Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky - DPH

admin
Tento príspevok som vytvoril pre daň z príjmov, paralelne ho chcem však použiť aj pre daň z pridanej hodnoty:

V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 19:39
Usporiadat
kjtg kjtg

kjtg je offline (nepripojený) kjtg

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Uvažujem o kúpe auta do s.r.o. Malo by to byť auto kategórie M (osobné). Môžem si z neho odpísať DPH ?
Ďakujem.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

kjtg Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Uvažujem o kúpe auta do s.r.o. Malo by to byť auto kategórie M (osobné). Môžem si z neho odpísať DPH ?
Ďakujem.
http://www.porada.sk/t125336-odpocet-dph-pri-oa.html
0 0
ejka2403 ejka2403

ejka2403 je offline (nepripojený) ejka2403

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aká je podmienka, aby sa zo štvrťročného platcu DPH stal mesačný platca DPH. Ďakujem
0 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
platca sa stáva povinne mesačným platcom ak obrat v kal.roku presiahne 331 939, 19 EUR

a dobrovolne ak to oznámi daňovému úradu písomne.
Naposledy upravil Dana1 : 14.06.11 at 16:48
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Dana1 Pozri príspevok
platca sa stáva povinne mesačným platcom ak obrat presiahne 331 939, 19 EUR

a dobrovolne ak to oznámi daňovému úradu písomne.
od 04/2011 to však nie je také jednoduché ako je to napísané v §4/4 zákona č. 222/2004
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Dana1 Pozri príspevok
platca sa stáva povinne mesačným platcom ak obrat v predchádzajúcom kal.roku presiahne 331 939, 19 EUR

a dobrovolne ak to oznámi daňovému úradu písomne.
srska Pozri príspevok
od 04/2011 to však nie je také jednoduché ako je to napísané v §4/4 zákona č. 222/2004
Ale tu ide predsa o § 77/4...
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Aljok Pozri príspevok
Ale tu ide predsa o § 77/4...
vzťahoval som to k dobrovoľnej registrácii
0 0
boza1 boza1

boza1 je offline (nepripojený) boza1

uctovnicka
Chcela by som požiadať o radu ohľadom zahr. fa z PL, kde nám platiteľ DPH v PL fakturoval dodanie služby bez DPH - reklamná tabuľa v PL, pre slovenského platiteľa DPH.
Môj názor je, že miestom dodania je v PL, takže nerobím samozdanenie. Je to tak správne?
0 0
boza1 boza1

boza1 je offline (nepripojený) boza1

uctovnicka
poradí mi prosím niekto?
0 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

ja uvažujem takto, tabuľa bola vyrobená pre slov.platcu DPH ale on si tú tabuľu môže osadiť kde chce , na Slovensku , v Poľsku , v Maďarsku...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

boza1 Pozri príspevok
Chcela by som požiadať o radu ohľadom zahr. fa z PL, kde nám platiteľ DPH v PL fakturoval dodanie služby bez DPH - reklamná tabuľa v PL, pre slovenského platiteľa DPH.
Môj názor je, že miestom dodania je v PL, takže nerobím samozdanenie. Je to tak správne?
Služba 15/1. (pokiaľ Vás poskytol len reklamu, nejaký bilboard). Miesto dodanie je SK, podľa Vášho sídla.
Urobíte sa mozdanie 69/3
Ak ste platiteľ DPH, máte nátrok na odpočítanie DPH 49, 51.

Píšete poskytnutie služby, takže nejdem sem šemotiť par. ako by sa zákon pozeral na tovar.
0 0
boza1 boza1

boza1 je offline (nepripojený) boza1

uctovnicka
Ďakujem za odpoveď. Pomýlilo ma to, že tabuľa je umiestnená v PL.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

základná dph "kuchárka"
6 0
Bublinka33 Bublinka33

Bublinka33 je offline (nepripojený) Bublinka33

Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu. Slovenska firma - platitel DPH vykonava zemne prace v CR pre cesku firmu ktora je tiez platitelom DPH. Slovenska firma vystavi fakturu pre cesku firmu na sumu ktora je oslobodena od DPH. Avsak material slovenska firma nakupuje na Slovensku a urobi si nan odpocet DPH na Slovensku. Je to tak spravne? Dakujem.
0 0
1noise 1noise

1noise je offline (nepripojený) 1noise

Som zivnostnik, neplatca DPH, registrovany pre DPH kvoli dodavaniu reklamnych sluzieb do EU. Chcem sa spytat, ci svoje IC DPH cislo musim uviest vo fakture pre Ceskeho platcu aj neplatcu DPH? Suhrnny vykaz robim len vtedy, ked dodam sluzbu do EU platcovi DPH? Pokial som v minulosti v SV uviedol Ceskeho neplatcu, je to problem? Dakujem.
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Dobrý deň, firma obdržala faktúru za mesiac jún z New Yorku na stroje a náradie do servisu (sumy su do 1700 €), faktúra neobsahuje údaje ako miesto dodania, dátum dodania, neviem si ani overiť daňové reg.číslo v USA, ktoré je tam uvedené (aspoň si myslím, že je to ono ). Faktúra je vystavená bez dph, môžem uznať samozdanenie? Podľa mňa áno, len neviem, čo s tým číslom. Musím asi urobiť dodatočné DP DPH za december, lebo faktúra prišla ešte v r. 2011, len sa ku mne nedostala.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte, chcela by som sa spýtať neplatca DPH tri mesiace a od 1.4. ( dobrovoľný )platca DPH, ako účtovať tie prvé mesiace, budú zaúčtované bez DPH , keďže sa nebude podávať DPH za 1.Q? Alebo ako je to? Ďakujem pekne
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
katkap17 Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa spýtať neplatca DPH tri mesiace a od 1.4. ( dobrovoľný )platca DPH, ako účtovať tie prvé mesiace, budú zaúčtované bez DPH , keďže sa nebude podávať DPH za 1.Q? Alebo ako je to? Ďakujem pekne
samozrejme do 31.3.2012 účtuješ ako neplatcu a od 1.4.2012 nastavíš ako platiteľa. pozor však na nákupy drobného majetku, tovaru, zásob - lebo za II.Q. môžeš uplatniť odpočítanie DPH z majetku na základe inventúr.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ďakujem pekne!
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Obdržali sme faktúru z Čiech s dátumom vystavenia 31.3.2012/ sobota/. Ktorým dňom /kurzom / prepočítať hodnoty z 30.3.alebo z 29.3.2012? / softvér nám berie kurz z 29.3.2012/
0 0
Načítať ďalšie