Zavrieť

Porady

Výživné na dieťa a schopnosť samo sa živiť...

Ahojte... Prečítal som veľa príspevkov z porady na tému "Výživné na dieťa"... a veľa krát sa spomínal termín "je schopné samo sa živiť". A toto je aj náš problém. Na nevlastnú dcéru platí výživné jej otec. Dcéra má 19 rokov, 31.8. ukončila strednú školu, na VŠ nepokračuje. Momentálne je evidovaná na úrade práce a pracuje na dohodu. Od októbra bude absolvovať absolventskú prax v dĺžke troch mesiacov aby mohla podnikať a od 1.1.2012 chce začať podnikať. Keďže teraz pracuje na dohodu, jej otec chce prestať platiť výživné, nakoľko je vraj schopná sama sa živiť. Reálne to samozrejme nie je pravda, ale čo hovorí zákon?
Je schopná sama sa živiť od:
- ukončenia strednej školy?
- prácou vykonávanou na dohodu počas nezamestnanosti?
- nástupom na absolventskú prax?
- vydaním živnostenského listu?
- skutočné dosiahnutými príjmami zo živnosti?
Vopred veľmi pekne ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    V prvom rade si musi otec dietata podat ziadost na sud o zrusenie vyzivneho na dieta,kde uvedie, ze dieta skoncilo skolu a je evidovane na UP a pracuje na dohodu.
    Sud rozhodne na zaklade predlozenych argumentov, ci vyzivne treba platit dalej,alebo nie.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    jozefhorvat Pozri príspevok
    No toto si rád pozriem, lebo mimo výživného na dieťa, mi asi prisúdia aj výživné na matku..., počkám na rady pre Teba a poučím sa.
    O vyzivne na manzelku je tu dost tem, treba len precitat
    napr. http://www.porada.sk/1198523-post8.html

    jozefhorvat je offline (nepripojený) jozefhorvat

    jozefhorvat
    No toto si rád pozriem, lebo mimo výživného na dieťa, mi asi prisúdia aj výživné na matku..., počkám na rady pre Teba a poučím sa.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    schopnost sam sa zivit sa posudzuje individualne, neexistuje na to presna definicia ... ale
    tym ze
    - ukoncila studium na SS a v studiu na VS nepokracuje,
    - je evidovana na urade prace,
    - nema vazny zdravotny problem
    je schopna sama sa zivit
    ak bolo vyzivne urcne rozhodnutim sudu, treba dat na sud navrh na zrusenie vyzivovacej povinnosti a sud ju zrusi
    Ahojte mam syna na ktoreho doteraz platim ma ukoncenu strednu skolu ale nespravil skusky na maturitu.Som este povinny platit?dakujem

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Robert Piatrik Pozri príspevok
    Ahojte mam syna na ktoreho doteraz platim ma ukoncenu strednu skolu ale nespravil skusky na maturitu.Som este povinny platit?dakujem
    Je syn schopny sam sa zivit?
    Je evidovany na UP, pracuje, ma brigadu???

    Mas sudom urcene vyzivne? Poziadal si sud o jeho ukoncenie, kvoli tomu, ze je schopny sam sa zivit?

    toptom je offline (nepripojený) toptom

    toptom
    Čo s výživným, ktoré bolo vyplatené v období, keď už vyplácané nemuselo byť? Ide o to, že odvolací súd zrušil vyživovaciu povinnosť spätne.

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    toptom Pozri príspevok
    Čo s výživným, ktoré bolo vyplatené v období, keď už vyplácané nemuselo byť? Ide o to, že odvolací súd zrušil vyživovaciu povinnosť spätne.
    môžeš žiadať od dieťaťa aby preplatok na výživnom vrátilo.
    To, čo s obľubou ľudia hovoria, že spotrebované výživné sa nevracia je v zákone uvedené len pre maloletých.
    Plnoleté dieťa je povinné peniaze vrátiť. Otázka je, či bude z čoho, a či to budeš hnať až cez exekútora...

    Výživné na dieťa a schopnosť samo sa živiť...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.