Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky - DPH

admin
Tento príspevok som vytvoril pre daň z príjmov, paralelne ho chcem však použiť aj pre daň z pridanej hodnoty:

V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 19:39
Usporiadat
juulyy juulyy

juulyy je offline (nepripojený) juulyy

uctovnik samouk
Dobry den..potrebujem surnu radu. mame kontrolu DPh
Mame tam aj vyvoz, kde nefakturujeme DPH
Mam taku fakturu, ze odberatel si po tovar poslal sam svoju prepravnu spolocnost,
Ja mam doklad na dodacom liste peciatku, ze to prevzala ta prepravna spolocost a dost. Cize mam doklad o odoslani
danovak chcce odomna doklad ze tovar bol dovezeny za hranice.
citam v zakone §43 terza
" platitel je povinny oslobodenie preukazat kopiou faktury a
1. ak prepravtu tovaru zabezpeci dodavatel alebo odberatle inou osobou, prepravnym dokladmo alebo inym dokladom o ODOSLANI , v kt. je uvedene miesto urcenia
2. ak prepravu tovaru zabezpeci dodavatel, pisomnym potvrdenim prijatia tovaru odberatelom .


Chcem sa opytat.. nesplnam ja bod 1,?????? musim mat este aj potvdenie od odberatela??? podla toho co citam tak nie,poradte poradaci...
dakujem vopred.
-
0 0
bolek bolek

bolek je offline (nepripojený) bolek

Prosím chcel by som sa spýtať fakturujem prenájom nehnuteľnosti neplátcovi DPH
Treba to prepočítať koeficientom , viete poradiť ako sa to prepočítava
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Dobrý deň.Prosím o radu.Vystavili sme faktúru,ktorá je oslobodená od DPH podľa §38 a), uvádzam to niekde v daň.priznaní DPH?Ďakujem
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

mirkab14 Pozri príspevok
Dobrý deň.Prosím o radu.Vystavili sme faktúru,ktorá je oslobodená od DPH podľa §38 a), uvádzam to niekde v daň.priznaní DPH?Ďakujem
Do riadku 13 - Dodanie tovaru a služieb s oslobodením od dane
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

macula Pozri príspevok
Do riadku 13 - Dodanie tovaru a služieb s oslobodením od dane
Dobrý deň,ešte jedna otázka, mám sumu aj v riadku 15, uvádzam ich osobitne alebo suma z riadku 15 je zarátaná aj v riadku 13?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

mirkab14 Pozri príspevok
Dobrý deň,ešte jedna otázka, mám sumu aj v riadku 15, uvádzam ich osobitne alebo suma z riadku 15 je zarátaná aj v riadku 13?
Suma z riadku 15 je zahrnutá aj v riadku 13. Vlastne riadok 13 je súčtový a z neho čo sa týka §46,47... sa uvádza v riadku 15.
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Ďakujem moc.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Dobrý den chcem sa opýtať či platí možnosť uplatniť si dph v nasledujúcich obdobiach teda ja po termíne na podanie daňového priznania k DPH aj pri pokladničných bločkoch :: prikl. : bloček na nákup v hotovosti 24.4.2009 zaúčtovať 14.6.2009 - a uplatniť si dph na vstupe 14.6.2009
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Áno, je to možné. Najneskorší termín je v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roku. (december).
Už nie je ale možné prenášať napr. december do nového roku.
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

azla Pozri príspevok
Áno, je to možné. Najneskorší termín je v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roku. (december).
Už nie je ale možné prenášať napr. december do nového roku.
Táto zmena platí od 1.4.2009? ( posledná novela zákona o dph - §51 odst.2 )
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alenad Pozri príspevok
Táto zmena platí od 1.4.2009? ( posledná novela zákona o dph - §51 odst.2 )
Áno.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

azla Pozri príspevok
Áno, je to možné. Najneskorší termín je v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roku. (december).
Už nie je ale možné prenášať napr. december do nového roku.
dakujem, vedela som o prijatých faktúrach tuto zmenu od 1.4.09, ale nebola som si istá pokladničnými bločkami platenými v hotovosti. Dátum účtov. prípadu 24.04.2009(vtedy bol nákup v hotovosti uvedený na bločku) dátum zaúčtovania bude 14.6.2009, zdanitel. plnenie teda v 05/2009
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

latka Pozri príspevok
dakujem, vedela som o prijatých faktúrach tuto zmenu od 1.4.09, ale nebola som si istá pokladničnými bločkami platenými v hotovosti. Dátum účtov. prípadu 24.04.2009(vtedy bol nákup v hotovosti uvedený na bločku) dátum zaúčtovania bude 14.6.2009, zdanitel. plnenie teda v 05/2009
Už len pre úplnosť....

- Aj doklad z ERP sa považuje za faktúru

§71
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

(v novele 465/2008 - som však nepostrehla prepočet na ekvivalent v Eurách)

- Ak je nákup 24.4. -je to deň dodania - čiže Apríl (nie 5/2009 -v tvojom vyjadrení zdan.plnenie) , avšak uplatnenie odpočítania dane si môžeš určiť kedykoľvek do konca roka.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

a ako to je potom ked prídu faktúry za orange za december, tam bude faktúra vystavená v januári a plnenie v december ale to už bude rok 2009 ukončený a už budem mať založený nový rok a tak potom ako to mám riešiť. robím v alfe
0 0
kori kori

kori je offline (nepripojený) kori

ak ti to príde do podania DP za december resp.4Q tak do dáš do DPH v roku starom. Ak ti to príde po dátume do roku nového (účtuješ keď máš doklad)
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
veronkaj Pozri príspevok
a ako to je potom ked prídu faktúry za orange za december, tam bude faktúra vystavená v januári a plnenie v december ale to už bude rok 2009 ukončený a už budem mať založený nový rok a tak potom ako to mám riešiť. robím v alfe

Pri mobilných operátoroch sa za dátum dodania služby považuje dátum vystavenia fa.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Dostal som do rúk prvú mesačnú tržbu platcu DPH z ERP za 7/09 viď príloha.
Je tam spolu bez DPH 8,80€. Predpokladám že je to nejaké zaokrúhľovanie. V Alfe sumu 8,80 € zaúčtovať rozpisom s 0% DPH ? Ak to tak zaúčtujem, do DP DPH za 7/09 to dáva do r. 13. Nechať to tam, alebo vymazať. Ako účtujete takéto prípady
Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Posúvam.
Nikto nemá takýto problémik... ? To sa mi nechce veriť.
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

Ja mám na páske mesačnej uzávierky napísané "rozdiel zo zaokrúhlenia" ..... € a v Alfe to účtujem tak ako si spomínala vyššie s rozpisom DPH O%. Ale ten rozdiel mám nižší do tých 3 €. Neviem či uvažujem správne, ale v Tvojom prípade ,ak prepočítam sumu bez DPH 8,80 na počet zákaz. 133 tak mi vychádza na jeden nákup rozdiel 0,066 € čo si myslím že je prijateľný rozdiel. DP neupravujem a nechávam to tam.
Naposledy upravil TatianaM : 14.08.09 at 04:57
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ďakujem za názor Tatiana...
0 0
Načítať ďalšie