Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 09:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Zdeniela velmi pekne ďakujem, tiež som si to tak vysvetlila, len ma prekvapila firma, ktorá si dá nie malé peniaze zaplatiť za update a nakoniec potvrdenia musím opravovať ručne.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Marta V Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás, príjem na dohodu do 5 000,- Sk v mesiaci december 2007, výplata za december bola 10. 1. 2008, zrazená zrážková daň patrí do potvrdenia roku 2007? Pýtam sa preto, lebo v potvrdeniach vytlačených z programu mi tento príjem a zrazená daň nie je uvedená. Ďakujem
§43 ods.8) ZODP: Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
K vybratiu dane došlo 10.1.2008, t.j. že príjem sa zahrnie do ZD v r. 2008. Potvrdenie z programu je teda správne
0 0
sanca sanca

sanca je offline (nepripojený) sanca

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť pri vypísaní manželovho daňového priznania. Minulý rok som bola na PN, potom som bola na materskej a teraz poberám rodičovský príspevok. Do príjmu manželky mám dať 0 a manžel si na mňa môže odpočítať nezdaniteľnú časť základu dane 95.616? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

sanca Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť pri vypísaní manželovho daňového priznania. Minulý rok som bola na PN, potom som bola na materskej a teraz poberám rodičovský príspevok. Do príjmu manželky mám dať 0 a manžel si na mňa môže odpočítať nezdaniteľnú časť základu dane 95.616? Ďakujem za odpoveď.
Do príjmu manželky sa zahrnie: nemocenské /ak bolo vyplatené pri PN/, materská.
Rodičovský príspevok nie.
0 0
sanca sanca

sanca je offline (nepripojený) sanca

Ďakujem krásne za odpoveď. Ešte by som sa rada spýtala, či potrebujem aj nejaké potvrdenie zo sociálnej poisťovne alebo stačí, keď uvediem sumu nemocenského a materskej z výpisu z účtov?
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Pri uplatňovaní manželky v rámci daň.priznania netreba prikladať žiadne doklady, v prípade roč.zúčt. sa predkladajú zamestnávateľovi sobášny list a čestné vyhlásenie o príjmoch. Čestné vyhlásenie o výške príjmu manželky je súčasťou žiadosti o vykonanie roč.zúčtovania v bode 2.
Naposledy upravil Petra29 : 24.02.08 at 21:45 Dôvod: oprava
0 0
sanca sanca

sanca je offline (nepripojený) sanca

Ešte raz veľmi pekne ďakujem za cenné rady.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Petra29 Pozri príspevok
Pri uplatňovaní manželky v rámci daň.priznania netreba prikladať žiadne doklady, v prípade roč.zúčt. sa predkladajú zamestnávateľovi sobášny list a čestné vyhlásenie o príjmoch.
Čestné vyhlásenie o príjmoch manželky sa zamestnávateľovi nepredkladá. Manžel čestne vyhlasuje v bode 2. žiadosti o ročné zúčtovanie dane, že manželka nemala vlastné príjmy, prípadne mala a uvádza ich výšku.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Marína Pozri príspevok
Čestné vyhlásenie o príjmoch manželky sa zamestnávateľovi nepredkladá. Manžel čestne vyhlasuje v bode 2. žiadosti o ročné zúčtovanie dane, že manželka nemala vlastné príjmy, prípadne mala a uvádza ich výšku.
Tak neviem, vychádzam z § 37
Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
a zároveň z príspevku http://www.porada.sk/t37856-zakon-o-...ladu-dane.html

Doplnenie:
Prešla som si žiadosť o ročné zúčto 2006 a 2007 a zistila, že do bodu 2. bol doplnený text "čestne vyhlasujem úpodľa § 37 ods.1 a)
takže opravujem predch.príspevok.
ďakujem za upozornenie
Naposledy upravil Petra29 : 24.02.08 at 21:35 Dôvod: Oprava
0 0
sanca sanca

sanca je offline (nepripojený) sanca

Dobrý deň, ešte by som sa chcela spýtať ohľadom PN vyplatenej sociálnou poisťovňou. Vo výpise z účtu za január 2007 mám maródku za december 2006, však? Takže ten príjem je ešte za rok 2006 alebo sa už počíta za rok 2007, keď som tie peniaze dostala až v januári 2007? Viem, že je to pre Vás možno hlúpa otázka, ale ja si s tým neviem rady. Ďakujem.
0 0
monik211 monik211

monik211 je offline (nepripojený) monik211

potrebovala by som poradit, v 2007 som 4 mesiace /maj, jun, jul, aug./ pracovala na dohodu, okrem som mala prijem na zivnost od aprila do decembra, a od jan. do maja som bola na materskej dovolenke. Moja otazka, ci potrebujem potvrdenie o prijmoch od firmy kde som pracovala na dohodu.
dakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

monik211 Pozri príspevok
potrebovala by som poradit, v 2007 som 4 mesiace /maj, jun, jul, aug./ pracovala na dohodu, okrem som mala prijem na zivnost od aprila do decembra, a od jan. do maja som bola na materskej dovolenke. Moja otazka, ci potrebujem potvrdenie o prijmoch od firmy kde som pracovala na dohodu.
dakujem
Potvrdenie ti je firma povinná vystaviť. Či ho potrebuješ k DP je otázne. Pokiaľ si tú dohodu mala zdanenú zrážkovo tak sa považuje za vysporiadanú a nemusíš ju dávať do DP. Ak bola ale dohoda zdanená preddavkom tak ju zahrnieš do DP
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

sanca Pozri príspevok
Dobrý deň, ešte by som sa chcela spýtať ohľadom PN vyplatenej sociálnou poisťovňou. Vo výpise z účtu za január 2007 mám maródku za december 2006, však? Takže ten príjem je ešte za rok 2006 alebo sa už počíta za rok 2007, keď som tie peniaze dostala až v januári 2007? Viem, že je to pre Vás možno hlúpa otázka, ale ja si s tým neviem rady. Ďakujem.
Je to príjem roku 2007
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Petra29 Pozri príspevok
Je to príjem roku 2007
Ale príjem neovplyvňujúci základ dane.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
sanca Pozri príspevok
Dobrý deň, ešte by som sa chcela spýtať ohľadom PN vyplatenej sociálnou poisťovňou. Vo výpise z účtu za január 2007 mám maródku za december 2006, však? Takže ten príjem je ešte za rok 2006 alebo sa už počíta za rok 2007, keď som tie peniaze dostala až v januári 2007? Viem, že je to pre Vás možno hlúpa otázka, ale ja si s tým neviem rady. Ďakujem.

PN nie je zdaniteľný príjem, takže to zaúčtuješ ako príjem NZD vtedy, keď ho máš pripísaný na účet. Na daň z príjmu to nemá vplyv ani v r.2006 ani 2007
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte, mam takyto problem: FO uzatvorila poistnú zmluvu pre svoju dcéru-asi ide o životné poistenie,kde sa sporí od narodenia až do 18 rokov a vyplatenie poistky je v 18 roku dcéry.Takže v roku 2007 poisťovňa túto poistku vyplatila.Bude tento príjem musieť zdaniť rodič alebo dcéra?A vlastne je to zdaniteľný príjem?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

macula Pozri príspevok
Ahojte, mam takyto problem: FO uzatvorila poistnú zmluvu pre svoju dcéru-asi ide o životné poistenie,kde sa sporí od narodenia až do 18 rokov a vyplatenie poistky je v 18 roku dcéry.Takže v roku 2007 poisťovňa túto poistku vyplatila.Bude tento príjem musieť zdaniť rodič alebo dcéra?A vlastne je to zdaniteľný príjem?
Tento príjem nie je predmetom dane.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

macula Pozri príspevok
Ahojte, mam takyto problem: FO uzatvorila poistnú zmluvu pre svoju dcéru-asi ide o životné poistenie,kde sa sporí od narodenia až do 18 rokov a vyplatenie poistky je v 18 roku dcéry.Takže v roku 2007 poisťovňa túto poistku vyplatila.Bude tento príjem musieť zdaniť rodič alebo dcéra?A vlastne je to zdaniteľný príjem?
Andyke ďakujem za odpoveď, ale nejedná sa v tomto prípade o príjem z kapitálového majetku §7 ods.1 písm.e/?Vlastne poisťovňa mu volala, že je povinný si tento príjem zdaniť, tak teraz neviem čo robiť.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

macula Pozri príspevok
Andyke ďakujem za odpoveď, ale nejedná sa v tomto prípade o príjem z kapitálového majetku §7 ods.1 písm.e/?Vlastne poisťovňa mu volala, že je povinný si tento príjem zdaniť, tak teraz neviem čo robiť.
Z príjmov § 7 ods.1e sa daň podľa § 43 vyberá zrážkovou daňou (mala zdaniť poisťovňa)
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Chcem sa opýtať na odpočet manželky, ktorá je rodičovskom príspevku. Pokiaľ tomu dobre rozumiem, tak rodičovský príspevok sa nezapočítava do príjmu, čiže može si daňovník dať do odpočtu na manželku celú čiastku, t.j. 95 616,-- Sk?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať