Zavrieť

Porady

Odkúpeniu bytu od bytového družstva do osobného vlastníctva s následným predajom.

Dobrý deň chcem Vás poprosiť o odpoveď na otázku k odkúpeniu bytu od bytového družstva do osobného vlastníctva s následným predajom.

V Októbri 2010 som kúpil družstevný byt od pána Xx ktorý mi odstúpil členstvo a práva družstva za 41 492,- Eur .
Ja chcem odkúpiť byt do osobného vlastníctva od bytového družstva odkupná cena je 1720,- Eur. A následne v Septembri 2011 po odkúpení bytu od bytového družstva tento byt predám kupujúcemu na jeho hypotéku za 51 000,- Eur ako sa postupuje pri vypočítaní dane berie sa do vstupných nákladov aj suma za odstúpenie 41 492,- Eur alebo len suma 1720,-Eur za odkúpenie do osobného vlastníctva od bytového družstva? Vypočíta sa to takto? : predaj 51000 eur - nákup 1720 = zisk 49280 Eur ALEBO TAK predaj 51000 eur - nákup 41492 eur - nákup 1720 eur = zisk 7788 eur. Ďakujem
Usporiadat
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Rudo1111 Pozri príspevok
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k Vášmu podaniu uvádza nasledovné:

... výdavok vynaložený daňovníkom na obstaranie členských práv v bytovom družstve nie je možné považovať za daňový výdavok pri predaji vlastnej nehnuteľnosti. Náklady na obstaranie členských práv v bytovom družstve je možné uplatniť ako daňový výdavok pri prípadnom predaji členských práv v bytovom družstve (ak príjem z predaja členským práv v družstve nie je oslobodený od dane), a nie pri predaji vlastnej nehnuteľnosti.
...

Sekcia metodiky daní DR SR

Odbor služieb pre verejnosť
Ahoj poraďáci, oprášim tému.
Kamarátka plánuje predať byt v OV, predtým to bol družstevný byt, ktorý získala odkúpením členských práv za trhovú cenu od predchádzajúceho člena a musela by podať daňové priznanie. Pýtala sa ma, či neviem poradiť, ako by to bolo ohľadom výdavkov pre daňové priznanie, tak som jej vytlačila rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. 3 Sžf 40/2008, z ktorého vyberám (aj podčiarknutie je prevzaté):

"... rozhodnutie správcu dane a aj žalovaného (pozn.: DR SR) je nezákonné v tej časti, v ktorej neboli žalobcovi uznané výdavky vynaložené za účelom získania členstva v bytovom družstve ako daňové výdavky, pretože uvedené výdavky boli jednoznačne vynaložené a súvisia s neskoršou kúpou a následným predajom bytu žalobcom. Ak by žalobca nezískal členstvo v bytovom družstve, nemohol by predmetný byt od bytového družstva odkúpiť a následne ho ani predať. Z uvedeného podľa odvolacieho súdu (pozn.: NS SR) vyplýva, že úhradu za prevod členských práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve je potrebné považovať za výdavok preukázateľne spojený s obstaraním bytu (§ 8 ods.5 písm. f/ zákona č. 595/2003 Z.z.)."

Teraz som natrafila na túto tému a v nej na príspevok č. 7 so stanoviskom DR SR, podľa ktorého náklady na obstaranie členských práv v bytovom družstve nie je možné uplatniť ako daňový výdavok pri predaji vlastnej nehnuteľnosti.

Myslím si, že rozhodnutie NS SR by malo byť určujúce, pozerala som do zákona a nezistila som, že by sa ust. § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmov menilo pri novelizáciách tohto zákona, tak neviem - mohlo sa stať, že na internete som našla rozsudok NS SR, ktorý by nebol platný, či ... ??
3 0
eduard8951 eduard8951

eduard8951 je offline (nepripojený) eduard8951

Dobry den, riesim to iste prave som vo faze odkupovania bytu od bytoveho druzstva do osobneho vlastnicta a mam kupujuceho, ktory bude ziadat o hypotekarny uver. Uz som z toho zufaly lebo advokatska kancelaria s ktorou spolupracuje realitna kancelaria ma uistovala par mesiacov, ze do nakladov sa urcite zapocita aj odmena za predov clenskych prav , ze to maju potvrdene telefonicky od danoveho urade a taktiez ze ziadaju pisomne stanovisko, ktore vsak dva mesiace nedoslo a po urgencii zaslali email so znenim akoby okopirovanym z negativnych vyjadreni v tejtro diskusii. Nasiel som aj rozhodntie najvyssieho sudu ohladom rovnakej veci v jednom sudnom spore (to ktore uvadzate vy) ale to nic neriesi na tom, ze danovy urad moze rozhodnut doslova ako chce a potom aj prvostupnovy sud a aj najvyssi sud ak by to clovek tam pohnal. Vyjadenie advokata:" Rozhodnutia Najvyssieho sudu su pre sudy nizsieho stupna zavazne len v konkretnom pripade, ked Najvyssi sud vrati vec sudu prveho stupna s tym, ze tento musi rozhodnut vo veci podla stanoviska Najvyssieho sudu. V inom pripade vsak moze sud prveho stupna opat rozhodnut podla zakona a aj bez ohladu na predchadzajuce stanovisko NS v podobnom pripade. V pripade ak sa tento uz novy pripad dostane opat na Najvyssi sud tento moze v odlisnom senatnom zlozeni rozhodnut aj inac ako v predchadzajucom pripade. Judikatura vsak ohladne danovych veci pracuje na tom aby sa zasadne odlisnosti rozhodnutiami sudov netvorili."

Ak viete nieco nove tak budem rad ak sa s tym podelite.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať