Zavrieť

Porady

Bude nutná pokladňa od roku 2012 pre každého?

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Nevie náhodou niekto či bude nutné mať pokladňu od nového roka? Vraj ak príjímam peniaze v hotovosti už nebudem môcť vystaviť príjímový doklad? Sme výrobná činnosť a vystavujeme len faktúry s úhradou na účerňt alebo v hotovosti na príjmový doklad - samozrejme s dňom splatnosti vždy o deň neskôr ako je faktúra vystavená. Tak nevem teraz , že čo a ako.... treba pokladňu?
Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Našla som len tento článok
http://profit.etrend.sk/archiv-profi...m-odzvana.html
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
truch Pozri príspevok
No neviem. V novele zákona 494/2010 som na šiel iba toto

4. V § 8 odsek 2 znie:
„(2) Pokladničný doklad, ak ide o úhradu faktúry alebo jej časti, nesmie obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. g), h) a j) až l). Doklad podľa § 4 ods. 2 písm. a) ôsmeho bodu označený slovami „NEPLATNÝ DOKLAD“ obsahuje najmenej údaje podľa odseku 1 písm. a) až c) a e) až o) a doklad podľa § 4 ods. 2 písm. a) ôsmeho bodu označený slovom „VKLAD“ obsahuje najmenej údaje podľa odseku 1 písm. a) až c), e), f) a i) a sumu vkladu podľa § 3 ods. 3.“.
Ale v zákone 289/2008 v §3 je toto

(3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.
Prečo by som musel vložiť hotovosť do elektronickej pokladnice? Veď to môžem vložiť priamo na účet. Predsa nebude vláčiť so sebou všade registračnú pokladňu.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
§2Vymedzenie základných pojmov
Na účely tohto zákona sa rozumie
h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,

k) predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba,
Teraz už viem odkiaľ sa inšpiroval Slota. Alebo to bolo naopak? Inšpirácia od Slotu?



"Pán Slota, odkial beriete tolko peňazí? - Z nočného stolíka. - A kto vám ich dáva na nočný stolík? - Moja žena. - A odkial ich má vaša žena? ...- Odo mňa - A vy ich máte odkiaľ ? - Veď vravím, že z nočného stolíka"
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

marjankaj Pozri príspevok


Teraz už viem odkiaľ sa inšpiroval Slota. Alebo to bolo naopak? Inšpirácia od Slotu?



"Pán Slota, odkial beriete tolko peňazí? - Z nočného stolíka. - A kto vám ich dáva na nočný stolík? - Moja žena. - A odkial ich má vaša žena? ...- Odo mňa - A vy ich máte odkiaľ ? - Veď vravím, že z nočného stolíka"
...a nebol to tak náhodou Mečiar? Pokiaľ mi pamäť siahá tak to bolo na margo "Elektry". Slota v tej dobe tiahol tankami na Budapešť, či?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
tictac7 Pozri príspevok
...a nebol to tak náhodou Mečiar? Pokiaľ mi pamäť siahá tak to bolo na margo "Elektry". Slota v tej dobe tiahol tankami na Budapešť, či?
No zrejme sú takí všetci.
Nie ako bežní ľudia, čo musia zarábať obaja manželia.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
truch Pozri príspevok
Citujem

Kto nemusí. Ministerstvo financií upozorňuje, že povinnosť používať registračnú pokladnicu sa nevzťahuje na remeselné práce, ktoré podnikatelia vykonávajú v bytoch, napríklad opravy vody, kúrenia, plynu, elektrospotrebičov, murárske práce, maliarske práce, elektrikárske práce. N. Lohnertová pripomína, že títo podnikatelia si nemusia obstarať pokladnicu, a to bez rozdielu na tom, či tržbu príjmu v hotovosti alebo vystavia faktúru. Sú však povinní vystaviť na prijatú tržbu zákazníkovi príjmový pokladničný doklad.

Tak tieto hrubo vyznačené remeslá do 31.12.2011 mali raj na zemi(čo sa týka čiernych peňazí) a od 1.1.2012 budú pokračovať .........
2 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, keď internetový obchod inkasuje peniaze na pošte prostredníctvom pošt.poukážky v hotovosti, môže to tak ostať alebo je nutné si posielať tieto peniaze keď sa posiela tovar na dobierku na účet?
Ďakujem
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Katrina13 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, keď internetový obchod inkasuje peniaze na pošte prostredníctvom pošt.poukážky v hotovosti, môže to tak ostať alebo je nutné si posielať tieto peniaze keď sa posiela tovar na dobierku na účet?
Ďakujem
ja som asi rok používala tiež tieto poukážky, že mi to vyplácali na pošte v hotovosti. A potom som zistila, že dobierka na účet je lacnejšia. Presné sumy si nepamatam, ale tuším to bolo celkom dosť
1 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Pýtala som sa to na základe toho, či budeme potrebovať ERP, či bude nutné prijatú dobierku šekom nahadzovať do ERP alebo nie, pretože mi sme malinká obec, takže banku mám vo vedľajšom meste, preto je pre mňa výhodnejšie inkasovať dobierku v hotovosti nie na účet len neviem ako to bude s ERP, či je v takomto prípade potrebná?
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

marjankaj:
Ale v zákone 289/2008 v §3 je toto

(3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.


Prečo by som musel vložiť hotovosť do elektronickej pokladnice? Veď to môžem vložiť priamo na účet. Predsa nebude vláčiť so sebou všade registračnú pokladňu.

Hrubo vyznačené sa myslí podľa mňa prevod hotovosti z BU do pokladne. Toto má prebehnúť cez elektronickú pokladňu, kde sa to zaeviduje ako vklad.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Odpoveď na tento príspevok http://www.porada.sk/t176878-p7-bude...ml#post1858727
V zákone 289 o RP v § 3 odst.2 písma) 5 sa uvádza , že na predaj tovaru na dobierku sa RP nevzťahuje.



§ 3


(2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na
a) predaj
5. tovaru na dobierku,
Naposledy upravil Zita5 : 29.09.11 at 05:23
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
aa
marjankaj Pozri príspevok
Teraz sa opýtam takto. Nech neumriem sprostý.
Podľa akého § akého zákona treba úhradu pohľadávky evidovať v ERP? Neviem to nájsť.
Konkrétne v zákone 289 nie je difinovaná úhrada pohľadávky ...ale
§ 2
Vymedzenie základných pojmov
Na účely tohto zákona sa rozumie
§ 2

h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,

Konkrétne to v zákone definované nie je , tak ako to Ty uvádzaš .Ja neviem, prečo im to robilo problém, to tak uviesť aj do zákona o RP .
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Rozalka Pozri príspevok
TU: http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=1924

96.04 Služby týkajúce sa telesnej pohody

Táto trieda zahŕňa:
- činnosti tureckých kúpeľov, sáun a parných kúpeľov, solárií, liečivých kúpeľov, redukčných a zoštíhľovacích salónov, masážnych salónov atď.

Táto trieda vylučuje:
- zdravotnú masáž a terapiu, pozri 86.09
- činnosti klubov zdravia, fitness centier a posilňovní, pozri 93.13
Dakujem velmi pekne, tak potom v prispevku 34 nebola spravna odpoved pre prispevok 33. Plavecky vycvik tiez nespada pod tieto sluzby
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nika.sum Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne, tak potom v prispevku 34 nebola spravna odpoved pre prispevok 33. Plavecky vycvik tiez nespada pod tieto sluzby
a čo tak pozrieť si príspevok č. 24????
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Žabinka Pozri príspevok
marjankaj:
Ale v zákone 289/2008 v §3 je toto

(3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.


Prečo by som musel vložiť hotovosť do elektronickej pokladnice? Veď to môžem vložiť priamo na účet. Predsa nebude vláčiť so sebou všade registračnú pokladňu.

Hrubo vyznačené sa myslí podľa mňa prevod hotovosti z BU do pokladne. Toto má prebehnúť cez elektronickú pokladňu, kde sa to zaeviduje ako vklad.
A ak si vyberiem z účtu hotovosť na osobnú spotrebu, neviem prečo by som ju musel najprv vložiť do ERP?
Veď je tam jasne napísané "Ak vloží hotovosť do ERP" a nie "musí vložiť"
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

marjankaj Pozri príspevok
A ak si vyberiem z účtu hotovosť na osobnú spotrebu, neviem prečo by som ju musel najprv vložiť do ERP?
Veď je tam jasne napísané "Ak vloží hotovosť do ERP" a nie "musí vložiť"
Myslím výber z účtu nie pre osobnú spotrebu, ale dotáciu pokladne. Ale stále rozmýšľam nad slovíčkom ak. Keď mám elektronickú pokladňu na evidenciu tržieb, a "druhú" akože pokladňu na bežné nákupy napr. materiálu do prevádzky, mohla by som hotovosť z účtu vložiť do "druhej" pokladne. Do elektronickej vložím hotovosť len vtedy, keď potrebujem doplniť stav hotovosti napr. na vydávanie zákazníkom.
4 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
presne tak - toto sme už viackrát preberali.
1 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

marjankaj Pozri príspevok
Dáška, ja som to nedal ako návod na obchádzanie evidencie ERP.
Snáď si to nemyslela, že keď si niekto chce niečo kúpiť, tak skočíte za hranice a tam zrealizujete obchod.

Ja by som to riešil podľa toho, či ide o ojedinelú platbu alebo to bude sústavná činnosť. Najskôr bankovým prevodom(prípadne aj vopred). Poplatky budú asi menej ako keby som si mal pre pár euráčov ísť niekde do Prahy.


A ako to majú zavedené v Česku neviem. Treba sa zariadiť aj podľa českých zákonov.
Tak teraz neviem, ci som to dobre pochopila- ak si pride zahranicny odberatel pre tovar na Slovensko a zaroven zaplati v hotovosti, tak doklad z ERP ako uhrada faktury a ak mu ja zaveziem ten tovar do Polska a hned mi zaplati, tak vystavim PPD. Nejde o ojedinele platby, 2x do tyzdna mu vozime tovar my a len raz za cas si pride pre tovar on.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ide o to, aby v priečinku ERP nebolo VIAC peňazí, než "vypľuje" intervalová uzávierka, menej môže byť. Ak teda prinesiem z banky drobné na vydávanie, musím ich tam aj vložiť a niekde v kase zaevidovať. Zaujímavosťou je to, že mi nedávno známy, ktorý kasy predáva povedal, že na to nie je žiaden "pupček", aby som zadala "VKLAD V HOTOVOSTI" - ako to predpisuje zákon. Aspoň v tých, ktoré predáva on.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak ich nemôže mať certifikované. Je rad firiem, ktoré už správne ERP predávajú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať