Zavrieť

Porady

Oprava účtovníctva

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Poprosím Vás o radu, čo s nezrovnalosťami prevzatými po šikovnej pani účtovníčke.
1. účet 022 je vyšší o cca 34,- Eur – pátrala som až do roku 1996 a nezistila som, odkiaľ to tam je, ani na inventárnych kartách nič také nefiguruje
2. účet 082 je vyšší ako 022 cca o 5000,- Eur kvôli nesprávne zúčtovaným odpisom
3. účet 211 – jedna analytika nesie názov zosnulého spoločníka, ktorý mal peniaze cca 27.000,- Eur, podľa mňa to malo byť na pohľadávkach – čo s tým?
4. účet 311 je vyšší cca o 6700,- Eur – keďže neexistuje ani jedna poriadna inventarizácia k žiadnemu účtu, odsúhlasovala som som 311 roky 2010 až 2007 ďalej som sa nedostala (zatiaľ)
5. účet 321 je nižší cca o 5000,- Eur – detto ako 311 – odsúhlasné 4 roky dozadu a nesedí to na nič – mám pocit, či niečo nebude poprehadzované medzi 311 a 321, roky 2006 a staršie
6. účet 335 – že zostatok PHM na 2 autách, ktoré už nie sú v spoločnosti – cca 32,- Eur
7. účet 381 odúčtované havarijné poistenie, ktoré nikdy na 381 účtované nebolo – cca 280,- Eur
8. účet 385 – vyššia suma cca o 30,- Eur (pani narátala nejaké čiastky, ktoré nevieme odkiaľ zistiť čo znamenajú)

Kam to všetko naúčtovať? Riešiť to cez 5 nedaňovú alebo 428. Čo by ste mi poradili, ako postupovať? Už mám hlavu v smútku z toho, ako sa dá dodrbať jedno účtovníctvo.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
o spôsobe účtovania rozdielov na 311 a 321 z dôvodu nezaúčtovaných úhrad je tu veľa - pohľadaj
ak 323/5xx malo byť v r. 2008 alebo aj v inom roku, tak treba podať DDP DPPO
podobne 383
veľmi zjednodušene, ak si to zistila a odvoláš sa na tohoročnú inventarizáciu, zúčtuješ k 31.12.2011 a vysporiadaš to v DPPO 2011, tak sa rozdielov zbavíš, nič dodatočne podávať nebudeš, ale firma riskuje pokutu za nedodržanie zákona o účtovníctve.
1 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Dakujem kejka

ved som sa aj snazila hladat a prave som nasla dokonca prispevok od Vas ... pojdem cez 355

môžem sa poradiť aoko ste to mysleli tou poslednou vetou , myslela som ze ked sa zisti ze danova povinnost mala byt vyssia (resp. danova strata mala byt nizsia) je jedinou moznostou podanie DDP? chapem to spravne?

v prípade ze nebol zauctovany nejaky naklad teda danova povinnost bola vyssia, tak mozem naklady zauctovat pomocou 428 ako oprava uctovania aj v obdobi ked som to zistila a nemusim podavat DDP.

(som zaciatocnik)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Sarlotka Pozri príspevok
Dakujem kejka

ved som sa aj snazila hladat a prave som nasla dokonca prispevok od Vas ... pojdem cez 355

môžem sa poradiť aoko ste to mysleli tou poslednou vetou , myslela som ze ked sa zisti ze danova povinnost mala byt vyssia (resp. danova strata mala byt nizsia) je jedinou moznostou podanie DDP? chapem to spravne?.......áno - správne

v prípade ze nebol zauctovany nejaky naklad teda danova povinnost bola vyssia, tak mozem naklady zauctovat pomocou 428 ako oprava uctovania aj v obdobi ked som to zistila a nemusim podavat DDP. (som zaciatocnik)
..........naklady zauctovat pomocou 428 ako oprava uctovania............
to môžeš vždy-kritériom je vlastná smernica o významnosti.
a v súvislosti so ziskom predchádzajúceho roka sa môže taká oprava daňovo riešiť aj v roku nasledujúcom.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

dakujem takze 428 ak su nevyznamné polozky mozem pouzit (vytvorim smernicu)

ked spolocnost mala zaplatit viacej dane tak netreba robit DDP? tomu stale nerozumiem, vsade som sa docitala ze musi... mozem to riesit az v naledujucom roku... ze za tento rok zaplati spolocnost viacej dane o to co nezaplatila v predchadzajucich rokoch?

dakujem za trpezlivost...
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

KEJKA Pozri príspevok
..........naklady zauctovat pomocou 428 ako oprava uctovania............
to môžeš vždy-kritériom je vlastná smernica o významnosti.
a v súvislosti so ziskom predchádzajúceho roka sa môže taká oprava daňovo riešiť aj v roku nasledujúcom.
uz som asi pochopila vy pisete len opripade ze by naklad nebol zauctovany a mohol byt.. dakujem este raz u rozumiem.
0 0
lenlenka lenlenka

lenlenka je offline (nepripojený) lenlenka

iba človek
Dobrý deň,

vie mi niekto poradiť ako opraviť účtovanie v aktuálnom roku keď chyba účtovania je v starom roku a preniesla sa?
Ide o to že spoločnosť A vytvorila dobropis na sumu 500€ a pohľadávku na 300€ následne bol zúčtovaný zápočet vo výške 300€.
To aj sedí, ale predchádzajúca účtovníčka namiesto úhrady zvyšku +200€ účtovala úhrada príjem -200€.
Výsledkom je v saldokonte -400€. Správne má byť nula. Ako to dať do poriadku?

°suma je len pre príklad
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
neviem, ako to myslíš s tými znamienkami?
A má dbp.=záväzok 500
pohľadávku 300, po zápočte zostal záväzok 200. Teda A mala platiť, mala mať výdavok - tak?
Zaplatila? v hotovosti? asi áno, lebo ak by sa chybne účtovala banka, nesedel by zosttaok.
takže miesto výd.pokl. dokladu uropbila príjmový? 211/311?
asi sa nerobila dokladná inventúra pokl. hotovosti, ved by sa prišlo na manko, že?
takže zaúčtuješ opačne 311/211 bud 400, alebo dvakrát 200 /raz storno pôvodného zápisu a potom ten správny.
Máš originál pôvodného dokladu, ktorý preukazuje že obch.partner prevzal 200 EUR? urob si z neho kopiu a popíš tento prípad, aby si o 2-4 roky pri kontrole "nematurovala" čo sa vlastne stalo.

lenlenka Pozri príspevok
Dobrý deň,

vie mi niekto poradiť ako opraviť účtovanie v aktuálnom roku keď chyba účtovania je v starom roku a preniesla sa?
Ide o to že spoločnosť A vytvorila dobropis na sumu 500€ a pohľadávku na 300€ následne bol zúčtovaný zápočet vo výške 300€.
To aj sedí, ale predchádzajúca účtovníčka namiesto úhrady zvyšku +200€ účtovala úhrada príjem -200€.
Výsledkom je v saldokonte -400€. Správne má byť nula. Ako to dať do poriadku?

°suma je len pre príklad
1 0
lenlenka lenlenka

lenlenka je offline (nepripojený) lenlenka

iba človek
KEJKA Pozri príspevok
neviem, ako to myslíš s tými znamienkami?
A má dbp.=záväzok 500
pohľadávku 300, po zápočte zostal záväzok 200. Teda A mala platiť, mala mať výdavok - tak?
Zaplatila? v hotovosti? asi áno, lebo ak by sa chybne účtovala banka, nesedel by zosttaok.
takže miesto výd.pokl. dokladu uropbila príjmový? 211/311?
asi sa nerobila dokladná inventúra pokl. hotovosti, ved by sa prišlo na manko, že?
takže zaúčtuješ opačne 311/211 bud 400, alebo dvakrát 200 /raz storno pôvodného zápisu a potom ten správny.
Máš originál pôvodného dokladu, ktorý preukazuje že obch.partner prevzal 200 EUR? urob si z neho kopiu a popíš tento prípad, aby si o 2-4 roky pri kontrole "nematurovala" čo sa vlastne stalo.
noo, mám tam 321; ten dobropis sa mal po zápočte ponížiť, čo sa aj stalo, a zvyšok dobropisu mala firma uhradiť čo aj uhradila bankovým prevodom (príjem na bankovom výpise) len účtovníčka to nezaučtovala plusom ako príjem ale vydaj úhrada došlej faktúry, ...neviem neviem ako jej sadol zostatok na konci roka v banke ale tomu sa budem čudovať neskôr...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aj tak nechápem, je to dbp. k vyšlej faktúre? potom platí to, čo som napísala, mohlo to byť na 321, kedže ide o záväzok.
Dôležité je, že je to záväzok firmy A,ktorá ho aj zaplatila, teda je debet 200 v bankovom výpise.
Bankový výpis potom nemôže!!! sedieť a opravíš ho opačným zápisom.
ak predsa len zostatok k 31.12. sedí, tak čudovanie neodkladaj a skus zistiť ako to vyrovnala.
0 0
lenlenka lenlenka

lenlenka je offline (nepripojený) lenlenka

iba človek
nie, je to dobropis k došlej fakture

KEJKA Pozri príspevok
aj tak nechápem, je to dbp. k vyšlej faktúre? potom platí to, čo som napísala, mohlo to byť na 321, kedže ide o záväzok.
Dôležité je, že je to záväzok firmy A,ktorá ho aj zaplatila, teda je debet 200 v bankovom výpise.
Bankový výpis potom nemôže!!! sedieť a opravíš ho opačným zápisom.
ak predsa len zostatok k 31.12. sedí, tak čudovanie neodkladaj a skus zistiť ako to vyrovnala.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
lenlenka Pozri príspevok
nie, je to dobropis k došlej fakture
tak potom už som vedľa ako jedľa.............

dbp. k došlej faktúre je pohľadávka!!
dbp. k došlej faktúre nevystavuje firma A, ale dodávateľ
firma A vytvorila pohľadávku 300 teda vystavila faktúru - to sa ako započítalo preboha??
ved obe sú pohľadávky.
upresni zadanie, ja sa tom nevyznám.
0 0
lenlenka lenlenka

lenlenka je offline (nepripojený) lenlenka

iba človek
takto,
firma A ma pohľadávku 200€ (účtujem o DF) + A vystavila záväzok - dobropis 500€ (účtujem o DD) následne A vystavi zápočet na 200€ a 300 € uhradí bankovým prevodom; ten príjem je zaučtovany ako výdavok t.j. minus 600

KEJKA Pozri príspevok
tak potom už som vedľa ako jedľa.............

dbp. k došlej faktúre je pohľadávka!!
dbp. k došlej faktúre nevystavuje firma A, ale dodávateľ
firma A vytvorila pohľadávku 300 teda vystavila faktúru - to sa ako započítalo preboha??
ved obe sú pohľadávky.
upresni zadanie, ja sa tom nevyznám.
Naposledy upravil lenlenka : 19.09.12 at 17:20 Dôvod: uprava sum
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
lenlenka Pozri príspevok
takto,
firma A ma pohľadávku 200€ (účtujem o DF) + A vystavila záväzok - dobropis 500€ (účtujem o DD) následne A vystavi zápočet na 200€ a 300 € uhradí bankovým prevodom; ten príjem je zaučtovany ako výdavok t.j. minus 600
... teda ty účtuješ firmu B ?

lebo DF (ak účtuješ došlú faktúru) je záväzok...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Viacerí v tom máme chaos. Možno podľa zadávateľky DF neznačí faktúru od dodávateľa (dodávateľskú), ale faktúru ňou odberateľovi dodanú. A to DD potom dobropis odberateľovi dodaný
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
to si zabila..............
naozaj by to chcelo krištálovú guľu - myslieť na to, ako myslí ten druhý, a či to myslí tak, alebo to myslí onak.......
0 0
lenlenka lenlenka

lenlenka je offline (nepripojený) lenlenka

iba človek
KEJKA Pozri príspevok
to si zabila..............
naozaj by to chcelo krištálovú guľu - myslieť na to, ako myslí ten druhý, a či to myslí tak, alebo to myslí onak.......
a je to jedno ...už to mám vyriešenééé, a to je hlavne ...aj tak veľke ĎAKUJEM
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
lenlenka Pozri príspevok
a je to jedno ...už to mám vyriešenééé, a to je hlavne ...aj tak veľke ĎAKUJEM
... si myslím, že by kvôli doteraz radiacim bolo korektné, aby si uviedla to riešenie - aspoň by sme zistili, čo sme viacerí nepochopili.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať