Zavrieť

Porady

Linux ako nahrada pomalych Windows

Zdravim, ak je tu nejaky skuseny Linuxak, potreboval by som poradit.
V praci mam stary stroj s Windows XP. Je to Celeron 2,0 GHz s 1,5 GB RAM (s tou RAM-kou viem este pohnut, s procesorom nie).
Vzhladom na to, ze za tie roky sa vela zmenilo a dnes sa mi stale castejsie stava, ze pri cinnostiach narocnejsich na vykon dlhe minuty cakam a cakam a cakam, rozmyslal som, ze by som vyskusal Windows nahradit Linuxom.

Viem, ze svet Linuxu ponuka velke moznosti pre rozny hardver a rozne pouzitie, ale v tejto oblasti zatial nemam taky prehlad, aby som si vedel vybrat sam. Ktora distribucia a graficke prostredie by boli na tento stroj vhodne, aby:
1; som mal vykon vyssi ako s kombinaciou WinXP + antivirus,
2; mi na tom bezala najnovsia verzia Libre Office, plus podla moznosti Firefox a Thunderbird,
3; to vedelo pracovat s NTFS particiami (aj zapis),
4; to dokazalo spolupracovat s okolitym Windows svetom (terminal services, pripadne priamy pristup na disky pocitacov v domene Windows)?

Verim, ze nieco take existuje. :-)
Dakujem.
Usporiadat
Timer3 Timer3

Timer3 je offline (nepripojený) Timer3

Takze by som isiel pre Ubuntu 10.04 (Gnome), alebo Xubuntu 10.04 (Xfce), co je LTS vydanie na tri roky do aprila 2013, potom vijde nova verzia, tato 11ka bude kazdy rok nova a po kazdom upgrade sa s tym budes musiet viac-menej babrat, nastavenia, ovladace, takze na pracovne pc je to lepsie.
Tiez Linux Mint 9 Isadora, ktory v podstate tiez vychadza z 10.04ky ubuntu a ma podporu do aprila 2013, potom vyde nova, ked vyde aj Ubuntu LTS nove. Tie novsie, maju podporu len do buduceho roku. http://www.linuxmint.com/release.php?id=13
Ked si das najnovsi 11.04, tak to je tak na rok, potom vyjde upgrade.
0 0
Timer3 Timer3

Timer3 je offline (nepripojený) Timer3

Este co sa tyka ostatnych distier, take ze Gentoo, Archlinux by som neriesil v Debiane sa viac potrapis s repozitarmi, Suse, Mandriva, Red Hat, Fedora som neskusal, ale co sa tyka komunity a rieseni problemov, tak Ubuntu je najpouzivanejsie.
0 0
lstulajter lstulajter

lstulajter je offline (nepripojený) lstulajter

Doma mam vykonnejsi stroj, takze som si do VirtualBoxu paralelne nainstaloval Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu a Greenie. Len som este nemal cas nejako ich blizsie preskumat a porovnat.
Preco je vlastne Kubuntu menej popularne ako Ubuntu? Je KDE narocnejsie na vykon? Alebo ma ine nevyhody?

Inak, trochu som tu skusal aj v praci a mam dojem, ze Linuxom usetrim skor RAM-ku, s ktorou taky problem nemam, ale procesor velmi nie. Dokonca sa mi niekedy zda, ze Linux je na vykon procesora este narocnejsi ako XP-cko...
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

preco by mal ubuntu zatazovat procesor ak je system v klude ?
Zapni si terminal a napis prikaz "top" a sleduj zatazovanie cpu
0 0
Timer3 Timer3

Timer3 je offline (nepripojený) Timer3

KDE je narocnejsie na vykon, Greenie .... to je tiez len orezane Ubuntu sa pametam, ze to "chcela" byt slovenska linuxova distribucia, len nejak "nevydalo", lebo to bolo zbytocne. Vo vykone skutocny rozdiel zbadas, az ked to budes mat full nainstalovane na hardisku, ani cez live cd ci Virtualbox to nezistis.
0 0
Timer3 Timer3

Timer3 je offline (nepripojený) Timer3

Hmm tak sa opravim to Greenie uz JE v podstate slovenska linuxova distribucia, pametam, ked sa to rozbiehalo. Este pridam jedno distro, skusenosti s nim nemam, ale cital som o tom, ze je to velmi sikovne http://www.pclinuxos.cz/
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať