Zavrieť

Porady

Trávnik

Vie niekto poradit čo s trávnikom, už som ho 2 krát sial a stále je riedka tráva. Na niektorých miestach dokonca ako keby mizla.Skúsil som aj nejaké granulované hnojivo a nič. Všimol som si že sa tam objavuje mach, je tam totiž málo slnka. Ďakujem.
Usporiadat
miso.kapitalista miso.kapitalista

miso.kapitalista je offline (nepripojený) miso.kapitalista

vynikajúce podmienky pre trávičku,,a spojiť s rododendrónom,..super,.. rododendron a travnik majú rovnake podmienky na rast, preto je to výborné spojenie,..rovnaký substrát, hnojiva,...
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KEJKA Pozri príspevok
miesto vozíka mi poradili konzervu s predierovaným dnom.
Zajtra idem striekať a o dva týždne siať - uvidím podľa počasia.
tak sme zasiali. Prvý raz v živote som sa nechala nahovoriť a postupovala som v súlade s lunárnym kalendárom, ktorý 27-28.august vyčlenil ako optimálne dni na založenie trávnika. Tak sme dorovnávali teren v tých horúčavách, večer poliala, aby sa na druhý deň dalo s pôdou pracovať.
Kúpila som ihriskovú zmes, už sa mi kedysi osvedčila, tak v tomto som nechcela riskovať.
Hnojivo pod názvom štartovacie som nenašla, ale použila som základné na trávniky.
V piatok večer prišla hrmavica, lialo sa, úplne ideálne. Ráno pôda bola premoknutá do cca 10cm hlbky - otestovala som rýľom. ešte som vyzbierala nejaké kamienky, kde-tu niečo dorovnala, potom prišli chlapci a zasiali sme. Tá plechovka sa osvedčila, semienka padali vcelku rovnomerne, hrabľami sme to zapracovali do pôdy a uvalcovali.
spolu cca 80-85m2, ale osivo som spotrebovala 2kg, takže som siala hustejšie, než podľa návodu, alebo som zle počítala? Na sáčku bolo od 80-125m2.
Počasie je super, ani v nedeľu nebolo tak horúco, polievali sme do večera ešte tri razy, zem sa nepresušuje tak rýchlo a tento týždeň má aj pršať.
Žiaľ po valcovaní vidím sem tam nejaké priehlbiny, nerovnosti - vylepším to vysypaním toho substrátu na rododendrony a dosiatím?
alebo mám počkať, až trávnik začne klíčiť?
0 0
miso.kapitalista miso.kapitalista

miso.kapitalista je offline (nepripojený) miso.kapitalista

ahoj, kým tráva vyklíči do konečného štádia má prejsť cca 8 týždňov - pri najkvalitnejších semenách; a tiež by sa malo vždy na začiatku sezóny rozsypať hlina a znova prevalcovať, tiež dosiať niektoré miesta; teda odporúčal by som ešte počkať ohľadom tých miest a na jar všade rozsypať tenkú vrstvu hliny a plus na tie miesta urovnať a dať semená aj s hnojivom,... asi toľko :-D, ale hovorím že to sa nedá na prvý krát aby tráva vyrastla všade, ono ten trávnik bude perfektný až o cca 2 roky, po prvom kosení, hnojení, vertiku. a pod. preto nezúfaj na jar dosadíš a urovnáš tie miesta, príp. tenkou vrstvou hliny urovnáš celý trávnik,. kúp na jar hnojivo, aj cez internet,
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, nechcú mi veriť, ale sedí to s tvojím príspevkom. Tráva dorastá, trávnik sa postupom času zahusťuje "samočinne".
Takže teraz už nebudem robiť nič okrem polievania. Ak vyraší buina vo veľkom množstve, tak postriekam. september+oktober - mala by byť plocha viditeľne zatrávnená a na jar budem riešiť tie nerovnosti. Inej práce máme ešte dost - v oktobri novembri chcem ešte kde čo sadiť, roboty je dosť aj inej.
Straší ma krtko, nejako sa mu u nás na druhom konci pozemku zapačilo, takže zasa iný problém a iná téma.
Ďakujem
0 0
miso.kapitalista miso.kapitalista

miso.kapitalista je offline (nepripojený) miso.kapitalista

áno máš pravdu, teraz to vyrovnávanie a dosievanie už nechaj tak, len polievaj ešte raz zahnoj dusíkatým hnojivom a pred jeseňou tesne zahnoj s draslíkom - kupiš rovno speciálne hnojivo pred zimou, poradia ti v predajni; kludne aj proti burine striekaj až v jari lebo tým pádom tá burina zmizne a ostane tam hole miesto ktore rovno zesejes;
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
hej, v BAumaxe som objavila hnojivo - jeseň.
Trávnik vzišiel na 5.deň - som bola v šoku. Dnes 6.deň a plocha nadobúda jasnú zelenú farbu, som nadšená.
Na časť som použila staré osivo, to nevzišlo, aspoň zatiaľ nie, škoda. Našťastie to je len kúsok, dosejem.
0 0
miso.kapitalista miso.kapitalista

miso.kapitalista je offline (nepripojený) miso.kapitalista

ano ale štartovacie hnojivo teda dusíkate používaj pri sadení, do prvého kosenia, po prvom kosení,.. v podstate prvý mesiac a pol od klíčenia hnojiť dusíkatým, ale nie veľa (cca 2 krát,. pri sadení-zapracovanie do hliny, po prvom kosení,)lebo leto sa už končí, a potom jesenným - draslík tesne na jesen, po pohrabaní listov, nie v období dažďov, aspoň s mesačným odstupom po poslednom hnojen s dusíkatým hnojívom,.kľudne koncom októbra,. daj vedieť potom ako,..či som dobré poradil :-D
1 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Kúpil som prevzdušňovač. Kedy trávnik prevzdušniť?/zdevastovať?/je už vhodný čas? čo použiť ako prvé? tie nože čo ho porežú? alebo tie vyhrabávače machu?aký je postup? pohnojiť ho ešte potom?
0 0
miso.kapitalista miso.kapitalista

miso.kapitalista je offline (nepripojený) miso.kapitalista

dobrý den, prevzdušniť( da sa aj rucným strojom narobiť dierky a nasypať ostrý piesok, alebo alginit - pozrte si o nom) vertikutácia= stačí robiť dva krát ročne, v jari a v koncom , resp. na konci sezóny ( usudte už sám ) treba robiť do kríža, teda vodorovne a horizontálne, vertikutáciu robíme po kosení ( stredná výša 2cm), potom vozíkom roznesieme hnojivo, alebo perlit, alebo alginit, alebo substrát rozsypeme, alebo rašelinu,...môžme aj osivo na podsev vysadiť, na koniec poliať. Vetikutáciou sa naopak podporujú nové odnože a rast, ale iba ak nieje počas vetikutacie trava velmi nízka až vyholená. tak žiadne devastovanie :-D ,..nie každý vertikutátor má nastavce na mach a rezanie, teória hovorí o prerezaní teda tak.

TEDA PO KOSENí, ktoré prevedieme cca niekedy v septembri, urobíme vertikutaciu priečne aj rovnomerne - prerezaním, vozíkom rozvezieme hnojivo, kondiconér, alebo posypeme rašelinou/substrátom, už ked sypeme po vertikutácií rašelinu tak môžme aj dosadiť trávu, špeciálnu na podsev. potom zalejeme. Hnojivo štartovacie. Toto všetko robíme tak aby ta tráva do zimy stihla narásť, štartovacie hnojivo stihlo vyprchať a aby sa stihllo do zimy ešte jedno kosenie.

Tesne pred zimou dobre prečesať, roztiahnúť vrstvičku hliny (ornica, rašelina, substrát, alginit, zeolit) povalcovať, zavlažiť ( alebo dať po vertikutacii taký podny kondicioner ktorý ma v sebe gél a počas jesene dobre hospodári s vodou ) .
1 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Mišo tak že ešte raz Už týždeň nepolievam trávnik , v pondelok sa ho chystám pokosiť a prevzduśniť ako si písal priećne aj pozdĺźne.
Mám kúpené zimné hnojivo s obsahom draslíka a originál trávový substrát. dosievať uź nebudem ./substrát plánujem použiť na jar/
možem už teraz pohnojiť hnojivom? ,alebo počkať do konca októbra. kedy ho potom fešáka vyčesať?
0 0
miso.kapitalista miso.kapitalista

miso.kapitalista je offline (nepripojený) miso.kapitalista

pivko Pozri príspevok
Mišo tak že ešte raz Už týždeň nepolievam trávnik , v pondelok sa ho chystám pokosiť a prevzduśniť ako si písal priećne aj pozdĺźne.
Mám kúpené zimné hnojivo s obsahom draslíka a originál trávový substrát. dosievať uź nebudem ./substrát plánujem použiť na jar/
možem už teraz pohnojiť hnojivom? ,alebo počkať do konca októbra. kedy ho potom fešáka vyčesať?
tak kludne pohnoj ved je koniec septembra, len hnojivo tým vozíkom rozvoz; ale polievat polievaj troska orosit kludne aj kazdy vecer ved vyschne ked nebudes polievat; a inac ten substrat specielny na travnik je dost drahy, to možes kupiť aj raselinu ya jedno euro, co je dost kvalitna a zmiesat s normálnou hlinou a dostanes furik dobrej zeminy ktooru po vertkutacii treba jemnucko pozametat alebo poroztahovat jemnými hrablami ako metla - tým ho aj prečešeš zároveň, alebo aj prutenou metlou to urob :-D na jar pokos, urob vertikutaciu, daj kde treba travu na dosev daj dusikate hnojivo a znova popras kvalitnou hlinou a rosit rosit rosit :-D, česať tými jemnými hrabličkami hocikedy:-D su aj take na prevzdusnenie :-D je aj take hnojivo dlhoobe dusikate co nici aj burinu v trave, cca 6 eur;
1 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Dík za radu
PS. všetky substráty /trávnikový, na ihličnany, pelargónie atd.atd/kupujem v Polsku-Castorama , sú tam min.o polovicu lacnejšie ako napr.u nás v Hornbachu.
0 0
val007 val007

val007 je offline (nepripojený) val007

Dá sa teda vertikulácia urobiť ešte aj teraz? My sme to nejako v septembri nestihli, tak či nevadí, keď sú na noc už také nižšie teploty? Chceli by sme to urobiť v sobotu. A ešte neviem, keďže náš trávnik má iba 1 rok, či použiť pri vetikulácii len ten valec s pružinami, alebo ho treba aj prerezať s nožmi?
No a posledná otázka, píšete, že potom treba dierky "pozametať" hlinou - substrátom alebo pieskom. No my máme asi 400 m2 trávnika, tak si to s tou metlou ani neviem predstaviť. Ešte som rozmýšľala, že použiť piesok alebo suchší substrát a vozíkom rozvoziť po trávniku. Neviem, či by to tak fungovalo, lebo tou metlou by som sa teda asi riadne namakala.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dá sa vôbec vertikulovať, ked tretí deň prší?
Ani nekosím a už by sa fakt patrilo.
Ja vertikulovať trávnik, ktorý má 3 mesiace, nebudem, ročný by som asi vertikulovala, ale myslím, že na jar stačí.
nehovorím, že je to správne, len ma tiež zaujíma názor odborníka.
0 0
val007 val007

val007 je offline (nepripojený) val007

U nás od včera rána nepršalo, takže ak nebude do soboty, tak si myslím, že je to v pohode. Skôr sme s tým mali problém v septembri, keď bolo totálne sucho. Ale predsa len, ak by sa našiel niekto, kto by mi odpovedal priamo na moju otázku o príspevok vyššie, budem rada.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Na akú výšku pokosiť trávnik pred zimou?/zazimovaním/
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
pivko Pozri príspevok
Na akú výšku pokosiť trávnik pred zimou?/zazimovaním/
posúvam
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
pivko Pozri príspevok
Na akú výšku pokosiť trávnik pred zimou?/zazimovaním/
Kosenie trávnikov

Pre dosiahnutie hustého trávnika je nevyhnutné pravidelné kosenie. Kosenie je najznámejšia a najčastejšie vykonávaná činnosť pri údržbe trávnika. Trávnik by nemal prerásť, ak chceme zachovať jeho kvalitu! Platí zásada, že pri kosení sa nemá odkosiť viac, ako 1/3 dĺžky trávy. V našich podmienkach kosíme 1 krát do týždňa na výšku 3 až 5 cm. V horúcich letných mesiacoch zvýšime výšku kosenia o ďalšie 1 až 2 cm.

Príprava trávnika na zimu

Pred zimou treba zbaviť trávnik nečistoty - vyhrabať opadané lístie a zbytky trávy. Trávnik sa pokosí nižšie ako v priebehu sezóny.

alebo http://www.google.sk/search?client=o...hannel=suggest
2 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Už som pregooglila o ošetrovaní trávnika veľa, mám ale pocit, že sú to všetko okopírované texty. Na jeseň som trávnik vertikutovala, ale aj napriek tomu je v ňom teraz na jar ešte toho po zime dosť, čo by bolo treba odstrániť nielen hrabaním, ale znova prečistením a prerezaním vertukutátorom. Sú u nás už tu na dolniakoch pekné slnečné dni, ale bojím sa prípadných prízemných mrazíkov. Nepoškodia korienky, keby som sa už rozhodla ho poprerezávať vertikutátorom ? Dnes je 22.3. Trávnik je 3 ročný.
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Náš trávnik povertikulovaný a pohnojený ! Môže sa začať zelenať, lebo po tej zime je zničený dosť. Trávnik bude mať v lete 4 roky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať