Zavrieť

Porady

Odvodová reforma od 1.1.2012

Čo vy nato ?

Vláda v piatok schválila legislatívnu podobu reformy daní a odvodov. Podľa vládou schváleného návrhu zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti sa má základom pre výpočet daní a odvodov od začiatku budúceho roka stať superhrubá mzda. Má ísť o hrubú mzdu zamestnanca zvýšenú o odvody zamestnávateľa s výnimkou súčasného poistného na úrazové poistenie. Reforma má súčasne zaviesť jeden zdravotný a jeden sociálny odvod ako aj jednotný vymeriavací základ na platenie odvodov a daní. Zdravotný odvod má byť pre všetkých 9 % s výnimkou zdravotne ťažko postihnutých a poberateľov invalidných dôchodkov, ktorých odvod má byť polovičný. Sadzba sociálneho odvodu pre zamestnancov má byť 19 %, pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) 13 % a pre ľudí pracujúcich na dohody 10 %. Sadzba 13 % pre SZČO pritom nemá zahŕňať povinné nemocenské poistenie. Paušálne výdavky pre SZČO vo výške 40 % by sa mali obmedziť horným limitom na úrovni životného minima v sume 200 eur mesačne.

bližšie na :http://www.podnikam.webnoviny.sk/akt...chvalena/23730

Finančný efekt pripravovanej reformy daní a odvodov je podľa Odborového zväzu (OZ) KOVO pre zamestnancov zanedbateľný, zmeny však majú veľa rizík. Na pondelkovej tlačovej besede to skonštatoval predseda zväzu Emil Machyna. Práve o rizikách chcú odborári informovať svojich členov, pripravujú letákovú informačnú kampaň. "Pokúsime sa presvedčiť ľudí, aby sa začali brániť," vyhlásil Machyna. Ak pritom podľa neho budú chcieť, nevylučujú ani nátlakové akcie, protesty či štrajky.

bližšie na:http://www.podnikam.webnoviny.sk/akt...la-rizik/23751
Naposledy upravil VieraPopluharova : 23.08.11 at 16:39
Usporiadat
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

UBIKA25 Pozri príspevok
Ja sa len chcem opýtať je to vlastne mimo témy, ale kde je ten
slubovaný odvodový bonus???

Ten sa akosi nikde nespomína !!!

http://web.sulik.sk/index.php?section=7

Alebo som si len ja nevšimla...
Hodila som do Sulíkovej tabuľky HM 500€ nárast o 85,43€, v tabuľke od Xanti mi vypočítalo nárast 3,18€. Pekne, keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú
8 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Mna ako zamestnanca tesi akurat perspektiva zrusenia milionarskej dane.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

je zaujímavé, že keď pridám do kalkulačky minimálnu mzdu 317 EUR, tak to pridá 1,19 EUR, ale keď dám do kalkulačky poslanecký plat 3576 EUR tak to pridá 36,59 EUR. Skôr by som to urobil naopak, avšak začínam mať pocit, že si to znovu odskáču najmenej zarábajúci...
3 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja som trochu zmatena z toho ako to bude ked zamestnavame cudzincov a riadime sa odvodmi ich krajiny. Teraz maju mzdu 100 € a odvody platia podla vlastnej krajiny - dostavame vymer z rakuskej poistovne kvartalne kolko platit. Tento odvod plati zamestnavatel, nie zamestnanec.
Platime dan 19 % zo 100 € do slovenskeho DU.

Co teraz ked sa zavedie superhruba mzda? Meni sa pre mna nieco, alebo mozem postupovat tak ako doteraz? Doteraz sme o odvody neznizovali zaklad dane zamestnancovi (platili sa len odvody zamestnavatela)...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

UBIKA25 Pozri príspevok
Ja sa len chcem opýtať je to vlastne mimo témy, ale kde je ten
slubovaný odvodový bonus???

Ten sa akosi nikde nespomína !!!

http://web.sulik.sk/index.php?section=7

Alebo som si len ja nevšimla...
No skús pohľadať v histórii, aj tu je niečo http://peniaze.pravda.sk/odvodovy-bo...5_sk-pstat_p45, ale ak si dobre pamätám, tak mal byť ešte neskôr, najskôr boli plánované úpravy, ktoré by umožnili zaviesť odvodový bonus. Superhrubá mzda bola plánovaná od roku 2012.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Kvaka Pozri príspevok
Príjmy DÚ sú príjmy štátu a nie poisťovní, teda to bude mať možno taký význam, že ak vláda bude mať na daniach viac a poisťovne menej, vláda to bude "hasiť" tam, kde to bude viacej "horieť". Neviem, ale postihne to asi súkromných lekárov, tým platia len a len poisťovne. Štátne zdravotnícke zariadenia budú musieť byť rovnako ako sociálna poisťovňa dotované štátom, veď už teraz tam chýbajú peniaze. Keď zoberú zdravotným poisťovniam časť odvodov a prelejú ich na dane, ako sa budú platiť úkony lekárov? Nečítala som všetko, ale ak štát získa na daniach viac, teda aj rozpočet si vláda porieši, aj iné.
Už som si to pozrel.
Osobne sa mi nezda, že vláda mik-loža bude takto konať. Ak budu chybať peniaze v poisťovniach, vymyslia, resp zvýšia odvodové zaťaženie. Rast dani im bude služiť na pokryvanie potreb štatu: pribudnu nove vladne limuzinky, nejaky ten nabytok sa nakupi, možno nove notebooky, mimoriadne odmeny za mimoriadne výkony....atd atd
1 0
fosgeen fosgeen

fosgeen je offline (nepripojený) fosgeen

Veď presne im o to ide, aby mali vyšší štátny rozpočet, aby premiérka Radičová nemusela v televízii trápne odpovedať na daňovú reformu, podľa ktorrej nie sú ešte všetci za jedno. Banky sú tvrdý oriešok. Tie si nedajú skákať po hlave ako iný pracujúci alebo malí podnikatelia. So spotrebnou daňou tiež nemá jasno. Bodaj by sa už všetci nebúrili, keď není kde brať. A tie Mihálové sprosté výpočty, to sa už nedá ani čítať, nieto ešte počítať aké rozdiely v tom budú. Im o občana vôbec nejde. Chcú mať len pre seba. Myslím si, že keď zoberú na odvodoch zdravotnej a sociálnej poisťovni, tak ju zničia. Hlavné je, že na štátnom rozpočte budú mať tieto peniaze oni vyberané na daniach.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Nech pritlačia konečne na odhalovanie danových unikov,ktoré podla štatistik mame druhe najvyššie v Europe /prave po Grecku,ktorým radi a často strašia/ a nech doslenejšie vymahajú nedoplatky na odvodoch a daniach.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ale ved celu reformu deklaruju ako podporu zamestnanosti. Kde len sudruhovia z NDR spravili chybu?
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Braňo
avšak začínam mať pocit, že si to znovu odskáču najmenej zarábajúci...
Toto nebude pocit, toto bude krutá realita - bohatí budú opäť bohatší, chudobní budú opäť každý cent trikrát v ruke obracať.
trisestri
Nech pritlačia konečne na odhalovanie danových unikov
Ako pritlačia? Vláda neschopná, justícia neschopná, polícia ak niečo odhalí, je okamžite odstavená, pracháči zašijú peniaze kde sa dá. Opäť dane budú platiť tí plebs - veď ich je dosť a stačí bu-bu-bu od neschopnej a skorumpovanej justície a bedač zaplatí (aj to, čo nemusí).
5 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dnes schválila česká vláda daňovú reformu http://aktualne.centrum.sk/zahranici...tml?id=1240731
Počíta okrem iného s tým, že by sa daň z príjmu už neplatila zo superhrubej, ale znovu z hrubej mzdy. Namiesto 15 percent zo superhrubej mzdy by zamestnanci odvádzali 19 percent z mzdy hrubej.
2 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Kvaka Pozri príspevok
Dnes schválila česká vláda daňovú reformu http://aktualne.centrum.sk/zahranici...tml?id=1240731
Počíta okrem iného s tým, že by sa daň z príjmu už neplatila zo superhrubej, ale znovu z hrubej mzdy. Namiesto 15 percent zo superhrubej mzdy by zamestnanci odvádzali 19 percent z mzdy hrubej.
A?
keďže to tak urobila česka vlada, tak je to spravne? v čechach počítali superhrubu mzdu a daň inak ako je to v plane u nas...
1 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

VieraPopluharova Pozri príspevok
Čo vy nato ?
Finančný efekt pripravovanej reformy daní a odvodov je podľa Odborového zväzu (OZ) KOVO pre zamestnancov zanedbateľný, zmeny však majú veľa rizík. Na pondelkovej tlačovej besede to skonštatoval predseda zväzu Emil Machyna. Práve o rizikách chcú odborári informovať svojich členov, pripravujú letákovú informačnú kampaň. "Pokúsime sa presvedčiť ľudí, aby sa začali brániť," vyhlásil Machyna. Ak pritom podľa neho budú chcieť, nevylučujú ani nátlakové akcie, protesty či štrajky.
Tak ten odborový odborník je pravý odborník na túto tému, ktorého treba počúvať...hlavne po jeho vyjadrení, že superhruba mzda nepoškodí len tých zamestnancov, ktorí sú už zamestnaní...ale poškodí novoprijatých zamestnancov, ktorým zamestnávateľ určí superhrubu mzdu ako chce....Ja som zamestnanec tiež, ale hned by som išiel štrajkovať za to, aby ma žiadne odbory nezastupovali...
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Petícia proti podvodu na pracujúcich ľuďoch

http://ippr.sk/peticia-proti-podvodu...ich-ludoch.php

Z údajov, ktoré Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny poskytlo, vyplýva, že napr. zamestnanec s hrubou mzdou 500 € by po „reforme“ odviedol 3-násobne vyššiu daň z príjmu oproti súčasnosti. Jeho čistá mzda by síce stúpla zhruba o 3 €, ale odvody by výrazne klesli.
Daň z príjmu, ktorá má aj naďalej ostať 19 %, sa má totiž platiť z celého príjmu, z ktorého sa odpočíta len nezdaniteľné minimum. V súčasnosti sa platí daň až po tom, ako sa odpočítajú odvody. To znamená, že na zásluhových odvodoch zaplatia po novom pracujúci menej, ale na dani oveľa viac.
Tento problém sa týka všetkých zárobkovo činných ľudí a takýto zámer by sme márne hľadali v programovom vyhlásení vlády. Sociálna poisťovňa a zdravotné poisťovne by sa stali finančne ešte viac podvyživenými a nemohli by poskytovať plnenia v súčasnom rozsahu.


Nedostatky v rozpočte by mala vláda riešiť znižovaním korupcie vo verejných financiách a nie na úkor sociálneho zabezpečenia pracujúcich ľudí či zdravotnej starostlivosti obyvateľstva.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Nemôžem otvoriť tabuľku, ale viem že sa odvody znižujú. No zamestnanci aj živnostníci predsa len budú,/ okrem toho čo sa môže v budúcnosti očakávať/ ukrátení, keď budú menšie odvody bude aj v II pilieri menej peňazí alebo sa mýlim?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Antea Pozri príspevok
Nemôžem otvoriť tabuľku, ale viem že sa odvody znižujú. No zamestnanci aj živnostníci predsa len budú,/ okrem toho čo sa môže v budúcnosti očakávať/ ukrátení, keď budú menšie odvody bude aj v II pilieri menej peňazí alebo sa mýlim?
V dôvodovej správe je uvedené, že na dôchodkové sporenie bude 6,7% z upravených hrubých príjmov.
Citujem: Návrh zákona zachováva princíp rovnej dane (19 %) a zavádza jedno poistné na verejné zdravotné poistenie s dvoma sadzbami (9 % a 4,5 % pre osoby so zdravotným postihnutím) pre všetkých zamestnancov. Zavádza sa jedno poistné na sociálne poistenie s troma sadzbami (19 % pre všetky fyzické osoby okrem samostatne zárobkovo činných osôb, kde je sadzba 13 % a okrem fyzických osôb pracujúcich na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, kde je sadzba 10 %). Z dôvodu zvýšenia hrubých príjmov je zmenená sadzba poistného na úrazové poistenie, ktoré platí zamestnávateľ, a to na 0,6 % z upravených hrubých príjmov okrem zamestnávateľov zamestnancov ozbrojených zložiek, kde je sadzba na úrazové zabezpečenie vo výške 0,57 % z upravených hrubých príjmov. Pre štát sa zavádza sadzba 19 % na poistné na sociálne poistenie a sadzba ... % z upravených hrubých miezd na poistné na verejné zdravotné poistenie. Zavádza sa sadzba na starobné dôchodkové sporenie vo výške 6,7 % z upravených hrubých príjmov.
Odvody do 2.piliera sú po prepočte rovnaké, ako doteraz. Teda 9% zo súčasnej mzdy je rovnaké ako 6,7% zo superhrubej mzdy.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Xanti, nemala by si do tabuľky dať aj ten odvod do druhého piliera, aby bolo vidieť rozdiel v čistom príjme pre tých, čo šetria v druhom pilieri? Mne tam chýba ten odvod 6,7% zo superhrubej mzdy.
Xanti, nie je treba, teraz som pozerala, ak je niekto v druhom pilieri, tak o 6,7% sa mu znižujú odvody do SP, konečný efekt pre zamestnanca bude rovnaký.
Naposledy upravil Kvaka : 25.08.11 at 08:47 Dôvod: doplnenie
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Kvaka Pozri príspevok
V dôvodovej správe je uvedené, že na dôchodkové sporenie bude 6,7% z upravených hrubých príjmov.
Citujem: Návrh zákona zachováva princíp rovnej dane (19 %) a zavádza jedno poistné na verejné zdravotné poistenie s dvoma sadzbami (9 % a 4,5 % pre osoby so zdravotným postihnutím) pre všetkých zamestnancov. Zavádza sa jedno poistné na sociálne poistenie s troma sadzbami (19 % pre všetky fyzické osoby okrem samostatne zárobkovo činných osôb, kde je sadzba 13 % a okrem fyzických osôb pracujúcich na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, kde je sadzba 10 %). Z dôvodu zvýšenia hrubých príjmov je zmenená sadzba poistného na úrazové poistenie, ktoré platí zamestnávateľ, a to na 0,6 % z upravených hrubých príjmov okrem zamestnávateľov zamestnancov ozbrojených zložiek, kde je sadzba na úrazové zabezpečenie vo výške 0,57 % z upravených hrubých príjmov. Pre štát sa zavádza sadzba 19 % na poistné na sociálne poistenie a sadzba ... % z upravených hrubých miezd na poistné na verejné zdravotné poistenie. Zavádza sa sadzba na starobné dôchodkové sporenie vo výške 6,7 % z upravených hrubých príjmov.
Odvody do 2.piliera sú po prepočte rovnaké, ako doteraz. Teda 9% zo súčasnej mzdy je rovnaké ako 6,7% zo superhrubej mzdy.
No neviem, však do II piliera ide aj z odvodov zamestnávateľa nielen zamestnanca, škoda že sa nemôžem do tej tabuľky dostať, ale Česi to majú tak, že sa k mzde priráta odvod zamestnávateľa a je surerhrubá mzda
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Kvaka Pozri príspevok
Xanti, nemala by si do tabuľky dať aj ten odvod do druhého piliera, aby bolo vidieť rozdiel v čistom príjme pre tých, čo šetria v druhom pilieri? Mne tam chýba ten odvod 6,7% zo superhrubej mzdy.
Ja som tú tabulku robila tak narýchlo a preto som to nerozdelovala po položkách. Ale len na výsledný efekt som to brala. Ak nájdem čas skúsim prerobiť alebo niekto urobí.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

topper1 Pozri príspevok
A?
keďže to tak urobila česka vlada, tak je to spravne? v čechach počítali superhrubu mzdu a daň inak ako je to v plane u nas...
Ja som nenapísala, že je to lepšie alebo horšie. Nech si názor urobí každý sám. Áno, v ČR sa daň znížila, keď zaviedli superhrubú mzdu. U nás ostáva 19%. Moja dcéra je vydatá v ČR, viem, ako platila.
Ja si myslím, že zjednodušenie celej tej koeficientovej a kadejakej inej mašinérie okolo odvodov a daní, rôznych vymeriavacích základov a nespočetných výnimiek bolo potrebné. Určite sa všetko časom utrasie, ak sa to schváli, ľudia si zvyknú. Ide len o to, kto na to najviac doplatí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať