Zavrieť

Porady

Ako sa zabezpečiť pre prípad rozchodu?

Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
nedielka nedielka

nedielka je offline (nepripojený) nedielka

Zdenka, poradim Ti len jedno, urychlit svadbu a potom prerabat!!! lebo SLUBY SA SLUBUJU... a mozes mat x zmluv,dokladov a neviem,co este... nic Ti nepomoze,keby ste sa nahodou rozisli,lebo tak to u nas chodi!
0 0
katkup katkup

katkup je offline (nepripojený) katkup

suhlasim, najmudrejsie riesenie na svete, bo nic ine ti najucinnejsie nepomoze, keby nieco!!!!! a ak to chlapec nechape, tak nech si sam preraba
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Aj keby sa vzali, pri rozvode by sa dom bral ako dar rodičov, už to tu bolo vyššie zrozimiteľne vysvetlené. A investovala by som len vtedy, keby mi pred mojou investíciou v o p r e d podpísal určitú sumu dajme tomu ako pôžičku na opravu jeho domu v hodnote, ktorú mu požičiam (ako medzi cudzími ľuďmi, t.j. u advokáta, aby pôžičku bolo možné od neho vymáhať). Vyzerá to blbo, ale po uplynutí lehoty na vrátenie by som mu dala znovu podpísať že si je vedomý svojho dlhu, aby tam bol nový dátum. Keď bude potrebovať na opravu, vtedy podpíše hocičo, ale keď už oprava bude hotová, dodatočne nič nepodpíše, bude argumentovať že tiež v dome bývaš, užívaš ho. Tiež by som si rozmyslela investovať hnuteľné veci do cudzieho domu: napr. nábytok. Ak by ťa vyhodil pri konflikte, tak máš nábytok v cudzom rodinnom dome a prakticky sa k nemu nedostaneš.
0 0
bromid bromid

bromid je offline (nepripojený) bromid

to tu riesite veci, mi to pride ako ten vtip . ja byt na jeho mieste a priatelka mi to navrhne, poviem jej, ze mozes ist a dom si budem dokoncovat zo svojho aj ked pomaly

Chlapec: Milujem ťa tak, že by som napísal tvoje meno na môj dom.
Dievča: Ak ma miluješ, tak...napíš tvoj dom na moje meno
1 0
zdena2 zdena2

zdena2 je offline (nepripojený) zdena2

Pre Barbaru: Nemyslela som, že z ničoho nič chcem od neho dom Ide o to, že ked sa niečo stane, nechcem ostať s "holím zadkom" a chcem naspäť to, čo do domu investujem. Práve preto sa pýtam. Chcem vedieť, či mám právny nárok na vrátenie peňazí- a nie len ten morálny. Asi ako väčšina, nezarábam milióny a aká bude budúcnosť nikto nevie...
Arizona: Kúrením som myslela, že asi o mesiac budeme v dome robiť kompletný vykurovací systém, ktorý budem platit z väčšej časti ja. To bol len príklad, že čo sa dá použiť pri dokazovaní. Alebo či treba pri každej väčšej investícii spisovať nejakú zmluvu- to by bola asi otrava. Vážne sa v tom vôbec nevyznám, tak prepáčte že sa pýtam ako chrobák truhlík keby ste mohli uviesť pár príkladov, čo sa dá použiť...
0 0
zdena2 zdena2

zdena2 je offline (nepripojený) zdena2

a pre bromid- celá otázka sa zvrhla uplne inde
a čo on: ty mi zaplať prerábku domu (ak ste nečítali,dom neni hotový- je to dom na úrovni hrubej stavby, ktorá sa začala pred 20 rokmi a ja si za 10 rokov nájdem inú a teba pošlem do...
ona: jasné, ja ti všetko zaplatím a za 10 rokov prenechám všetko mladej slečne
o takéto reakcie nestojím, tak nabudúce poprosím už len k veci
0 0
katkup katkup

katkup je offline (nepripojený) katkup

tiez uz vidim nejakeho chlapa, co sa nastahuje k frajerke, bude jej to tam zveladovat, prerabat za x prachov, casu a energie a nechcel by nejake zaruky.
Zdenka, je to velmi tazke tato situacia, fakt nikdy nevies, jeden den sa lubite a druhy hold stalo sa.....
Naozaj, ked si to aj podpises, budes mat zmluvu na vratenie penazi, tak sa z neho nedajboze vykluje hajzlik, bo nejaka nova, mlada fiflenka mu bude davat rozumy, tak aj po pravnickej stranke to budes velmi tazko riesit, sama to viem, ked som to riesila a zatial, kym ti bude potroske vracat peniaze, tak budu stracat na hodnote a ty sa budes musiet len niekomu dokolecka doprosovat a fakt budes si len priat, nech to vsetko uz konecne skonci a ty nebudes mat kde byvat a ani peniaze na svoje byvanie. Ale tak toto je len ten najhorsi scenar. Vsak moze byt, ze budete stastni az do smrti s kopou deti v prerobenom dome Ale ver, realita je veeeeelmi kruta hlavne v dnesnej dobe!!!
0 0
zdena2 zdena2

zdena2 je offline (nepripojený) zdena2

katkup Pozri príspevok
ahoj, ja som zazila podobnu situaciu, ze zamilovana som s priatelom kupovala a prerabala dom, ktory bol na neho napisany, bo ja som este vtedy nemala zmluvu na urcito, tak on to riesil na seba a zili sme pritom uz 5 rokov spolu a planovali svadbu. Ja som vrazila do prerabky x penazi, spisali sme si na to zmluvu, ze v pripade rozchodu mi ich musi od tej a tej doby vratit. Lenze, ked su ludia zamilovani, tak sluby sa slubuju a ..... realita bola nakoniec taka, ze sme sa svadby nedockali, peniaze mi posielal po drobinkach este vyse roka po ukonceni zmluvy, hodnota penazi sa stratila o polovicu a este robil zo seba chudacika a vecne sa mi ospravedlnoval, ze nema a neviem co...nakoniec, ked mi ich vratil, tak ten dom zrazu predal a za raz taku trhovu hodnotu!!! Takze moja rada, nechod do toho, dokym nie ste zobrati a bud to bude partner akceptovat a urychli svadbu, ak chce od teba vidiet peniaze, alebo to potiahne zo svojho a ty neostanes z prazdnymi rukami. On a ani jeho rodicia nic na teba neprepisu, lebo co potom??? ako to budete riesit???
problem je v tom, že tam chceme bývať (teda už tam bývame v bojových podmienkach) a bez určitých úprav to nepôjde. takže investície musia byť a priateľ na to všetko sám nemá. Svadbu z takého dôvodu urýchlovať nebudeme. A naviac keď je darovaný dom, tak som čítala, že je jedno či sú partneri zosobášení. Ako to teda je?
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

buchač Pozri príspevok
...v tomto prípade nič ...
Máš pravdu.

Vzťah, kde po vete "chceme sa vziať" ide veta, "ako sa zabezpečiť, aby pri rozchode" NEMÁ význam (a to sa ešte o tom radí s cudzími a nie s tým svojim )
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

zdena2 Pozri príspevok
problem je v tom, že tam chceme bývať (teda už tam bývame v bojových podmienkach) a bez určitých úprav to nepôjde. takže investície musia byť a priateľ na to všetko sám nemá. Svadbu z takého dôvodu urýchlovať nebudeme. A naviac keď je darovaný dom, tak som čítala, že je jedno či sú partneri zosobášení. Ako to teda je?
vseobecne titul nadobudnutia pred manzelstvom je irelevantny ... ak bude vstupovat do manzelstva so svojim menom na LV, je uplne jedno ako k nemu prisiel, do BSM patrit nebude
0 0
katkup katkup

katkup je offline (nepripojený) katkup

asi jedine fakt co ma napada, tak to co uz bolo spominane, dat si urobit na to znalecky posudok teraz, nech sa vie, za aku hodnotu je darovana nehnutelnost. Ano, je to pravda, ze aj svadbou, dom by bol jeho, ale po svadbe, co by ste do neho vlozili, tak by sa delilo rovnakym dielom.
Moja sesternica riesila toto iste co ty, ale ona mala ten byt a tiez prerabali a riesili svadbu. Ale tak im to krasne vydrzalo, zobrali sa a nasledne ona mu tu druhu polovicu darovala cez darovaciu zmluvu a on je uz kryty.
Ale vies, kym sa lubite ide vsetko, ale potom sa krvi nedohadate
No hlavne nebyt naivna a zamilovana cez ruzove okuliare a dohodnut sa, na vzajomne vyhovujucich podmienkach pre oboch. On sa moze urazat kolko chce, ze ty sa chces poistit, ale ver mi, to iste by aj on robil na tvojom mieste, ale myslim si, ze ked to dopadne rozchodom, tak len ty budes stratova, nie on
0 0
zdena2 zdena2

zdena2 je offline (nepripojený) zdena2

Chobot Pozri príspevok
Áno, poradil som jej to, lebo vtedy ešte neuvádzala žiadne podrobnosti. Teraz vychádza na svetlo, že ona nemá žiadne peniaze, priateľ dostal nedokončený RD a už chce nejaký podiel na ňom. Myslel som, že budúci svokrovia dali nedokončený dom a jej rodičia by dali peniaze na dokončenie, teda aspoň približnú protohodnotu - v takom prípade by dom, ako spoločný majetok bol v poriadku a moja rada o darovaní časti správna.

Takto nevieme, akú hodnotu do domu prinesie ona (mohla teda napísať, že má 50 tisíc EUR vlastných na dokončenie domu). Takto to bohužiaľ vyznieva, že chce podiel na dome len na základe toho, že ho spolu dokončia.

Preto som sa pýtal, z čoho chcú financovať dokončenie domu. Spoločný úver? Majú spoločné peniaze? (asi ešte nie, keď len spolu chodia).

MYslím, že moje rady sa nerozchádzajú, len ich upresňujem na základe toho, čo pýtajúci sa vždy nové uvedie.
Napísala som, že nemôžem čakať peniaze od rodičov. Ja mám ale sumu písať nebudem. Každopádne 50 000 to nie je Teraz budem investovať ja, lebo priateľ ešte k tomu spláca auto. Teraz chceme prerábku platiť z ušetreného a z toho čo v priebehu zarobíme. O rok- dva bude asi nutný úver. Robiť to budeme svojpomocne.
To, že spolu len chodíme ešte neznamená, že spolu nežijeme. Bývame v Brne a sme spolu 7 rokov
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

arizona Pozri príspevok
V pripade rozchodu by si si mohla narokovat na peniaze, ktore si dala napr. do stavby, ci ineho zhodnotenia domu.
Ale to, ze platis kurenie by asi neobstalo, ved teplo vyuzivas aj pre seba.
Ale keby si v dome dala urobit "nove kurenie" na vlastne naklady, to uz by si si mohla narokovat
A ešte lepšie nové kúrenie nepoužiť na kúrenie, ale na "podkúrenie".
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

hubatá Pozri príspevok


Ži tak, aby si sa nerozišla.
hubatá Pozri príspevok
Blbá rada, toto predsa zadávateľka nemôže ovplyvniť a práve pre ten dom by zostala na ulici (možno aj s deťmi!). Rozmýšľa dobre aj namiesto našich zákonodarcov.
Hubatááááááááááááááá.

Možno nebudeš veriť, ale to či sa 2 rozídu , najviac ovplyvňujú tí 2 (a ona je 1 z tých 2 )
0 0
zdena2 zdena2

zdena2 je offline (nepripojený) zdena2

rudopp Pozri príspevok
Máš pravdu.

Vzťah, kde po vete "chceme sa vziať" ide veta, "ako sa zabezpečiť, aby pri rozchode" NEMÁ význam (a to sa ešte o tom radí s cudzími a nie s tým svojim )
Aj s mojim sa o tom radim, ale nie sme právnici a veta ze sa chceme vziať je tam na pochopenie našej situácie.
Prečo sa ma tu stále snažíte odsúdiť? Čo by ste robili v mojej situácii vy???
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

nedielka Pozri príspevok
Zdenka, poradim Ti len jedno, urychlit svadbu a potom prerabat!!! lebo SLUBY SA SLUBUJU... a mozes mat x zmluv,dokladov a neviem,co este... nic Ti nepomoze,keby ste sa nahodou rozisli,lebo tak to u nas chodi!
1, stíhačka = drobné riziko podnetu k rozchodu

2, čo vlastnil chlapec pred svatbou nejde do BSM

3, iba pokiaľ nevieš, ako to naformulovať

PS
Ak má ona peniaze, stačí ak si bude odkladať doklady o D+M investovaného do zhodnotenia (nie prevádzky, kde býva) domu.
0 0
zdena2 zdena2

zdena2 je offline (nepripojený) zdena2

čo teda myslíte že by bolo najlepšie?
predmanželská zmluva teda význam nemá, podľa reakcií.
spisovať za každou väčšou investíciou pôžičku pred notárom? Notár by nás asi vyšiel draho. Naviac kupujeme priebežne kopu drobností, ktoré keď sa sčítajú, tiež spolu niečo dajú....
ohodnotiť majetok teraz a potom a vyčísliť rozdiel. K tomu tiež treba nejakú zmluvu, že tolko som investovala?
alebo urobiť prepis časti domu (poteším všetkých čo ma majú za zlatokopku ), k tomu je treba aj ohodnotenie majetku?
aké sú ešte možnosti?
0 0
zdena2 zdena2

zdena2 je offline (nepripojený) zdena2

rudopp Pozri príspevok
1, stíhačka = drobné riziko podnetu k rozchodu

2, čo vlastnil chlapec pred svatbou nejde do BSM

3, iba pokiaľ nevieš, ako to naformulovať

PS
Ak má ona peniaze, stačí ak si bude odkladať doklady o D+M investovaného do zhodnotenia (nie prevádzky, kde býva) domu.
čo znamená D+M
0 0
katkup katkup

katkup je offline (nepripojený) katkup

ale aj tak, ked sa rozidu, berme do uvahy uz teraz tu situaciu. Ona ma blocky za vlozene prachy, on byva v prerobenom byte a co ona robi? ma nervy, ze sa musi s nim natahovat o prachy, on sa bude na nu zvysoka usmievat a len jej na to povie, vsak ma udaj, podaj trestne oznamenie a to bude cele, co sa mu moze podla mna stat v nasom perfektne fungujucom pravnom state, kde kazdy pravnik, ked nevidi za tym kopu penazi, tak len mavne rukou, ze nemala do toho ist....bohuzial, taka je realita, ja tiez som sa musela ex doprosovat, nech mi konecne vrati prachy a to bola v tej dobe kopa penazi, aj ked som mala v ruke zmluvu.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
zdena2 Pozri príspevok
Aj s mojim sa o tom radim, ale nie sme právnici a veta ze sa chceme vziať je tam na pochopenie našej situácie.
Prečo sa ma tu stále snažíte odsúdiť? Čo by ste robili v mojej situácii vy???
Za seba poviem....NIČ ...nič by som nerobil ...

Objasním ..

Dcéra býva - žije s priateľom tých 6 - 7 rokov ...
Byt je mladého ...my sme nejaké zariadenie dodali ...síce nič moc , ale vyšplhalo by sa to na tých 3.000 € .

Dovtedy som bol tak trochu nesvoj , priznám sa trochu , nakoľko chlapec má rizikové zamestnanie ...dcéra by ostala na holo ...

Teraz ??? ...vnučka má pomaly 2 rôčky , moje obavy skončili , všetko by šlo na ňu , niet o čom diskutovať ...

Ozaj , len na okraj ...plánujú už aj svadbu , termín si dali na jar budúceho roka ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať