Zavrieť

Porady

Odvodová reforma od 1.1.2012

Čo vy nato ?

Vláda v piatok schválila legislatívnu podobu reformy daní a odvodov. Podľa vládou schváleného návrhu zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti sa má základom pre výpočet daní a odvodov od začiatku budúceho roka stať superhrubá mzda. Má ísť o hrubú mzdu zamestnanca zvýšenú o odvody zamestnávateľa s výnimkou súčasného poistného na úrazové poistenie. Reforma má súčasne zaviesť jeden zdravotný a jeden sociálny odvod ako aj jednotný vymeriavací základ na platenie odvodov a daní. Zdravotný odvod má byť pre všetkých 9 % s výnimkou zdravotne ťažko postihnutých a poberateľov invalidných dôchodkov, ktorých odvod má byť polovičný. Sadzba sociálneho odvodu pre zamestnancov má byť 19 %, pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) 13 % a pre ľudí pracujúcich na dohody 10 %. Sadzba 13 % pre SZČO pritom nemá zahŕňať povinné nemocenské poistenie. Paušálne výdavky pre SZČO vo výške 40 % by sa mali obmedziť horným limitom na úrovni životného minima v sume 200 eur mesačne.

bližšie na :http://www.podnikam.webnoviny.sk/akt...chvalena/23730

Finančný efekt pripravovanej reformy daní a odvodov je podľa Odborového zväzu (OZ) KOVO pre zamestnancov zanedbateľný, zmeny však majú veľa rizík. Na pondelkovej tlačovej besede to skonštatoval predseda zväzu Emil Machyna. Práve o rizikách chcú odborári informovať svojich členov, pripravujú letákovú informačnú kampaň. "Pokúsime sa presvedčiť ľudí, aby sa začali brániť," vyhlásil Machyna. Ak pritom podľa neho budú chcieť, nevylučujú ani nátlakové akcie, protesty či štrajky.

bližšie na:http://www.podnikam.webnoviny.sk/akt...la-rizik/23751
Naposledy upravil VieraPopluharova : 23.08.11 at 16:39
Usporiadat
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Kvaka Pozri príspevok
Ak sa schváli zákon v navrhovanom znení, tak nie, nebude to možné od 1.1.2012. Zamestnanec je povinne nemocensky poistený, čo bude vylučovať súbeh s dobrovoľným nemocenským poistením.
Čiže prípadné nemocenské dávky budú počítané len z poistného, ktoré sa zaplatí z pracovného pomeru? Ako sa potom bude dať zabezpečiť vyššie nemocenské dávky, resp. materské, keďže zamestnávateľ dáva na papier len minimálnu mzdu? Ďakujem.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

michelle84 Pozri príspevok
Čiže prípadné nemocenské dávky budú počítané len z poistného, ktoré sa zaplatí z pracovného pomeru? Ako sa potom bude dať zabezpečiť vyššie nemocenské dávky, resp. materské, keďže zamestnávateľ dáva na papier len minimálnu mzdu? Ďakujem.
Ak môžeš, zmeň zamestnávateľa.
2 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Kvaka Pozri príspevok
Ak môžeš, zmeň zamestnávateľa.
Toto sa ma našťastie až tak netýka, ale známych. Čiže, ak vznikne PN napr. 01.01.2012, nemocenská dávka bude počítaná len z VZ z pracovného pomeru, nakoľko už k 01.101.2012 už nebude dobrovoľne nemocensky poistená? DNP sa oplatí tento rok, ak PN vznikne do 31.12.2011 vrátane? Ďakujem.
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Kvaka Pozri príspevok
Ak môžeš, zmeň zamestnávateľa.
Alebo ministra...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

michelle84 Pozri príspevok
Toto sa ma našťastie až tak netýka, ale známych. Čiže, ak vznikne PN napr. 01.01.2012, nemocenská dávka bude počítaná len z VZ z pracovného pomeru, nakoľko už k 01.101.2012 už nebude dobrovoľne nemocensky poistená? DNP sa oplatí tento rok, ak PN vznikne do 31.12.2011 vrátane? Ďakujem.
Prilepím z NRSR navrhované prechodné ustanovenia:
§ 293cb
(1) Obdobie nemocenského poistenia, obdobie dôchodkového poistenia a obdobie poistenia v nezamestnanosti získané do 31. decembra 2011 sa považuje od 1. januára 2012 za obdobie získané podľa zákona účinného od 1. januára 2012 a posudzuje sa podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2012.

(2) Obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby vzniknuté pred 1. januárom 2012 sa posudzuje aj po 31. decembri 2011 podľa zákona účinného do 31. decembra 2011.

§ 293cc
(1) Ak dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky a úrazovej dávky vznikol pred 1. januárom 2012, nárok na nemocenskú dávku a úrazovú dávku sa posudzuje a jej suma sa určí podľa zákona účinného do 31. decembra 2011, ak odsek 2 neustanovuje inak.

(2) Ak nárok na materské vznikol pred 1. januárom 2012 a trvá aj po 31. decembri 2011, suma materského sa určí a materské sa poskytuje za obdobie po 31. decembri 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2012.


V dôvodovej správe je k prechodným ustanoveniam vysvetlenie:
K § 293cb
Nároky, ktoré vznikli pred účinnosťou navrhovanej novely, v súvislosti s hodnotením období nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti sa budú posudzovať podľa právnej úpravy účinnej v čase, v ktorom boli získané.

K § 293cc
V súlade s uplatnením zásady právnej istoty na právne vzťahy, ktoré vznikli pred nadobudnutím účinnosti tejto novely zákona sa účinky doterajšej právnej úpravy navrhujú predĺžiť na nemocenské dávky a úrazové dávky, na ktoré vznikol nárok do 31. decembra 2011.
5 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mne stále nie je jasné, čo je dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Je to 11 deň PN, alebo začiatok PN? Prvý až desiaty deň PN mám nárok na náhradu príjmu, takže dôvod na ND by mal byť až 11 deň PN. Ale dôvod na dávku je ochorenie, tak ako to je?
Môj názor je ten, že nie je tam napísané nárok na dávku, ale dôvod na dávku, čo je podľa mňa rozdiel. Takže ak niekto ochorie do 31.12.2011, mal by mať ešte nárok na ND z dobrovoľného poistenia, ak mu nárok podľa doterajších predpisov vznikol.
Naposledy upravil Kvaka : 26.09.11 at 14:33 Dôvod: názor
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Kvaka,
ale ak PN vznikne 31.12.2011 a z DNP tak nárok vznikne, lebo PN z DNP od prvého dňa vypláca SP.
7 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Z týchto všelijakých noviel už pomaly začínam byť "nahlavu".
Ak si doteraz platím DNP (momentálne som nezamestnaná), podľa novely by si nezamestnaní nemali platiť DNP. Z toho teda zrejme vyplýva, že ak by som "chcela" uplatniť nemocenské dávky, musela by som byť PN najneskôr 31. 12. 2011. Od 1. 1. 2012 by som sa mala z DNP odhlásiť. Teda, z tohto všetkého mi vyplýva, že ak náhodou ochoriem v roku 2012, nevznikne mi nárok na nemocenské dávky, pretože už nebudem DNP aj napriek tomu, že celý rok 2011 som DNP platila.
Krása ...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Veru Jarmilka,
platíme a figa borová z toho, lebo sa tým odčerpávajú prostriedky SP a nás všetkých. A to že človek roky platí ako farebný tak to už nikto nevidí. Ale ak potrebuje čerpať tak dobre, že človeka neprekolú očami.
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Len neviem pochopiť, prečo by nezamestnaný človek nemal mať nárok na nemocenské dávky? Čo on je iný, vadný? či čo?
Prečo by mali mať nárok len zamestnaní, veď aj ja si platím nemocenské! Ak aj počas evidencie na úrade práce (nedajbože) sa mi niečo stane, čo už ma len vyhodia na smetisko? Nemám už ani nárok na dávky v nezamestnanosti, nebudem mať nárok ani na nemocenské dávky, čo ja nie som občan tejto republiky? Platím si aj dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti, zrejme aj to budem musieť zrušiť, nakoľko aj tam idú zavádzať nejaké zmeny.
Ja by som tiež rada pracovala, ale vie mi niekto povedať, kde?
3 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jarmilka,
minister to odôvodňuje, že PN platená je vlastne náhrada mzdy, no ty mzdu ako nezamestnaná nemáš tak podľa neho nemáš nárok na platenú PN. Šak čo treba ísť kradnúť, ako kradnú oni....
radšej sa nejdem rozčulovať ...
6 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Gabika, máš pravdu ... nemá cenu sa rozčuľovať, lebo niečo sa mi "náhodou" stane, a nedostanem nič ...
Len tak mimochodom, všimli ste si na aktuálnych fotkách pána ministra, ako sa zaokrúhlil? ... ten sa má teraz dobre, skutočne nepotrebuje s takými "chudákmi" ako som ja sa zaoberať ...
čert zober všetkých ...
6 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti


Šak každý pri žľabe ľabe,
i švini ked dáš do válova tak sa nažere i prežere do prasknutia.

Myslím, že toto je typický prípad.
3 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Ste ho vyškolili na Porade a teraz machruje.
1 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Na Porade skolil on nas, ako vyuzit nevedomost vtedajsej vlady. Skoda, ze sa z opacneho tabora este nenasiel nikto, kto by nas skolil teraz. No, ale vsetky zakony este nie su schvalene a mozno sa potom najde nejaky lumen, ktory tomu terajsiemu prejde cez rozum.
2 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Ja som to Tvoje "skolil" bez mäkčeňa (teda školil) čítala fakt ako "skolil".
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Nuz, niekoho skolil bez makcena, niekoho podskolil s makcenom. Aj taki boli, co ich dal na ciernu listinu.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Xanti Pozri príspevok
Kvaka,
ale ak PN vznikne 31.12.2011 a z DNP tak nárok vznikne, lebo PN z DNP od prvého dňa vypláca SP.
No vidíš, aké jednoduché, čo už, to som si neuvedomila, uf, som už do šrotu.
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

rodina1 Pozri príspevok
Z týchto všelijakých noviel už pomaly začínam byť "nahlavu".
Ak si doteraz platím DNP (momentálne som nezamestnaná), podľa novely by si nezamestnaní nemali platiť DNP. Z toho teda zrejme vyplýva, že ak by som "chcela" uplatniť nemocenské dávky, musela by som byť PN najneskôr 31. 12. 2011. Od 1. 1. 2012 by som sa mala z DNP odhlásiť. Teda, z tohto všetkého mi vyplýva, že ak náhodou ochoriem v roku 2012, nevznikne mi nárok na nemocenské dávky, pretože už nebudem DNP aj napriek tomu, že celý rok 2011 som DNP platila.
Krása ...
Keby si bola lepšie čítala pána Mihála na Porade, tak by si vedela, že na PN ku sa chodí vtedy, keď je už nárok vycucnúť zo sociálky maximum, a ten maximu cucať čo nadlhšie. Čo tam riešiš nejaké banality, veď chorí sme z NICH už všetci, okrem NICH, tak odrátaj 270 dní poistenia a ozlomkrky utekaj k doktorovi. Nejakých 20 euráčov naškrabeš. A smajla nedám, lebo sú škaredí od prvého do posledného.
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
... ja by som aj rada, ale zatiaľ nemám diagnózu, ak však do konca roka ten zákon schvália, asi pôjdem k "cvokárovi" (lebo sa z toho všetkého asi už zcvoknem) a potom si pobudnem doma a budem si užívať havaj z maxima ... (pretože ja už mám nárok)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať