Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 09:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
1andy1 1andy1

1andy1 je offline (nepripojený) 1andy1

Dobrý deň,

podnikám prvý rok a za rok 2007 som bol zamestnaný, nezamestnaný a živnostník.
... - 31.3.2007 - zamestnaný
1.4.2007 - 30.6.2007 - nezamestnaný (podpora z ÚP)
1.7.2007 - ... - SČZO.

Mám niekoľko otázok ohľadom daňové priznania.
1. Odpočítateľná položka sa mi berie za celý rok?
2. Počíta sa mi do daňového priznania aj príjem z Úradu práce?
3. Preddavok na daň za prvé 3 mesiace sa uvedie ako Zrazený preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti v riadku 100 daňového priznania na rok 2007?

Za odpoveď ďakujem.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

1andy1 Pozri príspevok
Dobrý deň,

podnikám prvý rok a za rok 2007 som bol zamestnaný, nezamestnaný a živnostník.
... - 31.3.2007 - zamestnaný
1.4.2007 - 30.6.2007 - nezamestnaný (podpora z ÚP)
1.7.2007 - ... - SČZO.

Mám niekoľko otázok ohľadom daňové priznania.
1. Odpočítateľná položka sa mi berie za celý rok?
2. Počíta sa mi do daňového priznania aj príjem z Úradu práce?
3. Preddavok na daň za prvé 3 mesiace sa uvedie ako Zrazený preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti v riadku 100 daňového priznania na rok 2007?


Za odpoveď ďakujem.
áno, nie, áno
0 0
1andy1 1andy1

1andy1 je offline (nepripojený) 1andy1

Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Mám ešte jeden problém.
V tlačive Výkaz o príjmoch a výdavkoch k daňovému priznaniu, sú možné Výdavky:
1. Nákup materiálu
2. Nákup tovaru
3. Mzdy
4. Platby do fondov
5. Prevádzková réžia

Do ktorej kolonky mám zaúčtovať výdavok za služby (napr: poradenstvo, vedenie účtovníctva)?

Ďakujem.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

1andy1 Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Mám ešte jeden problém.
V tlačive Výkaz o príjmoch a výdavkoch k daňovému priznaniu, sú možné Výdavky:
1. Nákup materiálu
2. Nákup tovaru
3. Mzdy
4. Platby do fondov
5. Prevádzková réžia

Do ktorej kolonky mám zaúčtovať výdavok za služby (napr: poradenstvo, vedenie účtovníctva)?

Ďakujem.
Prevádzková réžia r.09
0 0
gazza215 gazza215

gazza215 je offline (nepripojený) gazza215

Dobry den.
Ak pracujem cely danovy rok 2007 v Anglicku, ktory typ formulara pre DP FO mam vyplnit? Typ A alebo typ B.
Dakujem
0 0
jana89 jana89

jana89 je offline (nepripojený) jana89

Dobrý deň,
Mám zamestnanca, ktorý je u nás zamestnaný na HPP, a v Čechách má príjem zo športovej činnosti na zmluvu. Je ženátý má 1 dieťa , manželka na MD. Chcem sa spýtať:
1. Má podať DP na Slovensku aj v Čechách?
2. Odpočítateľnú položku na manželku a dieťa si má uplatniť v DP na Slovensku, alebo v Čechách, keď manželka má České občianstvo?
0 0
escora escora

escora je offline (nepripojený) escora

Ahoj,
už mám v tom naozaj chaos. Prosím Vás poraďte mi niekto. Som zamestnaná v ČR celý rok 2007. Na SR som nemala žiadny príjem. Može za mňa urobiť DP zamestnávateľ v ČR? Mám trvalý pobyt na SR. Musím DP robiť aj na SR?
Ďakujem
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Dobrý deň, prosíííííííím Vás poraďte. Pracovníčka u nás pracovala v roku 2007 od 1.10.2007 do 14.12.2007 na dohodu o vykonaní práce. Hrubý zárobok 34 859,- Sk Preddavková daň ( uplatnila si nárok na nezdaniteľné minimum ) 582,- Sk . Je poberateľkou čiastočne ID za rok je to príjem 50 215,- Sk. Ako mám postupovať pri RZ . ?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

ID sa nezapočítava do príjmu,iba v prípade uplatnenia NČ na manžela,takže pri RZ postupovať ako u ostatných,ak nemala iný príjem, uplatniť celú NČ za rok.Vyjde preplatok 582,-sk.
0 0
helhub helhub

helhub je offline (nepripojený) helhub

Ak je to možné, potrebovala by som poradiť s cennými papiermi -krátkodobými účtovanými na 251. Mám príklad s daňovým dopadom na zamyslenie : 30.9. som kúpila CP v hodnote 100,-, do 31.12.som ho nepredala, takže preceňujem na hodnotu 110,- (info z burzy). 28.2.2008 predávam so stratou za 85,-. Daňové premietnutie : 10,- k 31.12. je daňový výnos.
Teraz ustanovenie zákona : výnosy z CP sa uznávajú do daň. nákladov len do výšky príjmu z ich predaja,resp. do odchýlky 10% od priemerného kurzu zverejneného burzou CP v deň predaja. Z ktorej sumy rátam 10%?

Som z toho vedľa. Mám čakať na priemerný kuz CP na burze 28.2.2008 ?
Prosím o usmernenie.
Hela
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Srdečná vďaka za odpoveď Vikina.
0 0
skorec1 skorec1

skorec1 je offline (nepripojený) skorec1

vedel by mi nekto poradit? ak som od noveho roku pracoval a az do oktobra a potom hned nastupil na VS, bude mi vratena dan? viem ze 2x som uz to robil niekedy ked som pracoval cez leto tak mi bola vratena dan...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
skorec1 Pozri príspevok
vedel by mi nekto poradit? ak som od noveho roku pracoval a az do oktobra a potom hned nastupil na VS, bude mi vratena dan? viem ze 2x som uz to robil niekedy ked som pracoval cez leto tak mi bola vratena dan...
závisí od zárobku, ale pravdepodobne aspon časť dane vrátia.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
gazza215 Pozri príspevok
Dobry den.
Ak pracujem cely danovy rok 2007 v Anglicku, ktory typ formulara pre DP FO mam vyplnit? Typ A alebo typ B.
Dakujem
Pokiaľ pracuješ v Anglicku ako zamestnanec s pracovnou zmluvou, tak typ A , ak tam robíš ako živnostník..tak typ B.
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Dobrý deň - potrebovala by som poradiť - mám známeho a on ma príjem len za honoráre - asi ako umelec - platí si len zdravotné odvody. Viem, že priznáva všetky príjmy ale ako to je s paušalnými výdavkami. Môže si uplatniť 40 per. a plus zdravotné odvody ako výdavok, alebo to majú inač umelci upravené... Nikde som to nenašla a on tvrdí, že majú paušálne výdavky iba 30 percent. Je to pravda...
Ďakujem za radu
mak
0 0
Richard Richard

Richard je teraz online Richard

admin
mak, svoju otázku musíš správne zaradiť do rubriky a založiť novú tému. Prečítaj si o čom táto téma je, skôr ako zadáš otázku
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

- Môžem uplatniť u SZČO 40% paušálne výdavky, keď mal od 1.1. do 30.6.pozastavenú živnosť a od 1.7. ďalej podnikal?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Fany Pozri príspevok
- Môžem uplatniť u SZČO 40% paušálne výdavky, keď mal od 1.1. do 30.6.pozastavenú živnosť a od 1.7. ďalej podnikal?
Áno
0 0
jopo jopo

jopo je offline (nepripojený) jopo

Len v kratkosti:

urok v banke ktory banka pripise na podnikatelsky urok je podliehajuci zdaneniu alebo je uz zdanany bankov?

0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Je zdanený bankou, napriek tomu vstupuje do základu dane a daň zrazená bankou sa odpočíta od daňovej povinnosti v DP
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať