Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 09:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
mirco.s mirco.s

mirco.s je offline (nepripojený) mirco.s

Mám otázku. Je možné znížiť nejakým spôsobom daňový základ ak som v roku 2007 nakúpil podielové listy KBC (akcie v CSOB ktoré si musím zdaniť individuálne a tie boli ziskové) a podielové listy CSOB (vlastné akcie CSOB na ktoré sa podla zákona uplatňuje zrážková daň, ale tie boli stratové, čiže odvedená daň je asi 0 SKK). Keby som si mohol odviesť daň z podielových listov CSOB sám individuálne, tak sa mi straty v jednom fonde negujú zo ziskami v druhom fonde a bolo by to spravodlivé. Ale takto neviem, či existuje nejaký spôsob ako tieto straty minimalizovať.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Prosím Vás,aké sú podmienky na nárok na daňový bonus?polovica minimálnej mzdy minimálny príjem v r.2007..? Teda ak by som zarobila napr. aj 400000, ale zisk mám iba 60 tis sk,po odpočítaní nezdanit.časti na daňovníka mám základ dane 0, spĺňam aj tak nárok na daňový bonus?Mne to vychádza že áno,ale nechcem sa seknúť.. Ďakujem veľmi
0 0
.caponeinc. .caponeinc.

.caponeinc. je offline (nepripojený) .caponeinc.

Vedel by mi tu niekto poradit ake su pausalne vydavky pre remeselnu zivnost a neremeselnu na tento rok?dakujem
0 0
sedo7 sedo7

sedo7 je offline (nepripojený) sedo7

40% pre neremeselnu cinnost a 60% pre remeselnu
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Prosím Vás,aké sú podmienky na nárok na daňový bonus?polovica minimálnej mzdy minimálny príjem v r.2007..? Teda ak by som zarobila napr. aj 400000, ale zisk mám iba 60 tis sk,po odpočítaní nezdanit.časti na daňovníka mám základ dane 0, spĺňam aj tak nárok na daňový bonus?Mne to vychádza že áno,ale nechcem sa seknúť.. Ďakujem veľmi
posúvam
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Dobrý deň - vie mi prosím niekto poradiť - môj brat pracuje ako živnostník - manžela bola na rodičovskom príspevku s dieťaťom a začala pracovať od 1.12.2007. Môže si on ju uplatniť ako odpočet -myslím tym za 11 mesiacov ako odpočitat. položku... Ona iný príjem za tych 11 mesiacov nemala. Len prídavky 540,- Sk na dieťa

Ďakujem vopred za radu
Naposledy upravil mak : 16.03.08 at 07:50 Dôvod: pomýlila som sa v dátume, kedy začala pracovať
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Ospravedlňujem sa začala pracovať od 1.12.2007
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

mak Pozri príspevok
Dobrý deň - vie mi prosím niekto poradiť - môj brat pracuje ako živnostník - manžela bola na rodičovskom príspevku s dieťaťom a začala pracovať od 1.12.2007. Môže si on ju uplatniť ako odpočet -myslím tym za 11 mesiacov ako odpočitat. položku... Ona iný príjem za tych 11 mesiacov nemala. Len prídavky 540,- Sk na dieťa
Ďakujem vopred za radu
Ak boli manželia celý rok 2007 a manželka poberala len rodičovský príspevok, tak celých 95616 Sk, od ktorých odpočíta jej príjem za december 2007.
0 0
rozka rozka

rozka je offline (nepripojený) rozka

Dobry den. Popri zamestnani chovam vcely. Chcela by som sa spytat ci dotácie od státu na vcelstva sa zahrnuju do zdanitelnych prijmov. Dakujem
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Dobrý deň. Mám k Vám otázku - používam súkromne auto na služobné účely a dávam si skutočné odjazdené km ku klientovi, a 6,20 za opotrebovanie auta. Otázka znie - keď sa vraciam od klienta späť domov, ktorý je totožný z adresou na živnosti - tie spiatočné km si môžem dať do nákladov. Alebo si dávam do odjazdených km len tie ktoré som urobila smerom ku klientovi. Neviem či som to správne napísala. Nikde som sa jasne nedočítala, aké odjazdené km môžem si dať do nákladov. Prosím o radu....
ďakujem veľmi pekne za radu
mak
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Do nákladov dáš cestu tam aj späť.
0 0
lucy200 lucy200

lucy200 je offline (nepripojený) lucy200

Dobry deň potrebovala by som poradiť

mam firmu, ktorá je od 23.12.2006 v likvidácii zatiaľ sa neukončila likvidácia a chcela by som vedieť či mám podať daňové priznanie za rok 2007 alebo nie. Na daňovom úrade mi povedali, že takéto poradenstvo neposkytujú. Podľa Z.z 595/2003 § 41 ods. 4 si myslím, že nemám podať daňové priznanie. Myslim si to správne?
0 0
katarina26 katarina26

katarina26 je offline (nepripojený) katarina26

Prosím o radu...
Účtujem v JU a visia mi vo firme pohľadavky od firiem, ktoré už
zanikli alebo su v konkurze. Možem nejak odpisat tie pohladavky?
0 0
katarina26 katarina26

katarina26 je offline (nepripojený) katarina26

A ešte jedna otazocka...Podnikatel FO si postavil rodinný dom
v meste v priemyselnej zóne tzn.možno tam ani bývať nebude ale dá to do prenájmu, keď to dokončí.Je skolaudovaná iba tá časť čo používa na podnikanie.
Je to celé prízemie.Prišla fa za elektrinu - nie je tam uvedené IČO, možem ju dať do nákladov? Má si podnikateľ urobiť zmluvu sám zo sebou že používa na podnikanie RD?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

katarina26 Pozri príspevok
A ešte jedna otazocka...Podnikatel FO si postavil rodinný dom
v meste v priemyselnej zóne tzn.možno tam ani bývať nebude ale dá to do prenájmu, keď to dokončí.Je skolaudovaná iba tá časť čo používa na podnikanie.
Je to celé prízemie.Prišla fa za elektrinu - nie je tam uvedené IČO, možem ju dať do nákladov? Má si podnikateľ urobiť zmluvu sám zo sebou že používa na podnikanie RD?
tvoj krik som nahlásila moderátorovi.

Zmluva medzi FO a tou istou FO SZČO je právny nezmysel.
O budove si napísala pramálo... tzn. možno nestačí. Musíš vedieť čo podnikateľ s budovou zamýšľa... predpokladám, že ju kúpil ako občan, a zaradil do Obchodného majetku. Elektrickú energiu preto môžeš dať do nákladov. Požiadajte ZSE o doplnenie IČO a DIČ
0 0
katarina26 katarina26

katarina26 je offline (nepripojený) katarina26

Budovu postavil ako sukromná osoba s tým že celé prízemie
bude používať na podnikanie a na poschodí bude bývať. Ale poschodie ešte nie je dokončené ani kolaudácia nebola.V blízkej budúcnosti sa tam určite nepresťahuje.
0 0
katarina26 katarina26

katarina26 je offline (nepripojený) katarina26

Budova nie je v obch.majetku.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

katarina26 Pozri príspevok
Budova nie je v obch.majetku.
ak nie je budova v OM, nemôžeš náklady na ňu zahrnúť do VOZD... ide o súkromné výdaje podnikateľa... neúčtuješ o nich, resp. je to VNZD.
Elektrickú energiu nevynímajúc. Rovnako aj náklady na rekonštrukciu.

V prípade, že podnikateľ bude využívať prízemie budovy na podnikanie, mal by mať kolaudačné rozhodnutie na nebytový priestor a takto by to mal vložiť a zapísať do katastra nehnuteľností.
Po kolaudácii vlož tento nebytový priestor do podnikania a účtuj výdavky súvisiace s prízemím ako VOZD.
0 0
sedo7 sedo7

sedo7 je offline (nepripojený) sedo7

Prosím Vás vie mi niekto poradiť. V roku 2007, som zrušil doplnkové dôchodkové sporenie (založené v roku 2002) a napriek tomu, že som ešte mladý , bol mi priznaný výsluhový dôchodok (50% nasporenej sumy mi dali ako prvú zvýšenú dávku, a zbytok mi vyplatia v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov). Musím výsluhový dôchodok zdaniť? V daňovom tlačive typu B je v
oddieli VII, bod 4. dávky z doplnkového dôchodkového sporenia. Tam to uviesť? Na telefonickej linke DDP mi povedali, že výsluhový dôchodok sa nezdaňuje, ale nezdá sa mi to.

Ďakujem
0 0
amdea amdea

amdea je offline (nepripojený) amdea

Mám otázku:
Zmluva o dielo - príjem, ktorý z nej vyplýva:
a) do ktorej časti daň. priznania patrí - resp. ktorý § ZDP to vlastne je?
b) dajú sa tu uplatniť paušálne výdavky?

Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať