Zavrieť

Porady

Dobré rady do záhrady-pestovanie plodin

Ak mate nejake odskusane dobre rady, ako pestovat ovocie a zeleninku,ako sa starat o okrasnu zahradu,ake druhy plodin sa vam osvedcili, ako bojovat proti skodcom,alebo rozne osobne odskusane rady, zaujimave linky na pestovanie rastlin a pod.,pridajte
Naposledy upravil arizona : 20.06.15 at 14:55
Usporiadat
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

bettylou
Ja hej, ale mám porýľované,takže nanovo, skúsim. Dík za tip. Špenát sa tak dá.
Ja som pozabúdala, 30 r. pauza. Ale špenát sme nesadili ani raz. Možno skúsim.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
alaya1
Objavila som dnes este na chalupe, na buduci rok zasadim viac sadenic- vyhoda je, ze Hokaido sa nesmie polievat.
Ako to myslíš??
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

korela
Neviem, či tu niekto pestuje mangold, ja som ho zasadila min. rok prvýkrát, listy vyrástli do 45 cm výšky, čo sa nestihlo minúť, ostalo na koreni. Dnes som sa bola pozrieť, minuloročné listy zvädli, uschli a už sú vonku nové cca 15 cm, tak nemusím sadiť nové. Potešilo.
Aj žihľava už pekne rastie.
Tešila som sa zbytočne, dobrá duša z Porady ma upozornila, že mi z neho vyrastú lodyhy so semenami, tak idem sadiť nanovo.
Ostatným sa ospravedlňujem za zlú radu.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Keď sú chutné, dobre padne, iná chuť jak zo zelovocu. Kým vyrastú lodyhy, to potrvá. My sme tak mávali zjari petržlen. Dostala som m.r. koreň šťavelu, už vykúka. Konečne sa aj u nás dalo ísť do záhrady, vyhrabávala som záhony do tmy. Tatry biele, čerstvý sneh.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

kukučka
Keď sú chutné, dobre padne, iná chuť jak zo zelovocu. Kým vyrastú lodyhy, to potrvá. My sme tak mávali zjari petržlen. Dostala som m.r. koreň šťavelu, už vykúka. Konečne sa aj u nás dalo ísť do záhrady, vyhrabávala som záhony do tmy. Tatry biele, čerstvý sneh.
Tak tie lodyhy vyrástli statočne skôr, ako som si myslela. :-)
Písala si 4.4. a už majú 3/4 metra. Ešte je na nich pár listov, potom ich hneď zlikvidujem.
Neoplatilo sa ulakomiť.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Minule som písala o lístkoch p. Márie / našťastie to vyzerá, že sa ujali, hoci ich už nejaká potvora ožiera/, dnešná rada sa týka božieho drievka, ktoré tiež bývalo v záhradkách našich babiek. Ak urobíte odvar a postriekate priesady hneď po vysadení, potvory im nevyžerú srdiečka, je totiž horký. Nepoznáte? Je to palina.
Doplňujem o postreky z domácich surovín
https://tojenapad.dobrenoviny.sk/jas...-proti-voskam/
Naposledy upravil kukučka : 19.05.18 at 21:58
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Korela nemusíš, nechaj na parádu, dodnes spomínam na prvú návštevu botanickej záhrady v Ženeve, ak nájdem, priložím fotku.
Naposledy upravil kukučka : 19.05.18 at 21:52
K+M Ženeva m 2010 470.jpg  
Batát Ženeva m 2010 111.jpg  
Batát tmavý Ženeva m 2010 112.jpg  
mangold Ženeva m 2010 472.jpg  
1/1
3 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Veru, veľmi zaujímavá farebná a druhová kompozícia. Mám tak málo miesta, a nechcem narušiť pôvodný vzhľad, že som už tiež uvažovala vytvárať mixy. Čo tomu mangoldu chýba medzi kvetmi? Nič. Krásny farebný. Aj kytice sa takto ujali.
Čo je to vysoké fialové na tom prvom obr., tiež nejaký šalát?
Pekný príklad. Páči sa mi to.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Aj láskavec je tam. Raz sme zasadili k plotu len tak na vyskúšanie rovno do zeme semienka, rástol rýchlo ako divý, vytiahol sa do výšky 170 cm. Pekná dekorácia. Pôvodne mal to mal byť zob pre korelu.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Kučeravý kel. Šokuje ma, aký je veľký, vysoký, aj ten mangold. Mala som na roli zelený kel, bol ako veľké vedro. Bola som prekvapená ich spôsobom výsadby, žiadne organizované rady aksamietky a starčeka ako u nás. A samozrejme teplo, dostatok vlahy, pri jazere. Zakaždým niečo iné, vždy sa teším.
eneva m 2010 419 cvikla.jpg  
eneva m 2010 417 kôň.jpg  
eneva m 2010 422 rudbekia.jpg  
1/1
2 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Kučeravý kel ... :-). Asi mu tam dali možnosť aj kvôli farbe. Inšpiratívne.
Náš mangold mal 50 cm listy bez hnojenia. Nenáročná rastlina. Vďačná.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Jedného dňa sa Boh spýtal Sv Františka:

Boh: František, ty vieš všetko o záhradách a prírode, čo sa to deje tam dole na zemi? Čo sa to stalo púpavám, fialkám, sedmikráskám a tým ďalším veciam, ktoré som pred vekmi vysadil? Mal som perfektný bezúdržbový záhradný plán. Tie rastliny rástli v akejkoľvek pôde, vydržali sucho a hojne sa samy množili. Nektár z dlhotrvajúcich kvetov priťahoval motýle, včely a kŕdle spevavých vtákov. Očakával som teda, že už uvidím krásne záhrady plné farieb a kvetov. Ale všetko čo vidím, sú zelené fľaky ...

Sv.František: To všetko ten kmeň, ktorý sa tam usadil, Pane. Začali hovoriť tvojím kvetinám "burina", zo všetkých síl ich ničia a nahrádzajú trávou.

Boh: Trávnikom? Ale to je tak nudné! Nie je to farebné. Nepriťahuje to včely, motýle, ani vtáky, len pandravy a dážďovky. Je to citlivé na teplotné zmeny. Chcú naozaj aby tam rástla tráva?

Sv.František: Očividne, Pane. Podstupujú pri jej pestovaní veľké utrpenie. Začnú každú jar hnojiť a ničia všetky ostatné rastliny, ktoré sa v trávniku objavia.

Boh: Jarné dažde a teplé počasie pravdepodobne spôsobuje, že tráva rastie naozaj rýchlo. To musí byť naozaj veľmi štastní.

Sv.František: Vyzerá to, že nie, Pane. Akonáhle trochu povyrastie, kosia ju niekedy aj dvakrát do týždňa.

Boh: Oni ju kosia? Sušia ju na seno?

Sv.František: Nie, Pane. Väčšina z nich ju hrabe a dáva do vriec.

Boh: Do vriec? Prečo? Je to cenné? Predávajú to?

Sv.František: Nie Pane, práve naopak. Dávajú ju do odpadu a platia za odvoz.

Boh: Tak počkaj chvíľku: Oni to hnoja aby to rástlo, a keď to rastie, tak to sekajú a platia za to, aby sa toho zbavili?

Sv.František: Áno Pane.

Boh: Tak to musia cítiť naozaj veľkú úľavu v lete, keď vypíname dážď a zapíname horúco. To dozaista spomalí rast trávy a ušetrí im to veľa práce.

Sv.František: Tomu nebudete veriť, Pane! Keď tráva prestane rásť tak rýchlo, vytiahnu hadice a platia ešte viac peňazí za vodu na polievanie, aby mohli pokračovať v kosení a odvážaní.

Boh: Príšerný nezmysel! Aspoň, že si nechali nejaké stromy. To bolo odo mňa geniálne, musím sa pochváliť. Stromom narastú na jar listy pre krásu a v lete pre tieň. Na jeseň opadajú a vytvoria prirodzenú pokrývku, aby zadržali vlahu v pôde a chránili tak stromy a kríky. Navyše sa rozložia na kompost aby obohatili pôdu. Je to prirodzený cyklus života.

Sv.František: Radšej si sadnite, Pane. Namiesto toho ľudia listy hrabú na veľké hromady a platia za ich odvoz.

Boh: To nie je možné!! A čo robia aby chránili korene stromov a kríkov pred mrazom, a aby udržali pôdu vlhkú a kyprú?

Sv.František: Po tom čo vyhodia listy, kupujú niečo v igelitových vreciach, čo sa nazýva mulč. Privážajú to domov a rozsypávajú to na miesto listov.

Boh: A odkiaľ tento mulč berú?

Sv.František: Oni rúbu stromy a rozomelú ich, aby tento mulč vyrobili.

Boh: Dosť! Už na to radšej nechcem myslieť. Svätá Katarína, ty máš na starosti kultúru. Aký film je na programe dnes večer?

Sv.Katarína: "Blbý a blbší" Pane. Ale je to naozaj hlúpy film o ...

Boh: To je OK, kľudne to pusť. Myslím, že som o tom už počul od Františka.
7 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
korela
korela
Neviem, či tu niekto pestuje mangold, ja som ho zasadila min. rok prvýkrát, listy vyrástli do 45 cm výšky, čo sa nestihlo minúť, ostalo na koreni. Dnes som sa bola pozrieť, minuloročné listy zvädli, uschli a už sú vonku nové cca 15 cm, tak nemusím sadiť nové. Potešilo.
Aj žihľava už pekne rastie.
Tešila som sa zbytočne, dobrá duša z Porady ma upozornila, že mi z neho vyrastú lodyhy so semenami, tak idem sadiť nanovo.
Ostatným sa ospravedlňujem za zlú radu.
Ojebávaš, normálny špenát , kvitne až keď je dlhý deň
Naposledy upravil bettylou : 21.05.18 at 17:14
1 2
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
korela
Veru, veľmi zaujímavá farebná a druhová kompozícia. Mám tak málo miesta, a nechcem narušiť pôvodný vzhľad, že som už tiež uvažovala vytvárať mixy. Čo tomu mangoldu chýba medzi kvetmi? Nič. Krásny farebný. Aj kytice sa takto ujali.
Čo je to vysoké fialové na tom prvom obr., tiež nejaký šalát?
Pekný príklad. Páči sa mi to.
To fialové je amarant- indiánske obilie. Inak u nás mangold vošky zožerú, kučeravý kel nie. Vyzerá to na poriadnu dávku umelých hnojív kuki. alebo fotošop
Naposledy upravil bettylou : 23.05.18 at 04:51
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Zbytočne si vulgárna, čítaj poriadne a nepleť tu špenát. Korela písala o mangolde z minulého roku. O amarante - láskavec - už tiež korela písala. Je to naozaj kel no a hnojenie? Je to mestská výzdoba, nie na jedenie. Ten velikánsky mangold priamo v botanickej záhrade vonku na záhone. Veľkosť šokovala aj mňa, aj preto som to fotila.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
kukučka
Zbytočne si vulgárna, čítaj poriadne a nepleť tu špenát. Korela písala o mangolde z minulého roku. O amarante - láskavec - už tiež korela písala. Je to naozaj kel no a hnojenie? Je to mestská výzdoba, nie na jedenie. Ten velikánsky mangold priamo v botanickej záhrade vonku na záhone. Veľkosť šokovala aj mňa, aj preto som to fotila.
Tak pardón, je to môj štýl,
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
A amarant je hadzina. Keď sa vysemení, ide ako divý a to je u nás mrazová dolka.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

niektore rady su celkom dobre
https://tojenapad.dobrenoviny.sk/zlepsovaky-do-zahrady/
3 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Mate s tymto niekto skusenost? nerozmoci sa to pri zalievani?
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Časom hej - je to len buničina. Ale pokiaľ sa nebude prelievať - tak do vytvorenia koreňového obalu pre výsadbu to vydrží.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať