Zavrieť

Porady

Dobrovoľné nemocenské poistenie a PN

Dobrý deň,

chcem sa spýtať. Som dobrovoľne nemocensky pripoistená od 26.12.2010 a momentálne som od 24.7.2011 na PN (zatiaľ do 8.8.2011).
Dňom 31.7.2011 mi ale končí zmluva u zamestnávateľa, čiže od 1.8.2011 budem nezamestnaná.
Mám nárok na vyplácanie nejakej výšky z DNP aj keď nie som pripoistná 270dní ?
Ako to bude od 1.8., keď už budem nezamestnaná? Z čoho mi budú vymeriavať PN ?
Naposledy upravil klimeska : 26.07.11 at 14:09
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pupavka11 Pozri príspevok
Xanti, dakujem, moja hospitalizacia bude ku koncu tohoto roka a PN bude musiet pokracovat aj v buducom roku a potom este nejake doliecovania, bud nova PN, alebo pokracovanie, to ja neviem. Prosim, ako zistim tu sumu, ktoru vyplaca poistovna a kedy by som tu zmenu na max. zvysenie mohla urobit bez nasledkov? Dam si poradit. DNP chcem platit aj do buducnosti, pokial to teda nezrusia, takze by ma zaujimalo, kedy vlastne mam tu zmenu vykonat. Ved za tento rok som teraz len doplatila dlznu sumu (kedze v soc. p. mi povedali, ze pokial som PN, nic nemam platit a ked mi spatne ukoncili PN, musim spatne doplatit) a to neviem, ci mam spravne, takze to este nemam s poistovnou asi doriesene. Taketo veci chcem mat v poriadku, len z roznych odpovedi z poistovne mam zmatok, po slovensky gulas
Pupavka,
od kedy do kedy si bola PN píš presné dátumy. Bez toho sa Ti poradiť nedá.

Ako som Ti napísala zvyšovať sa Ti neoplatí, lebo ak pôjdeš v roku 2011 na PN tak Ti výšku nemocenskej dávky vyrátajú z toho čo si platila v roku 2010.
Ak bude tvoja PN trvať aj do roku 2012 tak stále bude vyplácaná z toho čo Ti vyrátajú pri nástupe na PN. Ak by si ju v roku 2012 ukončila, a medzitým zrušia DNP tak potom by si nemala vyplatené nič.

Hovorím nerob nič s DNP, máš temer maximum. A samozrejme doplatiť treba za čas čo si nebola PN.
3 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Bude mať nárok na PN človek, ktorý je od 01.02.2011 na ÚP. Do 31.01.2011 mal TPP presahujúci 2 roky. Od 01.02.2011 zároveň platí dobrovoľne nemocenské poistenie. Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zoly má nárok,
má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia. A aj 26 týždňov takže PN bude vyplácaná zo skutočného VZ, z ktorého platí odvody.
4 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Xanti Pozri príspevok
Zoly má nárok,
má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia. A aj 26 týždňov takže PN bude vyplácaná zo skutočného VZ, z ktorého platí odvody.
Ďakujem Xanti. Ďalšia otázka: Počas PN nie je povinný platiť dobrvoľné nem.poistenie? Ak nie, potom z čoho sa bude vypočítavať materská (ide o rizikové tehotenstvo).
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Ďakujem Xanti. Ďalšia otázka: Počas PN nie je povinný platiť dobrvoľné nem.poistenie? Ak nie, potom z čoho sa bude vypočítavať materská (ide o rizikové tehotenstvo).
Počas PN sa DNP neplatí. Nástup na materskú bude zrejme v roku 2012, VZ bude obdobie DNP v roku 2011. (PN-ka je vylučitelná doba).

Dobre si napočítajte tých 26 týždňov, radšej pár dní viac - ako jeden menej.
3 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Ďakujem Xanti. Ďalšia otázka: Počas PN nie je povinný platiť dobrvoľné nem.poistenie? Ak nie, potom z čoho sa bude vypočítavať materská (ide o rizikové tehotenstvo).
Nie je povinná platiť odvody počas PN, PN je vylučiteľná doba, takže materská bude rátaná zo skutočného VZ.

Zoly napíš termín nástupu na materskú. Či je to ešte v roku 2011.
1 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Predpokladaný pôrod bude niekedy v strede 02/2012 až začiatok 03/2012.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hm... tak ak zrušia DNP, hádam tam nechajú nejaké prechodné obdobia aby ľudia mali nárok na materskú
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Predpokladaný pôrod bude niekedy v strede 02/2012 až začiatok 03/2012.
nástup na MD je 6-8 týždňov pre termínom pôrodu, takže to môže byť aj koncom roku 2011 ?
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
Dobre si napočítajte tých 26 týždňov, radšej pár dní viac - ako jeden menej.
Veronika, tých 26 týždňov uplynulo 3.8.11 mám ten istý prípad, akurát že u mojej známej bude pôrod o 8 týždňov a hrozil pôrod skôr takže som to rátala a "zakazovala" rodiť .
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
veronikasad Pozri príspevok
nástup na MD je 6-8 týždňov pre termínom pôrodu, takže to môže byť aj koncom roku 2011 ?
To znamená, že ak by bol nástup na MD koncom r. 2011 rozhodujúcim obdobím by bol rok 2010, že?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zoltán Kovács Pozri príspevok
To znamená, že ak by bol nástup na MD koncom r. 2011 rozhodujúcim obdobím by bol rok 2010, že?
Nie Zoly,
ak by nástup na materskú bol 2011 tak rozhodujúcim obdobím by bolo 1.2.2011 do nástupu na PN -čiže možno dnes zajtra .. nepíšeš či je PN.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zoltán Kovács Pozri príspevok
To znamená, že ak by bol nástup na MD koncom r. 2011 rozhodujúcim obdobím by bol rok 2010, že?
vo Vašom prípade nie - začiatok DNP je 1.2.2011.
RO bude 1.2.-koniec predch.mesiaca pred nástupom na materskú (30.11.?). PN-ka je vylučitelná doba.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Xanti Pozri príspevok
Nie Zoly,
ak by nástup na materskú bol 2011 tak rozhodujúcim obdobím by bolo 1.2.2011 do nástupu na PN -čiže možno dnes zajtra .. nepíšeš či je PN.
Je PN od 02.08. (uviedol som, že ide o rizikové tehotenstvo), a bude až do pôrodu, resp. nástupu na MD.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Je PN od 02.08. (uviedol som, že ide o rizikové tehotenstvo), a bude až do pôrodu, resp. nástupu na MD.
Presne na 182 deň od platenia. No neviem neviem či bude zo skutočného VZ. Trebalo nastúpiť na PN 3.8.2011 bola by zo skutočného VZ.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ďalšia otázka: AK k 1.8. zmením vymeriavací základ pre dobrovolné NP na max. pomôže to pri určení výšky materskej?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Je PN od 02.08. (uviedol som, že ide o rizikové tehotenstvo), a bude až do pôrodu, resp. nástupu na MD.
Zolo, to nehovor ani pri pive. Pozri si príspevok od Xanti - 26 týždňov uplynulo až 3.8., nemocenské bude z minima. kde ste sa ponáhlali ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Xanti Pozri príspevok
Presne na 182 deň od platenia. No neviem neviem či bude zo skutočného VZ. Trebalo nastúpiť na PN 3.8.2011 bola by zo skutočného VZ.
No čo už, keď nám príroda takto nadelila......
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Ďalšia otázka: AK k 1.8. zmením vymeriavací základ pre dobrovolné NP na max. pomôže to pri určení výšky materskej?
Zoly z akého VZ platíte DNP?

Spätne nič nezmeníš a potrebuješ platiť 26 týždňov aby bol nárok na maximálnu materskú.
To ju radšej zamestnaj z maxima tak aby bola zamestnaná 90 dní a potom materská bude rátaná z VZ zo zamestnania.

Zoly, PN sa dá ukončiť a znovu začať také nevieš. Ak dnes ukončí a zajtra začne alebo o pár dní novú PN tak bude platená zo skutočného VZ.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zoltán Kovács Pozri príspevok
No čo už, keď nám príroda takto nadelila......
Z akého VZ platila doteraz ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať