Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 09:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

luccha Pozri príspevok
dobry den, asi to bude trapna otazka, ale riesime otazku, ja ako zacinajuci uctovnik a zamestnavatel, ze dan z prijmu 19%, ktora je odratana zamestnancovi na vyplatnej paske, bude hradena.....?????ako prevodom na účet správcu dane = príslušného daňového úradu.
variabilný symbol: DIČ ..... KS: 1144
kedy do 5 dní od dňa výplatného termínu na mzdy
a kam viď hore
?dakujem za odpoved a hlavne za pochopenie
číslo účtu možno nájdeš aj tu www.drsr.sk
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

luccha Pozri príspevok
dobry den, asi to bude trapna otazka, ale riesime otazku, ja ako zacinajuci uctovnik a zamestnavatel, ze dan z prijmu 19%, ktora je odratana zamestnancovi na vyplatnej paske, bude hradena.....?????ako kedy a kam?dakujem za odpoved a hlavne za pochopenie
a nezabudnite sa zaregistrovať na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...rihlaskafo.pdf

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...rihlaskapo.pdf
0 0
luccha luccha

luccha je offline (nepripojený) luccha

dakujem krasne za rychlu odpoved, sa tesim z tejto super porady, ze vobec nieco take existuje, budem tu asi otravovat castejsie:-))
0 0
Juliska2 Juliska2

Juliska2 je offline (nepripojený) Juliska2

Aurora Pozri príspevok
Zdravotna sestra si chce uplatnit vydavok na dalsie vzdelavanie podla §5 ods. 8 zak. o DzP. Mzdova uctovnicka jej povedala, ze tak moze urobit az po skonceni studia. Ale je to dost nelogicke, lebo za studium sa plati na zaciatku skolskeho roka 2008 a studium bude ukoncene v roku 2009. To znamena, ze v roku 2010 si uz vydavok zaplateny za toto studium v roku 2008 nemoze uplatnit. Vo vyhlaske 31/2006 MZSR sa v § 1 uvadzaju obmedzenia na vysku poplatku za taketo studium, ale to sa podla mna tyka len zariadeni, ktore taketo studium zabezpecuju. Na skolach vydavaju zdravotnym sestram potvrdenia o zaplateni s tym, ze si ich mozu uplatnit do rocneho zuctovania. Ale mzdarky to asi cele nepochopili. Podla mna oni nemaju co riesit vysku poplatku. Zato predsa zodpoveda vzdelavaci institut. A rovnako ich nema co zaujimat, ci sa studium uz ukoncilo. To je tiez v podmienkach uvedenej vyhlasky. V zakone o DzP je len odvolavka na vyhlasku a zakon 578/2006, aby mzdarky vedeli, ci je ziadost sestry opodstatnena a dodrzali sa podmienky t.j. ide o akreditovane studium, poplatky boli vyplatene v sulade s vyhlaskou, zdravotnicky pracovnik patri do kategorie uvedenej vo vyhlaske a v zakone. Neviem, ci som to prezentovala dost zrozumitelne. Ale moze mi niekto povedat, ci som to pochopila spravne a ak sa mzdarky mylia a nechcu spolupracovat, mozu si sestricky spravit danove priznanie A samy? Dakujem.
ano, musia si to dat do RZD za r. 2008, prípadne podať danové priznanie ak im to mzdarka nechce urobit. ale samozrejme za príslušný kalendárny rok za ktorý zaplatili za studium.
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Dobrý deň.Prosím o radu pre začinajúcu účtovníčku.Platca DPH s.r.o.-prepravná spoločnosť nakúpila pohonné hmoty v zahraniči-/Madarsko/ s DPH.Ako to uvádzam v Daňovom priznaní Daň z pridanej hodnoty?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mirkab14 Pozri príspevok
Dobrý deň.Prosím o radu pre začinajúcu účtovníčku.Platca DPH s.r.o.-prepravná spoločnosť nakúpila pohonné hmoty v zahraniči-/Madarsko/ s DPH.Ako to uvádzam v Daňovom priznaní Daň z pridanej hodnoty?
V slovenskom DP to neuvádzaš. Len tak na okraj, si v téme daň z príjmu.
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Tweety Pozri príspevok
V slovenskom DP to neuvádzaš. Len tak na okraj, si v téme daň z príjmu.
Takže mne vznikol iba náklad?Či uvádzam to v nejakom inom DP?Keď nie v slovenskom.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mirkab14 Pozri príspevok
Takže mne vznikol iba náklad?Či uvádzam to v nejakom inom DP?Keď nie v slovenskom.
A ste platiteľmi dph v MR?
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Tweety Pozri príspevok
A ste platiteľmi dph v MR?
Platcom DPH je všade, tak prosím, ako mám postupovať?Presuniem sa do témy DPH, lebo som v dani z príjmov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mirkab14 Pozri príspevok
Platcom DPH je všade, tak prosím, ako mám postupovať?Presuniem sa do témy DPH, lebo som v dani z príjmov.
Uvedie ju v maďarskom DP.
0 0
tetuška tetuška

tetuška je offline (nepripojený) tetuška

Dobrý večer......mám otázku ohľadom hrubého príjmu,pri ktorom sa neplatia odvody do soc.poisťovne.....viem,že sa to počíta ako 12x minimálna mzda...minulý rok sa min.mzda nezvyšovala a tak mi to vychádza na hrubý príjem 97 200,ako v roku 2007.....je to tak,alebo je výška hrubého príjmu pre neplatenie odvodov do soc.poisťovne vyššia??? dakujem za odpoved
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

tetuška Pozri príspevok
Dobrý večer......mám otázku ohľadom hrubého príjmu,pri ktorom sa neplatia odvody do soc.poisťovne.....viem,že sa to počíta ako 12x minimálna mzda...minulý rok sa min.mzda nezvyšovala a tak mi to vychádza na hrubý príjem 97 200,ako v roku 2007.....je to tak,alebo je výška hrubého príjmu pre neplatenie odvodov do soc.poisťovne vyššia??? dakujem za odpoved
Je to 12 krát 8900 Sk /minimálna mzda k 1.1.2009/= 106800 resp. 12 krát 295,50 € = 3546 €
0 0
filo71 filo71

filo71 je offline (nepripojený) filo71

Zdravim poradakov,mam taku dilemu..pracujem v Cechach cely rok.Na Slovensku som bol v roku 2008 viac ako pol roka.Slovenska firma mi vystavila potvrdenie o zdanitelnom prijme v ceskom zarobku a teraz neviem ci mam danove priznanie zhotovit na Slovensku alebo v Cechach,kedze si chcem uplatnit znizenie dane kvoli zivotnej poistke
0 0
Marcela1980 Marcela1980

Marcela1980 je offline (nepripojený) Marcela1980

Ako mám zaradiť do akej skupiny HIM striekacie zariadenie a rezačky na asfalt a beton. Poradí mi niekto. ďakujem
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

prosim vas co musi dolozit FO k danovemu priznaniu,pocas roka bola na dohodu(potvrdenie o prijmoch ma),poberala podporu v nezamestnanosti a platila si poistne zdravotne, a dobrovolne socialne...doklada k danovemu aj nejake potvrdenia z uradov o vyske zaplateneho poistneho ?
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

Re: Danove priznanie
Zdravím všetkých trpezlivých a obetavých .Zabite ma, ale už je tu toľko príspevkov, že sa neviem zorientovať. Preto Vás prosím: manželka (1-4.08 nezam.) poskytla firme kde je zam. na HPP finančný dar . Môže si znížiť ZD o túto sumu ? Je to výdavok v béčkovom DP ?
A ešte jedna otázočka . Mala príležitostný nezdanený príjem z predaja kozmetiky,odpočíta si 25 650 Sk , ostatné je príjem . Má povinnosť dokladovať tento príjem ? ( 12 oznámení o výške provízie)
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

novohorcan Pozri príspevok
Re: Danove priznanie
Zdravím všetkých trpezlivých a obetavých .Zabite ma, ale už je tu toľko príspevkov, že sa neviem zorientovať. Preto Vás prosím: manželka (1-4.08 nezam.) poskytla firme kde je zam. na HPP finančný dar . Môže si znížiť ZD o túto sumu nie ? Je to výdavok v béčkovom DP ?
A ešte jedna otázočka . Mala príležitostný nezdanený príjem z predaja kozmetiky,odpočíta si 25 650 Sk neodpočíta , ostatné je príjem . Má povinnosť dokladovať tento príjem pri prípadnej kontrole z DÚ áno ? ( 12 oznámení o výške provízie)
keďže dostala 12 oznámení o výške provízie, tak to nie je príležitostný príjem. Z tohoto príjmu si môže uplatniť 40% paušálne náklady, čo jej zníži základ dane.
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

Prepačte, ale neni to príjem podobný napr. prenájmu ? Vtedy tá odpoč. suma platí, však .
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

novohorcan Pozri príspevok
Prepačte, ale neni to príjem podobný napr. prenájmu ? Vtedy tá odpoč. suma platí, však .
nie, nie je. nájom miešaš s inou činnosťou.
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

aj keď nie veľmi potešený,aj tak ďakujem za promtnú odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať