Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 09:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Rudlo Pozri príspevok
Manželka má okrem riadného príjmu od zamestnávateľa aj vedľajší príjem za rok 2007 vo výške cca 22000,- Sk.
Musí podať daňové priznanie?
pokiaľ mala za rok 2007 príjem viac ako 47 808 tak mala buď požiadať o vykonanie RZD do 15.2.2008 - samozrejme pokiaľ mala príjem len zo závislej činnosti. Ak nepožiadala o RZD tak musí urobiť daňové priznanie
0 0
mercuris mercuris

mercuris je offline (nepripojený) mercuris

woman
Chybne, ako mi to vypočítal program, t.j. z výsledovky. potrebovala by som to opraviť, aby na účte zostala nula
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

mercuris Pozri príspevok
Som ešte viac-menej začiatočník. Mám otázku - popri znižovaní DZ odpočtom straty sa mi ponížila aj daň, teraz mi vznikol v účtovníctve rozdiel medzi predpisom dane a skutočne uhradenou daňou, poradíte mi, čo mám spraviť tým rozdielom? Vďaka Mercuris
http://www.porada.sk/t75434-nezrovna...tml#post670073

otázka bola 2x zadaná
0 0
dodo66 dodo66

dodo66 je offline (nepripojený) dodo66

V roku 1999 som dostal od svojej mami byt formou daru v roku 2005 som polovičku daroval žene , v darovacej zmluve sme neuviedli cenu darovanéj nehnuteľnosti , v roku 2007 sme byt predali , z čoho žene vznikla povinnosť zaplatiť daň z prijmu , na daňovom úrade nám poradili že jediná možnosť ako si znížiť základ dane je nechať si urobiť znalecky posudok na byt v čase kedy som jej daroval polovicu, to znamená v roku 2005 , a to potom uviesť v daňovom priznaní ako hodnotu darovanej nehnuteľnosti a takto si znížiť daňový základ , prosím poradte mi ak mate niekto s týmto skúsenosti.
0 0
zuzka011 zuzka011

zuzka011 je offline (nepripojený) zuzka011

Prosim Vas o radu, v r. 2007 som prijem z pracovnej činnosti 85169,- Sk. Od 8.6.07 do 20.12.07 som bola na materskej dovolenke a vyska materskej bola nieco malo cez 90. tis. Je materska povazovana za davku alebo ako prijem? dakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ak sa pýtaš z dôvodu uplatnenia nezdaniteľnej časti na manželku tak áno : materská sa počíta ako vlastný príjem manželky
Ak sa pýtaš z dôvodu uplatnenia nezdaniteľnej časti na daňovníka (t.j. tvoje vlastné DP) tak nie, ide o príjem oslobodený od dane.
0 0
zuzka011 zuzka011

zuzka011 je offline (nepripojený) zuzka011

dakujem, za bleskovu odpoved
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

ermon Pozri príspevok
ak sa pýtaš z dôvodu uplatnenia nezdaniteľnej časti na manželku tak áno : materská sa počíta ako vlastný príjem manželky
Ak sa pýtaš z dôvodu uplatnenia nezdaniteľnej časti na daňovníka (t.j. tvoje vlastné DP) tak nie, ide o príjem oslobodený od dane.
Materské dávky sú v považované za príjem. Rodičovský príspevok sú štátne sociálne dávky, - nie sú považované za príjem.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, chcem sa spýtať, podnikateľ FO si dobrovoľne platí odvody do SP, je to zdaniteľný výdavok? ďakujem
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Je to VOZD.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

zuhl Pozri príspevok
Je to VOZD.
Ďakujem
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Neviem narýchlo nájsť presnú tému. Prosím , poraďte, kde nájdem tlačivo - Výpis z daňového priznania typ B za rok 2007. Vďaka. Pekný večer!
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Príroda Pozri príspevok
Neviem narýchlo nájsť presnú tému. Prosím , poraďte, kde nájdem tlačivo - Výpis z daňového priznania typ B za rok 2007. Vďaka. Pekný večer!
http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=5
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Prosím ak podnikateľovi vychádza nedoplatok na dani z príjmov vo výške 95,- Sk, tak tento malý nedoplatok riadne uhrádza?
0 0
kissovaviola kissovaviola

kissovaviola je offline (nepripojený) kissovaviola

Dobrý deň!
Vedel by mi niekto povedať, či daňovník, ktorý má príjmy len zo zahraničia, pri podávaní DP môže uplatniť nárok na daňový bonus?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kissovaviola Pozri príspevok
Dobrý deň!
Vedel by mi niekto povedať, či daňovník, ktorý má príjmy len zo zahraničia, pri podávaní DP môže uplatniť nárok na daňový bonus?
Ak splnia podmienky na jeho uplatnenie, podľa § 33 Zákona o dani z príjmu, tak áno.
0 0
dopravca dopravca

dopravca je offline (nepripojený) dopravca

prešiel som celých 16 strán a nejako so sa nedočítal.....SZČO odvody zaplatené 5.1.08 idú do výdavkov r.2007 ?
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
dopravca Pozri príspevok
prešiel som celých 16 strán a nejako so sa nedočítal.....SZČO odvody zaplatené 5.1.08 idú do výdavkov r.2007 ?
odvody zaplatené už po 1.1.2008 sú výdavkami roku2008
0 0
dopravca dopravca

dopravca je offline (nepripojený) dopravca

,,,a výplaty za december?
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
dopravca Pozri príspevok
,,,a výplaty za december?
v JÚ všetky výdavky zaplatené v r. 2008 sú VOZD v r. 2008, teda aj decembrové výplaty
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať