Zavrieť

Porady

nárok na podporu v nezamestnanosti

ahojte, neviete koľko treba mat odrobene, aby vznikol nárok na podporu v nezamestnanosti?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pacifik667 Pozri príspevok
PN-ka počas doby pracovného pomeru na dobu neurčitú, je táto osoba poistená v nezamestnonosti /PvN/ v dobe práceneschopnosti?
áno, je . Len zamestnávatel za túto dobu nemusí odvádzať poistené. Všetky poistenia nem.,dôch., v nezam. však trvajú. Do potrebných dní PvN sa tieto dni rátajú, ale pri výpočte dávky sa vynímajú, aby neovplyvnili výšku dávky.

Nepredpokladám, že by išlo napr. o PN nad 1rok, t.j. bez nároku na nemocenské.
Naposledy upravil brčko : 20.02.09 at 10:32
0 0
pacifik667 pacifik667

pacifik667 je offline (nepripojený) pacifik667

Pohodový človek
II. prípad: PN-ka v čase poberania dávky v nezamestnanosti je táto osoba poistená v nezamestnonosti /PvN/ v dobe práceneschopnosti? Predpokladám že nie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pacifik667 Pozri príspevok
II. prípad: PN-ka v čase poberania dávky v nezamestnanosti je táto osoba poistená v nezamestnonosti /PvN/ v dobe práceneschopnosti? Predpokladám že nie.
Počas evidencie na úrade práce nie je žiadny uchádzač poistený v nezamestnanosti. Môže sa prihlásiť ako DPO na platenie poistenia v nezamestnanosti v soc.poisťovni.
0 0
pacifik667 pacifik667

pacifik667 je offline (nepripojený) pacifik667

Pohodový človek
Počas evidencie na úrade práce nie je žiadny uchádzač poistený v nezamestnanosti. Môže sa prihlásiť ako DPO na platenie poistenia v nezamestnanosti v soc.poisťovni.

Aká výška je DPO na platenie poistenia v nezamestnanosti v soc.poisťovni?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pacifik667 Pozri príspevok
Počas evidencie na úrade práce nie je žiadny uchádzač poistený v nezamestnanosti. Môže sa prihlásiť ako DPO na platenie poistenia v nezamestnanosti v soc.poisťovni.

Aká výška je DPO na platenie poistenia v nezamestnanosti v soc.poisťovni?
dobrovolne poist.v nezam. je 2% z vymer.základu.
VZ je t.č. najmenej minimálna mzda 295,5eur a najviac z vz cca 80584,-Sk (maxim. plati do 30.6.09), teda teraz už v eur.

No ale poistený musíš byť minimálne 3 resp. v prípade ak v posledných 4-och rokoch si mal PP len na dobu určitú, tak 2roky v posledných štyroch. A žiadne z týchto období už nesmelo byť započítané na nárok na poberanie dávky v nezamestnanosti!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brčko Pozri príspevok
dobrovolne poist.v nezam. je 2% z vymer.základu.
VZ je t.č. najmenej minimálna mzda 295,5eur a najviac z vz cca 80584,-Sk (maxim. plati do 30.6.09), teda teraz už v eur. Ale ak ide niekomu o využiteľný VZ pre účely maximalizovania dávky v nezamestnanosti, tak treba platiť iba z 2006,17 €, poistné je 40,1 €. To samozrejme do 30.06.2009, potom sa bude táto suma meniť.

No ale poistený musíš byť minimálne 3 resp. v prípade ak v posledných 4-och rokoch si mal PP len na dobu určitú, tak 2roky v posledných štyroch. A žiadne z týchto období už nesmelo byť započítané na nárok na poberanie dávky v nezamestnanosti!
S ostatným samozrejme súhlasím.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ajobs, môžem sa spýtať, prečo tých 2006,17eur? Asi som niečo nemostrehla? žeby platil nejaký strop pre dávku? tak to som zvedavá na podrobnejšie info!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tóno, max. VZ na poistenie v nez. je predsa 2674,90 €, do 30.6.2009.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jozef Mihál Pozri príspevok
Tóno, max. VZ na poistenie v nez. je predsa 2674,90 €, do 30.6.2009.
Áno, maximálny VZ na poistenie v nezamestnanosti je síce horeuvedená suma, ale využiť na maximálnu podporu je možné iba trojnásobok všeobecného vymeriavacieho základu v podiele s číslom 365 (kalendárny rok). A preto je táto suma "iba" 2006,17 €...§ 108, odsek 4 a 5 zákona o sociálnom poistení. Toto platí od 1.1.2008.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajobs Pozri príspevok
Áno, maximálny VZ na poistenie v nezamestnanosti je síce horeuvedená suma, ale využiť na maximálnu podporu je možné iba trojnásobok všeobecného vymeriavacieho základu v podiele s číslom 365 (kalendárny rok). A preto je táto suma "iba" 2006,17 €...§ 108, odsek 4 a 5 zákona o sociálnom poistení. Toto platí od 1.1.2008.
Aha, fajn, maximálny odvod poistného na poistenie v nezam. na mesiac je teda 4-násobok jednej dvanástiny všeobec.vym.základu,...
no dávku vyplatia najviac z DVZ vyrátaného 3-násobku vymer.základu a čísla 365.

Takže ak by sme chceli byť maximalisti v dávke a minimalisti vo výdajoch, tak treba kalkulovať:
- či už sme platili nejaké PvN pred dobrovolným prihlásením na PvN (ak bolo nižšie, oplatí sa aj z vyššieho VZ ako uvádzaš),
- z akého obdobia sa nám dávka bude rátať (či vôbec sa bude z toho, čo sme platili rátať dávka, lebo dávka sa ráta z obd. bud 2 alebo 3roky pred zaevidovaním, nie 4roky) a
- aký asi bude v čase výpočtu dávky všeob.vymer. základ, z ktorého sa určí max. dávka.

no to je len teoria, to by sme si museli založiť "živnosť" na uchádzača o zamestnanie
Naposledy upravil brčko : 25.02.09 at 08:58
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brčko Pozri príspevok
Aha, fajn, maximálny odvod poistného na poistenie v nezam. na mesiac je teda 4-násobok jednej dvanástiny všeobec.vym.základu,...
no dávku vyplatia najviac z DVZ vyrátaného 3-násobku vymer.základu a čísla 365.

Takže ak by sme chceli byť maximalisti v dávke a minimalisti vo výdajoch, tak treba kalkulovať:
- či už sme platili nejaké PvN pred dobrovolným prihlásením na PvN (ak bolo nižšie, oplatí sa aj z vyššieho VZ ako uvádzaš),
- z akého obdobia sa nám dávka bude rátať (či vôbec sa bude z toho, čo sme platili rátať dávka, lebo dávka sa ráta z obd. bud 2 alebo 3roky pred zaevidovaním, nie 4roky) a
- aký asi bude v čase výpočtu dávky všeob.vymer. základ, z ktorého sa určí max. dávka.

no to je len teoria, to by sme si museli založiť "živnosť" na uchádzača o zamestnanie
No to sa všetko dá urobiť, iba na dávku treba čakať dlhší čas. Veľmi výhodné to je pre ženy s deťmi na rodičovskej dovolenke, ktorá je spravidla do 3 rokov veku dieťaťa. Ak sa všetko dobre naplánuje, a ešte sa to skombinuje s obdobím poberania napr. nemocenského z DNP (kedy sa ani dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti neplatí), je reálny výnos z dávky v nezamestnanosti cca 800-850 %.
Nie je to teória, to sú čísla z praxe.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajobs Pozri príspevok
No to sa všetko dá urobiť, iba na dávku treba čakať dlhší čas. Veľmi výhodné to je pre ženy s deťmi na rodičovskej dovolenke, ktorá je spravidla do 3 rokov veku dieťaťa. Ak sa všetko dobre naplánuje, a ešte sa to skombinuje s obdobím poberania napr. nemocenského z DNP (kedy sa ani dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti neplatí), je reálny výnos z dávky v nezamestnanosti cca 800-850 %.
Nie je to teória, to sú čísla z praxe.
rozumiem ajobs,
prepáč, s tou teoriou som sa zle vyjadrila (nemyslela som tým, že to nefunguje), myslela som tým a aj tou živnosťou, že to by si musel človek to evidovanie vyslovene "plánovať". No hlavne v tejto dobe máš pravdu, asi viac ludí a hlavne mamičiek by mohlo využiť túto možnosť. Hlavne tam, kde je vysoká nezamestnanosť nie je nad čím rozmýšlať.

Sama teraz nad dobrovnolným PvN rozmýšlam (vo vhodnej kombinácii s DNP). Môj malý bude mať 3roky v oktobri, snád ho zoberú do škôlky a v tom istom roku bude nastupovať aj dcera do školy. No skôr si myslím, že budem musieť hladať prácu skôr, aj ked si to reálne zatial neviem predstaviť začať robiť, zároven škola a škôlka. To bude zaberák. Lebo evidovanie na UPSvar ma dosť odrádza, neviem si predstaviť tam chodiť napr. 2mesiace. Na druhej strane sa tomu asi nevyhnem, lebo nebude sranda si hladať prácu po tolkých rokoch doma, ako matka dvoch malých detí s manželom pracujúcim na smeny t.j. prácu s vhodným začiatkom a koncom prac.doby. TAkže dochádzanie do Ba nehrozí. Najlepšie by asi bolo v štátnej inštitúcii aspon na začiatok. No tam miesta tiež nerastú.

NO a neviete, ako je to s potvrdením pre UPSVaR, ked firma zanikne (je v konkurze). Aby toto pre mna ešte nebol zádrhel. Dať si to pre istotu potvrdiť už teraz na terajšie tlačivo, ak ked to bude až o cca 3roky?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok

...
Sama teraz nad dobrovnolným PvN rozmýšlam (vo vhodnej kombinácii s DNP). Môj malý ..........
mala si sa tak deň pred nástupom na materskú prihlásiť na PvN ... som si myslela, že si tak spravila
Doba by ti bežala ... poistné by si neplatila (teda za ten jeden deň) ... po skončení materskej by si sa mohla aj odhlásiť (prípadne ešte pár dní nechať)... a už by si mala pol roka poistenia bez nákladov. ... A stále to ešte môžeš urobiť zajtra - vlastne v piatok. A mať to poistenie v rôznych intervaloch ... samozrejme, aby boli dodržané podmienky, vhodne zvolený VZ .... a hlavne využiť obdobia poberania nemocenských dávok
Napr sa môže stať, že sa potom neskôr zamestnáš len na 2-3 mesiace (nejaké zastupovanie) .... a môže ti po skončení vyjsť slušná dávka (bez toho DPvN by žiadna dávka nebola)
Naposledy upravil Katy a R : 25.02.09 at 21:58
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

brčko Pozri príspevok
NO a neviete, ako je to s potvrdením pre UPSVaR, ked firma zanikne (je v konkurze). Aby toto pre mna ešte nebol zádrhel. Dať si to pre istotu potvrdiť už teraz na terajšie tlačivo, ak ked to bude až o cca 3roky?
jednoznačne teraz si daj potvrdiť tlačivo, inak sa k nemu a k potrebným údajom v ňom nemusíš v budúcnosti dostať.
0 0
pacifik667 pacifik667

pacifik667 je offline (nepripojený) pacifik667

Pohodový človek
Ked som 20 dní prepustený a poberám dávku v nezamestnanosti a idem na PN, má význam že bi som si dobrovolne platil PvN pred začatím PN? Vysvetlite podrobnosti.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Katy a R Pozri príspevok
mala si sa tak deň pred nástupom na materskú prihlásiť na PvN ... som si myslela, že si tak spravila
Doba by ti bežala ... poistné by si neplatila (teda za ten jeden deň) ... po skončení materskej by si sa mohla aj odhlásiť (prípadne ešte pár dní nechať)... a už by si mala pol roka poistenia bez nákladov. Katy, som ešte stále poistená v nezamestnanosti ako zamestnanec na MD, no a tieto dni mi zarátajú len raz... A stále to ešte môžeš urobiť zajtra - vlastne v piatok. A mať to poistenie v rôznych intervaloch ... samozrejme, aby boli dodržané podmienky, vhodne zvolený VZ .... a hlavne využiť obdobia poberania nemocenských dávok chcem sa poistiť z DNP na minimum v časoch jarných (malá bývala doteraz každý rok dosť chorá, no chvalabohu teraz sa drží (tuk,tuk, tuk), no a radšej nech to tak aj ostane, no a súčasne aj dobrovnolne PvN (ešte uvidím z akého VZ)
Napr sa môže stať, že sa potom neskôr zamestnáš len na 2-3 mesiace (nejaké zastupovanie) .... a môže ti po skončení vyjsť slušná dávka (bez toho DPvN by žiadna dávka nebola)

Katy, presne toto sme zrealizovali pre lepšiu materskú so známou a vzhladom na to, že je nezamestnaná, navrhovala som jej to PvN aspon z VZ 10000,-, lebo už po 1mesiaci na UP sa jej zaplatené poistné vráti. Jej stačilo platiť 2roky, vdaka PP na 5kal.dní. Presne ako píšeš, bolo to zastupovanie na dobu určitú. No musela sa prihlásiť na dobr.PvN najneskôr, ked malo dieťa 1rok, no nepoistila sa. Ale to je každého vec, či tak spraví.

vzhladom na to, že mne trvá PP na dobu neurčitú, tak potrebujem 3roky PvN.


Štatistiku som si už robila dávnejšie
V posledných štyroch rokoch pred predpokladaným termínom zaregistrovania na UP (den po dovršení 3-och rokov dieťaťa) je spolu 1461dní, z toho musím byť PvN aspon 1095dní (3roky x 365dní).
Z toho:
Od začiatku sledovaného obdobia do ukončenia MD, čo je 534dní, budem mať
- dní PvN splnených 456dní (je to obdobie MD, PN, OčR do 10dní, čerpania dovolenky a faktickej práce) a
- 78dní som mala bez PvN (NV, očr od 11-teho dna, prvá RD).

Odo dna po ukončení MD do dna pred zaregistrovaním ostáva ešte 927dní, z ktorých
- musím byť ešte aspon 639dní PvN (teda cca 21mesiacov) a
- 288dní (necelých 9 a pol mesiaca) môžem vynechať.

snád sa niekto priučí a lepšie to takto pochopí

A dakujem Vám za rady

No a v odbobí, z ktorého sa ráta dávka t.j. v posledných troch rokoch pred zaevidovaním, zatial nemám žiadny vym.základ, lebo je to vlastne obdobie od narodenia dieťaťa a to čerpem MD. Toto obdobie sa z výpočtov vylučuje.
Naposledy upravil brčko : 26.02.09 at 17:44
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brčko Pozri príspevok
Katy, presne toto sme zrealizovali pre lepšiu materskú so známou a vzhladom na to, že je nezamestnaná, navrhovala som jej to PvN aspon z VZ 10000,-, lebo už po 1mesiaci na UP sa jej zaplatené poistné vráti. Jej stačilo platiť 2roky, vdaka PP na 5kal.dní. Presne ako píšeš, bolo to zastupovanie na dobu určitú. No musela sa prihlásiť na dobr.PvN najneskôr, ked malo dieťa 1rok, no nepoistila sa. Ale to je každého vec, či tak spraví.

vzhladom na to, že mne trvá PP na dobu neurčitú, tak potrebujem 3roky PvN.

Štatistiku som si už robila dávnejšie
V posledných štyroch rokoch pred predpokladaným termínom zaregistrovania na UP (den po dovršení 3-och rokov dieťaťa) je spolu 1461dní, z toho musím byť PvN aspon 1095dní (3roky x 365dní).
Z toho:
Od začiatku sledovaného obdobia do ukončenia MD, čo je 534dní, budem mať
- dní PvN splnených 456dní (je to obdobie MD, PN, OčR do 10dní, čerpania dovolenky a faktickej práce) a
- 78dní som mala bez PvN (NV, očr od 11-teho dna, prvá RD).

Odo dna po ukončení MD do dna pred zaregistrovaním ostáva ešte 927dní, z ktorých
- musím byť ešte aspon 639dní PvN (teda cca 21mesiacov) a
- 288dní (necelých 9 a pol mesiaca) môžem vynechať.

snád sa niekto priučí a lepšie to takto pochopí

A dakujem Vám za rady

No a v odbobí, z ktorého sa ráta dávka t.j. v posledných troch rokoch pred zaevidovaním, zatial nemám žiadny vym.základ, lebo je to vlastne obdobie od narodenia dieťaťa a to čerpem MD. Toto obdobie sa z výpočtov vylučuje.
Gabi, asi ťa nepoteším, ale počas rodičovskej dovolenky (aj keď pracovný pomer trvá) sa ti poistenie v nezamestnanosti prerušuje v zmysle § 26, ods.1, písmeno e) zákona o sociálnom poistení. Takže s tými dňami nemôžeš počítať pri kalkulácii celkovej doby poistenia v nezamestnanosti.
Ale prihlás sa na DPvN z maxima, a ušetri na poistnom napr. čerpaním nemocenského alebo ošetrovného.
0 0
brutailka brutailka

brutailka je offline (nepripojený) brutailka

od r.2000 som bola zamestnaná a v r.2007 som nastúpila na MD, žiadne poistenie neplatím/ až teraz o nom čítam prvý krát/, to znamená, že ak mi MD v r.2010 skončí a dostanem výpoved, tak nemám nárok na podporu v nezamestnanosti?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brutailka Pozri príspevok
od r.2000 som bola zamestnaná a v r.2007 som nastúpila na MD, žiadne poistenie neplatím/ až teraz o nom čítam prvý krát/, to znamená, že ak mi MD v r.2010 skončí a dostanem výpoved, tak nemám nárok na podporu v nezamestnanosti?
Presne tak.
0 0
brutailka brutailka

brutailka je offline (nepripojený) brutailka

Tak, dakujem pekne, škoda, že som o tom nevedela skôr, určite by som si to bola platila,len stačilo, aby ma na to niekto upozornil.Nabudúce budem múdrejšia, len dúfam, že dovtedy zasa nezmenia zákon.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať