Zavrieť

Porady

Čiastočný invalidný dôchodok je pre výpočet preddavku na daň súčasťou základu?

Ahojte poraďáci!
Som zamestnaná na čiastočný pracovný úväzok- môj hrubý príjem je 3O1 eur. Po zaplatení všetkých odvodov som dostala na ruku k výplate okolo 230 eur. Podotýkam sú v tom aj zaplatené aj stravné lístky. Vo februári 2011 mi po dlhých prieťahoch uznali čiastočný invalidný dôchodok - so spiatočnou platnosťou od mája 2010.
Ja som po doručení rozhodnutia o mojej invalidite odovzdala papiere do mzdovej učtárne. No vo výplate za mesiac jún som ostala nemilo prekvapená. Dostala som výplatu len 187 eur. Chcela som vedieť prečo, tak mi bolo povedané že už dostávam invalidný dôchodok, tak mám vyšší základ príjmu a tak mi majú z čoho stiahnúť preddavok na mesačnú daň.
Do teraz mi nevychádzala žiadna daň.Priznám sa, zaskočilo ma to. Myslela som, že invalidný dôchodok čiastočný (45%) je socialna dávka a nezdaňuje sa. Povedali mi síce, že daň mi vrátia pri daňovom priznaní- na budúci rok. Ale ja peniaze potrebujem teraz , nie na budúci rok. Prosím napíšte mi, ako to vlastne je. Vopred ďakujem, ostávam s pozdravom Zlata
Usporiadat
akeber akeber

akeber je offline (nepripojený) akeber

žienka domáca , mám rada usmiate tváre aj keď nie vždy mi je do smiechu , nemám rada lož a faloš ,a nadutých snobov ...viac
áno má ukončenú pn ale v septem. ho čaká konzultácia s plastykom, už sme raz boli povedal že to nie je dobré ....šľachy boli značne poškodené a manžel ešte chodí na rehab. tak neviem či ho bude chcieť ešte operovať.....musí byť pn jeden rok aby bolo možné podať žiadosť o inv.dôch?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

akeber Pozri príspevok
áno má ukončenú pn ale v septem. ho čaká konzultácia s plastykom, už sme raz boli povedal že to nie je dobré ....šľachy boli značne poškodené a manžel ešte chodí na rehab. tak neviem či ho bude chcieť ešte operovať.....musí byť pn jeden rok aby bolo možné podať žiadosť o inv.dôch?
Pracovný pomer trvá, je schopný vykonávať doterajšiu prácu ?
0 0
akeber akeber

akeber je offline (nepripojený) akeber

žienka domáca , mám rada usmiate tváre aj keď nie vždy mi je do smiechu , nemám rada lož a faloš ,a nadutých snobov ...viac
anopracovný pomer trvá , túto prácu je schopný vykonávať
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

akeber Pozri príspevok
anopracovný pomer trvá , túto prácu je schopný vykonávať
Možno vo väčšine prípadov sa o ID žiada po roku PNky ... ale nie vždy to tak musí byť. Ak je už skôr jasné, že je tam znížená schopnosť pracovať .. tak aj skôr môže ... ale to najlepšie vie poradiť jeho ošetrujúci lekár.
Keďže v tomto prípade liečba pokračuje - rehabilitácie ... a ešte keď píšeš, že je schopný prácu vykonávať - tak veru neviem.
treba sa poradiť s tým lekárom - veď nakoniec na základe jeho správy rozhodnú, či je nárok na ID (ak požiada).
0 0
akeber akeber

akeber je offline (nepripojený) akeber

žienka domáca , mám rada usmiate tváre aj keď nie vždy mi je do smiechu , nemám rada lož a faloš ,a nadutých snobov ...viac
Do januára 2011 vykonával aj funkciu starostu obce...8 rokov už nekandidoval hladal si ešte jednu prácu popri sbs ...tu pracuje denná , nočná štyri dni volno, keď že máme na krku hypot. úver preto je pre nás potrebné ešte jedno zamestnanie....ale prišiel do toho tento úraz....tak preto sa zaujímam o čiastoč inv. dôch.....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

akeber Pozri príspevok
anopracovný pomer trvá , túto prácu je schopný vykonávať
skúsiť požiadať o ID môže, ale - po vlastných skúsenostiach - veľkú šancu na "úspech" nedávam.
O aké poškodenie ruky sa jedná - pozrieme % postih v "tabulkách" SP ...
0 0
akeber akeber

akeber je offline (nepripojený) akeber

žienka domáca , mám rada usmiate tváre aj keď nie vždy mi je do smiechu , nemám rada lož a faloš ,a nadutých snobov ...viac
ruku mal odrezanú cinkulárkou cez dlaň ostal len palec , kotúč potrhal šlachy...ruku....prsty nevystrie a niš neuchopí pohyb len troch prstov je maximálne v 1 cm.....je to prišité naspať len nefunkčné
0 0
akeber akeber

akeber je offline (nepripojený) akeber

žienka domáca , mám rada usmiate tváre aj keď nie vždy mi je do smiechu , nemám rada lož a faloš ,a nadutých snobov ...viac
(komplet aj kosti
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

akeber Pozri príspevok
ruku mal odrezanú cinkulárkou cez dlaň ostal len palec , kotúč potrhal šlachy...ruku....prsty nevystrie a niš neuchopí pohyb len troch prstov je maximálne v 1 cm.....je to prišité naspať len nefunkčné
ktorú ruku pravú (dominantnú) alebo ľavú ?
0 0
akeber akeber

akeber je offline (nepripojený) akeber

žienka domáca , mám rada usmiate tváre aj keď nie vždy mi je do smiechu , nemám rada lož a faloš ,a nadutých snobov ...viac
ľavú
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

akeber Pozri príspevok
ľavú
Prikladám ti zo zákona o SP zopár dg. s % postihom. Skús medzi nimi pohladať tú manželovu.

20. Zle zahojené alebo nezahojené zlomeniny zápästných kostí, jednej záprstnej kosti alebo viacerých záprstných kostí s poruchou funkcie ruky a) na nedominantnej 10 - 30
b) na dominantnej 35 - 45
21. Stuhnutie kĺbov palca na ruke v priaznivom postavení
a) na nedominantnej 5
b) na dominantnej 15
22. Stuhnutie jedného prsta
a) na nedominantnej 5
b) na dominantnej 10
23. Strata koncového článku a polovice základného článku palca ruky
a) na nedominantnej 5
b) na dominantnej 15
24. Strata všetkých článkov palca na dominantnej ruke 25
25. Strata jedného prsta ruky (okrem palca) 10 -15
26. Strata troch prstov ruky II + III + IV
a) dominantnej končatiny 25
b) nedominantnej končatiny 20
27. Strata všetkých desiatich prstov na oboch rukách 70 - 80
28. Strata úchopovej schopnosti ruky
a) na nedominantnej 50
b) na dominantnej 60 - 70
29. Nervové poškodenie
29.1. Nervové poškodenie hornej končatiny - plexus brachialis 60 - 70
1 0