faktúra do príjmov r.2008 ak jej úhrada prišla až v r. 2009 ak chce tento daňovník uplatniť paušálne výdavky ?
Naposledy upravil Vlado40 : 21.03.09 at 19:43
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Daňovník chce uplatniť paušálne výdavky. V r.2007 nemal žiadne pohľadávky ani zásoby, takže daňové priznanie za minulý rok opravovať nemusím. Teraz mu uplatním 40% + odvody. A na to by som sa chcela opýtať, pretože v r. 2008 uhrádzal odvody ešte aj z r. 2006. Môžem mu aj tieto pripočítať, keď o ne nemal znížený ZD v predchádzajúcich obdobiach, alebo v tomto roku mu môžem uplatniť iba tie odvody, ktoré sa týkajú r.2008? Odvody z minulých rokov sú potom VNZD?
A ako je to potom u toho, ktorý je na paušálnych výdavkoch už viac rokov? V januári zaplatené odvody za december predchádzajúceho roka som účtovala v tom roku v ktorom boli zaplatené. Bolo to správne?
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

moj syn vlani skončil živnost, ale mal ešte príjem z dopredaja tovaru.podával výkazy o majetku a príjmoch. može si tento rok uplatnit výdaje pašálom? tak by nemusel podávat výkazy?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

arimi Pozri príspevok
moj syn vlani skončil živnost, ale mal ešte príjem z dopredaja tovaru.podával výkazy o majetku a príjmoch. može si tento rok uplatnit výdaje pašálom? tak by nemusel podávat výkazy?
vlani = rok 2010??
tento rok = rok 2011??
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

teda takto. podáva DP za rok 2010. v roku 2010 ukončil živnost, ktorú mal popri zamestnaní. nemusel by podávat lebo príjem za tovar nepresiahol tu hranicu tuším 2tis. to je, ale v zamestnaní mu už dane neurobia z nejakého dovodu, tak si musí podat sám. pri tom už treba do DP zarátat aj príjem zo živnosti. preto sa pýtam, či si može za ten rok 2010 dat paušál na živnost, ked roky predtým vykazoval JU.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
arimi Pozri príspevok
teda takto. podáva DP za rok 2010. v roku 2010 ukončil živnost, ktorú mal popri zamestnaní. nemusel by podávat lebo príjem za tovar nepresiahol tu hranicu tuším 2tis. to je, ale v zamestnaní mu už dane neurobia z nejakého dovodu, tak si musí podat sám. pri tom už treba do DP zarátat aj príjem zo živnosti. preto sa pýtam, či si može za ten rok 2010 dat paušál na živnost, ked roky predtým vykazoval JU.
Čo tak pozrieť si ešte Zákon o dani z príjmu , aké povinnosti vyplývajúce zo zákona má Váš syn pri ukončení podnikania ?
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
3 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

arimi Pozri príspevok
teda takto. podáva DP za rok 2010. v roku 2010 ukončil živnost, ktorú mal popri zamestnaní. nemusel by podávat lebo príjem za tovar nepresiahol tu hranicu tuším 2tis. a zamestnanie???? si tam počítala???? to je, ale v zamestnaní mu už dane neurobia z nejakého dovodu asi o to včas nepožiadal,alebo mzdárka vie, že si MUSÍ urobiť DP sám, tak si musí podat sám. pri tom už treba ??? tomu som neporozumela, jasne, že treba do DP zarátat aj príjem zo živnosti. preto sa pýtam, či si može za ten rok 2010 dat paušál na živnost, ked roky predtým vykazoval JU. ak ukončil živnosť, tak treba sa vysporiadať, tak ako píše Zitka v predchádzajúcom príspevku.
...v texte.
Tá hranica 2tis. je všetky príjmy spolu....a nie všetky samostatne po 2 tis.
2 0