Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky - DPH

admin
Tento príspevok som vytvoril pre daň z príjmov, paralelne ho chcem však použiť aj pre daň z pridanej hodnoty:

V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 19:39
Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Manual Pozri príspevok
Dostal som do rúk prvú mesačnú tržbu platcu DPH z ERP za 7/09 viď príloha.
Je tam spolu bez DPH 8,80€. Predpokladám že je to nejaké zaokrúhľovanie. V Alfe sumu 8,80 € zaúčtovať rozpisom s 0% DPH ? Ak to tak zaúčtujem, do DP DPH za 7/09 to dáva do r. 13. Nechať to tam, alebo vymazať. Ako účtujete takéto prípady
Ďakujem
Ak je to zaokrúhlenie, tak do r. 13 nepatrí.
Pozri poučenie :
Riadok 13 - základ dane za všetky dodané tovary a služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, § 43, § 46, § 47 a § 48 ods. 8 zákona.

Účtuj tak ako píšeš : v rozpise pod 0% DPH, ale pri zápise do evidencie DPH toto zaokrúhlenie vymaž z r. 13.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ďakujem za vyjadrenie. Či je to zaokrúhlenie neviem, pôjde s kasou do servisu a ak to je zaokrúhlenie, tak nech to nastavia tak, aby bolo z toho jasné, že sa jedná o zaokrúhľovanie ERP.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Manual Pozri príspevok
Dostal som do rúk prvú mesačnú tržbu platcu DPH z ERP za 7/09 viď príloha.
Je tam spolu bez DPH 8,80€. Predpokladám že je to nejaké zaokrúhľovanie. V Alfe sumu 8,80 € zaúčtovať rozpisom s 0% DPH ? Ak to tak zaúčtujem, do DP DPH za 7/09 to dáva do r. 13. Nechať to tam, alebo vymazať. Ako účtujete takéto prípady
Ďakujem
Uvádzam ako bol odstránený problém ERP o ktorom som písal vyššie. Tak pani sa vrátila zo servisu a zistili, že servismani tam omylom pri jednej položke neuviedli DPH. Tak preto to tam dávalo sumu bez DPH. Takže žiadne zaokrúhľovanie, pokladňa pracuje OK.
Možno aj ďalší, ktorým tam takéto niečo vyskakuje by si mali dať prekontrolovať ERP.
0 0
aranocka aranocka

aranocka je offline (nepripojený) aranocka

chcem sa len opytat.. ja si zakladam take mensie potraviny.. potrebovala by som poradit ci by mi bolo vyhodnejsie byt ako platca alebo neplatca dph.. vsetci dodavatelia su platcami dph.... a odberatelia su konecni spotrebitelia..
a este sa chcem opytat ze keby som nebola platcom dph ci si mozem dat nakup tovaru do nakladou a ci mi bude z nej odpocitana dan??
0 0
laumar laumar

laumar je offline (nepripojený) laumar

Emily
Ahojte, ja mám taký problém-máme zákazku vrámci EU. Tovar sme nakúpili aj použili vrámci EU, ale mimo SR. Čo s DPH?
0 0
kori kori

kori je offline (nepripojený) kori

1.ste platcovia DPH?
2.faktúru na nákup tovaru(kde ste vy boli kupujúci) máte od platcu DPH?
3.Vy predávate platcovi DPH?
4.Ako a kde bol prepravený tovar?
0 0
laumar laumar

laumar je offline (nepripojený) laumar

Emily
1.sme platcovia DPH
2. faktúru máme od platcu DPH-Nemecko
3. predávame to platcovi DPH - Nemecko
4. tovar bol nakúpený a použitý v Nemecku
Ja som faktúru naúčtovala celú do nákladov - o DPH som neúčtovala.
Naposledy upravil laumar : 24.08.09 at 08:27
0 0
kori kori

kori je offline (nepripojený) kori

laumar Pozri príspevok
1.sme platcovia DPH
2. faktúru máme od platcu DPH-Nemecko
3. predávame to platcovi DPH - Nemecko
4. tovar bol nakúpený a použitý v Nemecku
Ja som faktúru naúčtovala celú do nákladov - o DPH som neúčtovala.
ak tovar neopustil územie nemecka je podľa môjho názoru potrebná registrácia pre DPH v nemecku a fakturovanie s nemeckou DPH.
ak bol prevezený do SR a zo SR znovu do nemecka, mali by ste mať od vášho dodávateľa fa. bez DPH, ktorú samozdaníte a zároveň vystavujete vášmu doberateľovi fa. bez DPH.
0 0
laumar laumar

laumar je offline (nepripojený) laumar

Emily
A nemôže to byť aj tak, že faktúru zúčtujem celú do nákladov. Výnos bude tiež bez DPH a DPH budeme žiadať vrátiť z Nemecka?
0 0
jajko50 jajko50

jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

aranocka Pozri príspevok
chcem sa len opytat.. ja si zakladam take mensie potraviny.. potrebovala by som poradit ci by mi bolo vyhodnejsie byt ako platca alebo neplatca dph.. vsetci dodavatelia su platcami dph.... a odberatelia su konecni spotrebitelia..
a este sa chcem opytat ze keby som nebola platcom dph ci si mozem dat nakup tovaru do nakladou a ci mi bude z nej odpocitana dan??
Ak nie si platca DPH, tak si nemôžeš na vstupe odpočítať daň / dodávatelia tovaru./ Ak nie si platca, tak nákup tovaru do výdavkov v celej sume.
Ak sa rozhodneš byť platca DPH uplatníš si DPH na vstupe, ale odvedieš aj DPH za predaný tovar. Je to na slobodnom rozhodnutí.
0 0
laumar laumar

laumar je offline (nepripojený) laumar

Emily
ako som uviedla - sme platcami DPH, ale faktúra je z Nemecka - tovar neopustil hranice Nemecka, pretože zákazka je v Nemecku-vystavujeme faktúru bez DPH
0 0
kori kori

kori je offline (nepripojený) kori

laumar Pozri príspevok
ako som uviedla - sme platcami DPH, ale faktúra je z Nemecka - tovar neopustil hranice Nemecka, pretože zákazka je v Nemecku-vystavujeme faktúru bez DPH
tu podľa môjho názoru nejde o intrakomunitárne dodanie tovaru ( z 1 členského štátu do 2.) ale dodanie v rámci 1 štátu. preto si myslím že bola potrebná registrácia na DPH v nemecku ešte pred dodaním tovaru a fakturácia s nemeckou dph
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dobrý večer, ja by som sa chcela opýtať. Podnikateľ FO, účtujúca v JÚ kúpil v minulom roku tovar na ktorý si uplatnil DPH ale zostal mu na sklade. V tomto roku sa rozhodol ho použiť na súkromné účely. Je kvartálny platca DPH. Môžem teda v tomto štrťroku odviesť DPH, ktorú si za ten tovar uplatnil a tovar odpísať ako osobnú spotrebu.
0 0
kori kori

kori je offline (nepripojený) kori

certik Pozri príspevok
Dobrý večer, ja by som sa chcela opýtať. Podnikateľ FO, účtujúca v JÚ kúpil v minulom roku tovar na ktorý si uplatnil DPH ale zostal mu na sklade. V tomto roku sa rozhodol ho použiť na súkromné účely. Je kvartálny platca DPH. Môžem teda v tomto štrťroku odviesť DPH, ktorú si za ten tovar uplatnil a tovar odpísať ako osobnú spotrebu.

DPH by sa mala odviesť v tom Q v ktorom sa vyradil tovar zo skladu na súkromné účely.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ďakujem za odpoveď
0 0
martinia martinia

martinia je offline (nepripojený) martinia

ahojte, prosím Vás o radu, učt.jednotka sa stala platiteľom dph od 10.8.2009, dovtey mala 2 faktúry za ubytovanie klientov z nečlenskej krajiny, ktoré som zauúčtovala do nákladov bez rozučt.dph, v júli zaplatili klienti sumu ....EUR vkladom na účet učt.jednotke. Táto však nevystavila žiadnu faktúru, ako mám tento vklad na účet vysporiadať mám vystaviť faktúru a vypárovať , jedná sa o klientov fyzické osoby z nečlenskej krajiny, dph neriešim kedže je to pred augostom( odvtedy je zaregistrovaná) ..dkaujem veľmi pekne za rady
0 0
nira nira

nira je offline (nepripojený) nira

dobrý deň,
chcem sa spýtať v roku 2008 predchadzajúca účtovníčka neuplatnila DPH za faktúru ako to mám účtovať v roku 2009.
dakujem
0 0
nira nira

nira je offline (nepripojený) nira

prosím
0 0
kori kori

kori je offline (nepripojený) kori

nira Pozri príspevok
dobrý deň,
chcem sa spýtať v roku 2008 predchadzajúca účtovníčka neuplatnila DPH za faktúru ako to mám účtovať v roku 2009.
dakujem

a ako sa účtovala dph v r.2008. ako náklad/321?
v každom prípade dph by ste si mohli uplatniť len dodatočným DP k DPH.
ak to účtovala ako náklad/321 nemal to byť daňový náklad a malo by sa podať dodatočné DP.v roku 2009 už neučtujete nič
0 0
nira nira

nira je offline (nepripojený) nira

v roku 2008 si uplatnila iba základ zo sumy a na DPH zabudla
ak sa nedá uplatniť v roku 2009 DPH nevadí ale ako tú sumu dostanem do roku 2009 prosím aj napísať účty
0 0
Načítať ďalšie