Zavrieť

Porady

ERP od 1.1.2012

Prosím o radu po 1.1.2012 budú musieť používať ERP všetci podnikatelia alebo len tí čo sú uvedení v prílohe zákona........ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
.........stále je to len pracovný príspevok, na smernici pracujem.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Mám klienta, ktorý má 4 ERP. V tomto štvrťroku už prešiel na fiškál. Pri úhradách faktúr som mu "prikázala", aby okrem toho, že vystaví doklad o úhrade z ERP pre zákazníka - musí vystaviť kópiu dokladu aj pre mňa, kde bude zaznačené o akú faktúru ide - č.fa a ceruzkou mi dozadu poznačí meno zákazníka. Samozrejme mi všetky doklady prinesie 1x mesačne, takže ja plánujem naďalej to zosumarizovať do jednej pokladnici, kde budem duplikáty z RP - úhrady faktúr účtovať denne - dátumom kedy bolo uhradené a mesačné závierky jednotlivých ERP mesačne - z rozpisom DPH na 4 strediská, ale tam už nebudem evidovať neDPH-čkové vkady a výbery.
Čo myslíte, mohlo by to tak byť? Chcela by som na to vypracovať smernicu ...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vyzerá to rozumne. Naozaj treba prioritne zabezpečiť, aby úhrady faktúr v hotovosti boli zaúčtované so skutočným dátumom úhrady.
Klient ti už kopie bločkov dal? Som zvedavá, lebo podľa môjho vedomia, sa žiadne kopie už tlačiť nedajú.
Dá sa vytlačiť denná uzávierka a to dvojakým spôsobom, jednak sumárna a jednak podrobná - vraj má obsahovať všetky jednotlivé platby. Takže ak je to tak, potom tam budú VS všetkých faktúr a podľa toho sa to bude dať naúčtovať.
Komplikáciu vidím v tom, že budeš mať jednu mesačnú/intervalovú uzávierku a časť z nej zaúčtuješ, časť nie - lebo už bude zaúčtovaná na dennej báze - toto bude treba nejako podložiť - mám na mysli dokázať úplnosť účtovania. Riešiteľné to samozrejme je.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Tiež mi klient zo začiatku tvrdil, že žiadne kópie sa nedajú tlačiť, dokonca že ani uzávierka sa im nedá tlačiť viackrát. Našťastie poznám chlapíka, čo im ten fiškál zabudoval, tak jemu som prízvukovala nech ich naučí ako majú robiť tie kópie dokladov - úhrad faktúr. Povedal, že sa to dá ... len nevedel, že je to potrebné, tak ich to potom bol naučiť. Na každej tej kópii mám VS faktúry, ktorá sa uhrádza. V smernici chcem vlastne napísať presný popis ako bude účtovaný príjem - čo bude denne a čo mesačne. Dúfam, že to bude OK.
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Moje poznatky po dvoch týždňoch ostrej prevádzky:
- kópie sa tlačiť dajú - je tam napísané, že je to kópia
- ak sa nezadá pri platbe VS faktúry, tak je problém, lebo sa tam už nijakovsky nedá dostať
- klasická DU, ktorá vylezie z fiškálu - nič moc - pretože tam čísla faktúr nerozpisuje a všetky sú len jednou sumou, detto intervalová
- našťastie fiškál je v PC a tam máme zostavy, kde sa všetko dá tak isto vytlačiť, zostavy sú na A4, všetko pekne rozpísané, teda účtujem každý deň jednotlivé úhrady faktúr, tržbu za predaj v hotovosti účtujem, ako doteraz jednou sumou, hoci na zostave je rozpis po jednotlivých bločkoch, je tam však sumárny riadok, ktorý je totožný s DU, takže je to O.K.

Niekde som tu čítala, že keď si dá intervalovú uzávierku 17.11., potom ďalšiu už bude mať od 18.11., neviem, ale niekde asi bude chyba, ja si môžem dať intervalovú uzávierku kedykoľvek v rozpätí akýchkoľvek dátumov - som to skúšala x-krát. Veď o tom to aj je, aj DÚ bude pýtať nejaké konkrétne intervalové závierky...
1 0
jazva jazva

jazva je offline (nepripojený) jazva

Účtovanie dennej uzávierky z ERP:

211ERP/604,602 - výnos tovar, služby
211ERP/343 - DPH
211ERP/311 - úhrady pohľadávok (položkovite podľa salda)
261/211ERP - platby kartou (umožňuje mi software na rovnakom doklade)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nové postupy navrhujú používať pre platby kartou účet 315, dúfam, že to neprejde, osobne sa mi to nepáči.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
... ani mne, ale tu nemá čo prejsť, je to len pozícii MF a pripomienky od ostatných orgánov sa väčšinou týkajú gramatiky.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Info z dnešného školenia, kde bol aj odborník na nové ERP. Dá sa ERP prispôsobiť potrebám zákazníka tak, aby pri úhrade FA sa dalo vpísať aj VS faktúry, aby to uľahčilo účtovanie.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
mám klienta, robí servis MV, doteraz sa všemožne bránil používaniu ERP tým, že tvrdil, že robí servis len pre veľké firmy, a im vystavuje faktúry, má pohľadávku a platba mu príde na účet podľa splatnosti alebo niekedy aj v hotovosti na PPD, teraz sa ho snažím presvedčiť, že je to služba podliehajúca povinnosti používať ERP a teda aj keď bude robiť na faktúry a následne prijímať úhrady v hotovosti musí mať erp - je to naozaj tak ? oni si medzi sebou komunikujú a že zatiaľ žiadna iná účtovníčka iného podobne zameraného podnikateľa ich na to neupozorňovala tak ja neviem ...
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

musí mať ERP ak bude prijímať platby v hotovosti, aj keď len ako úhradu faktúry. Ním poskytovaná služba je predsa v prílohe zákona vymenovaná. Ukáž mu zákon a prílohu k zákonu a daj mu to písomne, aby Ťa potom nenaťahoval, že si ho neupozornila.
1 0
jazva jazva

jazva je offline (nepripojený) jazva

Economic: Info z dnešného školenia, kde bol aj odborník na nové ERP. Dá sa ERP prispôsobiť potrebám zákazníka tak, aby pri úhrade FA sa dalo vpísať aj VS faktúry, aby to uľahčilo účtovanie.

Ale doklad o úhrade dostane zákazník (je na ňom MF). Ty ako ekonóm máš len uzávierku a na nej nie je položkovitý rozpis VS s úhradami ale len suma za všetky úhrady spolu.
Máš dve (tri) možnosti:
1. obsluha vytlačí kópiu dokladu - odloží ju pre teba
2. obsluha poznačí si na papier, ktorá FA a v akej sume
(3. máš SW a ERP tlačí doklady, väčšina SW si poznačí ktorá FA a v akej sume)
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
optimistka Pozri príspevok
mám klienta, robí servis MV, doteraz sa všemožne bránil používaniu ERP tým, že tvrdil, že robí servis len pre veľké firmy, a im vystavuje faktúry, má pohľadávku a platba mu príde na účet podľa splatnosti alebo niekedy aj v hotovosti na PPD, teraz sa ho snažím presvedčiť, že je to služba podliehajúca povinnosti používať ERP a teda aj keď bude robiť na faktúry a následne prijímať úhrady v hotovosti musí mať erp - je to naozaj tak ? oni si medzi sebou komunikujú a že zatiaľ žiadna iná účtovníčka iného podobne zameraného podnikateľa ich na to neupozorňovala tak ja neviem ...
Oprava MV spadá do zoznamu služieb, kde ERP v prípade hoci aj úhrady FA je nutná.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
jazva Pozri príspevok
Economic: Info z dnešného školenia, kde bol aj odborník na nové ERP. Dá sa ERP prispôsobiť potrebám zákazníka tak, aby pri úhrade FA sa dalo vpísať aj VS faktúry, aby to uľahčilo účtovanie.


Ale doklad o úhrade dostane zákazník (je na ňom MF). Ty ako ekonóm máš len uzávierku a na nej nie je položkovitý rozpis VS s úhradami ale len suma za všetky úhrady spolu.
Máš dve (tri) možnosti:
1. obsluha vytlačí kópiu dokladu - odloží ju pre teba
2. obsluha poznačí si na papier, ktorá FA a v akej sume
(3. máš SW a ERP tlačí doklady, väčšina SW si poznačí ktorá FA a v akej sume)
Myslela som to inak.
Ja som externý účtovník. Pokiaľ klient je neplatiteľ DPH, robím to účtovníctvo raz za rok. Čiže mi donesie kopeeec dokladov za celý rok, medzi ktorými doklady z ERP o úhrade FA napríklad od Orange. Na tom doklade však nie je VS faktúry. Čiže ja to musím potom prácne pasovať na úhradu tej ktorej faktúry, čiže keby tam možnosť dohodiť č. FA mali, bolo by to super. Čiže nie som účtovník firmy, ktorá tieto doklady vydáva, ale externý účtovník ich zákazníka.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
z návodu pre UM_E50T Mini FM
Funkčné text y
V tejto časti je možné zmeniť popis "REFERENČNÉ ČÍSLO" zobrazené pri zadávaní referenčného čísla (čísla zákazníka, čísla dokumentu, dokladu a pod.). Po zadaní sa nastavenie potvrdí tlačidlom  CELKOM (HOTOVOSŤ). Pri vymazaní textu sa vytlačí prázdny riadok. Text je možné naprogramovať na 18 znakov alebo 9 znakov dvojitej šírky.
====================
ak niekto má skúsenosť, nech napíše ...... dá sa tam vložiť VS faktúry zaplatenej v hotovosti tak, aby toto číslo bolo aj na zostave u dodávateľa - pre jeho účtovníctvo?
0 0
Xantypa Xantypa

Xantypa je offline (nepripojený) Xantypa

Od 1.1.2012 sa na mňa vzťahuje povinnosť mať ERP. Tento týždeň som si ju zakúpila, prihlásila na DÚ, dnes mi ju nainštalovali, zaškolili ma a spustili ju do prevádzky dnešným dňom. Som povinná už od dnešného dňa vystavovať bloky z ERP pri úhrade faktúry v hotovosti? Alebo v roku 2011 mi stačia ešte PPD a od 1.1.2012 už bloky z ERP (aj napriek tomu, že už mám aktívnu ERP)?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Tohto roku ešte môžeš používať PPD.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Xantypa Pozri príspevok
Od 1.1.2012 sa na mňa vzťahuje povinnosť mať ERP. Tento týždeň som si ju zakúpila, prihlásila na DÚ, dnes mi ju nainštalovali, zaškolili ma a spustili ju do prevádzky dnešným dňom. Som povinná už od dnešného dňa vystavovať bloky z ERP pri úhrade faktúry v hotovosti? Alebo v roku 2011 mi stačia ešte PPD a od 1.1.2012 už bloky z ERP (aj napriek tomu, že už mám aktívnu ERP)?
Ja si myslím, že keď už používaš ERP, ktorá spĺňa technické požiadavky a parametre podľa zákona č. 289/2008 Z.z., mala by si postupovať už podľa nového zákona.
T.Z. aj úhrady odberateľských faktúr už by mali ísť cez ERP.
1 0
jazva jazva

jazva je offline (nepripojený) jazva

Erika-ežka Pozri príspevok
Ja si myslím, že keď už používaš ERP, ktorá spĺňa technické požiadavky a parametre podľa zákona č. 289/2008 Z.z., mala by si postupovať už podľa nového zákona.
T.Z. aj úhrady odberateľských faktúr už by mali ísť cez ERP.
Mám rovnakú informáciu. Ak máš "novú" ERP, úhrady v hotovosti za tovar a vybrané služby len cez ňu.

Daňová kontrola dala pokutu subjektu, že mal ERP podľa 289/2008 a nevyhotovoval doklady pri úhradách faktúr v hotovosti.
2 0
inuš inuš

inuš je offline (nepripojený) inuš

Ano, je to pravda, akonáhle si na DU zaregistrovala novú ERP, si povinná ísť podľa nového zákona. Aj my sme zakúpili novú ERP - len kvôli úhradám fa v hotovosti, a už od polovice novembra pri úhrade fa v hotovosti vystavujem doklad cez ERP. Tak mi povedali aj pri registrácii na DU, aj servisný technik. Pre seba si tlačím kópiu bločku z ERP a prikladám k fa. Do účtovníctva prijímam peniaze cez intervalovú uzávierku, ktorú mi vystavia vždy za dekádu a pripnem si ju k PPD v účtovníctve.
1 0
Načítať ďalšie