Zavrieť

Porady

Daňové priznanie - rezident

Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Dcéra pracovala 3 mesiace na Slovensku, potom odišla do zahraničia, kde pracuje a má príjmy so zamestnania. Trvalý pobyt má stále na Slovensku, ale väčšinu roka sa zdržiava v zahraničí (4-12/05) Je tzv.rezident SR?
Ako a kde si podáva daňové priznanie, aké potvrdenia k tomu treba?
Myslím, že sa to týka mnohých,ktorí si išli privyrobiť do zahraničia (Írsko, Anglicko...)

Vďaka za každý príspevok.
Usporiadat
hana 10 hana 10

hana 10 je offline (nepripojený) hana 10

Johanka
Keby si si chcel dať potvrdiť rezidenciu v inom štáte , musel by si dokázať, že tam máš stredisko životných záujmov.
mas s tym skusenost? na aky urad treba ist?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

hana 10
co je to obmedzena danova povinnost?
Pozri § 2 písm. d,e,f,g. ZoDP a kľudne sa ďalej pýtaj.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
hana 10
co je to obmedzena danova povinnost?
pozri si zákon o dani z príjmov č.595 §2 - základné pojmy písm d/

krátko a výstižne to tam nájdeš , potom už len určiť rezidenciu podľa ZDP.

Dobrá pomôcka od PP / DUO1/2006
Naposledy upravil Melnick : 06.02.06 at 14:56 Dôvod: Kým som ťukala ,odpoveď prišla . Sorry
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Kde sa viem dostať k zmluvám o zamedzení dvojitého zdanenia?,napr. s Maďarskom.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zmluvy sú uverejnené v Zbierke zákonov. Niektoré sú uverejnené aj v DÚPP, minulý rok bolo medzinárodnému zdaneniu príjmov venované dvojčíslo 10-11/2005.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Magma
Kde sa viem dostať k zmluvám o zamedzení dvojitého zdanenia?,napr. s Maďarskom.
Predkladám Zmluvu o zamedzení dvojitého zdaneniam a zabránení daňového úniku v odbore daní z príjmov a majetku(Oznámenie č. 80/1996 Z. z.) medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Chcela by som sa pripojiť k tejto téme otázkou:
Daňovníčka mala v mesiacoch 1 až 10 2005 príjmy so živnosti, len zo Slovenska. Potom živnosť zrušila a išla pracovať do Čiech, závislá činnosť.
Pri podávaní DP budem postupovať takto:
1. Podám DP typ B
2. Príjmy zo živnosti § 6 - klasika
3. Na výkaze majetku a závazkov a výkaze o príjmoch a výdavkoch uvediem dátum od 1/2005 do 10/2005
4. Pri českých príjmoch zoberiem sumy z potvrdenia od českého zamestnávateľa /zatiaľ ho nemám, len výplatné pásky/
5. Akým kurzom české hrubé príjmy prepočítam?
6. To "zdravotní a sociální pojištění" len prepočítam kurzom a uvediem na riadok č. 34 daňového priznania typ B? Netreba ho nejako "skresávať"?
7. Do akej časti DP uvediem platbu za faktúru vystavenú v 10/2005, uhradenú v 11/2005? /živnosť už zrušená/
8. Pre istotu, nemala náhodou podať DP hneď po skončení živnosti?

Veľmi pekne Ď za odpovede, robím takéto komplikovanejšie DP prvýkrát.
0 0
HUPKA64 HUPKA64

HUPKA64 je offline (nepripojený) HUPKA64

Ľubka Hupka
Ja som postupovala nasledovne:
České príjmy: všetky položky, t.j. hrubý príjem, odvody, daň som prepočítala kurzom k 31.12. príslušného roka.
Do riadkov, 79 a ďalej som postupovala podľa návodu v daňovom priznaní.
riadok 79 hrubý príjem v Czk prepočítaný na Sk mínus odvody v CZK prepočítané na Sk.
Príklad: HRUBÝ 30000,- CZK, v Sk je to 39000,- /kurz 1,3 len príklad / odvody sú 3000,- CZK tak mínus 3000 x 1,3 = 3900,- Sk Základ dane pre riadok 79 = 39000 mínus 3900 = 35100,- Sk. Riadok 79 = 35100,- Sk
A ďalej podľa riadkov v daňovom priznaní. Zaplatenú daň v ČR tiež prepočítať kurzom a postupovať podľa návodu v riadkoch na daňovom priznaní. To znamená, že koľko zaplatenej dane v Česku sa môže použiť na odpočet daňovej povinnosti, ktorá vznikla platiť z príjmov.
Pri výpočte vznikne daň, ktorú odpočítame od našej daňovej povinnosti.
Tak vznikne konečná daňová povinnosť za všetky príjmy, t.j. v tuzemsku aj v zahraničí.
V každom riadku na daňovom priznaní je postup. Treba nad tým posedieť, ale dá sa. Dúfam, že ste to pochopili z môjho príspevku.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Dakujem, budem ešte čakať na vyjadrenia sa k ďalším bodom.
0 0
HUPKA64 HUPKA64

HUPKA64 je offline (nepripojený) HUPKA64

Ľubka Hupka
Uzávierku v peňažnom deníku je potrebné urobiť tak, že pohľadávky, t.j. neuhradené faktúry sa pripočítajú k príjmom. A tiež aj zásoby, už sa to tu spomínalo v niektorých príspevkoch.
Či už táto faktúra bude zaplatená v novembri,decembri, alebo hocikedy inokedy, tak to už bude jedno. Už je zahrnutá / celá výška/ v daňovom priznaní podľa § 6.
Pre FO je daňové obdobie od 01.01. do 31.12. príslušného roka. Na požiadanie sa môže účtovné obdobie zmeniť. Ak nepodala DP ku skončeniu živnosti, tak ho podá riadne v termíne. A prečo by mala podávať po skončení? Veď je FO a tá má právo podať daňové priznanie najneskôr do 31.03. po skončení kalendárneho roka. Tam predsa uvedie všetky príjmy a výdavky za celý kalendárny rok. Či už ako zamestnanec, živnostník. Dúfam, že som Vám aspoň trocha pomohla.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

maturantka
5. Akým kurzom české hrubé príjmy prepočítam?
Kurz možno použiť buď priemerný ročný(1 CZK=1,295 SK) alebo priemer priemerných mesačných kurzov za klalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy. Kurz za (11/05 = 1,322 + 12/05=1,308):2=1,315. Z toho vyplýva, že je výhodnejšie použiť kurz priemerný ročný.
maturantka
6. To "zdravotní a sociální pojištění" len prepočítam kurzom a uvediem na riadok č. 34 daňového priznania typ B? Netreba ho nejako "skresávať"?
Tak, ako píšeš. Len ho prepočítaš rovnakým kurzom, ako príjem.
maturantka
7. Do akej časti DP uvediem platbu za faktúru vystavenú v 10/2005, uhradenú v 11/2005? /živnosť už zrušená/
Pohľadávky, záväzky, nespotrebované zásoby,..pri ukončení podnikania = upraví sa základ dane v uzávierkových operáciach.
maturantka
8. Pre istotu, nemala náhodou podať DP hneď po skončení živnosti?
§ 49 ods. 6 v náväznosti na ods. 1. Daňové priznanie mala podať do 3 mesiacov od ukončenia živnostenského oprávnenia.
Podľa Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia sa daň započítava, v DP sa bude uvádzať na r. 82 - 86.
Na daň zaplatenú v zahraničí:
§ 31
Prepočítací kurz


(4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.
Anička, stiahni si DP a skús vyplniť. Viď:
http://www.porada.sk/t19254-dp-pre-fob-a-po-v-excelipomocka.html

Naposledy upravil Marína : 25.02.06 at 20:27
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Fíha, v tom sa teda neviem vyznať, lebo na čo je teda to podávanie daňových priznaní FO k 31. 3., keď potom platia takéto výnimky? Ja som takého "tušáka" mala, že asi mala podať DP skôr. Čo jej hrozí? A to potom by mala podať 2 daňové priznania za rok 2005? Myslela som, že to už zrušili. Ďakujem.
Naposledy upravil maturantka : 25.02.06 at 20:53
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať