Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Natalia Š Pozri príspevok
Timety13, str. 20 sa pýta:
"Ahojte!
Chcely by som sa od Vás opýtať, či som dobre pochopila chystajúce zmeny, týkajuje sa DNP.
Som nezamestnaná, takže povinne nie som poistená. Plánujem sa otehotniť. Ešte som nechcela, ale ak bude treba, aby som ešte neaké peňiažky dostala, tak ideme na to.
Zmena zákona hovorí, že od 1. februára bude možné využiť balík komplexného sociálneho poistenia na všetky sociálne udalosti kryté sociálnym poistením, ktorými sú choroba, staroba, smrť a nezamestnanosť. V prípade záujmu o komplexné dobrovoľné poistenie tak budú dobrovoľne poistení nemocensky, dôchodkovo aj v nezamestnanosti.
ALE!!! Je aj výnimka... Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky.
Takže, mojou otázkou je: Oplatí sa mi dobrovoľne pripoistiť od 1. decembra 2011 z maximálnej sumy? Potom by mi 270 dni skončilo 2. septembra 2012. A potom by som rodila napr. v novembri. Alebo kedy by som mala rodiť, aby som dostala maximalne materské?
Dakujem vopred za Vaše odpovede"



Dobry deň,
presne toto by zaujimalo aj mňa, prebrazdila som celu debatu a priznam sa, ze sa tu stracam. Ďakujem za ochotu poradiť. Natalia
áno je to tak, ak si ešte nebola, resp. bola ale za posledné 2 roky nemáš splnenú podmienku 270 dní, prihlás sa na DNP z VZ max. a potom by si mala otehotnieť.....máš po ukončení 270 dní, pri tehotenstve ochr. dobu 8 mesiacov v prípade, že ti nevznikne žiadne iné nové poistenie.......môžeš čerpať dávky NP.....
0 0
Lululienka Lululienka

Lululienka je offline (nepripojený) Lululienka

Ahojte...
Chystam sa na matersku uz koncom roku 2012 alebo zaciatkom roka 2013 a chcela som vyuzit este vyhody dobrovolneho nemocneskeho poistenia. Ak by som si ho zacala platit uz teraz v 12/2011, prípadne 1/2012 ako to bude u mna priebiehat?
Budu mi vyhody (ake boli doteraz) platit, alebo nie?
Vie mi niekto poradit ci sa mi oplati este nieco vybavovat?
Dakujem za odpoved. Lu
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ty si zadala tú istú otázku dvakrát?????
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mila123 Pozri príspevok
ty si zadala tú istú otázku dvakrát?????
A prečo by nie, šak namiesto čítania a pýtania sa na konkretne veci, žiada technicky o radu na mieru. Tak prečo by tu otázku nezdala aj 15krát aby si ju niekto všimol
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Xanti, svätá pravda.....odpoveď nájde , včera som dala asi 10 odpovedí jej typu......nechce sa im ani čítať.......o rozmýšľaní ani nehovorím......(nechcem urážať...)
0 0
Lululienka Lululienka

Lululienka je offline (nepripojený) Lululienka

neviem ako to tu chodi, tak som ju zadala 2x, pre istou...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Lululienka Pozri príspevok
neviem ako to tu chodi, tak som ju zadala 2x, pre istou...
už si sa dočítala k správnej odpovedi....???
0 0
Lululienka Lululienka

Lululienka je offline (nepripojený) Lululienka

Dakujem, link som si prestudovala, ale nie som si 100% ista ci tomu rozumiem :-( Odpoved, som vsak zadala ku druhemu komentu...
0 0
kroka kroka

kroka je offline (nepripojený) kroka

dobry den, z toho co tu bolo doteraz pisane som pochopila (dufam ze dobre), ze sa este da zacat platit DNP v 12/2011 podla zatial aktualneho zakona... ale co v pripade ze sa este v decembri pripoistim, ale nepodari sa mi otehotniet do 31.1.2012? ako to bude potom, kedze ochranna lehota plati len pre tehotne? (p.s. som zamestnana viac ako 3 roky, dnp som nikdy neplatila) dakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

kroka Pozri príspevok
dobry den, z toho co tu bolo doteraz pisane som pochopila (dufam ze dobre), ze sa este da zacat platit DNP v 12/2011 podla zatial aktualneho zakona... ale co v pripade ze sa este v decembri pripoistim, ale nepodari sa mi otehotniet do 31.1.2012? ako to bude potom, kedze ochranna lehota plati len pre tehotne? (p.s. som zamestnana viac ako 3 roky, dnp som nikdy neplatila) dakujem
na otehotnenie máš predsa 270 dní.....
0 0
kroka kroka

kroka je offline (nepripojený) kroka

Mila123 Pozri príspevok
na otehotnenie máš predsa 270 dní.....
dakujem, trochu by som ale spresnila otazku: podla noveho zakona bude dobrovoľne nemocensky poistená osoba najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia. Co v pripade ze nastup na matersku sa podari az neskor ako tych 270 dni? Zaujima ma to obdobie po uplynuti 270 dni a pred nastupom na matersku... lebo tipujem, ze to poistenie treba platit az do nastupu na matersku. Ako to teda bude s platenim po 270 dnoch a v akej vyske?Este posledna otazka: ak zacnem v decembri platit tu najvyssiu sumu (cca 50 eur), tato vyska ostane aj po 1.2.2012, alebo sa bude musiet zvysit (balik NP+PvN+DP)?diky moc
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

kroka Pozri príspevok
dakujem, trochu by som ale spresnila otazku: podla noveho zakona bude dobrovoľne nemocensky poistená osoba najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia. Co v pripade ze nastup na matersku sa podari az neskor ako tych 270 dni? Zaujima ma to obdobie po uplynuti 270 dni a pred nastupom na matersku... lebo tipujem, ze to poistenie treba platit az do nastupu na matersku. Ako to teda bude s platenim po 270 dnoch a v akej vyske?Este posledna otazka: ak zacnem v decembri platit tu najvyssiu sumu (cca 50 eur), tato vyska ostane aj po 1.2.2012, alebo sa bude musiet zvysit (balik NP+PvN+DP)?diky moc
Pozri príspevok od brčko č. 294, je tam odkaz, pripájam pre lenivších hľadať, keď prečítaš, budeš rozumieť a nájdeš odpovede, aj ochrannú dobu. http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011...e-v-roku-2012/
3 0
mirox75 mirox75

mirox75 je offline (nepripojený) mirox75

Žena
"Ahojte!
Chceli by som sa Vás opýtať.
Manželka je tehotná doktor ju vypísal na rizikové v 3 mesiaci. Dobrovoľné nemocenské poistenie platí zo sumy 900 eur od marca 2009, ako dlho bude dostavať PN a potom materskú s tej sumy ,mame v tom miš maš.

Ďakujeme Vám za Vaše odpovede.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

práceneschopná bude do kedy ju lekár uzná, najdlhšie však do MD, nemusí si počas poberania dávol nem. poistenia uhrádzať poistné......
a MD jej bude vyplácaná z VZ za rok 2011 (na MD pôjde v r. 2012) v ochr. dobe, kt. je pre ňu 8 mesiacov.....
k 31 01 2012 jej bude zrušené DNP zo zákona, pre ňu to nič neznamená......
4 0
mirox75 mirox75

mirox75 je offline (nepripojený) mirox75

Žena
Ďakujem velmi pekne.
0 0
Monique1 Monique1

Monique1 je offline (nepripojený) Monique1

Ja sa potrebujem dozvediet nieco konkretne o PN...
Platim si DNP od 29.3.2010, bola som v obdobi 1.2.2011-30.6.2011 na PN, planujem operaciu, prip. este liecenie, tak by som sla na PN v r.2012, len neviem ci musim dodrzat lehotu 26 tyzdnov, aby sa mi nepriratala nova PN ku starej... vie mi niekto odpovedat...?! vdaka...
Naposledy upravil Monique1 : 13.12.11 at 18:19
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

chceš si upraviť výšku VZ? alebo ako si to myslela, aby sa ti nepripočítala stará k novej?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Monique1 Pozri príspevok
Ja sa potrebujem dozvediet nieco konkretne o PN...
Platim si DNP od 29.3.2010, bola som v obdobi 1.2.2011-30.6.2011 na PN, planujem operaciu, prip. este liecenie, tak by som sla na PN v r.2012, len neviem ci musim dodrzat lehotu 26 mesiacov, aby sa mi nepriratala nova PN ku starej... vie mi niekto odpovedat...?! vdaka...
Opravím ťa 26 týždňov nie mesiacov. Takže od 1.1.2012 sa Ti k novej PN nepriráta stará, ak si tú ukončila 30.6.2011.
1 0
Monique1 Monique1

Monique1 je offline (nepripojený) Monique1

Tak teda nemusim mat tych 26 tyzdnov-dakujem- dodrzanych? lebo to by mi vychadzalo az v polovici januara...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ako ti to tak môže vychádzať?
Ved píšeš že si PN ukončila 30.6.2011 tak aká polovica januára , ved 26 týždňov je polrok. A od 1.7.2011 do 1.1.2012 je polrok .... musíš ich dodržať tých 26 týždňov.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať