Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 09:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Andyke Pozri príspevok
Z príjmov § 7 ods.1e sa daň podľa § 43 vyberá zrážkovou daňou (mala zdaniť poisťovňa)
A ak tak nevykonala, teda nezrazila zrážkovú daň z tohoto príjmu, čo potom?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

janulinka Pozri príspevok
Chcem sa opýtať na odpočet manželky, ktorá je rodičovskom príspevku. Pokiaľ tomu dobre rozumiem, tak rodičovský príspevok sa nezapočítava do príjmu, čiže može si daňovník dať do odpočtu na manželku celú čiastku, t.j. 95 616,-- Sk?

rodičovský príspevok nie je vlastným príjmom manželky takže pokiaľ nemala žiadny iný príjem tak si manžel uplatní na manželku celý odpočet 95 616
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Zamestnanec si uplatnil na manželku NČ. Doniesol potvrdenie o poberaní peň.príspevku za opatrovanie za r. 2007, nakoľko majú invalidné dieťa. Ráta sa to do príjmu manželku, alebo nie? Ja som totiž vyčítala, že do vlastného príjmu manželky sa to nezapočítava a dnes na konz.dni ma daňovníci presviedčali, že áno.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

drobeceva Pozri príspevok
Zamestnanec si uplatnil na manželku NČ. Doniesol potvrdenie o poberaní peň.príspevku za opatrovanie za r. 2007, nakoľko majú invalidné dieťa. Ráta sa to do príjmu manželku, alebo nie? Ja som totiž vyčítala, že do vlastného príjmu manželky sa to nezapočítava a dnes na konz.dni ma daňovníci presviedčali, že áno.
Áno je to vlastný príjem manželky
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ahojte, práve som začala pracovať na jednej igelitkárke a chcem sa opýtať, že keď mi nedodala všetky fa, napr. za telefón alebo za el. energiu, tak tie úhrady mám vyhodiť alebo ich môžem dať do VOZP aj keď nemám fa?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

zuhl Pozri príspevok
Ahojte, práve som začala pracovať na jednej igelitkárke a chcem sa opýtať, že keď mi nedodala všetky fa, napr. za telefón alebo za el. energiu, tak tie úhrady mám vyhodiť alebo ich môžem dať do VOZP aj keď nemám fa?
Ak nemáš doklad, tak by som to na Tvojom mieste dala všetko ako výdaj neovplyvňujúci ZD. Poprípade sa dohodni s dotyčným podnikateľom, či by Ti vedel uvedené doklady doniesť. Môže požiadať o vystavenie kópie dokladov.
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ďakujem, aj som to tak chcela urobiť.
0 0
ivettt ivettt

ivettt je offline (nepripojený) ivettt

Dobrý, chcela by som vedieť, či musím zdaniť príjem, ktorý vyplatil bývalý zamestnávateľ zamestnancovi na základe rozhodnutia súdu - náhrady straty na zárobku - týka sa to uznania choroby z povolania ako následok úrazu. Tento príjem bol vyplatený v roku 2007, ale v podstate sa týka obdobia do roku 2004, odkedy tieto príjmy vypláca už sociálna poisťovňa (aspoň tak som to pochopila na základe prečítaných zákonov a pod.).
ďakujem vopred za odpovede, lebo sa pokúšam k tejto problematike nájsť odpoveď, ale stále sa mi nedarí!!!
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Prosim, zamestnankyna poberala v roku 2007 6 mesiacov davku v nezamestnanosti, 4,5 mesiace pracovala u viacerych zamestnavatelov a 2 mesiace si ako "dobrovolne nezamestnana"
platila zdravotne poistenie. Sama si podava DP. Pripocitat k sumam zrazeneho poistneho u jednotlivych zamestnavatelov aj poistne do ZP za tie 2 mesiace, co si platila sama, alebo nie?!
Teda znizi sa jej aj o toto poistenie zaklad dane?
2.
Predpokladam, ze vyplatena davka v nezamestnanosti sa do DP neuvadza /teda nezapocitava k zakl.dane/, moze si vsak uplatnit
nezdanitelnu cast na danovníka za cely rok - 95616,-Sk?
Pekne dakujem za pomoc
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
1. Áno, zaplatené poistné do ZP treba zdokladovať.
2. Áno - neuvádza, a môže 95616.
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
velmi pekne dakujem, dobra sprava :-)
0 0
Radka4 Radka4

Radka4 je offline (nepripojený) Radka4

pracovníčka v neziskovej organizácií ...viac
Dobry den, akurat som surfovala po porade a zhanala som nejake zalezitosti ohladne Dane z prijmu. Mam jeden pripad, na ktory mi kazdy uradnik odpoveda inak a cakame na vyjadrenie, ale nie je to iste kedy nam ho do ruky daju a nas to dost suri. Ak mi viete poradit, budem rada. Opisem Vam nasu situaciu, ktora sa nam s manzelom skomplikovala.

Znami nam chceli predat byt v rodinnom dome, zacali sme vybavovat hypoteku a vsetko s tym suvisiace, az kym sa oni nedozvedeli, ze budu musiet platit dan z prijmu....aj ked nerozumiem preco.

Oni dostali od rodicov na zaklade listu vlastnictva Darovacou zmluvou a zmluvu o nadst. a pristavbe bytu v roku 2004 pojd, teda cele horne poschodie rodinneho domu, ktory si postupne (kym tam byvali a maly taktiez trvaly pobyt na tej adrese) prerobili a v roku 2007 tento bytik dali zapisat do listu vlastnictva, ako Kolaudacne rozhodnutie na byt.... Proste ten isty majetok ale uz zrekonstruovany napisany do listu vlastnictva po druhy krat, teda bola tam ziadost o opravu udajov........Teraz nam chceli ten byt predat, ale vraj by museli platit dan z prijmu, pretoze tam nebyvaju dva roky....Preco??? Ved titul nadobudnutia bol predsa darovacou zmluvou v roku 2004 a oni tam uz vtedy mali trvaly pobyt, len to prerabali a rekonstruovali. Druhy pripad znova bol, ze musia tam byt 5 rokov, ale preco ked sa nejedna o obchodny majetok. Takze mame z toho velky chaos a nik nam nevie vystavit papier, ktory by hovoril jednoznacne ci budu musiet dan platit, alebo nie. Nas to dost suri, lebo banka nam vybavila hypoteku a cakame uz len na list vlastnictva. Ked to nevybavime co najskor hypoteku nam zrusia, poplatok za vybavenie budeme musiet zaplatit a druhy krat nam uz hypoteku nedaju, pretoze pojdem na matersku dovolenku. Ak mi viete v tomto pomoct budem vam velmi vdacna a ak mi viete poradit, ako sa da postupovat v takom pripade a ci je vobec mozne vyhnut sa plateniu dane z prijmu, ked nik vam nevie podat jednoznacnu odpoved a vraj zalezi od uradnika, ako sa k tomu vyjadri.......

Dakujem za skoru odpoved.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Znami nam chceli predat byt v rodinnom dome, zacali sme vybavovat hypoteku a vsetko s tym suvisiace, az kym sa oni nedozvedeli, ze budu musiet platit dan z prijmu....aj ked nerozumiem preco. Dobre rozumiem, sú to vlastne 2 bytové jednotky v rodinnom dome?

Oni dostali od rodicov na zaklade listu vlastnictva Darovacou zmluvou a zmluvu o nadst. a pristavbe bytu v roku 2004 pojd, teda cele horne poschodie rodinneho domu, ktory si postupne (kym tam byvali a maly taktiez trvaly pobyt na tej adrese) prerobili a v roku 2007 tento bytik dali zapisat do listu vlastnictva, ako Kolaudacne rozhodnutie na byt.... Proste ten isty majetok ale uz zrekonstruovany napisany do listu vlastnictva po druhy krat, teda bola tam ziadost o opravu udajov.......Vytvorili teda novú bytovú jednotku, ktorá bola skolaudovaná v r. 2007?
.Teraz nam chceli ten byt predat, ale vraj by museli platit dan z prijmu, pretoze tam nebyvaju dva roky....Preco??? Ved titul nadobudnutia bol predsa darovacou zmluvou v roku 2004 a oni tam uz vtedy mali trvaly pobyt, len to prerabali a rekonstruovali. Druhy pripad znova bol, ze musia tam byt 5 rokov, ale preco ked sa nejedna o obchodny majetok. Vlastníctvo nehnuteľnosti 5 rokov na oslobodenie od dane je potrebné aj u súkromného majetku ak v nej nie je trvalý pobyt aspoň 2 roky.
.
Takze mame z toho velky chaos a nik nam nevie vystavit papier, ktory by hovoril jednoznacne ci budu musiet dan platit.

Dakujem za skoru odpoved.[/quote]

Neviem, či to chápem správne a či je môj názor určite správny. Myslím si, že ak majú povinnosť zdaňovať príjem, je to preto, že v novovytvorenom byte nemali trvalý pobyt 2 roky a ani v liste vlastníctva ho nemali aspoň 5 rokov, čo sú podmienky, z ktorých treba pri oslobodení od dane aspoň jednu splniť. Mohli by si však dať do výdavkov náklady na prerábku domu, teda náklady na vytvorenie uvedeného bytu a daň odviesť len z rozdielu medzi príjmom a výdavkami.
Ale neber moju odpoveď ako jednoznačnú. Snáď sa ešte niekto pridá, kto by to potvrdil alebo vyvrátil.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim Vas o radu,
vyplna DP B prijmy prijmy z §6 a §7r.5, vychadza mi danova povinnost 56tis. ,teda aj platenie preddavkov, nie je mi jasne podla zakona ci mam rozdelit dan z §6 a §7, ak sa preddavky platia len z par.6 tak mi nevychadza povinnost platit predd.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

macula Pozri príspevok
Ahojte, mam takyto problem: FO uzatvorila poistnú zmluvu pre svoju dcéru-asi ide o životné poistenie,kde sa sporí od narodenia až do 18 rokov a vyplatenie poistky je v 18 roku dcéry.Takže v roku 2007 poisťovňa túto poistku vyplatila.Bude tento príjem musieť zdaniť rodič alebo dcéra?A vlastne je to zdaniteľný príjem?

Ja mam podobny pripad ..... znamemu vyplatili jednorazove 40tis. k dozitu 50r.boli to platbz na doplnkovy dochodok.vypisem udaje +-zaokruhl.
Prispevky ucastnika 11 700
podielz ucastnika na vynosoch z hosp.spolocnosti 1710,13
prispevky zamestnavatela 25 134,50
podiely z prispevkov zamestnavatela na vynosoch z hospod.spolocnosti 3 237,-
spolu 41 781
zrazkova dan 939 /vyslo mi ze dan vypocitali z 1710+3237/
spolu k vyplate 40 842 /toto mu poslali na ucet/

teda uz nie je potrebne nic zdanovat ? je zvnostnik a myslel si ze by mal aj toto priznat do par.7. ale podla mna nie
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Majka Pozri príspevok
prosim Vas o radu,
vyplna DP B prijmy prijmy z §6 a §7r.5, vychadza mi danova povinnost 56tis. ,teda aj platenie preddavkov, nie je mi jasne podla zakona ci mam rozdelit dan z §6 a §7, ak sa preddavky platia len z par.6 tak mi nevychadza povinnost platit predd.
Majka,
zákon o dani z príjmu.....hovorí o platení preddavkov podľa poslednej známej daňovej povinnosti /takže spolu/

a jedine potom zákon hovorí,
kedy sa preddavky môžu platit v 50 % výške /ak je to kombinácia § 6 a 5/ a kedy sa nemusia platiť /ak bol príjem IBA podľa § 7 a 8/
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Na stránke www.drsr.sk je materiál "Podávanie daňových priznaní k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2007 - najčastejšie otázky a odpovede podľa zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ..."

link:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...pfo07_otop.pdf

Text pripájam aj v prílohe.
0 0
mercuris mercuris

mercuris je offline (nepripojený) mercuris

woman
Som ešte viac-menej začiatočník. Mám otázku - popri znižovaní DZ odpočtom straty sa mi ponížila aj daň, teraz mi vznikol v účtovníctve rozdiel medzi predpisom dane a skutočne uhradenou daňou, poradíte mi, čo mám spraviť tým rozdielom? Vďaka Mercuris
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Predpis dane v účtovníctve je zhodný s daňou, ktorá je vypočítaná v daňovom priznaní a tá sa uhrádza. A v tom prípade nemôže byť rozdiel v predpise a skutočne uhradenou daňou. Ako ste počítali daň, ktorú máte v predpise?
0 0
Rudlo Rudlo

Rudlo je offline (nepripojený) Rudlo

veselý človek
Manželka má okrem riadného príjmu od zamestnávateľa aj vedľajší príjem za rok 2007 vo výške cca 22000,- Sk.
Musí podať daňové priznanie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať