Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 09:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

na danovom úrade mi povedali §8,niektorý riadok, a nesedí mi to nikde, iba iné. Ináč dakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

mirkab14 Pozri príspevok
na danovom úrade mi povedali §8,niektorý riadok, a nesedí mi to nikde, iba iné. Ináč dakujem
Ak sú to úroky z podnikateľského účtu je to jednoznačne príjem § 6 podnikanie...

§ 6
5/) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku,
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

[quote=mirkab14;947662]Dobrý deň.Živnostník má podnikateľský účet.Má tam nejaké úroky, za rok 2008 to je 11,- Sk.Do ktorého riadku ich uvádzam v daňovom priznaní? Je to §8, riadok iné?

Odkedy súvisí podnikateľský účet s §8?
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Ďakujem,budem to musieť opraviť.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Dobrý večer

do ktorého riadku DP FO by ste zaradili odmenu likvidátora s.r.o. ?

Ďakujem
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Dobrý deň.Prosím o radu. Konateľ s.r.o.(nie je zamestnanec)má okrem podnikatelského účtu i osobný, z ktorého idú odvody do soc.i zdr.poist.Nepotrebuje osobný účet. Odvody môžu íst aj z účtu s.r.o.?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

mirkab14 Pozri príspevok
Dobrý deň.Prosím o radu. Konateľ s.r.o.(nie je zamestnanec)má okrem podnikatelského účtu i osobný, z ktorého idú odvody do soc.i zdr.poist.Nepotrebuje osobný účet. Odvody môžu íst aj z účtu s.r.o.?
Odvody z titulu čoho - výkonu funkcie konateľa alebo akého?...
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

evina Pozri príspevok
Odvody z titulu čoho - výkonu funkcie konateľa alebo akého?...
Bol SZČO a na platbu odvodov používal osobný účet.Medzičasom zriadil s.r.o a stal sa jej konatelom, odvody stále platí z os.účtu. S tým súvisí ešte jedna otázka, musí sa z neho stať zamestnanec v s.r.o? Aké sú potom odvody?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

mirkab14 Pozri príspevok
Bol SZČO a na platbu odvodov používal osobný účet.Medzičasom zriadil s.r.o a stal sa jej konatelom, odvody stále platí z os.účtu. S tým súvisí ešte jedna otázka, musí sa z neho stať zamestnanec v s.r.o? Aké sú potom odvody?
Opäť sa nedá presne odpovedať. Bol SZČO a stále je??, potom jeho odvody nemajú s s.r.o. nič spoločne a nemôžu byť platené prostredníctvom spoločnosti.
Ak ako konateľ má za svoju prácu z tohto titulu odmenu platí zdravotné poistenie on i firma, sociálne nie.
Ak bude zamestnancom bude platiť odvody za seba i za firmu presne ako za každého iného zamestnanca
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

evina Pozri príspevok
Opäť sa nedá presne odpovedať. Bol SZČO a stále je??, potom jeho odvody nemajú s s.r.o. nič spoločne a nemôžu byť platené prostredníctvom spoločnosti.
Ak ako konateľ má za svoju prácu z tohto titulu odmenu platí zdravotné poistenie on i firma, sociálne nie.
Ak bude zamestnancom bude platiť odvody za seba i za firmu presne ako za každého iného zamestnanca
Zatiaľ moooc dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

V poučení na vyplnenie DP je upozornenie, kde je citujem: "v tomto DP sa prepočíta daň na úhradu na eurá konverzným kurzom...... Prepočet sa vykoná v XII oddiele - pomocné výpočty"
Je treba urobiť prepočet aj v prípade ak je preplatok na dani
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Katy a R Pozri príspevok
V poučení na vyplnenie DP je upozornenie, kde je citujem: "v tomto DP sa prepočíta daň na úhradu na eurá konverzným kurzom...... Prepočet sa vykoná v XII oddiele - pomocné výpočty"
Je treba urobiť prepočet aj v prípade ak je preplatok na dani
nie v prípade preplatku, si DÚ prepočítava sám
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť.Robím sebe aj manželovi DP za rok 2008.Manžel mal minulý rok len pár mesiacov príjem a tak si naňho uplatňujem nezdaniteľnú čiastku.Mne v tom prípade nevychádza žiadna daňová povinnosť ale preplatok.Môžem si aj v tomto prípade uplatniť daňový bónus na dieťa??Nemala som ho v roku 2008 vyplatený 3mesiace.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

renataj Pozri príspevok
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť.Robím sebe aj manželovi DP za rok 2008.Manžel mal minulý rok len pár mesiacov príjem a tak si naňho uplatňujem nezdaniteľnú čiastku.Mne v tom prípade nevychádza žiadna daňová povinnosť ale preplatok.Môžem si aj v tomto prípade uplatniť daňový bónus na dieťa??Nemala som ho v roku 2008 vyplatený 3mesiace.
Ak tvoj príjem presiahol 6-násobok min. mzdy a daňový bonus je na nezaopatrené dieťa - môžeš
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
K daňovému priznaniu sa prikladajú originály potvrdení o príjmoch, resp. potvrdenie o výške invalidného dôchodku a pod.,alebo môžem priložiť aj kópie týchto potvrdení.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

juko Pozri príspevok
K daňovému priznaniu sa prikladajú originály potvrdení o príjmoch, resp. potvrdenie o výške invalidného dôchodku a pod.,alebo môžem priložiť aj kópie týchto potvrdení.
Prikladajú sa len Potvrdenia od jednotlivých zamestnávateľov, o invalidnom dôchodku sa nepriloží nič /daňovník zodpovedá za správnosť svojím podpisom na DP. Priamo v tlačive DP napr. B máš uvedené:

7) Vypĺňa sa na základe kópií všetkých potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti [vrátane príjmov, z ktorých sa daň vybrala podľa § 43 ods. 3 písm. j)
zákona, pri ktorých sa daňovník rozhodol vybratú daň považovať za preddavok podľa § 43 ods. 7 zákona] plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej
republiky a zo zdrojov v zahraničí. Kópie potvrdení sú prílohou daňového priznania.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Vrelá vďaka. Tú poznámočku som prehliadol.
0 0
Tetajaja Tetajaja

Tetajaja je offline (nepripojený) Tetajaja

Prosim Vas o radu. Aká je suma ktorá je potrebná na podanie alebo nepodanie DP zo závislej cinnosti? Manžel pracoval na tvrvaly prac pomer od 08/2008 -12/2008 zdanitelne prijmy mal cca 140tis.v hrubom.do vtedy bol na urade práce a dobrovolne nezamestnany. Ja som bola na PN od01/08-10/08 ma právo si nieco odpisat na manželku v DP, ak by ho musel podávat? Dakujem krasne za odpovede.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Tetajaja Pozri príspevok
Prosim Vas o radu. Aká je suma ktorá je potrebná na podanie alebo nepodanie DP zo závislej cinnosti? Manžel pracoval na tvrvaly prac pomer od 08/2008 -12/2008 zdanitelne prijmy mal cca 140tis.v hrubom.do vtedy bol na urade práce a dobrovolne nezamestnany. Ja som bola na PN od01/08-10/08 ma právo si nieco odpisat na manželku v DP, ak by ho musel podávat? Dakujem krasne za odpovede.
Ak boli zdaniteľné príjmy nižšie ako 49.248,- SKK za celý rok, nie je povinnosť podať DP. Tvoj manžel je povinný si podať DP, o ročné zúčtovanie už nemôže požiadať. Má právo si na teba odpočítať. Musíš si zrátať svoj vlastný príjem, to je tvoj príjem mínus odvody. Nezabudni, do vlastného príjmu manželky sa započítava aj nemocenská dávka, čiže si zrátaj, koľko ti bolo vyplatené na nemocenských dávkach, poprípade aj náhrada príjmu počas PN, ktoré vyplatil zamestnávateľ, ak PN začala v januári.
0 0
luccha luccha

luccha je offline (nepripojený) luccha

dobry den, asi to bude trapna otazka, ale riesime otazku, ja ako zacinajuci uctovnik a zamestnavatel, ze dan z prijmu 19%, ktora je odratana zamestnancovi na vyplatnej paske, bude hradena.....?????ako kedy a kam?dakujem za odpoved a hlavne za pochopenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať