Zavrieť

Porady

dohoda o vykonani prace

Viete mi poradit, ako mam zamestnat chlapa na dohodu? Praca je zhruba na mesiac, dotycny je na urade prace a pobera podporu, ktoru mu nechcem ohrozit a ja chcem platit co najmensiu dan. Asi je lepsie ho zamestnat na dohodu o vykonani prace, ze? No dobre, ale kde ho mam ist nahlasit? Na socialku, urad prace a este? Viete mi niekto uplne jednoducho poradit? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    ty ako živnostník musíš ak chceš zamestnávať zamestnanca na základe dohody urobiť toto:

    1. ísť na sociálnu poisťovňu a vypísať registračný list zamestnávateľa a na mieste ti aj pridelia IČZ, ktoré budeš uvádzať pri každom styku so SP a to napr. pri prihlásení zamestnanca, pri mesačnom výkaze, ( pri prihlásení zamestnávateľa treba súčasne prihlásiť aj prvého zamestnanca - toho dohodára, tak maj jeho osobné údaje ako napr. rod. číslo, meno a priezvisko, národnosť, miesto narodenia, bydlisko).

    2. zaregistrovať sa na daňovom úrade ako platiteľ dane zo závislej činnosti (tu stačí aj rukou napísané, že žiadaš o registráciu za platiteľa dane zo závislej činnosti od (dátum od kedy zamestnáš dohodára) a potom kvartálne posielaš prehľad na DÚ

    3. mesačne zamestnancovi počítaš mzdu, si povinný mu dať výplatnú pásku, viesť evidenciu odpracovaných hodín, mesačne zasielaš na SP mesačné výkazy.

    4. ak u teba skončí a ty už neplánuješ zamestnávať nikoho, tak sa potom týmto istým spôsobom poodhlasuješ.

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    potom:

    - štvrťročne posielať na DÚ prehľad o zrazených preddavkov na daň
    - ročne poslať na DÚ hlásenie o zrazených preddavkov na daň

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Vyhlásenie na zdanenie príjmov je presne toto tlačivko http://www.drsr.sk/NS/data/tlaciva/d...asenie2011.rtf
    a znamená po podpise, že brigádnikovi nestiahneš z odmeny 19% daň do sumy 296,6 eur mesačne ( toľko ani nezamestnaný na UP zarobiť nemôže lebo keby zarobil tak ho vyradia s evidencie ).

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    vlado.porada Pozri príspevok
    Viete mi poradit, ako mam zamestnat chlapa na dohodu? Praca je zhruba na mesiac, dotycny je na urade prace a pobera podporu, ktoru mu nechcem ohrozit a ja chcem platit co najmensiu dan. Asi je lepsie ho zamestnat na dohodu o vykonani prace, ze? No dobre, ale kde ho mam ist nahlasit? Na socialku, urad prace a este? Viete mi niekto uplne jednoducho poradit? Dakujem.
    ak je na ÚP - odmena nesmie prekročiť výšku 139,91 €. Ak nemá iného zamestnávateľa, daj podpísať Vyhlásenie k dani. Dohodára nahlásiš na SP, on pred nástupom na výkon práce túto skutočnosť preukáže na ÚP - ináč ho vyradia.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ešte doplním,
    treba aby si bol registrovaný ako zamestnávateľ takže určite prihlášku do SP, a na DU ako zamestnávateľ.

    vlado.porada je offline (nepripojený) vlado.porada

    som Vlado vlado.porada
    O akej registracii hovoris? Totiz, naskytla sa mi moznost väcsej zakazky a nechcem to robit na cierno. Zhruba po mesiaci bude zakazke koniec a co potom? Treba sa potom odhlasit, ci co?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Vlado,
    na základe čoho chceš zamestnávať? Ak nechceš zamestnávať na čierno, tak dohodára musíš prihlásiť na sociálnu poisťovňu. A ako ho prihlásiš ked nebudeš zamestnávateľ?

    Prv musíš na seba vybaviť papiere, a potom môžeš zamestnávať.

    vlado.porada je offline (nepripojený) vlado.porada

    som Vlado vlado.porada
    Dobre. A ako dlho to trva? Su s tym spojene nejake administrativne ukony alebo poplatky?

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    sám sa do toho nepúšťaj,je to veľa papierovačiek. rýchlo bež za účtovníčkou, tá ti všetko vysvetlí

    vlado.porada je offline (nepripojený) vlado.porada

    som Vlado vlado.porada
    Vsetkym velmi pekne dakujem. Je to dost zlozito sa tvariaca problematika, no ja sa nebojim Vdaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.