Zavrieť

Porady

V r.1995 mi bol darovany rodičovský, starší rod. dom oboma rodičmi s vecnym bremenom

dožovotného užívania. otec o rok zomrel. Dom bol bez kurenia, wc..Po kompletnej rekonštrukcii sa mi matka a surodenci vyhražaju zrušenim darovacej zmluvy. Matka neprispieva na elektrinu, plyn, stravuje sa samostatne. Vybavili sme jej opatrovatelku, ktorá je pri nej cele dopoludnie. Može požiadat sudne o navratenie daru, aj ked už otec nežije?
Usporiadat
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

ančinka Pozri príspevok
no neviem, stara pani(moja matka) vykríka, že je všetko jej, takže pochybujem, žeby sa našiel niekto kto by kupil dom a ako bonus dostal staru pani ktora može cely dom využívať..ani hypouver som nedostala lebo nemam čisty list vlastníctva, pochybujem, žeby sa dal predať bez jej suhlasu..a ta nesuhlasi ani s prispievanim na elekktrinu, plyn..atd..
Rozumiem tomu tak, že po právnej stránke nie je problém dom predať aj s vecným bremenom. Nebolo by to také jednoduché, ako bez VB, ale potencionálny budúci majiteľ by to mohol riešiť dohodou - napr. ponúknuť matke byt na bývanie namiesto bývania v dome, ak by nejaký vlastnil. (Druhá vec je, že ak by sa dom predával, chodili by potenciálni kupci, matka by ich odplašila, asi by nechcela nijaké dohody.) Alebo by to bol taký kupec, že by mu prítomnosť starej pani nevadila, zato by vadila matke - viď kauza Malacky.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ančinka Pozri príspevok
Ta rada sa mi veeelmi pači, potešila. mam rodinu, manžela, 18 a 15 roč. syna, ale aj tak by sa to dalo zvladnuť, dochadzame dosť daleko za zamestnanim, a chalani do škôl, takže by nam to aj vela ušetrilo..takže ak dam odpojiť energie..respektive odhlasim sa, nemožu napadnuť darovaciu zmluvu? (mam tam len vecne bremeno -uživania do konca života, žiadne podmienky doopatrovania, či čosi podobne. .) Nemaju ani vtedy šancu vo vrateni daru? nie je mi luto toho domu, ale tie peniaze čo som sa zadlžila a vrazila do rekonštrukcie ma bolia (strecha, fasada, uprava v inerieri..)A vzťahy su velmi zle..ale tie ma mama aj s dalšimi mojimi surodencami, a to s ňou nežiju:-)
Spoločne by ste to mohli zvládnuť bývať niekde v podnájme, kým (bude to ale škaredo napísané ) mama pominie. Darovaciu zmluvu nemôže nikto napadnúť, ak sa odsťahuješ. Máš predsa vlastný život. Zaviazala si sa len umožniť darcovi doživotne užívať nehnuteľnosť, ale nemáš povinnosť platiť jej všetky náklady, alebo bývať s ňou a starať sa o ňu. Môžeš sa kľudne odsťahovať.

A to odpojenie energií - ak sú zmluvy na teba, tak jednoznačne by som to dal odpojiť. Lebo ak mama nebude platiť, tak dlh bude narastať tebe a od teba budú dodávatelia vymáhať dlžnú sumu. Ty ich odhlásiš a ak mama chce, môže si ich ešte v ten istý deň prihlásiť na svoje meno.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ErinErin Pozri príspevok
Rozumiem tomu tak, že po právnej stránke nie je problém dom predať aj s vecným bremenom. Nebolo by to také jednoduché, ako bez VB, ale potencionálny budúci majiteľ by to mohol riešiť dohodou - napr. ponúknuť matke byt na bývanie namiesto bývania v dome, ak by nejaký vlastnil. (Druhá vec je, že ak by sa dom predával, chodili by potenciálni kupci, matka by ich odplašila, asi by nechcela nijaké dohody.) Alebo by to bol taký kupec, že by mu prítomnosť starej pani nevadila, zato by vadila matke - viď kauza Malacky.
Ja osobne by som taký dom, kde má niekto doživotné právo bývanie teda nekúpil. A komplikovať si to ponúkaním náhradného bývania... radšej si nájdem inú nehnuteľnosť. Myslím, že ťažko nájde kupca za rozumnú cenu (leda ak riadne pod cenu, čo je zase škoda).
1 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Chobot Pozri príspevok
Ja osobne by som taký dom, kde má niekto doživotné právo bývanie teda nekúpil. A komplikovať si to ponúkaním náhradného bývania... radšej si nájdem inú nehnuteľnosť. Myslím, že ťažko nájde kupca za rozumnú cenu (leda ak riadne pod cenu, čo je zase škoda).
Prípadne by sa mohol dom predať a kúpiť 2 nehnuteľnosti - jednu pre matku na bývanie - presunúť to VB. Ale to by asi chcelo dohodu?
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... vopred hovorím, že nejdem radiť ... nie som odborník = právnik ... len ma to celé zaujalo ...
... nezaujíma ťa, čo sa stane s domom, ak odídeš? ... teraz všetko funguje, pretože to má jedného gazdu ... ale čo potom? ... po čase to tam začne všetko chátrať ... či? ... možno by si to mohla nejako stavebne rozdeliť na dva bývania ... aj s meraním tepla, vody atď.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

ťažko rozdeliť v jednom spoločnom dome elektriku, vodu, plyn. Ak by sa to aj podarilo, aj tak sú ešte tzv. "spoločné priestory-chodba, pivnice, WC atď." a tam by sa delila elektrika/plyn teplo ako?
Mne to laicky vychádza že by sa to muselo rozdeliť na 3 vetvy a to je absolútne nereálne, investícia xx tisíc eur...

Jedine rozpočítať faktúry nejakým "prepočtom" napr. využívanými m2.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Nandrolon Pozri príspevok
ťažko rozdeliť v jednom spoločnom dome elektriku, vodu, plyn. Ak by sa to aj podarilo, aj tak sú ešte tzv. "spoločné priestory-chodba, pivnice, WC atď." a tam by sa delila elektrika/plyn teplo ako?
Mne to laicky vychádza že by sa to muselo rozdeliť na 3 vetvy a to je absolútne nereálne, investícia xx tisíc eur...

Jedine rozpočítať faktúry nejakým "prepočtom" napr. využívanými m2.
Asi základom by bolo stavebne oddeliť 2 bývania, možno matke vzbudovať malú kúpeľňu, kuchynský kút. Podstatou problému sa tu javia zlé vzťahy, možno "len" ponorková choroba, nech je to chybou ktorejkoľvek strany, čo takto cez net nezistíme a asi ani na mieste, keď sa to ťahá nejaké roky. Dôležité je "nepozerať si do hrncov", aby mal každý vlastný priestor - súkromie. Delenie na merače by nemuselo byť exaktne presné - spoločné priestory, veď keď teraz neplatí nič a potom by si dajme tomu platila aspoň svoju časť, tak môže byť obdarovaný aj trochu grand, zvlášť ak ide o vlastnú matku.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... je to fajn, ak je obdarovaný taký, že po ťahá všetko sám ... mňa len zaujalo to, že ak sa odsťahuje a všetko nechá tak ... môže sa stať, že tam príde bývať niekto iný, nakoľko neverím, že to bude jeho mama schopná riešiť sama ... finančne a aj sa starať o celý dom ... a tak, ak by sa oddelili a aj keď spolu nekomunikujú, možno, že by sa to počase ( ak si nebudú "pozerať do hrncov" ...) utriaslo ... a ak aj nie, tak by mali aspoň oddelené bývanie ...

... skôr si myslím, že ostatní súrodenci dali taký tichý súhlas s darovaním rodičovského domu ( ... aj keď šlo o darovanie, pri ktorom ich súhlas nebol právne relevantný) iba preto, pretože si to vysvetlili tým, že ich matku tento obdarovaný aj takpovediac " dochová" ... čo ale po právnej stránke nie je vôbec tak ...
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

ančinka Pozri príspevok
a ak by som ja chcela vratiť dar? je nejaka možnosť aby mi vratili čo som investovala do toho domu, a nech si ho nechaju?( necitim sa v nom ako doma a matku po všetkom zle čo narobila, nie len mne, aj inym surodencom a vnučatam..ju nejak nemusim)
Tak na toto existuje jednoduché riešenie, dom predaj za cenu čo si investovala matke alebo súrodencom a máš po probléme. Nižšie si písala, že si investovala "pol mega" predpokladám korún a ak si aj pripočítaš pomerne náklady, ktoré si hradila za energie, stále matka alebo súrodenci kúpia dom za zlomkoú cenu a tebe sa vrátia náklady čo si investovala.
Myslím si že za "pol mega" v starej mene dom kúpi hocikto ako investíciu aj s vecným bremenom.
Predpokladám, že na toto riešenie nepristúpiš.

PS : inak toto je ukážkový príklad, keď rodičia urobia hlúposť a darujú strechu nad hlavou jedinému zo súrodencov a po čase to ľutujú, lebo mali inú predstavu o doopatrovaní. Takéto nešťastné rozhodnutie nesie so sebou otázky morálnej ale hlavne aj právnej povahy, rozvrat vzťahov v rodine a v okolí.
1 0
ančinka ančinka

ančinka je offline (nepripojený) ančinka

Poradi mi niekto, ako donutit matku, žijucu v spoločnej domacnosti prispievat na energie a poplatky voči obecnému uradu? dom mi bol darovany oboma rodičmi, otec už nežije. Matka ma pravo doživotneho uživania. Kde mam oznamiť tuto skutočnosť? je povinna prispievať na elektrinu, plyn a vodu, platiť za stočne? dochodok ma okolo 340 eur, a stravu si hradi sama. Ma opatrovatelku na 4 hodiny denne.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...záleží na tom, kolko tej vody a elektriny minie, keď je sama..a tiež na vzájomných vzťahoch, či ti napríklad prispeje na niečo do domu, alebo dá deťom nejaké eurko...toto je naozaj len o vás dvoch...

...právo doživotného bývania nemusíš nikde oznamovať,možno len obecný úrad by jej mohol vyrúbiť poplatok za smeti na jej meno...
0 0
ančinka ančinka

ančinka je offline (nepripojený) ančinka

Neprispieva, detom ak už, tak na meniny sem tam da nejaku čokoladu..mne nič..a vodu minie ako každy človek, umyva riad po sebe, kupe sa..Elektrinu však mina dosť, napriek ustrednemu kureniu na plyn je jej stale zima a prikuruje si elektr. ohrievačom..Na žiadne vydavky spojene s domacnosťou, opravy, rekonštrukcie neprispieva, ani nikdy neprispievala. Doteraz mi davala na energie 30 eur mesačne, za posledne 3 však už nedala ani cent. A stale robi naprieky, vykrika, že da zrušiť darovaciu zmluvu, všetko je jej a teda platiť nemusi..
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
ančinka Pozri príspevok
Neprispieva, detom ak už, tak na meniny sem tam da nejaku čokoladu..mne nič..a vodu minie ako každy človek, umyva riad po sebe, kupe sa..Elektrinu však mina dosť, napriek ustrednemu kureniu na plyn je jej stale zima a prikuruje si elektr. ohrievačom..Na žiadne vydavky spojene s domacnosťou, opravy, rekonštrukcie neprispieva, ani nikdy neprispievala. Doteraz mi davala na energie 30 eur mesačne, za posledne 3 však už nedala ani cent. A stale robi naprieky, vykrika, že da zrušiť darovaciu zmluvu, všetko je jej a teda platiť nemusi..
..

..no mala by si využiť psychologický moment a v čase, keď sa ti vyhráža zrušením darovacej zmluvy jej vysvetli, že teda kludne môže v tom dome zostať sama a teba bude musieť riešiť vyplatením po otcovi- čo teda nebude málo..a ty sa môžeš odsťahovať, nech si platí všetko sama...je to dosť na starého človeka, ale niekedy zaberie..aj u mňa zabralo, len v trochu inej sfére...
...ale trvaj na tom, že polovicu (alebo pomernú čiastku) by ti mala dávať, a môžeš jej aj vysvetliť, že jej dáš namontovať hodiny a bude si platiť všetko, plyn a vodu a elektrinu sama...ona si asi myslí, že právo doživotne bývať je bývať zadarmo..nedaj sa!..
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

ančinka Pozri príspevok
Neprispieva, detom ak už, tak na meniny sem tam da nejaku čokoladu..mne nič..a vodu minie ako každy človek, umyva riad po sebe, kupe sa..Elektrinu však mina dosť, napriek ustrednemu kureniu na plyn je jej stale zima a prikuruje si elektr. ohrievačom..Na žiadne vydavky spojene s domacnosťou, opravy, rekonštrukcie neprispieva, ani nikdy neprispievala. Doteraz mi davala na energie 30 eur mesačne, za posledne 3 však už nedala ani cent. A stale robi naprieky, vykrika, že da zrušiť darovaciu zmluvu, všetko je jej a teda platiť nemusi..
čo takto jej pripomenúť že darovaním to prestalo byť jej a ONA nemá nič.
Položte jej otázku že ak by jej niekto daroval dom a potom jej to vyhadzoval denne na oči, čo by spravila???
Veď nemusela darovať... v kľude ste mohli počkať, kým ju zubatá skosí a pokojne zdediť bez výčitiek.

Ak by požadovala vrátenie daru po právnej stránke, musela by mať dôvod ktorý obstojí na súde a nie to že netrpíte jej sekírovanie.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Vopred sa ospravedlňujem, ak sa Vám nebude páčiť môj názor. Matka Vás vychovala, dala vyštudovať a darovala Vám svoj majetok, na ktorý veľa rokov drela. Sťažujete sa, že neprispieva na spoločné náklady, pričom sa stravuje za vlastné peniaze, teda na ňu nevaríte. Myslíte si, že toto je spôsob ako sa jej za všetko poďakovať, a ešte to tu pretriasať. Verte, veľa dcér by bolo veľmi šťastných, keby mohlo svojej mamičke pomôcť, ale už sa bohužiaľ nedá. Nedalo mi nereagovať, nepoznám vzťahy medzi vami, ale skúste byť rada, že ju ešte máte.
0 0
ančinka ančinka

ančinka je offline (nepripojený) ančinka

už som jej povedala nech ma vyplati..do domu som vrazila nemalo penazi, dom ku dnu darovania mal hodnotu 220 tisic sk, bol bez wc, vody, stare rozvody elektriny, strecha pretekala..dnes ma hodnotu vyše melona. Už som jej povedala že odstahujem sa s radosťou, len nech mi vrati investicie. Je to stara žena, ma 78 rokov, nevladna, vybavila som jej cez obecny urad opatrovatelku. Chodi jej robiť ranajky, nosi obedy z vyvarovne, a vecere jej mam robiť ja, sstarať sa o nu. A ani na energie neda cent.Takže to chcem niekde nahlasiť, že neprispieva, ak by sestry s nou požiadali sudne o vratenie daru, aby to bolo niekde zaznamenane.
0 0
ančinka ančinka

ančinka je offline (nepripojený) ančinka

No asi by ste sa matke, ktora na mojho manžela kyda pred jeho vlastnymi synmi že do domu nič nedoniesol, nepodakovala. Presne ako pišete, nepoznate tie vzťahy. Nejde mi o jej peniaze, tie 30 eura ma z bidy nevytrhnu a tu ani netriem. Som finančne dosť zabezpečena a mam vdaka daru, ktory mi dal aj otec, aj pekne zadlžena. Nepytala som od nej ani cent, len nech da pokoj. Ale nestrpim, aby ohovarala už v mojom dome mojho manžela s opatrovateľkou, a to tak okato, že svedkami su naši synovia.Moj brat byval v tomto dome predo mnou, a musel odisť, lebo pred jeho ženou a detmi zamykala obyvaciu izbu a KOMORUU s potravinami.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

ančinka Pozri príspevok
No asi by ste sa matke, ktora na mojho manžela kyda pred jeho vlastnymi synmi že do domu nič nedoniesol, nepodakovala. Presne ako pišete, nepoznate tie vzťahy. Nejde mi o jej peniaze, tie 30 eura ma z bidy nevytrhnu a tu ani netriem. Som finančne dosť zabezpečena a mam vdaka daru, ktory mi dal aj otec, aj pekne zadlžena. Nepytala som od nej ani cent, len nech da pokoj. Ale nestrpim, aby ohovarala už v mojom dome mojho manžela s opatrovateľkou, a to tak okato, že svedkami su naši synovia.Moj brat byval v tomto dome predo mnou, a musel odisť, lebo pred jeho ženou a detmi zamykala obyvaciu izbu a KOMORUU s potravinami.
Asi prišiel čas (aj tých 78 rokov to môže byť, že nie je schopná reálne posúdiť situáciu), keď treba predošlej generácii vysvetliť :
je čas ísť na "vejmenek" = dostane všetko, ale nebude rozhodovať a zasahovať
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...anči, buď realista..povedz si, že aj tak si tu kaštiel nepostaví a nebude tu večne...tieto vzťahy sa riešia veľmi ťažko,matka cíti nemohúcnosť a tak si to rieši odbúraním nervozity...dom ti zostane tak či tak, skús sa usmiať a nechaj ju, nech rozpráva, predsa kto ťa pozná, jej veriť nebude a vysvetli jej, že vlastne môže byť rada, že neskončila v domove dôchodcov- lebo aj to sa môže stať, ak bude neznesiteľná...právo doživotne bývať nikdy nie je zadarmo, ani u nej nie...
...a vďačnosť za výchovu- to pociťujeme každý inak, záleží, ako sa k nám rodičia chovali,ako matka vedela pohladiť,nie iba ako dala jesť...to je dôležité, lebo ona by teraz možno čakala vďačnosť, len nejako nie je za čo...
0 0
video1983 video1983

video1983 je offline (nepripojený) video1983

muž
ančinka Pozri príspevok
No asi by ste sa matke, ktora na mojho manžela kyda pred jeho vlastnymi synmi že do domu nič nedoniesol, nepodakovala. Presne ako pišete, nepoznate tie vzťahy. Nejde mi o jej peniaze, tie 30 eura ma z bidy nevytrhnu a tu ani netriem. Som finančne dosť zabezpečena a mam vdaka daru, ktory mi dal aj otec, aj pekne zadlžena. Nepytala som od nej ani cent, len nech da pokoj. Ale nestrpim, aby ohovarala už v mojom dome mojho manžela s opatrovateľkou, a to tak okato, že svedkami su naši synovia.Moj brat byval v tomto dome predo mnou, a musel odisť, lebo pred jeho ženou a detmi zamykala obyvaciu izbu a KOMORUU s potravinami.

tak potom nejde teda o nezaplatene naklady, ale o jej spravanie, nuz myslim si uz len vydrzat!

mozno si videla film "tu staru treba zabit"

ze by inspiracia?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať