Zavrieť

Porady

Zasa na tému automobil v podnikaní

Ak mi blízky rodinný príslušník poskytne auto na podnikanie (t.z ja nie som jeho vlastníkom ani držiteľom, iba užívateľom) aké sú možnosti účtovania výdavkov spojených s používaním auta?

  • Je lepšie zahrnúť auto do majetku firmy (za predpokladu, že vlastník to písomne umožní) alebo ho nechať ako súkromné vozidlo?
* Auto bolo kúpene už dávnejšie, preto odpisy nepripadajú do úvahy

  • Ak automobil nezahrniem do majetku firmy, musím platiť cestnú daň?
  • Ak automobil nezahrniem do majetku firmy, môžem si uplatňovať výdavky za spotrebované PHM + paušál za 1 km alebo si môžem uplatňovať len spotrebované PHM (i keď vlastníkom je rodinný príslušník a auto nie je v majetku firmy)
  • Ak automobil zahrniem do majetku firmy ale nie som jeho vlastníkom, môžem si uplatňovať aj výdavky spojené so servisom a prevádzkou vozidla alebo len paušálnu náhradu?
  • Ako by ste sa rozhodli v tomto prípade?


Vopred ďakujem za vaše návrhy a rady
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

andrej_rv Pozri príspevok
Medzi chcieť a môcť býva často veľmi ďaleko .
V zákone sa píše podľa cien platných v čase ich nákupu. Ak vykážeš cesty so spotrebou povedzme 20 litrov a bloček budeš mať len na 5 litrov, mne z toho logicky vychádza, že si musela ešte aspoň raz tankovať. A bez bločka sa asi ťažko bude dokladovať cena nákupu tých ďalších 15 litrov (aj keď by sa to možno dalo cez nejaké potvrdenie z ČS ). Podľa mňa by litre na bločkoch mali pokrývať minimálne spotrebu na km vykázaných na pracovné cesty. Ale § alebo nejaký odborný výklad som pre podporu svojho názoru zatiaľ nečítal
Andrejko,
napr. natankujem plnú nádrž /samozrejme súkromné vozidlo/ neplánujem nikam cestovať /čo sa týka podnikania/ ...prasknem doklad do koša.....a šups zrazu musím pracovne vycestovať. Vypustím nádrž /najlepšie - do kanála / a natankujem, aby som mala doklad?

Ja viem , že píšem blbosti , ale napr.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Muška Pozri príspevok
...prasknem doklad do koša.....a šups zrazu musím pracovne vycestovať. Vypustím nádrž /najlepšie - do kanála / a natankujem, aby som mala doklad?

Ja viem , že píšem blbosti , ale napr.
Tak si potom v tzv. dôkaznej núdzi. A tá má - ako každý problém - minimálne 2 až viac riešení:
- pracovne vycestuješ, ale cestu nevykážeš. Až potom, ak budeš mať doklad o cene
- stanovíš si v internej smernici, že žiadne doklady použiteľné v daňovom konaní nebudeš práskať v priebehu zdaňovacieho obdobia do koša
- požiadaš blížneho svojho o bloček na inkriminovaný termín
- ako doklad o cene si okopíruješ bloček z iného účtovníctva...atď
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Muška Pozri príspevok
...prasknem doklad do koša...
Ak sa vozidlo využíva na podnikanie ... tak je v záujme podnikateľa neprasknúť ho tam ... no alebo ak tak urobí, tak nech ho teda začne naháňať hneď.

Muši ... je treba jednoducho na to SZCO upozorniť. Účtovníci bloky naháňať veru nepôjdu
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janka,
ma tu oblieva studený pot, lebo keď platilo
ceny v čase použitia - používala som tabuľku zo štatistiky pri súkromných vozidlách /žiadne bloky/. - dúfam, že správne

Od 1.1.2008
ceny v čase nákupu - OK musím mať doklad ...tzn.....extrém...v januári bola tá moja cesta /s plnou nádržou bez dokladu/.....a just som potom už celý rok nikam nechodila a mám doklad o nákupe až z decembra?? - nemvadí.??
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ulejem niečo?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Muška Pozri príspevok
Od 1.1.2008
ceny v čase nákupu - OK musím mať doklad ...tzn.....extrém...v januári bola tá moja cesta /s plnou nádržou bez dokladu/.....a just som potom už celý rok nikam nechodila a mám doklad o nákupe až z decembra?? - nemvadí.??
Nnno ... ak sa SZCO nemôže pozadu stravovať ... nemôže ani pozadu jazdiť.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Denduška.......už len Ty si tu chýbala
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janka, Andrejko, ďakujem Vám za rozhovor, idem volať klientom, nech začnú zbierať bločky po pumpách
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Muška Pozri príspevok
Janka,
ma tu oblieva studený pot, lebo keď platilo
ceny v čase použitia - používala som tabuľku zo štatistiky pri súkromných vozidlách /žiadne bloky/. - dúfam, že správne
Podľa vtedajšieho textu zákona podľa mňa áno. A ak si napr. tankovala deň vopred, alebo si natankovala doplna, jazdila dlhšiu dobu a medzitým sa menila cena PHL, tak správnejšie ako bloček (keďže cena v čase tankovania mohla byť iná ako cena v čase použitia vyžadovaná zákonom).
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Muška Pozri príspevok
idem volať klientom, nech začnú zbierať bločky po pumpách
Máš už 6-týždňové meškanie, tak sa snaž
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

dobrý večer
klient si kupil motorove vozidlo nie na firmu, ale na sukr. osobu. cast hodnoty vozidla zaplatil v hotovosti a na cast vozidla si zobral pozicku, ktoru splaca 24 mesiacov. Na vozidlo zriadili zalozne pravo az do zaplatenia vysky pozicky. klient s tymto vozidlom podnika. ma zaplatenu cestnu dan/osobna preprava osob/
- Ako si moze previest vozidlo na firmu?,aby si mohol uplatniť mesačné splátky ako DUV
za pomoc ďakujem
Anika
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Anik Pozri príspevok
dobrý večer
klient si kupil motorove vozidlo nie na firmu, ale na sukr. osobu. cast hodnoty vozidla zaplatil v hotovosti a na cast vozidla si zobral pozicku, ktoru splaca 24 mesiacov. Na vozidlo zriadili zalozne pravo az do zaplatenia vysky pozicky. klient s tymto vozidlom podnika. ma zaplatenu cestnu dan/osobna preprava osob/
- Ako si moze previest vozidlo na firmu?,aby si mohol uplatniť mesačné splátky ako DUV
za pomoc ďakujem
Anika
Splátky pôžičky sú VNZD. Do VOZD idú odpisy vozidla, ak je zaradené v obchodnom majetku...
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

práve že to vozidlo nieje v obchodnom majetku a zrejme si nemôže uplatniť ani 6,2, iba DzMV na druhý rok a PHM na základe bločka
je na ňom záložné právo a vďaka za snahu
Anika
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Anik Pozri príspevok
práve že to vozidlo nieje v obchodnom majetku a zrejme si nemôže uplatniť ani 6,2, iba DzMV na druhý rok a PHM na základe bločka
je na ňom záložné právo a vďaka za snahu
Anika
Ak je vlastník, tak si môže uplatniť 6,20 + PHM.

Iba ak by bol nájomca /napr. leasing/, alebo ak by auto vložil do obchodného majetku, tak si môže uplatniť PHM /6,20 si nemôže uplatniť/, ale môže si uplatniť všetky ďalšie náklady na auto /voda, oleje, opravy, náhr. diely...../
0 0
klinec1 klinec1

klinec1 je offline (nepripojený) klinec1

Manzelka podnika ako SZCO. Ked kupime nove auto ale v TP budem uvedeny ako majitel ja moze si auto manzela zaradit do podnikania ?
Ak ano ako ?
0 0
Macy32 Macy32

Macy32 je offline (nepripojený) Macy32

Dobrý deň, zaujímalo by ma, ak nemám auto vložené v majetku, ale mám zaplatenú cestnú daň, viem si dávať do výdajov aj položky ako napr. parkovné ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Macy32 Pozri príspevok
Dobrý deň, zaujímalo by ma, ak nemám auto vložené v majetku, ale mám zaplatenú cestnú daň, viem si dávať do výdajov aj položky ako napr. parkovné ?
Keď si vypíšeš cesťák, tak áno, ako nutné vedlajšie výdavky.
0 0
ivana2703 ivana2703

ivana2703 je offline (nepripojený) ivana2703

Chcem sa opýtať, ak živnostník do apríla 2007 používal súkr. vozidlo na podnikateľské účely a v apríli kúpil nové auto - no vtedajšia ekonómka mu poradila dať ho na živnosť - môžem ho akože neuviesť do podnikania a naďalej mu dávať použitie len toho súkromného vozdidla? Vďaka
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ivana2703 Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, ak živnostník do apríla 2007 používal súkr. vozidlo na podnikateľské účely a v apríli kúpil nové auto - no vtedajšia ekonómka mu poradila dať ho na živnosť - môžem ho akože neuviesť do podnikania a naďalej mu dávať použitie len toho súkromného vozdidla? Vďaka
Áno môžeš, ale v tom prípade žiadne iné náklady na to nové auto sa nemôžu účtovať. Zaradenie do majetku je právo a nie povinnosť.
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Ahoj,
chcem sa poradiť, je možné preradiť auto z podnikania do osobného vlastníctva? Môžete ma odporučiť na nejaké opatrenie DÚ, v ktorom to bolo odsúhlasené. Lebo mám informáciu, že pred 2-3 rokmi to nešlo. Vďaka
0 0
Načítať ďalšie