Zavrieť

Porady

Sklady v JU

Ahojte poraďáci, chcem sa znovu opýtať na účtovanie skladov v JÚ. Môže sa tovar ktorý sa nakúpi a dá na sklad zaúčtovať len jednou sumou, t.j. celú faktúru jednou sumou /nie každú položku z faktúry zvlášť/ a potom keď sa tovar predáva, tak účtovať zase jednou sumou predaj tovaru/tržby/. Napr. nakúpim tovar v hodnote 100€ a na sklade mám v hodnote 2000 €, tak dokopy mám stav tovaru 2100 € a potom mám predaj daného tovaru jeden deň za 100 €, tak si to odrátam a budem mať 2100-100 stav na sklad, atď...
Prosím poraďte začiatočníčke, ak viete a máte trochu času

Vďaka
Usporiadat
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Posúvam.
Prosím Vás, poradíte mi v príspevku vyššie? Vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Zdravím Vás, prosím Vás o radu. Nakúpili sme materiál z Čiech na dobierku. Faktúru som zaevidovala do záväzkov a prepočítala som ju kurzom platným ku dňu, ktorý predchádza dňu vyhotovenia faktúry.( dúfam, že správne). Takže došlá fa. za materiál je v sume cca. 315 Eur. Ale dobierku sme uhradili v sume 324 Eur. V akej cene mám prijať materiál na sklad? Myslím si, že v cene v akej sme to uhradili, ale pre istotu sa pýtam. Vďaka.
Prosíím, nikto mi neporadí? :-(
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Zdravím Vás, prosím Vás o radu. Nakúpili sme materiál z Čiech na dobierku. Faktúru som zaevidovala do záväzkov a prepočítala som ju kurzom platným ku dňu, ktorý predchádza dňu vyhotovenia faktúry.( dúfam, že správne). Takže došlá fa. za materiál je v sume cca. 315 Eur. Ale dobierku sme uhradili v sume 324 Eur. V akej cene mám prijať materiál na sklad? Myslím si, že v cene v akej sme to uhradili, ale pre istotu sa pýtam. Vďaka.
Neverím, že nikto mi nevie poradiť. Prosím Vás o to.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zákon o účtovnictve

§ 25


(1) Z jednotlivých zložiek majetku a záväzkov, ak tento zákon neustanovuje inak, sa oceňuje

a) obstarávacou cenou
1. hmotný majetok s výnimkou hmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
2. zásoby s výnimkou zásob vytvorených vlastnou činnosťou,
3. podiely na základnom imaní obchodných spoločností, cenné papiere a deriváty,
4. pohľadávky pri odplatnom nadobudnutí alebo pohľadávky nadobudnuté vkladom35) do základného imania,
5. nehmotný majetok s výnimkou nehmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
6. záväzky pri ich prevzatí,

§25
(6) Na účely tohto zákona sa rozumie
a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním,
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Dobrý deň!
chcem sa spýtať, či je možné vyradiť tovar zo skladu (lesný traktor), kúpený v roku 2008 do používania na živnosť. Bol kúpený na predaj a keďže sa nepredal, majiteľ ho potrebuje na prácu.
Môžem ho vyradiť iba výdajkou, alebo akým spôsobom?
ĎakujeM
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

môj názor....
stačí preúčtovať medzi tovarom a HIM? (podľa ceny traktora) a ten traktor (ak bude HIM) zaradiť na kartu majetku.....
z toho preúčtovania vyplýva, že sumu napr. 2000 ponížite tovar a 2000 € sumu budete odpisovať ...(1. či 2. odp. skupina ? nechce sa mi listovať v zákone) , zaplatiť poistné (PZP)??? a čo s prípadnou ŠPZ???? to netuším....
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Mila123 Pozri príspevok
môj názor....
stačí preúčtovať medzi tovarom a HIM? (podľa ceny traktora) a ten traktor (ak bude HIM) zaradiť na kartu majetku.....
z toho preúčtovania vyplýva, že sumu napr. 2000 ponížite tovar a 2000 € sumu budete odpisovať ...(1. či 2. odp. skupina ? nechce sa mi listovať v zákone) , zaplatiť poistné (PZP)??? a čo s prípadnou ŠPZ???? to netuším....
PZP sa platí, každý rok, a ŠPZ je napísaná na firmu...
treba k tomu nejaký protokol, alebo niečo, že sa preradzuje?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

monik111 Pozri príspevok
PZP sa platí, každý rok, a ŠPZ je napísaná na firmu...
treba k tomu nejaký protokol, alebo niečo, že sa preradzuje?
ja ten traktor beriem tak, že ste hu kúpili ako tovar......prečo uhrádzate PZP a ŠPZ má ????
jedine, že traktor nebol nový????
a aký protokol???? nejaký ID (účtujte to na konci roka) s popisom, prečo ste ho z tovaru do majetku preradili.....
PZP bola nákladová položka????
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Mila123 Pozri príspevok
ja ten traktor beriem tak, že ste hu kúpili ako tovar......prečo uhrádzate PZP a ŠPZ má ????
jedine, že traktor nebol nový????
a aký protokol???? nejaký ID (účtujte to na konci roka) s popisom, prečo ste ho z tovaru do majetku preradili.....
PZP bola nákladová položka????
áno bol kupovaný ako starší a pri prepise je povinná PZP ale nebola účtovaná ako nákladová položka. Zatiaľ sme ho nepreradili, ale iba chceme tak sa pýtam, lebo načo kupovať iný keď tento je.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

monik111 Pozri príspevok
áno bol kupovaný ako starší a pri prepise je povinná PZP ale nebola účtovaná ako nákladová položka. Zatiaľ sme ho nepreradili, ale iba chceme tak sa pýtam, lebo načo kupovať iný keď tento je.
v pohode...iba som si myslela, že ste ho nový kúpili....preto ma prekvapila ŠPZ i PZP.....je to ok....
počkaj si na iný názor, ale myslím, si že sa nemýlim, tak by to malo byť....
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Mila123 Pozri príspevok
v pohode...iba som si myslela, že ste ho nový kúpili....preto ma prekvapila ŠPZ i PZP.....je to ok....
počkaj si na iný názor, ale myslím, si že sa nemýlim, tak by to malo byť....
Ďakujem Mila123 za odpovede, prajem prijemný večer
Monika
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nápodobne....
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý večer, veľmi pekne Vás prosím o radu. Firma JU vedie sklad. Príjemky a výdajky už máme urobené, stačí ich už len vytlačiť. Keďže sklad robím prvý rok, neviem, ako mám ďalej postupovať. Ak ich všetky vytlačím, kam ich mám založiť? A ako sa správne účtuje sklad? Účtujem v alfe. Ďakujem pekne.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

výdajky a príjemky robíš na základe asi faktúr (vydaných i prijatých), u nás sa robí tak sklad, že jedna príjemka sa pripne spolu s došlou fa.......a výdajka sa pripne spolu s vydanou fa......

urobí sa inventarizácia, skladové zásoby sa porovnajú, vyčíslia sa rozdiely (ak sú v norme sa zaúčtujú) následne sa opravia stavy na kartách , urobí sa prenos do ďalšieho roka a v novom roku to isté......
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Mila123 Pozri príspevok
výdajky a príjemky robíš na základe asi faktúr (vydaných i prijatých), u nás sa robí tak sklad, že jedna príjemka sa pripne spolu s došlou fa.......a výdajka sa pripne spolu s vydanou fa......

urobí sa inventarizácia, skladové zásoby sa porovnajú, vyčíslia sa rozdiely (ak sú v norme sa zaúčtujú) následne sa opravia stavy na kartách , urobí sa prenos do ďalšieho roka a v novom roku to isté......
Vďaka, a ako sa zaúčtujú zásoby? To jedným zápisom? Jednou sumou, alebo nejako sa členia? Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nákupom, resp. zaplatením fa ich dostávaš do nákladov....
a ešte raz k inventarizácií....do zoznamu inventarizácie sa má dostať iba taký tovar, kt. je zaplatený (JU).......
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Mila123 Pozri príspevok
nákupom, resp. zaplatením fa ich dostávaš do nákladov....
a ešte raz k inventarizácií....do zoznamu inventarizácie sa má dostať iba taký tovar, kt. je zaplatený (JU).......
Takže aby som v tom mala jasno. Keď si vytlačím všetky príjemky a výdajky, poprikladám ich k došlým a vystaveným faktúram a urobí sa inventarizácia. A ďalej? Čo so zásobami na sklade? Nepovyšuje sa o ne ZD? Či to len vtedy, ak ukončuje živnosť? Asi mám v tom chaos. Diki.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Mila123 Pozri príspevok
nákupom, resp. zaplatením fa ich dostávaš do nákladov....
a ešte raz k inventarizácií....do zoznamu inventarizácie sa má dostať iba taký tovar, kt. je zaplatený (JU).......
....ešte ma napadlo, že čo s tovarom, ktorý sme ešte neuhradili a máme ho na sklade.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nie, so základom dane nič nerobíš ak pokračujete ďalej v podnikaní.......nemáte škodu či manko, krádež popr. ste niečo nedarovali a pod.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

tovar, kt. je na sklade a je neuhradený nemá byť na inventarizácií......opravila by sa inventúra, ku kolónke pozn. by som dopísala, že fa nie je uhradená.....

budete mať ale aj taký prípad, že fa nie je uhradená a tovar je už predaný.....

výdajky a prevodky sa robia bez ohľadu na zaplatenie....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať