Zavrieť

Porady

Môže SZČO zamestnať SZČO s iným predmetom podnikania?

Môže SZČO s predmetom podnikania Maloobchod (skrátene) zamestnať SZČO s iným predmetom podnikania, zaoberajúci sa službami (nechtový dizajn) vo svojom obchode, tak aby nemusel spisovať dohodu o prac. činnosti FO, a tým pádom odvádzať zaňho odvody, keďže by sa jednalo o závislú činnosť.

Práca by bola len na 35,5h. Je možné sa s tým nejak popasovať, tak, aby som nemusel platiť odvody? trebárs "Zmluvou o obchodnom zastúpení", alebo niečo podobné? Prosím poraďte mi kto sa tu v tom dobre vyzná?
Naposledy upravil m.schubi : 12.08.11 at 20:53
Usporiadat
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
Ok v pohode. Z prvého príspevku nevyplývalo že ide o zastúpenie ale o zhotovenie.
0 0
Consultix Consultix

Consultix je offline (nepripojený) Consultix

Ano, zadanie bolo dost nejasne...
0 0
m.schubi m.schubi

m.schubi je offline (nepripojený) m.schubi

Consultix Pozri príspevok
ZoD dost casto vyuzivaju v nespravnom kontexte, nie vsetko je dielo..

§ 536 ObchZ.
(2) Dielom sa rozumie zhotovenie určitej veci, pokiaľ nespadá pod kúpnu zmluvu, montáž určitej veci, jej údržba, vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti. Dielom sa rozumie vždy zhotovenie, montáž, údržba, oprava alebo úprava stavby alebo jej časti.

Takze ZoD v pripade zastupovania urcite nie. A v monych dalsich castpo pouzivanych pripadoch tiez nie...
Nesprávne som na začiatku uviedol "Zmluvu o dielo" neskôr som to ale zmenil, nakoľko som zistil, že to s týmto nesúvisí. Alessi reagoval rýchlejšie než som to zistil. Všimni si na konci jeho vety otáznik.
Priznávam že otázku som nejasne formuloval a schválne už nechal v pôvodnej podobe nech to nevyzerá, že je tu polovica nechápavých.

Asi predsa bude lepšie, keď ju zamestnám riadne dohodou o vykonaní práce. Len neviem aký je presný postup od zahlásenia na soc.poisť, po odhlás. z poisť., počnúc povinnosťami ktoré môžem voči zamestnancovi, poisťovni a možno aj daňovému úradu očakávať. Možno by táto otázka už mala smerovať k novej téme. Poradil by mi niekto ako na to? Už som kontaktoval SP, tak čakám aj na ich odpoveď.
0 0
panslav panslav

panslav je offline (nepripojený) panslav

Dobry den. Ja mam takuto otazku.
Povec me ze "Zivnostnik č.1" ma zivnost na nejaku cinost a druhy "Zivnostnik c.2" zivnost na danu cinnost nema.
Moze "Zivnostnik c.1" zamestnat "Zivnostnika c.2" na "Dohonu o pracovnej cinnosti" ?
Moze "Zivnostnik c.2" vydavat prijmove doklady na ktorych je peciatka "Zivnostnika c. 1" ?

Dakujem za odpoved.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

panslav Pozri príspevok
Dobry den. Ja mam takuto otazku.
Povec me ze "Zivnostnik č.1" ma zivnost na nejaku cinost a druhy "Zivnostnik c.2" zivnost na danu cinnost nema.
Moze "Zivnostnik c.1" zamestnat "Zivnostnika c.2" na "Dohonu o pracovnej cinnosti" ?
Moze "Zivnostnik c.2" vydavat prijmove doklady na ktorych je peciatka "Zivnostnika c. 1" ?

Dakujem za odpoved.
ÁNo, môže uzavrieť dohodu v zmysle ZP.
A k druhej otázke: nie, nemôže.
0 0
panslav panslav

panslav je offline (nepripojený) panslav

Tweety Pozri príspevok
ÁNo, môže uzavrieť dohodu v zmysle ZP.
A k druhej otázke: nie, nemôže.
A ked pracuje v podstate ako predavac, ze predavam jeho tovar alebo sluzby? Ani vtedy nemozem davat jeho prijmovy doklad? Ved tie peniaze idu jemu a mna plati na hodinu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

panslav Pozri príspevok
A ked pracuje v podstate ako predavac, ze predavam jeho tovar alebo sluzby? Ani vtedy nemozem davat jeho prijmovy doklad? Ved tie peniaze idu jemu a mna plati na hodinu.
Asi som to nepochopila správne, samozrejme, ak bude pracovať pre neho, tak PD s jeho iniciálmi sú samozrejmé.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

panslav Pozri príspevok
A ked pracuje v podstate ako predavac, ze predavam jeho tovar alebo sluzby? Ani vtedy nemozem davat jeho prijmovy doklad? Ved tie peniaze idu jemu a mna plati na hodinu.
Pozor na povinnosť evidencie tržby cez ERP (píšeš o príjmovom pokl.doklade - môžeš ho pri predaji tovaru (do konca roku 2011) vystaviť len v prípade, ak ide o uhradu pohladávky
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať