Zavrieť

Porady

ako sa vypočítajú penále

Prajem pekný deň, prosím o pomoc. SZČO je platcom DPH, faktúra je vystavená sa celkovú sumu 2250,.€ a nie je zaplatená, 33 dní je po splatnosti. Penalizačnú faktúru som ešte nerobila, preto Vás prosím aby ste mi pomohli ako sa správne vypočítajú penále s uvedenej sumy, či je na výpočet vzorec, vopred ďakujem.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
vila Pozri príspevok
My ju tam práve máme uvedenú, a , mimochodom: činí vyše 10000€ takže prečo nie? Chudák dodávateľ, no čo už. A vlastníci bytov by mi dali keby som ju nevyfakturovala. Lenže Zmluva nerieši či zo sumy - základu dane, alebo zo sumy s DPH. To bol môj problém. Takže ĎAKUJEM, pekný Nový Rok
V zmluve je uvedená pokuta 10000 €? A dodávateľ chce aby ste mu tam pripočítali ešte DPH?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
vila Pozri príspevok
Sorry , zle som sa vyjadrila: my - odberateľ, podľa Zmluvy o dielo máme vystaviť faktúru - zmluvnú pokutu dodávateľovi - za nedodržanie termínu odovzdania diela.
Fakturácia zmluvnej pokuty dohodnutej písomne nie je dodaním služby ani tovaru a preto je vždy bez dane. Do daňového priznania sa vôbec nedostane. Nezamieňame ju preto s oslobodeným plnením. Je to tzv. plnenie "mimo DPH". Zmluva je východiskom na výpočet zmluvnej pokuty. Tu sa nejedná o sankciu za omeškanie platenia dlžnej sumy, ktorá by sa počítala z dlžnej sumy a teda prípadne aj z ceny s DPH. U zmluvnej pokuty je stanovená suma pevnou čiastkou alebo iným spôsobom, napríklad z ceny diela. Predpokladám, že bližšie máte podmienky uvedené v zmluve. Štandardne sa však vychádza z ceny bez dane uvedenej v zmluve a DPH sa na faktúre neuvádza. Fakturácia je mimo DPH.

vila Pozri príspevok
Dodávateľ nám vystavil faktúru s DPH ...
To je logické. Veď je platiteľ a dodal službu/tovar. Vy však dodávateľovi zmluvnú pokutu nedodávate na základe jeho objednávky. Jedná sa o sankčnú zmluvne dohodnutú platbu.
vila Pozri príspevok
...a fakt sa logicky zdá, že zmluvná pokuta by sa mala počítať len zo základu dane (cena diela)...
Áno.
1 0
vila vila

vila je offline (nepripojený) vila

Ďakujem veľmi pekne . Pekný Silvester
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať