Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky - DPH

admin
Tento príspevok som vytvoril pre daň z príjmov, paralelne ho chcem však použiť aj pre daň z pridanej hodnoty:

V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 19:39
Usporiadat
radik999 radik999

radik999 je offline (nepripojený) radik999

Pozdravujem, chcel by som sa spýtať, od akej výšky príjmu musím byť povinným platcom DPH? Ďakujem.
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Dobrý deň. Prosím o radu. Účtujem v JU.V 12/08 mi prišla Faktúra so znením Záloha na tovar,na doklade je napísané Faktúra - prijatie platby. Zaplatila som ju v 12/08.Dala som ju aj do DPH 12/08. Teraz mi chodia znova faktúry, ktoré neplatím,mám obavu, že do DPH som to mala dať až teraz.Poradíte mi prosím?Mám urobiť opravné za 12/08?
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

radik999 Pozri príspevok
Pozdravujem, chcel by som sa spýtať, od akej výšky príjmu musím byť povinným platcom DPH? Ďakujem.
Ak v období od 02/08 vrátane do 01/09 vrátane presiahol príjem 35 000 tis EUR, stávaš sa kvartálnym platcom DPH.
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Ahojte mozem poprosit o radu, do akej lehoty mam podat danove priznanie v JU za kvartalneho platcu DHP? Alebo mi prosim poradte zakon, v ktorom to najdem. Dakujem za vas cas
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

kubkokubko Pozri príspevok
Ahojte mozem poprosit o radu, do akej lehoty mam podat danove priznanie v JU za kvartalneho platcu DHP? Alebo mi prosim poradte zakon, v ktorom to najdem. Dakujem za vas cas
Zákon o DPH
§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti
Na začiatok
(1) Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Platiteľ registrovaný podľa § 5 a 6 nie je povinný podať daňové priznanie, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane, s výnimkou platiteľa, ktorý je povinný platiť preddavok na daň podľa § 78a,a s výnimkou platiteľa, ktorý v zdaňovacom období dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 alebo podľa § 47 alebo dodal tovar podľa § 45.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

kubkokubko Pozri príspevok
Ahojte mozem poprosit o radu, do akej lehoty mam podat danove priznanie v JU za kvartalneho platcu DHP? Alebo mi prosim poradte zakon, v ktorom to najdem. Dakujem za vas cas
Ak si kvartálny platiteľ DP za I.Q.2009 podávaš do 27.4.2009 (lebo 25.4. je sobota)

§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti
(1) Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Platiteľ registrovaný podľa § 5 a 6 nie je povinný podať daňové priznanie, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane, s výnimkou platiteľa, ktorý je povinný platiť preddavok na daň podľa § 78a,a s výnimkou platiteľa, ktorý v zdaňovacom období dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 alebo podľa § 47 alebo dodal tovar podľa § 45.

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...2008-a.html#78
0 0
savoir savoir

savoir je offline (nepripojený) savoir

som obyčajná baba
Ahojte, chcela by som sa opýtať ohľadne DPH.
Keďže v súčastnosti chodíme nakupovať do okolitých štátov z dôvodu nižších nákupných cien, mám otázku.
Sme platcovia DPH. Tankovať chodíme do Maďarska. Na benzínovej pumpe si nás zaevidovali ako plátcov DPH. Na bločku máme vyčíslené DPH.
Ako som si všimla na ostatných nákupoch v hotovosti v tomto štáte nie je uvedené DPH.
Prosím o radu ako a kde si vypýtať zaplatené DPH?
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

srdecna vdaka vsetkym za odpovede
0 0
Siaad Siaad

Siaad je offline (nepripojený) Siaad

Dobrý deň... študovala som si Metodický pokyn DRSR k uplatňovaniu dane pri zálohovaných obaloch... mám tu takýto problémik... Nie som prvá, ktorá uvádzam zálohované obaly na trh, to znamená že mi nevzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 10 zákona o DPH... zároveň sa však v § 50 uvádza, že každá osoba v obchodnom reťazci pri dodaní zálohovaných obalov spolu s tovarom na trh v tuzemsku príjem (výnos) bez dane zo zálohovaných obalov, ktoré dodala na trh v tuzemsku spolu s tovarom uvádza do koeficientu, ak je povinná postupovať pri odpočítaní dane podľa § 50 zákona o DPH...
Spoločnosť používa pri odpočítaní DPH koeficient, no nie je prvá ktorá uvádza na trh zálohované obaly, to znamená že jej nevzniká daňová povinnosť zo zálohovaných obalov, zároveň však podľa § 50 musí uvádzať príjem zo zálohovaných obalov do koeficientu... Je to takto??? Vie mi niekto pomôcť??? ďakujem
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Poprosim o radu: rozhodli sme sa, ze od 1.3. nebudeme viest knihu jazd a budeme uctovat iba 80% z phm. Ako to bude s dph, uplatnime si tiez iba 80%? Napr. nákup phm zakl. 55,56 dph 10,56 spolu 66,12. na 501 danove naklady dam 44,45 a dph na 343 /8,45 - nedanova 501 /13,22? Auta su zaradene v majetku firmy.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Nikto mi nevie poradit?
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

No to by aj mna zaujimalo. Nie som si uplne ista, ale podla mna bude asi v takomto pripade s DPH problem. Tiez si rada precitam odpoved od zdatnych uctovnikov
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

savoir Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa opýtať ohľadne DPH.
Keďže v súčastnosti chodíme nakupovať do okolitých štátov z dôvodu nižších nákupných cien, mám otázku.
Sme platcovia DPH. Tankovať chodíme do Maďarska. Na benzínovej pumpe si nás zaevidovali ako plátcov DPH. Na bločku máme vyčíslené DPH.
Ako som si všimla na ostatných nákupoch v hotovosti v tomto štáte nie je uvedené DPH.
Prosím o radu ako a kde si vypýtať zaplatené DPH?
My sme to v praci riesili cez Shell karty, ale viem, ze ked chces vratit DPH napr z Ciech, tak musis byt registrovana ako platca DPH v Prahe na DU a mat v CR ucet. Su na to special tlaciva a volali sme kvoli tomu do Prahy a ziskavali sme info z internetu. Je s tym kopec papierovacky. Ale ako to chodi v Madarsku presne neviem.
0 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
Ahojte, chcem sa Vás opýtať som štvrťročný platiteľ DPH a zákazku sme zrealizovali v marci a je k nej vystavený montážny list. Zákazník je štátna organizácia a objednávku zabudli vystaviť vopred a dodnes ju ani nemám, tým to nemôžem ani fakturovať. Opýtať sa chcem zákazku mám zarátať do DPH v marci, alebo až keď vystavím faktúru? Prosím poraďte mi, v apríli podávam prvý krát.Dík za odpoveď.
Naposledy upravil elpka : 01.04.09 at 10:03
0 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
Prosíííííííííím pomôžte mi.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Vsetci budete nadalej robit knihu jazd? Nikto sa nerozhodol uctovat 80% phm?
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Nozaj mi nikto nevie poradit ,co s dph pri uplatneni 80% phm?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
elpka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa Vás opýtať som štvrťročný platiteľ DPH a zákazku sme zrealizovali v marci a je k nej vystavený montážny list. Zákazník je štátna organizácia a objednávku zabudli vystaviť vopred a dodnes ju ani nemám, tým to nemôžem ani fakturovať. Opýtať sa chcem zákazku mám zarátať do DPH v marci, alebo až keď vystavím faktúru? Prosím poraďte mi, v apríli podávam prvý krát.Dík za odpoveď.
Daňová povinnosť Vám vzniká dňom dodania služby .Máte montážny list , na ktorom predpokladám máte podpis preberajúceho a dátum odovzdania .

Ak dátum odovzdania služby máte mesiac marec , tak DPH vykážete v prvom štvrťroku 2009 . Do 15 dní ste povinná vystaviť FA .
0 0
Siaad Siaad

Siaad je offline (nepripojený) Siaad

Mám tu ešte jeden problém... Vratné flaše - vstupujú do koeficientu... Vratné flaše, ktoré predajňe predajú sú v mínuse, pretože vratné flaše predávame a potom ich ľudia vrátia naspať, pričom máme viac vrátených fliaš ako predaných...
----------------------------------------------------
Príklad:
Predaj vratných fliaš je - 25 000,- Sk
Výnosy(príjmy) bez dane spolu sú 10 000 000,- Sk

Výpočet Koeficientu: 10 000 000
---------------------- = 0,9975
10 000 000 - 25 000

Takto by to malo byť správne??? Alebo namiesto tých - 25 000 by mala byť 0 ????

Dakujem za pomoc....
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Ahojte poradaci asi som uplny pako, prvy raz robim priznanie k DPH. Manzel ma zivnost v stavebnictve. Danovu povinnost tvoria len faktury za sluzby a prace. Odpocet dane tvoria vydavky na nakup notebooku, internet, mobil, kopirovanie pracovnych vykazov a material pouzity pri praci nakupeny v tuzemsku. Moze si zo vsetkeho odpocitat DPH? Notebook pouziva na uctovnictvo, internet na prijem objednavok. Vznikne mu urcite danova povinnost na uhradu. Takze urobim to spravne ak vyplnim riadky 03,04,17,19,21,27,32.
Dakujeeem za vas cas
0 0
Načítať ďalšie